Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Premier Węgier, Polski i Włoch Salvini zbliżają się do nowego sojuszu – EURACTIV.com

Premierzy Węgier i Polski oraz włoski populista Matteo Salvini obiecali w czwartek (1 kwietnia) w Budapeszcie na prawo od głównej konserwatywnej grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim zawarcie nowego sojuszu politycznego w Budapeszcie.

Jednak politycy ujawnili kilka szczegółów dotyczących przyszłej współpracy.

Od czasu odejścia z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPP) nacjonalistyczny premier Węgier Viktor Orban zabrał Polskę i włoskich populistów do poszukiwania nowych sojuszy.

Zmierzch: Fidesz opuścił EPP wiele lat temu

Po opuszczeniu na początku marca komisji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, partia premiera Orbana Fidesz Lewo Cały komitet polityczny jest w czwartek.

Wystawiono krótki list rezygnacyjny W mediach społecznościowych Wydane przez

– Zamierzamy uruchomić nową platformę, organizację, która da obywatelom wierzącym w tradycyjną Europę należną reprezentację – powiedział Orban przed spotkaniem z polskim premierem Matteo Moravekim i byłym włoskim ministrem spraw wewnętrznych. Salvini.

Po spotkaniu Orban pochwalił „pierwszy krok na wspólnej długiej drodze” i mówił o potrzebie „europejskiego renesansu”.

„Postanowiliśmy kontynuować misję. W maju spotkamy się w Rzymie lub Warszawie. Termin zależy od epidemii” – powiedział węgierski przywódca na wspólnej konferencji prasowej.

Ze swojej strony Salvini, lider skrajnie prawicowej ligi włoskiej, powiedział: „Ścieżka, która zaczyna się dzisiaj i trwa na różnych etapach w różnych europejskich stolicach, rozszerza grupę”.

Przedstawiamy go jako historyczne i założycielskie centrum sojuszu, który Salvini obiecał jako „nadzieję po ciemnych wiekach” po II wojnie światowej, chociaż nikt w tym miejscu nie mówił o reorganizacji partii europejskich – dodał Salvini.

Polski premier Moraviski powiedział, że projekt będzie reprezentował „szeroki wachlarz poglądów i ludzi”.

Opowiadał się za „integracją europejską … szanującą suwerenność narodową, rodzinę, chrześcijaństwo” i zachowanie „tradycyjnych” wartości.

“ Bardzo różne zainteresowania ”

Dwa tygodnie po opuszczeniu komitetu koalicyjnego w Parlamencie Europejskim partia Fides Orbana opuściła w tym miesiącu EPP.

Posunięcie to położyło kres wieloletniej debacie w EPL na temat tego, czy Fideszowi należy pozwolić na kontynuację z powodu częstych zarzutów w Urban, że narusza on praworządność.

Od tego czasu Orban wrócił do partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) Morawekiego w poszukiwaniu nowych sojuszników, a także antyimigracyjnego i eurosceptycznego Salviniego.

Jednak Liga Psa i Salvini należała do różnych europejskich grup politycznych.

Salvini powiedział we wtorek (30 marca), że rozmowy miały na celu „stworzenie wspólnej karty wartości, zasad i celów”.

Powiedział, że jeśli siły prawicowe spoza EPL się zjednoczy, mogą mieć znaczący wpływ jako druga co do wielkości grupa w Parlamencie Europejskim – po EPL.

Daniel Albertasi, politolog z Uniwersytetu w Birmingham, powiedział, że to „niewiarygodne”, że Liga Psa, Fideszu i Salviniego mogłaby utworzyć wspólną europejską komisję parlamentarną i że „istnieją do tego silne zachęty praktyczne i finansowe”.

Dodał, że mogłoby się to zdarzyć, nawet gdyby nie było ideologicznej synchroniczności między siłami prawicy w niektórych kwestiach.

„Mogą mówić podobne rzeczy w UE, ma ona większą moc, ale jeśli chodzi o takie sprawy, jak dzielenie się osobami ubiegającymi się o azyl… (holenderski) PVV i Orban mają bardzo różne interesy niż Salvini” – powiedział Alberdasi.

Moraveki wskazał również, że chciałby, aby Liga i Fidesz dołączyły do ​​grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w Pythonie.

ECR „dobrze zachowuje publiczną wiedzę i domyślnie” – powiedział Moraveki.

Liga Włoska jest częścią prawicowej grupy Democratic Identity and Democracy (ID), wraz z National Rassembled National Marine Le Pen.

Wcześniejsze próby zjednoczenia nacjonalistycznych i skrajnie prawicowych sił politycznych w Parlamencie Europejskim nie powiodły się.

Grupy ECR i IT różnią się szczególnie w podejściu do Kremla.

Bezpośrednio po spotkaniu w Budapeszcie przewodniczący PPE Donald Tusk RP, Tweetował: „Rosja mobilizuje swoje siły wokół Ukrainy”. W Budapeszcie Moraveki organizuje pro-Putinowski obóz polityczny z Orbanem i Salvinim. Ten kwiecień nie jest głupi. ”

READ  Polska dołącza do sojuszników Putina w Parlamencie Europejskim