Connect with us

science

Rak: adenowirus przeciwko komórkom rakowym – brama genów wirusowych powoduje, że komórki rakowe wytwarzają przeciwciała przeciwko sobie.

Published

on

Koń trojański: W przyszłości wirus może pomóc w walce z nieuleczalnymi nowotworami – poprzez wstrzyknięcie planu leków przeciwnowotworowych do komórek rakowych. W rezultacie komórki rakowe zaczynają wytwarzać wewnątrz przeciwciała lub leki chemioterapeutyczne i umierają z ich powodu. W pierwszych badaniach na myszach z rakiem piersi terapia ta działała od wewnątrz.

Obecnie adenowirusy odgrywają ważną rolę, zwłaszcza w szczepionkach koronowych. Ponieważ szczepionki są wektorami z AstraZeneca, Johnson & Johnson lub Russian Vaccine Sputnik f Używanie różnych typów tych zimnych wirusów do przemycania instrukcji budowy białek wirusowych do naszych komórek. Adenowirusy są również testowane jako bramy do wielu materiałów leczniczych i terapii genowych.

Adenowirusy są powszechnymi wektorami szczepionek, ale są również wektorami terapii genowej. © CDC

Adenowirus odcina komórki rakowe

Teraz zespół kierowany przez Sheenę Smith z Uniwersytetu w Zurychu zmodyfikował powszechnego adenowirusa, tak aby stał się sposobem przenoszenia, który można wykorzystać w leczeniu raka. Wirus działa jak koń trojański, który wstrzykuje geny środków terapeutycznych bezpośrednio do komórek rakowych. To zmienia ich w małe fabryki leków i zabija się nawzajem od wewnątrz. „Pozwoliliśmy guzowi zniszczyć się samemu, zmuszając jego komórki do wytwarzania środków terapeutycznych” – wyjaśnia Smith.

W przeciwieństwie do chemioterapii lub radioterapii, które są podawane do krwiobiegu, podejście to ma tę zaletę, że nie szkodzi normalnym, zdrowym komórkom. Kolega Smitha, Andreas Blockthon, wyjaśnia, że ​​„składniki aktywne, takie jak przeciwciała terapeutyczne lub przekaźniki, pozostają w organizmie dokładnie tam, gdzie są potrzebne, a nie są rozprowadzane w krwiobiegu, gdzie mogą uszkodzić zdrowe narządy i tkanki”.

Przekonwertowano na docelowe dokowanie

W szczególności SHREAD (chroniony, ukierunkowany transporter adenowirusa) składa się z adenowirusa 5, z którego usunięto jego geny wirusowe. Zamiast tego w tym badaniu wirus otrzymał instrukcje budowy przeciwciała trastuzumab, które zostało zatwierdzone przeciwko rakowi piersi (Herceptin). Aby adenowirusy atakowały komórki rakowe, naukowcy dostarczyli im specjalne markery powierzchniowe, które są odpowiednie tylko dla komórek rakowych.

READ  Lekarz. środkowy. Wywiad z Yael Adler: Półpasiec: ekspert wyjaśnia przyczyny i objawy - Rozrywka

Jednocześnie inne akcesoria zapewniają, że wirusy nie mogą wnikać do zdrowych komórek organizmu, zwłaszcza do tkanki wątroby. Zapobiega to skutkom ubocznym, takim jak te obserwowane w niektórych badaniach terapii genowej z adenowirusami. Ponadto ta osłona pomaga zapewnić, że układ odpornościowy nie przechwytuje przedwcześnie ekspresji genów wirusa – wyjaśniają naukowcy.

Produkcja przeciwciał w komórkach nowotworowych

W ramach eksperymentu zespół badawczy wstrzyknął wektory SHREAD myszom z rakiem piersi. Zamiast bramki genowej zwierzęta kontrolne otrzymały do ​​krwiobiegu preparat przeciwciała Herceptin. Kilka dni później Smith i jej zespół zbadali komórki i tkanki, w których można było wykryć ekspresję wirusa. Przeanalizowali także stężenia przeciwciał Herceptin w guzie, a także we krwi i innych tkankach.

Rezultat: 93 procent ekspresji wirusów zainfekowało tylko komórki rakowe, zgodnie z planem, i przemyciło tam swój ładunek genetyczny. Makrofagi zjadły 3,7 procent, a inne typy komórek pozostały nienaruszone – poinformowali naukowcy. W komórkach nowotworowych przeciwciała zaczęły być wytwarzane po kilku dniach – zmniejszając guzy, choć nieco mniej niż w przypadku naturalnego leczenia Herceptinem.

Jednak pozytywny wynik: w przypadku leczenia SHREAD komórki rakowe wytwarzały tylko przeciwciała, a zatem generowały znacznie wyższe stężenia w guzie w porównaniu z układowym leczeniem przeciwciałami. „Osiągnęliśmy 21-krotnie wyższe stężenie przeciwciał w guzie, jednocześnie 89-krotnie niższe wartości w osoczu krwi i 2,2-krotnie niższe stężenia w wątrobie” – mówi Smith i jej zespół.

Może być również stosowany z innymi lekami przeciwnowotworowymi

Zdaniem zespołu badawczego pokazuje to, że ta produkcja in situ efektywniej przenosi substancję czynną tam, gdzie ma ona działać – bezpośrednio w komórkach nowotworowych. Jak wyjaśniają, wirusowy nośnik SHREAD może być również używany do przemycania innych instrukcji budowania i środków przeciwnowotworowych, w tym leków, które mogą być wysoce toksyczne dla zdrowych komórek organizmu. Ponieważ same komórki rakowe są wytwarzane głównie w zaatakowanych komórkach rakowych, normalne komórki prawie nie wchodzą w kontakt z czynnikami.

READ  Dlaczego kiszona kapusta jest tak dobra dla Twojej diety?

„Ta strategia może być szczególnie ważna dla ustalenia odpowiednich ścieżek dostarczania takich terapii, których nie można stosować w terapii raka” – wyjaśniają Smith i współpracownicy. Należą do nich niektóre białka, które są obecnie opracowywane jako biomateriały przeciwko rakowi.

Jako inhalator przeciwko Covid-19?

Ale wirusy SHREAD po prostu nie mogą być pomocne w walce z rakiem – w międzyczasie Corona Pandimi Można go nawet stosować przeciwko Covid-19: „Podając pacjentowi terapię SHREAD za pomocą wziewnego aerozolu, nasze podejście może pozwolić na ukierunkowaną produkcję przeciwciał Covid w komórkach płuc – tam, gdzie są one najbardziej potrzebne” – wyjaśnia Smith.

„Może to obniżyć koszty, zwiększyć dostęp do terapii Covid, a dzięki podejściu inhalacyjnemu poprawia również zarządzanie szczepionkami”. (Proceedings of the National Academy of Sciences, 2021; Doi: 10.1073 / pnas.2017925118)

Źródło: Uniwersytet w Zurychu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach