Connect with us

science

Środek odstraszający komary: co to znaczy być chronionym przed ukąszeniami? | NDR.de – Podręcznik

Published

on

Status: 01.06.2021 17:15

Spraye przeciw owadom zawierające składniki aktywne dietylotoluamid (DEET) oraz ikarydynę chronią przed ukąszeniami komarów. Podejrzewa się jednak, że materiały zanieczyszczają środowisko. Jakie alternatywy istnieją bez chemii?

Spraye przeciw owadom zawierające aktywne składniki dietylotoluamid (DEET) i ikarydynę, które nakłada się na skórę, mogą zapewnić skuteczną ochronę przed ukąszeniami komarów. Rzecznicy konsumentów zalecają środki odstraszające komary, które zawierają aktywny składnik Icaridin. Chroni przez pięć godzin po aplikacji. Agenci z DEET blokują do ośmiu godzin. Jednak ten aktywny składnik może podrażniać błony śluzowe i oczy Centrum konsumenckie w Hamburgu. Dlatego środki zawierające ten składnik aktywny nie są odpowiednie dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Prawie wszystkie produkty są rozpuszczalne w wodzie, dlatego warto nakładać je kilka razy po kąpieli lub podczas czynności, w których się pocisz.

Jak szkodliwe są spraye na komary dla środowiska?

Jednak biocydy w sprayach na komary są wyraźnie problemem dla środowiska: DEET może uszkadzać organizmy wodne i mikroorganizmy, a istnieją ku temu przesłanki w przypadku Icaridin. Dlatego konsumenci zdecydowanie nie powinni przekraczać dawki zalecanej przez producenta. W ten sposób chemikalia wpływają na środowisko:

 • dietylotoluamid (DEET)Armia amerykańska opracowała środek odstraszający owady DEET, aby chronić żołnierzy przed komarami. Substancja czynna jest stosowana w sprayach, takich jak Anti Brumm lub Nobite o zawartości substancji czynnej od 20 do 50 procent. DEET to substancja chemiczna wymagająca pozwolenia, a w dużych dawkach może szkodzić organizmom środowiskowym. Dlatego producenci pestycydów powinni drukować na opakowaniu ostrzeżenia i informacje o dawkowaniu. Formuła w twoich nebulizatorach sprawia, że ​​DEET jest rozpuszczalny w wodzie. Jednak oczyszczalnie ścieków mogą usunąć tylko 70 procent DEET z wody. 30 procent wraca do obiegu wody i z czasem ulega degradacji.
 • Ikarydyna: Środek owadobójczy ikarydyna został niedawno dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Grupy konserwatorskie twierdzą, że ikarydyna nie jest substancją nieszkodliwą dla środowiska. Amerykańskie badanie z 2018 r. wykazało, że dostępny bez recepty amerykański koncentrat do opryskiwania owadów z aktywnym składnikiem Icaridn może wyeliminować larwy płazów, jeśli zostaną wystawione na działanie substancji przez dłuższy czas. Umweltbundesamt Jest to poważna wskazówka, że ​​potrzebne są dalsze badania nad właściwościami środowiskowymi ikaridyny. * (Źródło: Rafael Almeida (Cary Institute for Ecosystem Studies, Millbrook, New York) i in., Royal Society Biology Letters, doi: 10.1098/rsbl.2018.0526)
READ  Szwajcaria neutralna dla klimatu – tego potrzebujemy, aby osiągnąć cele klimatyczne - Wikipedia

Dwutlenek węgla i pot przyciągają komary

Nie wszyscy ludzie są jednakowo zainteresowani komarami. Najsilniejszym stymulantem komarów jest dwutlenek węgla (CO2) w wydychanym powietrzu. Istotną rolę odgrywa również tworzenie się potu na skórze, a także rozkład potu przez bakterie skórne.

Ochrona przed ukąszeniami komarów bez środków chemicznych

Na obszarach, na których nie występują komary i nie rozprzestrzeniają się choroby zakaźne, konsumenci mogą rozważyć alternatywę dla sprayów na owady zawierających dwutlenek dietylu i ikarydynę. Jak chronić się przed ukąszeniami komarów bez chemikaliów:

 • za Wentylator Zapewnia, że ​​komary nie są już intensywnie wyczuwalne na zapach ludzi.
 • Robić na drutach Siatka na owady – Na przykład wyłączony Odporny na warunki atmosferyczne Tkanina z włókna szklanego – przed otworami okiennymi chroni przed wnikaniem komarów w sypialniach i salonach.
 • Kąpielowy Przed snem lub przed grillem usuwa atrakcyjny ludzki pot z komarów.
 • dobrze sukienka Potrafi odstraszyć komary, na przykład jaskrawe kolory i kurtki z długimi rękawami wykonane z grubych tkanin. Komary prawdopodobnie przyciągają kolor czarny i niebieski.
 • Jako odwrócenie uwagi Zużyte skarpetki Miejsce przy łóżku – badania wykazały, że zapach komarów jest atrakcyjny.
 • Latem od zmierzchu Unikaj jezior i rzek Jest to wylęgarnia komarów.

sWegetariańskie środki odstraszające komary mogą powodować alergie

Według ekspertów naturalne składniki aktywne, takie jak olejek roślinny geranole, mogą u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Wypróbuj więc środki odstraszające komary ze skutecznymi składnikami ziołowymi na niewielkim obszarze skóry, zanim użyjesz ich po raz pierwszy.

Olejki eteryczne i bransoletki przeciw komarom nie są zbyt skuteczne

Olejki eteryczne z cytrusów, lawendy, eukaliptusa lub drzewa cedrowego, które nakłada się bezpośrednio na skórę, pomagają tylko na krótki czas. Tak zwane bransoletki przeciw komarom, które mają odstraszać komary olejkami eterycznymi, również okazały się w dużej mierze nieskuteczne w testach Stiftung Warentest.

READ  Chore nerki: Pięć znaków ostrzegawczych niewydolności nerek

Insektycydy o szkodliwych skutkach ubocznych

Tak zwane biocydy, które podłącza się do gniazdka, wydzielają toksyczne opary. Chociaż trzymają komary z daleka, mogą powodować bóle i zawroty głowy oraz drętwienie, jeśli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane.

Elektroniczny i zimny procesor szwów łagodzi swędzenie

Elektroniczne procesory ściegu wytwarzają ciepło, które łagodzi swędzenie.

Każdy, kto został ugryziony pomimo środka odstraszającego komary, może złagodzić swędzenie za pomocą żądła na baterie (dostępny w aptece od około 20 euro). Deska rozdzielcza, która ma około 50 stopni ciepła, jest zamocowana w miejscu nakłucia. Ciepło zabija białka powodujące swędzenie. Schłodzenie miejsca nakłucia i przykrycie go plasterkiem cytryny lub cebuli również pomoże zapobiec obrzękowi i swędzeniu. Ulgę mogą również przynieść żele chłodzące apteczne.

Dodatkowe informacje

Komar siedzi na ludzkiej skórze i wysysa krew. © Picture-Alliance / ZB - Fotoreportaż

Zapalone ukąszenia komarów mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Jak uchronić się przed infekcją? A co pomaga w walce z irytującym swędzeniem? Jeszcze

Środek odstraszający komary © fotolia.com Zdjęcie: benhammad

Wielu lubi spędzać umiarkowany letni wieczór na świeżym powietrzu. Jednak często czają się tam komary. Jak skutecznie chronić się przed żądlącymi owadami? Jeszcze

Komary © fotolia.com Zdjęcie: Kletr

Dlaczego komary gryzą? Co przyciąga zwierzęta i jak możesz się chronić? Pytania i odpowiedzi dotyczące owadów. Jeszcze

Ten temat w programie:

Rynek | 17.08.2020 | 20:15

Logo NDR
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze

Published

on

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze
 1. Strona główna
 2. lokalny
 3. Fitzenhausena

Naciska

Tak zwana dystonia, czyli drżenie rąk i ograniczenia motoryczne, jest najbardziej oczywistym objawem choroby Parkinsona. © Panther Media Andrey Popov

Dziś, 11 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia i Parkinson's Europe ogłosiły Światowy Dzień Parkinsona. Przypomina nam angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona.

Eshveg – po raz pierwszy opisał objawy choroby w książce w 1817 roku. Jego datą urodzenia jest 11 kwietnia (1755-1824). Rozmawialiśmy z konsultantem neurologicznym dr. Meliny Euler o objawach, diagnostyce, przebiegu i możliwościach leczenia w Klinice Werra-Meißner.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Typowe objawy zespołu Parkinsona, znanego również jako idiopatyczny zespół Parkinsona, obejmują sztywność, uczucie sztywności i wzmożone napięcie mięśniowe, akinezję, czyli uogólnione spowolnienie, zmniejszoną mimikę, problemy z małą motoryką i drżenie. Zwykle powoduje to drżenie ręki lub nogi w spoczynku.

Czy istnieje klasyczna postać objawów?

Charakter tych objawów jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład są pacjenci, u których głównym celem jest drżenie, u innych występuje znaczne ograniczenie ruchu lub nawet ich kombinacja. Początek często jest jednostronny i zwykle występują zaburzenia ruchu ręki lub nogi, które mogą być również bolesne, dlatego pierwszą wizytą u lekarza jest często wizyta u ortopedy.

Kto jest dotknięty?

Choroba Parkinsona dotyka głównie osoby starsze w wieku od 55 do 65 lat. Na początku tak zwane objawy niemotoryczne mogą obejmować zaburzenia węchu, wahania nastroju, takie jak łagodna drażliwość z depresją, przewlekły ból, zaparcia i zaburzenia snu. Kiedy sen senny jest zaburzony, partner pacjenta może na przykład zauważyć bardzo zakłócony sen z dużą ilością ruchów. Idiopatyczna choroba Parkinsona jest chorobą postępującą, która obecnie jest nieuleczalna.

Jak diagnozuje się chorobę Parkinsona?

Przede wszystkim o historii choroby i badaniu neurologicznym. Jeśli istnieje podejrzenie diagnozy, można rozpocząć badanie dopaminy lub leku na obecność dopaminy. Podejrzenie rozpoznania potwierdza poprawa objawów po podaniu dopaminy. Należy dodać obrazowanie głowy (MRI), nawet w celu wykluczenia innych chorób. Prezentacja funkcjonalna w medycynie nuklearnej może być przydatna w dalszej diagnostyce lub w odróżnieniu od innych patologii związanych z objawami choroby Parkinsona.

READ  Język pszczół jest bardziej złożony niż wcześniej sądzono - Natura

Jakie są różne przebiegi i stadia choroby?

Postęp jest bardzo powolny, ale postępuje także szybko. Jednak zbilansowana dieta śródziemnomorska i regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie) mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby.

Na ile chory może uczestniczyć w „normalnym życiu”?

Możliwe jest uczestnictwo w normalnym życiu. Przykładem długiego przebiegu choroby Parkinsona jest kanadyjsko-amerykański aktor Michael J. Fox (obecnie 63 lata), u którego w wieku 29 lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Założył Fundację Badań nad Chorobą Parkinsona im. Michaela J. Foxa, która wspiera liczne projekty badawcze dotyczące terapii i potencjalnych lekarstw na chorobę Parkinsona.

Jak leczy się chorobę Parkinsona w szpitalu Werra-Meißner?

Zajmujemy się kompleksowym leczeniem choroby Parkinsona. Oznacza to, że intensywne zabiegi (fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedia) realizowane są przez okres co najmniej 14 dni i objęte są kompleksową opieką medyczną. W ramach leczenia tworzone są indywidualne cele leczenia i plan leczenia, które powinny prowadzić do poprawy jakości życia i niezależności. Ponadto nasza opieka społeczna oferuje porady dotyczące poprawy wsparcia domowego. Obejmuje to na przykład ubieganie się o usługi pielęgniarskie, podwyższanie poziomu opieki lub przepisywanie lub zwiększanie środków pomocniczych.

Jak uzyskać kompleksowe leczenie?

Instrukcja kompleksowego leczenia choroby Parkinsona może być przekazana poprzez istniejącą terapię w praktyce neurologicznej. Jest to możliwe również w naszym domu po specjalnej konsultacji z ordynatorem medycznym, panią B.D. Med. Nölkera oraz poprzez moje konsultacje ambulatoryjne w Przychodni Umacniania. Zawsze dobrze jest widzieć indywidualny postęp, jaki można osiągnąć w tym okresie intensywnego leczenia. czerwony/t

Do osoby

lekarz. Anna Melina Euler W 2016 roku ukończyła studia z zakresu Medycyny Człowieka na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze. Za rozprawę doktorską otrzymała Nagrodę Doktorską. Od końca 2022 roku jest starszym neurologiem w Klinice Werra-Meißner w Eschwegi. ts

READ  Statystyki na ten tydzień: 107 000 pacjentów jest hospitalizowanych z powodu ciężkiego odwodnienia
Continue Reading

science

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Published

on

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Witamina C kontra kwas hialuronowy: korzyści w skrócie

Jak wspomniano wcześniej, witaminę C można stosować ze względu na jej właściwości Działanie antyoksydacyjne Neutralizuj wolne rodniki. Korzystnie wpływa także na zdrową, promienną i młodą skórę. Witamina C jest konieczne do skonfigurowania KolagenCo nadaje naszej skórze elastyczność. Zdrowe tworzenie kolagenu jest ważne dla pięknej skóry z mniejszą liczbą zmarszczek. Witamina C zawarta w „Witamina C + serum hialuronowe” firmy Pascoe ma właśnie taki wkład.

Kwas hialuronowy to prawdziwy klasyk kosmetyków nawilżających. Substancja naturalnie występująca w organizmie Na gram można związać do 6 litrów płynu. Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, czyni go to wsparciem przeciwzmarszczkowym, ponieważ powstawanie zmarszczek jest bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry i zdolnością skóry do wytwarzania kwasu hialuronowego.

W skrócie: zapewnia to połączenie witaminy C i kwasu hialuronowego Aby uzyskać maksymalne efekty przeciwstarzeniowe, Gdzie skóra jest zmiękczona i napięta.

Oto wszystkie zalety w skrócie:

 • Stymuluje produkcję kolagenu
 • Dla jędrnej skóry
 • Ochrona przed wolnymi rodnikami
 • Intensywne nawilżenie
 • Zmiękcza skórę

Wskazówka dotycząca aplikacji: Nałóż serum z witaminą C i hialuronem Codziennie rano i wieczorem Na oczyszczoną twarz. Już wkrótce możesz cieszyć się młodszym wyglądem.

Więcej dobrych serum przeciwstarzeniowych znajdziesz tutaj:

READ  Naturalna równowaga hormonów
Continue Reading

science

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Published

on

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Gigantyczna kolizja, która miała miejsce kilka tysięcy lat temu, mogłaby wyjaśnić cały szereg tajemniczych właściwości układu podwójnego gwiazd, które w przeciwnym razie stwarzałyby poważne problemy dla obecnych teorii. Tak wyjaśniło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).Jakich narzędzi użyto do gromadzenia danych. Astronomowie dowiedzieli się o tym układzie, ponieważ znajdujące się tam dwie gwiazdy wyraźnie się od siebie różniły. Ponieważ jednak gwiazdy te zwykle tworzą się razem, zwykle są do siebie podobne jak bliźniaki. Zespół badawczy zakłada obecnie, że kiedyś istniały trzy gwiazdy, z których dwie zderzyły się ze sobą. Mogło to również spowodować powstanie „pięknej mgły”, która obecnie spowija system.

reklama

Jak wyjaśniła Abigail Frost, astronomka z Europejskiego Obserwatorium Południowego, wiele danych pochodzących z systemu nie miało sensu. Jedna z dwóch gwiazd wydawała się znacznie młodsza od drugiej, a jednocześnie posiadała pole magnetyczne, w przeciwieństwie do swojej towarzyszki. Poza tym rzadko zdarza się, aby dwie gwiazdy były otoczone mgławicą, w tym przypadku ma ona zaledwie 7500 lat, czyli jest setki razy młodsza od obu gwiazd. W końcu znaleziono w niej duże ilości azotu, węgla i tlenu, czyli wszystkich pierwiastków, których można by się spodziewać we wnętrzu gwiazdy, ale nie w jej otoczeniu. To „tak, jakby brutalne wydarzenie ich wyzwoliło”. To jest właśnie wyjaśnienie. Dokonano odkrycia W czasopiśmie Science.

Zespół wysuwa hipotezę, że układ gwiezdny pierwotnie składał się z trzech ciał niebieskich, z których dwa stawały się coraz bliżej siebie. Trzeci krążył wokół nich w większej odległości. Kiedy dwie wewnętrzne gwiazdy w końcu się zderzyły, powstała nowa gwiazda, a duża ilość materiału została wyrzucona na zewnątrz. Teraz zobaczymy jego pozostałości w postaci mgły. Tymczasem wydaje się, że nowo utworzona gwiazda stała się magnetyczna w wyniku połączenia, co rozwiązałoby zagadkę astronomii. Ponieważ podczas gdy gwiazdy o małej masie, takie jak Słońce, zwykle mają pole magnetyczne, większe gwiazdy nie są w stanie utrzymać go przez długi czas. Pole magnetyczne musiało powstać stosunkowo niedawno – właśnie w wyniku tej fuzji.

READ  Chore nerki: Pięć znaków ostrzegawczych niewydolności nerek


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending