Connect with us

science

Kryzys klimatyczny: cele zerowe netto – problem przy zerowej wartości maksymalnej

Published

on

Kryzys klimatyczny: cele zerowe netto – problem przy zerowej wartości maksymalnej

Drodzy Czytelnicy,

Unia Europejska poddała się w zeszłym tygodniu Po raz pierwszy własne prawo klimatyczneStany Zjednoczone przedstawiły swój dwudniowy szczyt Dynamika w globalnych celach emisji W czwartek Trybunał Konstytucyjny ostatecznie otwarcie potępił rząd federalny Osąd historyczny W celu zaostrzenia polityki klimatycznej: po krótkim wybuchu Korony kryzys klimatyczny ponownie znalazł się na szczycie programu politycznego.

Więc ratowanie planety jest na dobrej drodze? Jeśli uważasz, że prawie 30-letnie cele klimatyczne zostaną w przyszłości osiągnięte, to tak. Jeśli spojrzeć na rozwój wydarzeń w tym i przyszłym roku, to zdecydowanie nie.

W tym kontekście wiele uwagi poświęcono naukowcom Jamesowi Dyke, Robertowi Watsonowi i Wolfgangowi Knorrowi. Wspieraj platformę „rozmowy” Krytyczne z Cele netto wynoszą zero Kraje i firmy zmierzą się z tym problemem do 2050 r. Naukowcy uważają, że cała koncepcja, stojąca za obietnicą braku emisji netto gazów cieplarnianych za kilka lat, jest „niebezpieczną pułapką”. Średnie zero netto (tylko na podstawie CO Lub wszystkie gazy cieplarniane), które docierają do atmosfery w takim samym stopniu, w jakim są z niej wyciągane gdzie indziej, tak że ogólna równowaga jest w równowadze.

Mglista nadzieja na rozwiązania techniczne

Od przełomu tysiącleci, napisz trzy, kolejne usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery (na przykład za pomocą CCS lub BECCS) odgrywa coraz większą rolę w modelach klimatycznych, ponieważ w przeciwnym razie wydawało się trudne do określenia, w jaki sposób świat stanie się klimat neutralny na tyle szybko, że może być. Wkrótce potem naukowcy zaczęli omawiać „scenariusze przekroczenia”, czyli ideę, że planeta mogłaby na krótko przekroczyć granice klimatyczne, gdyby atmosfera podążała za dużą ilością dwutlenku węgla. Aby bilans gazów cieplarnianych był ujemny. Jednak nie jest pewne, czy to zadziała. Naukowcy mówią: „Za kilka dziesięcioleci będziemy musieli przekształcić naszą cywilizację, która obecnie co roku wpompowuje do atmosfery 40 miliardów ton dwutlenku węgla, wydobywając z niego dziesiątki miliardów dwutlenku węgla”.

READ  Ekscytujące, by ośmieszyć zmiany klimatyczne

Chociaż przyjęcie celu dalekiego zera netto jest genialnym pomysłem, „niestety w praktyce pomaga to zachować wiarę w technologiczne zbawienie i zmniejsza poczucie pilności związane z koniecznością ograniczenia emisji teraz”.

Autorzy ponawiają krytykę, którą nieustannie słyszą od ruchu klimatycznego: wskazują na odległe cele i nową technologię, która chroni nas przed szybkim spadkiem emisji gazów cieplarnianych. Greta Thunberg Napisał Kilka dni temu: „Tak, musimy kompensować niektóre emisje, których nie można wyeliminować (rolnictwo itp.). Ale tak jak teraz, ośmielę się powiedzieć, że cele netto-zero nie dotyczą tego, ale taktyki komunikacji i sprawiają, że wydaje się, że działamy bez potrzeby zmiany ”.

Nie ma dowodów na opóźnienia w pracy

Ale jakie są dowody na ten strach? Klimatolog z Oksfordu Stephen Smith zbadał, czy kraje, które w połowie stulecia wyznaczyły cel zerowy netto, faktycznie nie są w stanie chronić klimatu w perspektywie krótkoterminowej. dystans Przeanalizuj to Przeciwieństwo jest prawdą. Spośród 73 krajów, które już przyjęły lub rozważają dostosowanie przepisów dotyczących ochrony klimatu, 24 zaostrzyły swoje obecne zobowiązania klimatyczne. Smith powiedział, że w kolejnych 90 krajach, które jeszcze nie zobowiązały się do neutralności węglowej, było tylko 11 krajów.

Oczywiście nie należy ślepo polegać na technikach emisji ujemnej Dostępne terminowo i powszechnie dostępne, Ale nie ma przekonującej alternatywy dla gotówki bazowej dla celu zerowego netto. W końcu obecna koncepcja zapewnia jasną ścieżkę, na której państwa i firmy mogą zacząć się orientować i dzięki której mogą wchodzić w interakcje z niezbędnymi zmianami. Warto jednak wspomnieć bardziej szczegółowo, gdzie cele pozostają bardzo niejasne.

W marcu otrzymali go naukowcy współpracujący z Joeri Rogelj, dyrektorem badań w Instytucie Zmian Klimatu i Środowiska Grantham w Imperial College w Londynie. Wkład w „naturę” Przesłano. Pisze Pan, że należy ustalić między innymi, czy wszystkie gazy cieplarniane objęte są celami zerowymi netto, czy tylko CO₂. Ważna jest również dyskusja o tym, czy niektóre sektory – jak energetyka – muszą zejść do zera szybciej niż, powiedzmy, przemysł ciężki, gdzie jest to trudniejsze. Warto zapytać, czy kraje określiły pośrednie kroki w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 r. I przedstawiły plany, w jaki sposób będą chciały zachować zielone zero w dłuższej perspektywie – po 2050 r.

READ  Czy palenie jest zdrowe? Pięć mitów na temat tytoniu i papierosów

Federalny Trybunał Konstytucyjny udzielił również odpowiedzi, czy cele długoterminowe (do pewnego stopnia) powinny stać się mniej lub bardziej pilne w perspektywie średnioterminowej. Właśnie dlatego, że dla Niemiec jest jasne, że chcą być neutralne dla klimatu do połowy wieku, władcy Karlsruhe wzywają do większego pośpiechu od 2030 roku: ponieważ jeśli traktujesz cel poważnie, musisz zacząć go realizować raczej wcześniej niż później, aby podjąć odpowiedzialność za to. Nie powstrzymuj nieproporcjonalnie drastycznych cięć emisji.

Jeśli chcesz, będę informować Cię raz w tygodniu o najważniejszych sprawach związanych z kryzysem klimatycznym – historiach, wynikach badań i najnowszych wydarzeniach dotyczących największego tematu naszych czasów. Przychodzisz, aby zapisać się do newslettera Tutaj.

Tematy tygodnia

Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego: Festtag for Future
Federalny Trybunał Konstytucyjny po raz pierwszy wydał ostrzeżenie przed polityką klimatyczną Niemiec. Powód: bez odpowiedniej ochrony klimatu wolność jest zagrożona. Co oznacza wyrok i jakie są konsekwencje.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ochrony klimatu: klapsa dla rządu – w każdym razie dlaczego Peter Altmire jest szczęśliwy?
„Decyzja daje nam szansę na zapewnienie większej sprawiedliwości międzypokoleniowej”: Minister ds. Gospodarczych Altmire mówi o historycznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie klimatu – oraz o CO i bardziej rygorystycznych celach.

Skutki zarządzania klimatem: Czy dni silnika spalinowego są policzone, pani Kimvert?
Ustawa o ochronie klimatu jest częściowo niezgodna z konstytucją, a rząd musi ją poprawić. W szczególności w sektorze transportu emisje muszą się zmniejszyć. Ekonomistka Claudia Kimvert mówi o potencjalnych konsekwencjach.

Paryż, Rzym i Madryt planują ekologiczną transformację: Europa Południowa będzie tak zielona
Jak dotąd wszystkie kraje Unii Europejskiej muszą złożyć swoje życzenia dotyczące funduszu odbudowy w wysokości 750 miliardów euro. Francja, Włochy i Hiszpania to najwięksi odbiorcy – czy staną się liderami środowiskowymi?

READ  Witamina D, kiedy preparaty pomagają, a kiedy nie, Apotheken Umschau, Gütsel Online, OWL live

Zielone pranie zgodnie z prawem: Media dostarczają do 58 procent mniej zielonej energii elektrycznej niż oficjalnie podano
Wielu niemieckich dostawców energii elektrycznej jest bardziej brudnych od nich. Prawo wymaga, aby sztucznie obliczali swój udział w zielonej energii elektrycznej. Po latach krytyki rząd planuje teraz reformy.

Obserwacje satelitarne: globalne topnienie lodowców przyspiesza
Prawie wszystkie z prawie 220 000 lodowców na świecie kurczą się obecnie, coraz szybciej. Jest to wynik globalnego badania, w które zaangażowany będzie również Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu.

Różne modele klimatyczne: badacze krytykują problematyczną lukę w równowadze klimatycznej
Jedno z badań skarży się, że kraje stosują różne modele matematyczne dla swoich budżetów emisji CO2. Problem prowadzi do dużych odchyleń – i może jeszcze bardziej utrudnić ochronę klimatu.

Kolektor danych w chmurze: ten super pilot ma pomóc ocalić klimat
A350 Lufthansy nie tylko powinien latać, ale musi prowadzić badania w tym samym czasie: pojemnik pełen zbyt skomplikowanych gadżetów staje się testerem ponad chmurami – i to za bezkonkurencyjną cenę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Nowy rekord w eksperymencie z energią termojądrową

Published

on

Nowy rekord w eksperymencie z energią termojądrową

początek Fuzja Rialty Ustanawia nowy rekord. wraz z Uniwersytet Wisconsin Najsilniejsze stabilne pole magnetyczne uzyskano w eksperymencie plazmowym.

Zrobiono to w tym celu UderzyćObiekt eksperymentalny uniwersytetu służy do badań nad energią termojądrową. Powstała w nim plazma potrafi wytrzymać silne pole magnetyczne 17 Tesli Trzymać. Istnieją już eksperymentalne elektromagnesy posiadające siłę pola 18 i 20 Tesli Urzeczywistnienie tego – jednak nie przechwycono jeszcze żadnej plazmy o tej mocy.

Tak niezwykle silne magnesy są niezbędne do: Reaktory tokamakowe. W tych reaktorach termojądrowych plazma powstaje w wyniku stopienia jąder atomowych Ponad 100 milionów stopni Celsjusza Robi się gorąco. Bez pola magnetycznego doszłoby do destabilizacji i przepalenia ścian reaktora.

➤ Przeczytaj więcej: Chiny osiągają przełom w dziedzinie „sztucznego słońca”

Placówka testowa WHAM

Lustro magnetyczne: wąskie gardło w polu magnetycznym

Aktualny rekord został ustanowiony przy użyciu magnesów wykonanych z nadprzewodników wysokotemperaturowych (HTML) paragon. Nazwa jest tu myląca: wysoka temperatura odnosi się do temperatury krytycznej zwykłych nadprzewodników, które mają wysoką przewodność bliską właściwościom Zero absolutne (-273,15°C). Zakres temperatur dla HTSL wynosi obecnie od -196,2°C do -135°C.

Magnesy HTSL przeznaczone są do Lustro magnetyczne użytkownik. Pole magnetyczne jest silniejsze na krawędziach niż w środku. Możesz sobie wyobrazić ścieżkę linii pola magnetycznego jak wąskie gardło. Stąd też wzięła się technologia Butelka magnetyczna O imieniu.

➤ Przeczytaj więcej: Fuzja jądrowa z paliwem ciekłym może rozwiązać duży problem

Ze względu na zwiększoną siłę pola magnetycznego na wąskich krawędziach cząstki w polu są spowalniane i zawracane w kierunku środka. Tutaj mówimy o jednym Efekt lustra – Stąd nazwa lustro magnetyczne.

Lustro magnetyczne wypróbowano już w latach 80. XX wieku do kontrolowania plazmy. Ale technologia została zapomniana. Jednak zdaniem Realty postęp w technologiach HTSL zapewnił, że lustro magnetyczne stanie się realną technologią umożliwiającą uzyskanie energii termojądrowej.

READ  Czy palenie jest zdrowe? Pięć mitów na temat tytoniu i papierosów

Krok w stronę gęstszej plazmy

Silne pole magnetyczne utrzymywało się przez mniej niż sekundę, co jest normalne przy obecnym stanie badań naukowych nad energią termojądrową. Obecny rekord to pierwszy krok Więcej rekordów będzie pociągać. Potężne pole magnetyczne zostanie połączone z innymi innowacjami, takimi jak wysokowydajne grzejniki plazmowe i zaawansowane systemy kontroli plazmy. Oczekuje się, że pozwoli to na przechowywanie dzienników WHAM Gęstość plazmy To ma miejsce.

Im gęstsza plazma w reaktorach termojądrowych, tym intensywniejsze są reakcje termojądrowe. To oznacza więcej produkcja energii. Obecna praktyczna zasada jest następująca: każde podwojenie natężenia pola magnetycznego powoduje zwiększenie mocy reaktora 16-krotnie. To z kolei stanowi ważny krok w kierunku doprowadzenia energii termojądrowej do dojrzałości komercyjnej.

➤ Przeczytaj więcej: Kiedy w końcu otrzymamy prąd z syntezy jądrowej?

Nawet wtedy wiele problemów pozostaje do rozwiązania i taka sama liczba rozwiązań musi zostać zintegrowana z systemami funkcjonalnymi. Niektóre firmy starają się być pomiędzy 2030 i 2035 Podłączenie prototypów elektrowni termojądrowych do sieci elektroenergetycznej. Eksperci spodziewają się jednak, że tak będzie przynajmniej do tego czasu 2050 Minie trochę czasu, zanim reaktory termojądrowe rzeczywiście staną się wydajne, tj. wyprodukują więcej energii, niż jest to konieczne do zapalenia plazmy i utrzymania jej w polu magnetycznym.

Kliknij tutaj, aby zapisać się do newslettera

Continue Reading

science

Z szansy skorzystało 2500 osób – Sudtirol News

Published

on

Z szansy skorzystało 2500 osób – Sudtirol News

Od: Łukasz

Bolzano – Szybkie i łatwe zaszczepienie jak największej liczby osób przeciwko KZM było mottem dni otwartych organizowanych przez Południowe Tyrolskie Przedsiębiorstwo Medyczne. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców, gdyż z możliwości zaszczepienia się na kleszcze skorzystało około 2500 osób.

Firma Medyczna Południowego Tyrolu zaprosiła w sobotę 20 lipca 2024 r. na bezpłatne szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wszyscy zainteresowani obywatele mogli skorzystać ze szczepienia w godzinach od 8:30 do 15:00 w Bolzano, Meran, Szpitale Brixen i Bruneck bez wcześniejszej rejestracji.

Zainteresowanie szczepieniami na kleszcze było zachęcająco duże – ogółem 2458 osób skorzystało z zaproszenia. W Okręgu Zdrowia w Bolzano granicę tysiąca przekroczono 1038 dawek szczepionki, w Merano było ich łącznie 550, w Bruncu 522, a w Brixen co najmniej 348 osób skorzystało z wezwania do szczepienia.

Dyrektor generalny Christian Koffler jest bardzo zadowolony z powodzenia dnia szczepień: „Mieszkańcy Południowego Tyrolu bardzo potrzebują ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Ze względu na duże zapotrzebowanie przygotowaliśmy w tym roku specjalną ofertę szczepień kilka dni Chciałbym bardzo podziękować pracownikom regionów Czterem pracownikom służby zdrowia, których wielkie zaangażowanie przyczyniło się do osiągnięcia tak przyjemnego sukcesu dni otwartych.

„Większość osób, które skorzystały z dnia otwartego, po raz pierwszy zaszczepiła się na kleszcze” – powiedziała Silvia Spertini, wiceprezes firmy ds. higieny i zdrowia publicznego. „Zaszczepiliśmy głównie osoby dorosłe, ale także część dzieci. Osoby, które dzisiaj zostały zaszczepione po raz pierwszy, mogą otrzymać drugą dawkę przypominającą podczas kolejnego dnia otwartego we wrześniu.

O tym, jak ważna jest skuteczna ochrona, świadczy fakt, że tylko w zeszłym roku w Południowym Tyrolu zgłoszono siedem przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest to ostra choroba wirusowa, która atakuje centralny układ nerwowy i może być śmiertelna.

READ  Te pokarmy są szczególnie bogate w witaminę C

21 września br. Towarzystwo Medyczne Południowego Tyrolu organizuje kolejny dzień otwarty szczepień na kleszcze. Następnie ponownie będzie można bezpłatnie i bez wcześniejszej rejestracji wykonać pierwsze szczepienie na kleszcze lub zaktualizować ochronę szczepieniową.

Continue Reading

science

Ziemska atmosfera okazała się najlepszą tarczą ochronną przed pobliskimi supernowymi

Published

on

Ziemska atmosfera okazała się najlepszą tarczą ochronną przed pobliskimi supernowymi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Teoretycznie supernowa może stanowić poważne zagrożenie dla życia na Ziemi. Jednak naukowcy wykazali teraz, że masowe wymieranie prawdopodobnie nie będzie rezultatem.

FRANKFURT – Kiedy masywna, masywna gwiazda dobiega końca swojego cyklu życia, żegna się z eksplozją – tak zwaną supernową. Teoretycznie ilość emitowanego promieniowania gamma i promieni kosmicznych może znacząco zagrozić życiu na Ziemi. Jednak nowe badania pokazują, że ziemska atmosfera stanowi skuteczną tarczę ochronną przed niebezpiecznym promieniowaniem z kosmosu.

Chociaż supernowa może stanowić zagrożenie dla życia na Ziemi, eksplozja pobliskiej gwiazdy prawdopodobnie nie doprowadzi do masowego wymierania. (Ilustracja) © IMAGO/imageBROKER/Doukdouk

Ziemska atmosfera jest najlepszą ochroną przed supernową bliską Ziemi

Jedno z nich zostało opublikowane w czerwcu w czasopiśmie Nature Communications Earth and Environment Zostań Opublikowano symulacje wpływu pobliskiej supernowej na ziemską atmosferę i klimat. Są one niezwykle rzadkie w naszym bezpośrednim otoczeniu. Geologiczny Dochodzenia Zwracamy jednak uwagę, że w ciągu ostatnich 10 milionów lat wiele z tych masywnych eksplozji gwiazd miało miejsce blisko Ziemi, w odległości do 300 lat świetlnych. Supernowa „Requiem”, która ma nastąpić w 2037 r., znajdowała się w znacznie większej odległości od Ziemi.

W skład zespołu badawczego weszli Theodoros Christoudias z Instytutu Cypryjskiego i Dominik Stolzenberg z Politechniki. WiedeńJego praca zakłada stukrotny wzrost ekspozycji na promieniowanie z pobliskiej eksplozji gwiazdowej. Wykorzystali złożony model układu ziemskiego (ESM) do zbadania wpływu supernowej na naszą planetę.

Doszli do wniosku, że „atmosfera i pole geomagnetyczne planety skutecznie chronią biosferę przed skutkami supernowych” – powiedział Stolzenberg austriackiej agencji prasowej. Abba. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomógł niedawno odkryć tajemnicę legendarnej supernowej.

Ochrona przed promieniami UV: Warstwa ozonowa może być bardziej odporna niż oczekiwano

W szczególności ziemskie pole magnetyczne chroni przed promieniowaniem kosmicznym, a warstwa ozonowa odgrywa kluczową rolę w ochronie Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Pochłania większość niebezpiecznych promieni ultrafioletowych i zapobiega ich przedostawaniu się do powierzchni Ziemi. Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, ma również działanie ochronne na Ziemię.

READ  Witamina D, kiedy preparaty pomagają, a kiedy nie, Apotheken Umschau, Gütsel Online, OWL live

Jeśli supernowa pojawi się w odległości do 300 lat świetlnych, oprócz możliwego ochłodzenia w wyniku zwiększonego tworzenia się aerozolu, zwiększone narażenie na promieniowanie supernowej może również prowadzić do zubożenia warstwy ozonowej w stratosferze. Prowadziłoby to do zwiększonego narażenia powierzchni Ziemi na promieniowanie ultrafioletowe.

Graficzny wpływ pobliskiej supernowej na ziemską atmosferę i organizmy żywe na planecie
Grafika przygotowana przez badaczy kosmosu pokazuje potencjalny wpływ pobliskiej supernowej na atmosferę i klimat. © Christodias i in./Komunikacja dotycząca Ziemi i Środowiska

Jednak obecne badanie pokazuje, że warstwa ozonowa jest bardziej odporna na pobliskie supernowe, niż wcześniej sądzono. Maksymalne średnie zubożenie warstwy ozonowej w stratosferze wyniosłoby około dziesięciu procent. Według portalu wiedzy odpowiada to mniej więcej globalnemu spadkowi, który jest również spowodowany zanieczyszczeniem atmosfery spowodowanym przez człowieka Wszechświat dzisiaj trzyma się.

Intensywne promieniowanie supernowej może spowodować gwałtowny spadek temperatury na Ziemi

Stolzenburg wskazuje na Abba Zaznaczył, że wzrost ilości aerozoli w atmosferze będzie także skutkiem intensywnego promieniowania. Prowadziłoby to do zwiększonego tworzenia się chmur, a tym samym niższej temperatury powierzchni. Ale tylko na skalę obecnego kryzysu klimatycznego i – jak podkreśla naukowiec – „z przeciwnymi znakami”.

Możliwe jest również, że spotkanie naszego Układu Słonecznego z obłokiem międzygwiazdowym doprowadziło do epoki lodowcowej na Ziemi setki milionów lat temu. I nawet to Możliwe, że Mars ma wpływ na klimat Ziemi.

Autorzy badania podkreślają jednak: „Nasze badanie nie uwzględnia bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt wynikających z narażenia na zwiększone promieniowanie jonizujące”. Jednak oba czynniki mogą mieć wpływ na życie na Ziemi. Poszczególne organizmy mogą być narażone na ryzyko dla zdrowia w wyniku zwiększonego promieniowania.

Masowe wymieranie jest „mało prawdopodobne” pomimo jego negatywnego wpływu na życie na Ziemi

Jednak badacze uważają masowe wymieranie za „mało prawdopodobne”. „Pobliska supernowa [hätte] Rzeczywiście konsekwencje dla życia na Ziemi i jednostek [würden] „Możemy paść ofiarą wysokiego poziomu promieniowania, ale być może nie całe życie na Ziemi zostanie zniszczone” – powiedział Stolzenberg. Abba.

„Atmosfera i pole geomagnetyczne naszej planety skutecznie chronią biosferę przed uderzeniami pobliskich supernowych, umożliwiając ewolucję życia na Ziemi w ciągu ostatnich setek milionów lat” – podsumowali naukowcy. Supernowa na początku swojej historii. (G)

Continue Reading

Trending