Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Środek odstraszający komary: co to znaczy być chronionym przed ukąszeniami? | NDR.de – Podręcznik

Status: 01.06.2021 17:15

Spraye przeciw owadom zawierające składniki aktywne dietylotoluamid (DEET) oraz ikarydynę chronią przed ukąszeniami komarów. Podejrzewa się jednak, że materiały zanieczyszczają środowisko. Jakie alternatywy istnieją bez chemii?

Spraye przeciw owadom zawierające aktywne składniki dietylotoluamid (DEET) i ikarydynę, które nakłada się na skórę, mogą zapewnić skuteczną ochronę przed ukąszeniami komarów. Rzecznicy konsumentów zalecają środki odstraszające komary, które zawierają aktywny składnik Icaridin. Chroni przez pięć godzin po aplikacji. Agenci z DEET blokują do ośmiu godzin. Jednak ten aktywny składnik może podrażniać błony śluzowe i oczy Centrum konsumenckie w Hamburgu. Dlatego środki zawierające ten składnik aktywny nie są odpowiednie dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Prawie wszystkie produkty są rozpuszczalne w wodzie, dlatego warto nakładać je kilka razy po kąpieli lub podczas czynności, w których się pocisz.

Jak szkodliwe są spraye na komary dla środowiska?

Jednak biocydy w sprayach na komary są wyraźnie problemem dla środowiska: DEET może uszkadzać organizmy wodne i mikroorganizmy, a istnieją ku temu przesłanki w przypadku Icaridin. Dlatego konsumenci zdecydowanie nie powinni przekraczać dawki zalecanej przez producenta. W ten sposób chemikalia wpływają na środowisko:

  • dietylotoluamid (DEET)Armia amerykańska opracowała środek odstraszający owady DEET, aby chronić żołnierzy przed komarami. Substancja czynna jest stosowana w sprayach, takich jak Anti Brumm lub Nobite o zawartości substancji czynnej od 20 do 50 procent. DEET to substancja chemiczna wymagająca pozwolenia, a w dużych dawkach może szkodzić organizmom środowiskowym. Dlatego producenci pestycydów powinni drukować na opakowaniu ostrzeżenia i informacje o dawkowaniu. Formuła w twoich nebulizatorach sprawia, że ​​DEET jest rozpuszczalny w wodzie. Jednak oczyszczalnie ścieków mogą usunąć tylko 70 procent DEET z wody. 30 procent wraca do obiegu wody i z czasem ulega degradacji.
  • Ikarydyna: Środek owadobójczy ikarydyna został niedawno dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Grupy konserwatorskie twierdzą, że ikarydyna nie jest substancją nieszkodliwą dla środowiska. Amerykańskie badanie z 2018 r. wykazało, że dostępny bez recepty amerykański koncentrat do opryskiwania owadów z aktywnym składnikiem Icaridn może wyeliminować larwy płazów, jeśli zostaną wystawione na działanie substancji przez dłuższy czas. Umweltbundesamt Jest to poważna wskazówka, że ​​potrzebne są dalsze badania nad właściwościami środowiskowymi ikaridyny. * (Źródło: Rafael Almeida (Cary Institute for Ecosystem Studies, Millbrook, New York) i in., Royal Society Biology Letters, doi: 10.1098/rsbl.2018.0526)

Dwutlenek węgla i pot przyciągają komary

Nie wszyscy ludzie są jednakowo zainteresowani komarami. Najsilniejszym stymulantem komarów jest dwutlenek węgla (CO2) w wydychanym powietrzu. Istotną rolę odgrywa również tworzenie się potu na skórze, a także rozkład potu przez bakterie skórne.

Ochrona przed ukąszeniami komarów bez środków chemicznych

Na obszarach, na których nie występują komary i nie rozprzestrzeniają się choroby zakaźne, konsumenci mogą rozważyć alternatywę dla sprayów na owady zawierających dwutlenek dietylu i ikarydynę. Jak chronić się przed ukąszeniami komarów bez chemikaliów:

  • za Wentylator Zapewnia, że ​​komary nie są już intensywnie wyczuwalne na zapach ludzi.
  • Robić na drutach Siatka na owady – Na przykład wyłączony Odporny na warunki atmosferyczne Tkanina z włókna szklanego – przed otworami okiennymi chroni przed wnikaniem komarów w sypialniach i salonach.
  • Kąpielowy Przed snem lub przed grillem usuwa atrakcyjny ludzki pot z komarów.
  • dobrze sukienka Potrafi odstraszyć komary, na przykład jaskrawe kolory i kurtki z długimi rękawami wykonane z grubych tkanin. Komary prawdopodobnie przyciągają kolor czarny i niebieski.
  • Jako odwrócenie uwagi Zużyte skarpetki Miejsce przy łóżku – badania wykazały, że zapach komarów jest atrakcyjny.
  • Latem od zmierzchu Unikaj jezior i rzek Jest to wylęgarnia komarów.

sWegetariańskie środki odstraszające komary mogą powodować alergie

Według ekspertów naturalne składniki aktywne, takie jak olejek roślinny geranole, mogą u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Wypróbuj więc środki odstraszające komary ze skutecznymi składnikami ziołowymi na niewielkim obszarze skóry, zanim użyjesz ich po raz pierwszy.

Olejki eteryczne i bransoletki przeciw komarom nie są zbyt skuteczne

Olejki eteryczne z cytrusów, lawendy, eukaliptusa lub drzewa cedrowego, które nakłada się bezpośrednio na skórę, pomagają tylko na krótki czas. Tak zwane bransoletki przeciw komarom, które mają odstraszać komary olejkami eterycznymi, również okazały się w dużej mierze nieskuteczne w testach Stiftung Warentest.

Insektycydy o szkodliwych skutkach ubocznych

Tak zwane biocydy, które podłącza się do gniazdka, wydzielają toksyczne opary. Chociaż trzymają komary z daleka, mogą powodować bóle i zawroty głowy oraz drętwienie, jeśli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane.

Elektroniczny i zimny procesor szwów łagodzi swędzenie

Elektroniczne procesory ściegu wytwarzają ciepło, które łagodzi swędzenie.

Każdy, kto został ugryziony pomimo środka odstraszającego komary, może złagodzić swędzenie za pomocą żądła na baterie (dostępny w aptece od około 20 euro). Deska rozdzielcza, która ma około 50 stopni ciepła, jest zamocowana w miejscu nakłucia. Ciepło zabija białka powodujące swędzenie. Schłodzenie miejsca nakłucia i przykrycie go plasterkiem cytryny lub cebuli również pomoże zapobiec obrzękowi i swędzeniu. Ulgę mogą również przynieść żele chłodzące apteczne.

Dodatkowe informacje

Komar siedzi na ludzkiej skórze i wysysa krew.  © Picture-Alliance / ZB - Fotoreportaż

Zapalone ukąszenia komarów mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Jak uchronić się przed infekcją? A co pomaga w walce z irytującym swędzeniem? Jeszcze

Środek odstraszający komary © fotolia.com Zdjęcie: benhammad

Wielu lubi spędzać umiarkowany letni wieczór na świeżym powietrzu. Jednak często czają się tam komary. Jak skutecznie chronić się przed żądlącymi owadami? Jeszcze

Komary © fotolia.com Zdjęcie: Kletr

Dlaczego komary gryzą? Co przyciąga zwierzęta i jak możesz się chronić? Pytania i odpowiedzi dotyczące owadów. Jeszcze

Ten temat w programie:

Rynek | 17.08.2020 | 20:15

Logo NDR
READ  Darmowa eksplozja w Niemczech! Gdzie zdobędziesz 30 punktów w Dzień Matki - spełnione