Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Rosja wydala ambasadorów z Polski i Stanów Zjednoczonych

Po tym, jak Stany Zjednoczone i Polska wydaliły rosyjskich dyplomatów, Rosja teraz reaguje. Jednak Kreml podkreśla również swoją gotowość do negocjacji.

Rosja nałożyła zakazy podróżowania na wielu wyższych rangą polityków i urzędników w USA w odpowiedzi na nowe sankcje USA. Wśród ofiar znaleźli się minister sprawiedliwości Merrick Garland i minister bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Myorgos. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji twierdzi, że dyrektor tajnych służb USA, szef FBI policji federalnej USA lub były doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego John Bolten nie będą już wpuszczani do środka.

Rosja wcześniej zapowiedziała wydalenie dziesięciu dyplomatów USA. Ponadto minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w piątek w Moskwie, że ambasador USA John Sullivan otrzymał polecenie udania się do Waszyngtonu na „poważne konsultacje”. Dzień wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję szereg sankcji i ogłosiły wydalenie dziesięciu ambasadorów Rosji ze Stanów Zjednoczonych w związku z ingerencją Rosji w listopadowe wybory prezydenckie w USA i cyberatakami.

W końcu napięcie wzrosło

W ostatnim czasie nasiliła się historyczna rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Biden ogłosił trudny kurs z Moskwą po zarzutach, że jego poprzednik, Donald Trump, był nadmiernie związany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W marcu w wywiadzie telewizyjnym Biden wywołał poruszenie, gdy zapytano go, czy uważa Putina za „zabójcę”. W rezultacie jednak Biden zaproponował szczyt z Putinem w państwie trzecim.

W piątek po południu Rosja nadal miała zapowiedź prezydenta USA Joe Biden Z zadowoleniem przyjmuje fakt, że napięcia między oboma krajami nie będą dalej eskalować. Prezydent Władimir Putin Mówiono o tym wiele razy Rosja Jego rzecznik Dmitrij Pesco powiedział w piątek, że jest gotowy do rozszerzenia rozmów, gdy inni będą gotowi, powiedział Interfax.

Biden grozi Rosji dalszymi działaniami

Zdecydowane stanowisko Putina głosi, że stosunki między krajami nie powinny się pogłębiać. „Pod tym względem poglądy dwóch głów państw są pozytywne” – powiedział Pesco. Rosja nazwała sankcje „niedopuszczalnymi” po stronie USA. Pieskow powiedział: „Nie znosimy wzajemnej polityki w takich sprawach”. Putin podejmie decyzję.

READ  Indie ogłosiły swój silny skład na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w boksie AIBA w Polsce

Biden powiedział wcześniej: „Stany Zjednoczone nie są gotowe do rozpoczęcia cyklu ekspansji i konfliktu z Rosją”. Jednocześnie jednak zagroził dalszymi działaniami, mówiąc: „Rosja musi nadal ingerować w naszą demokrację”. Jednak później prezydent USA zaproponował spotkanie na szczycie z Putinem w państwie trzecim. W swoim czwartkowym przemówieniu powiedział, że takie spotkanie może odbyć się w Europie latem. Finlandia i Austria zgodziły się na zorganizowanie szczytu między Bidenem i Putinem.

NATO domaga się swobodnej nawigacji na Morzu Czarnym

Według tureckich urzędników Stany Zjednoczone unikają wysyłania okrętów wojennych na Morze Czarne. Statki przypływałyby tam na początku maja. Jednak, zgodnie z zapowiedzią Turcji, Stany Zjednoczone anulowały wody tureckie przez Fosfor w następstwie skarg rosyjskich.

W piątek NATO zażądało wówczas, aby Rosja zezwoliła na swobodny dostęp do ukraińskich portów przez Morze Czarne. Rosja ogłosiła niedawno zakaz wysyłania zagranicznych okrętów wojskowych trzema drogami wodnymi w pobliżu Półwyspu Krymskiego od 24 kwietnia do końca października.