Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Inwestorzy liczą na dyplomację na Bliskim Wschodzie

Published

on

Raport rynkowy: Inwestorzy liczą na dyplomację na Bliskim Wschodzie


Raport rynkowy

Stan na: 16 października 2023 r. o 22:19

Nadzieje na dyplomatyczne załagodzenie kryzysu na Bliskim Wschodzie wspierały w poniedziałek rynki akcji. Po ostatnim niepowodzeniu inwestorzy ponownie kupują akcje.

Giełdy w USA rozpoczęły nowy tydzień dużymi wzrostami. Najważniejsze wskaźniki wzrosły w poniedziałek o około 1 proc. Główny indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,93 procent do 33 984 punktów. Szerszy indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł o 1,06 procent, do 4373 punktów. Indeks Nasdaq 100, na który składają się głównie akcje spółek technologicznych, wzrósł o 1,18 procent do 15 172 punktów.

Po ostatnim załamaniu pod koniec ubiegłego tygodnia, na początku tygodnia europejskie giełdy również odrobiły straty. Indeksy DAX i Euro Stoxx 50 wzrosły w poniedziałek o 0,3 procent, odpowiednio do 15 238 i 4 149 punktów. Indeks MDAX zanotował wzrost o 0,25 proc. do 25 019 pkt.

Jeśli chodzi o wartości indywidualne, spadek popytu na szczepionki koronowe mocno uderzył w firmę biotechnologiczną BioNTech z siedzibą w Moguncji. Akcje spadły o siedem procent. Po tym, jak kilka dni temu amerykańska firma Pfizer ogłosiła znaczny spadek swoich celów w zakresie sprzedaży i zysków, a także dokonanie odpisu wartości w wysokości miliarda dolarów, BioNTech również bada wpływ tej sytuacji na jej działalność.

Na początku tygodnia rynki akcji otrzymały wsparcie ze strony perspektywy bardziej przyjaznego Europie rządu w Polsce. Po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce może nastąpić radykalna zmiana: według prognoz rządząca nacjonalistyczno-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość nie ma już większości. Złoty wzrósł wobec euro o 1,7 proc. do 4,4545. Powodem jest możliwość, że w przypadku zmiany rządu do Polski trafią zamrożone wcześniej środki unijne, powiedział ekspert Commerzbanku Ulrich Luchtmann.

Optymizm co do wyników wyborów w Polsce może tylko częściowo maskować obawy wywołane wojną na Bliskim Wschodzie. „Po tym, jak w piątek wielu inwestorów stanęło po stronie sprzedającego w obawie przed dalszą eskalacją w związku z możliwą izraelską operacją naziemną w Strefie Gazy, dzisiaj przynajmniej pozostają niezmienni” – powiedział Konstantin Oldenberger, analityk w domu maklerskim CMC Markets.

Nadzieja na rozwiązanie dyplomatyczne przynajmniej raz jeszcze podnosi atrakcyjność akcji. „Z drugiej strony bezpieczne przystanie, takie jak złoto i obligacje, nieco odrabiają straty po szczytach” – stwierdził Oldenburger. Cena tego metalu szlachetnego spadła aż o 1,2% do 1908 dolarów za uncję. Inwestorzy oczekują obecnie na dalszy rozwój sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie. Pierre Verret, analityk techniczny w brokerze ActivTrades, mówi, że mieli nadzieję, że konflikt zbrojny nie będzie się dalej eskalował ani nie dotknie bezpośrednio innych krajów.

READ  Axel-Springer-Verlag: Pracownicy muszą ujawniać relacje

W tym tygodniu z niecierpliwością czekamy na bilanse przedsiębiorstw i dane ekonomiczne, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski na temat amerykańskiej gospodarki. Uwaga skupiona jest na sezonie raportowym spółki, który powoli nabiera tempa. Dane z Bank of America, Goldman Sachs i Morgan Stanley skupiają się początkowo na spółkach wagi ciężkiej z amerykańskiego sektora finansowego, a następnie przez cały tydzień przedstawiane są bilanse serwisu streamingowego Netflix i producenta samochodów elektrycznych Tesla.

„Wyniki będą dobrym wskaźnikiem tego, na którym etapie cyklu gospodarczego się znajdujemy i czy naprawdę powinniśmy się martwić recesją” – zauważył Saluzzi. Sprzedaż detaliczna w USA za wrzesień spodziewana jest także pod koniec tygodnia.

Niepokojące wieści dla światowej gospodarki napływają dziś z Waszyngtonu: według Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) światowy dług publiczny osiągnął rekordową wysokość 307 bilionów dolarów. Zadłużenie samych krajów uprzemysłowionych stanowiło 80% z dziesięciu bilionów dolarów, które wzrosły w światowej górze długu zaledwie w pierwszej połowie 2023 roku.

Szczególnie Stanom Zjednoczonym, Włochom i Wielkiej Brytanii grozi kryzys finansowy, ostrzega ponad 20 ekspertów ankietowanych przez Reuters, w tym czołowi ekonomiści i inwestorzy. We wszystkich trzech krajach dług publiczny przekracza lub jest bliski poziomu produkcji zagregowanej. To sprawia, że ​​te trzy schorzenia są szczególnie problematyczne dla dzieci.

Na rynku ropy naftowej doniesienia o porozumieniu Stanów Zjednoczonych w sprawie złagodzenia sankcji nałożonych na Wenezuelę doprowadziły do ​​spadku cen. Złagodzenie sankcji nałożonych na przemysł naftowy Wenezueli może zwiększyć dostawy ropy. Ropa Brent North Sea i amerykańska ropa lekka West Texas Intermediate spadły o 1%, odpowiednio do 89,85 i 86,91 dolarów za baryłkę, po tym jak ceny wzrosły w piątek o prawie 6% w wyniku wojny z Izraelem.

Euro rozpoczęło nowy tydzień od lekkich wzrostów w poniedziałek. Wieczorem koszt wspólnej waluty osiągnął 1,0554 dolara, czyli nieco więcej niż jej cena na początku europejskiego handlu. Europejski Bank Centralny ustalił referencyjną stopę procentową na poziomie 1,0538 dolara. Tym samym cena dolara osiągnęła poziom 0,9489 euro. Dziś euro skorzystało na braku większych negatywnych wiadomości na początku tygodnia, co spowodowało, że popyt na aktywa bezpieczne, takie jak dolar amerykański, był nieco mniejszy, podczas gdy euro zyskało w zamian.

Wartość kryptowaluty Bitcoin gwałtownie wzrosła, napędzana spekulacjami na temat potencjalnego zatwierdzenia funduszu notowanego na giełdzie Bitcoin. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie chce sprzeciwiać się najnowszemu orzeczeniu w sporze z firmą zarządzającą aktywami kryptograficznymi Grayscale. Wieczorem cena najstarszego i najsłynniejszego systemu cyfrowego wzrosła do około 28 500 dolarów, czyli o pięć procent więcej niż w ubiegły piątek. Wzrosły także inne waluty cybernetyczne, takie jak Ethereum i Ripple.

READ  Bayer udostępnia zapalniczkę: Bayer sprzedaje test zaczepowy do pomiaru wieku biologicznego

Commerzbank i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) chcą poprzez program pożyczkowy zwiększyć dostęp do finansowania dla średnich firm. W ramach programu firmy zatrudniające od 250 do 3000 pracowników mogą ubiegać się o długoterminowe pożyczki za pośrednictwem Commerzbanku, ogłoszonej dzisiaj instytucji finansowej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Łącznie do dyspozycji średnich przedsiębiorstw trafi około 400 mln euro. Europejski Bank Inwestycyjny oferuje gwarancje obejmujące do 50% portfela.

Plan opracowany przez Commerzbank i Europejski Bank Inwestycyjny mógłby odciążyć średnie przedsiębiorstwa. Ponieważ coraz trudniej jest im uzyskać kredyt. „Przeszkoda kredytowa KfW-ifo dla średnich przedsiębiorstw wzrośnie w trzecim kwartale 2023 r. o 6,1 punktu procentowego” – wyjaśniły dziś Bank Rozwoju i Instytut Badawczy w Monachium. „31,7% MŚP w Niemczech oceniło zachowanie swoich banków podczas negocjacji kredytowych jako ograniczone”.

Rząd federalny chce dokonać przeglądu swoich gwarancji inwestycyjnych. Jak wynika z opublikowanego dziś przez Ministerstwo Gospodarki dokumentu, pierwszeństwo należy przyznać krajom szczególnie wybranym i wiarygodnym. „Kraje docelowe, które oferują dobre warunki dla niemieckich firm, ale jak dotąd są mniej skoncentrowane gospodarczo, będą preferowane”. Jeżeli firmy inwestują w jednym z 34 uprzywilejowanych krajów, w przypadku wystąpienia szkody samofinansowanie przedsiębiorcy musi zostać zmniejszone o połowę do 2,5 proc. Ponadto roczna opłata gwarancyjna jest obniżona o dziesięć procent i zniesiona jest opłata za złożenie wniosku.

BMW pozyskało belgijską firmę Umicore jako dostawcę akumulatorów w Ameryce Północnej. Firma Umicore ogłosiła w poniedziałek, że będzie dostarczać materiały do ​​akumulatorów z aktywną katodą amerykańskiemu dostawcy ogniw akumulatorowych BMW AESC z nowego zakładu w Ontario w Kanadzie. To ważny krok w kierunku wzmocnienia regionalnych łańcuchów dostaw BMW i zapewnienia intensyfikacji e-mobilności. AESC rozpoczyna obecnie produkcję ogniw akumulatorowych w amerykańskim stanie Karolina Południowa, w pobliżu fabryki samochodów BMW w Spartanburgu.

Po dobrym trzecim kwartale producent technologii medycznych Drägerwerk z większym optymizmem patrzy na cały rok. Według wstępnych obliczeń zysk przed odsetkami i podatkami (EBIT) za ostatni kwartał wyniósł około 29 mln euro, podała w poniedziałkowy wieczór spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych SDax. W tym samym kwartale poprzedniego roku Drägerwerk odnotował stratę przed odsetkami i podatkami w wysokości 36,6 mln euro. Sprzedaż wzrosła o 12,6 procent po uwzględnieniu różnic kursowych w okresie sprawozdawczym. Głównym tego powodem była znacząca poprawa możliwości dostaw w wyniku ograniczenia problemów w globalnym łańcuchu dostaw.

Według doniesień mediów brytyjska sieć sportowo-odzieżowa Fraser przejmuje niemiecką sieć SportScheck. Jak poinformowało w poniedziałek Sky News, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, Fraser ogłosi tę decyzję jeszcze w tym tygodniu. Początkowo nie było jasne, ile Signa Retail Department Store Holding otrzyma za SportScheck. Dodała, że ​​transakcja ma wsparcie Adidasa i Nike.

READ  Niemcy na tle swoich europejskich sąsiadów

Według wtajemniczonych Volkswagen opóźnia się w negocjacjach dotyczących programu wyników swojej podstawowej marki. W poniedziałek dwóch osobistości poinformowało agencję informacyjną Reuters, że wyniki mają zostać zaprezentowane do końca roku. Rzeczniczka Volkswagena powiedziała, że ​​na wrześniowym spotkaniu biznesowym firma potwierdziła, że ​​do jesieni zacznie pracować nad pakietem środków dla każdego oddziału i zakładu. Rozmowy z przedstawicielami pracowników rozpoczęły się na początku października.

Po długich poszukiwaniach borykająca się z trudnościami grupa z branży nieruchomości Adler Group znalazła audytora odpowiedzialnego za swoje roczne sprawozdania finansowe. Luksemburska spółka poinformowała, że ​​na biegłego rewidenta na lata 2022 i 2023 zostanie wybrana firma audytorska Avega. Oczekuje się, że akcjonariusze podejmą decyzję na walnym zgromadzeniu, które odbędzie się 27 listopada.

Firma biotechnologiczna BioNTech z Moguncji uważa, że ​​popyt na szczepionki przeciwko koronawirusowi jest niższy niż oczekiwano. BioNTech obecnie ocenia wpływ rozwiązania na swoją działalność. Spółka spodziewa się spadku w trzecim kwartale aż o 900 mln euro. „Każde tego typu odpisy spowodują zmniejszenie przychodów, jakie spółka będzie raportować za 2023 rok.”

Zapytana o to spółka nie chciała komentować swojej rocznej prognozy. Jak dotąd BioNTech spodziewa się, że sprzedaż szczepionek na Covid w tym roku wyniesie około pięciu (2022: 17,3) miliardów euro – w pierwszej połowie roku było to zaledwie 1,4 miliarda.

Według źródła informacji, szef brytyjskiej firmy Ineos, Jim Ratcliffe, wydaje się być gotowy zapłacić ponad 1,5 miliarda dolarów za jedną czwartą akcji w pojedynku licytacyjnym Manchesteru United, dowiedziała się agencja informacyjna Reuters. Oznaczałoby to wycenę mistrza Anglii w piłce nożnej na około 6,5 miliarda dolarów. To więcej, niż jest skłonne zapłacić konsorcjum pod przewodnictwem szejka Jassima bin Hamada Al Thaniego z Kataru. Szejk ogłosił już w weekend, że nie zaplanowano większej licytacji. Kapitalizacja rynkowa ManU wynosi obecnie 3,3 miliarda dolarów.

Planowane przez rząd federalny przejęcie większości holenderskiego operatora sieci elektroenergetycznej Tennet zostało ponownie przełożone. Kilka osób zaznajomionych z negocjacjami powiedziało agencji informacyjnej Reuters, że zakup może nie być możliwy przed wyborami w Holandii. Oznacza to, że planowane od lat przejęcie niemieckiej części holenderskiej państwowej spółki Tenet znów znalazło się w zawieszeniu. Wybory mają się odbyć w Holandii pod koniec listopada.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Niemcy na tle swoich europejskich sąsiadów
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny

Published

on

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Atak na Ukrainę i zachodnie sankcje popychają rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom w kryzys. Putinowi pozostało niewiele opcji.

MOSKWA – Złe wieści dla rosyjskiej gospodarki: ważne źródło dochodów zagrożone jest załamaniem. Dla Władimira Putina transakcje gazowe stanowią niezastąpione źródło pieniędzy pozwalające zwiększyć jego fundusze wojenne. Ale wojna na Ukrainie i zachodnie sankcje obcinają jej dochody: gigant energetyczny Gazprom po raz pierwszy od 1999 r. nie odnotował zysków i popada w głęboką czerwień – z niszczycielskimi konsekwencjami dla Moskwy.

Straty rosyjskiej gospodarki: Putinowski gigant energetyczny pogrąża się w miliardowych stratach

W drugim roku agresywnej wojny z Ukrainą rosyjski koncern energetyczny Gazprom odnotował stratę netto na poziomie ok. 629 mld rubli (równowartość 6,4 mld euro). Według doniesień rosyjskich mediów jest to pierwsza strata netto Gazpromu od 1999 roku. Masową recesję można wytłumaczyć spadkiem dostaw gazu do Europy.

Rosyjska gospodarka cierpi z powodu załamania eksportu gazu. © Gavril Grigorov/DPA

W proteście przeciwko zachodnim sankcjom sama Moskwa w dużej mierze wstrzymała dostawy broni latem 2022 roku. W związku z tym Handelsblatt Wcześniej tylko jedna trzecia produkcji Gazpromu trafiała do Europy. Z tą kwotą grupa osiągnęła jednak dwie trzecie swoich zysków. Ponadto kraje europejskie odnoszą coraz większe sukcesy w znajdowaniu alternatywnych źródeł gazu. Według danych Unii Europejskiej udział Rosji w europejskim imporcie gazu spadł z 40 proc. w 2021 r. do 8 proc. w 2023 r. „Financial Times”.

Stagnacja w branży gazowej powoduje spadek przychodów rosyjskiej gospodarki

Eksperci uważają, że rosyjska gospodarka w dłuższej perspektywie nie będzie w stanie osiągnąć poziomu umów gazowych, jakie Putin zawarł przed wojną na Ukrainie. Tygodnik napisał, że Gazprom nie jest w stanie osiągać zysków Ekonomista. W 2021 roku Gazprom wyeksportował do krajów europejskich ponad 174 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego. Z obliczeń agencji prasowej wynika, że ​​w 2023 roku dostawy gazu ziemnego przez Gazprom do Europy wyniosły zaledwie 28,3 mld metrów sześciennych. Reutera Oferta (stan na styczeń 2024). Zdaniem Andrieja Klebacha, głównego ekonomisty rosyjskiej państwowej instytucji kredytowej Wnieszekonobank (VEB), odbudowa utraconego wolumenu eksportu w ciągu najbliższych dziesięciu lat jest nierealistyczna.

READ  Axel-Springer-Verlag: Pracownicy muszą ujawniać relacje

Jeśli rosyjska gospodarka chce zrekompensować spadek eksportu gazu, słychać głośne głosy Ekonomista Opcje są dwie: masowa rozbudowa gazociągów lub zwiększony eksport LNG. Jednak szczególnie zwiększenie eksportu LNG byłoby bardzo ambitnym projektem.

LNG wg Odpowiedź– Magazyn polityczny ekran A teraz dla Kremla nie mniej ważne są pozostałe dochody z dostaw rurociągami. Eksperci szacują obecnie, że wolumen LNG transportowanego do i przez Europę wynosi około dwanaście miliardów euro rocznie. Putin chce nawet potroić wielkość biznesu w ciągu najbliższych kilku lat.

Putin musi zwiększyć eksport gazu z korzyścią dla rosyjskiej gospodarki – ale czy mu się to uda?

Trudno jednak powiedzieć, czy Putinowi uda się rozszerzyć swój biznes gazowy. Putinowski projekt LNG 2 utknął w martwym punkcie z powodu sankcji Noatek, największy rosyjski producent LNG, został zmuszony do tymczasowego wstrzymania produkcji w ramach swojego projektu Arctic LNG 2. Ponadto Pojawiają się żądania, m.in. ze strony ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni), nałożenia sankcji na rosyjski LNG Podgłośń. Może to po raz kolejny znacząco ograniczyć biznes Putina w zakresie LNG.

Przyszłość rosyjskiej gospodarki rysuje się w ponurych barwach w związku z dalszym spadkiem eksportu gazu. W końcu Rosja jest jednym z największych eksporterów gazu na świecie. Nie ulega wątpliwości, że Putin jest ekonomicznie uzależniony od zysków z handlu rosyjskim gazem i skroplonym gazem ziemnym.

Continue Reading

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Niemcy na tle swoich europejskich sąsiadów
Continue Reading

Trending