Connect with us

entertainment

Poszukiwanie skarbów na Bałtyku – czy polscy nurkowie znaleźli legendarną bursztynową komnatę? – Aktualności

Published

on

Zawartość

Nurkowie-wraki znaleźli na Bałtyku statek, który mógłby pomieścić zaginioną po 1945 roku Bursztynową Komnatę.

SS Karlsruhe nie jest pierwszym ani największym wrakiem, który Thomas Stachura wytropił na Morzu Bałtyckim. Ale jego odkrycie może być najbardziej ekscytujące.

Istnieją dowody na to, że w kwietniu 1945 r. Hitlerowcy przenieśli bursztynową komnatę na tym statku z Królewca, pokoju rządowego, które zajęli cztery lata wcześniej w letniej rezydencji rosyjskich carów pod Sankt Petersburgiem.

Raport nurkowy Thomasa Stachury dla SS Karlsruhe

„Nie mamy dowodów” – mówi poszukiwacz skarbów Stachura. „Ale jeśli naziści chcieli zabezpieczyć bursztynową komnatę przed nacierającą armią rosyjską, to Karlsruhe było ich ostatnią szansą”.

Rzeczywiście, na początku 1945 roku naziści rozebrali Bursztynową Komnatę w Królewcu i zapakowali ją do pudeł. Wkrótce potem, w kwietniu, miasto Prusy Wschodnie zostało oblężone przez Armię Czerwoną.

W ramach „Operacji Hannibal” Niemcy ewakuowali okrętami ponad milion żołnierzy i cywilów ze wschodnich Niemiec. Karlsruhe był częścią tej operacji i był ostatnim niemieckim statkiem, który opuścił port w Królewcu, zanim Rosjanie zajęli miasto.

Stare czarno-białe zdjęcie statku Karlsruhe na wodzie.

Legenda:

SS Karlsruhe był ostatnim niemieckim statkiem, który mógł opuścić Prusy Wschodnie Królewca, zanim Armia Czerwona zajęła miasto.

Obraz archiwalny (wprowadzenie)

To, z czego uciekający Niemcy wydawali się początkowo wyjątkowo szczęśliwi, to początek katastrofy. Po dwóch dniach na morzu rosyjskie bombowce zatopiły statek. Na pokładzie znajdowało się ponad 1000 osób, w większości cywile, a także 360 ​​ton ładunku – i prawdopodobnie bursztynowa komnata.

Legendarna bursztynowa komnata

Otwórz pudełkoZamknij pudełko

Rzuć okiem na odtworzoną Bursztynową Komnatę.  Widoczne są okazałe motywy i bursztynowe akcenty.

Legenda:

Bursztynowa Komnata w Sankt Petersburgu została odtworzona przy użyciu czarno-białych fotografii i jednego kolorowego zdjęcia.

Zwornik

Prawdopodobnie nie ma na świecie tak wielu pomieszczeń, które mają bogatą historię, co Bursztynowa Komnata. Początkowo sala z bursztynu, złota i luster przez kilka lat była częścią Pałacu Berlińskiego; Dopóki Izba Państwowa nie przybyła do Sankt Petersburga jako prezent dla rosyjskiego cara w 1716 roku i została tam zainstalowana w Pałacu Katarzyny.

Ponad 200 lat później, w 1941 roku, Wehrmacht zdobył 55-metrową salę. Hitlerowcy zdemontowali pomieszczenie, przynieśli je w skrzyniach do stolicy Prus Wschodnich, Królewca, i zainstalowali w miejscowym zamku.

Kiedy alianckie bombowce przybyły do ​​Królewca wiosną 1944 roku, Bursztynowa Komnata została ponownie zapakowana i przechowywana w 28 pudełkach. Pokój zaginął od 1945 roku. Od 2003 roku w Pałacu Katarzyny pod Sankt Petersburgiem znajduje się jego replika.

Nurek wrakowy Tomach Stachura uważa, że ​​jest to tak prawdopodobne, że on i jego zespół przeprowadzili badania. Pierwsze nurkowanie prowadzi w głąb rosyjskiego archiwum.

Igła w stogu siana zwanym Morzem Bałtyckim

„W dokumentach znaleźliśmy pięć miejsc, w których mógł znajdować się wrak Karlsruhe. Były one oddalone o 20 mil morskich. Poszukiwanie igły w stogu siana było przysłowiowe”.

Ale Stachura zna ten stóg siana zwany Morzem Bałtyckim. Zna dno morza jak nikt inny. I tak znalazł wrak niemal natychmiast.

W tym momencie pomyślałem: O mój Boże, znaleźliśmy wrak.

Kiedy po raz pierwszy zatonął 90 metrów pod statkiem, w promieniu jego nurkującej czołówki pojawiła się ciężarówka, która wyglądała dokładnie tak, jak opisał ją jeden z nielicznych ocalałych z bombardowania w Karlsruhe. „W tym momencie pomyślałem:„ O mój Boże, znaleźliśmy wrak ”- wspomina 56-latka.

Pomiary i druga wyprawa nurkowa potwierdzają nadzieję: wrak to SS Karlsruhe. Co jeszcze bardziej spektakularne, we wraku znajdują się duże drewniane skrzynie. Może zawierać zdemontowane bursztynowe pomieszczenie.

Zawartość pudełka wskazuje na możliwe odkrycie

Na swoim laptopie Stachura pokazuje film, który pokazuje nurkującego robota próbującego otworzyć skrzynię: „To był naprawdę ekscytujący moment”.

Robot otwiera pudełko i podnosi wieko. Niewiele jest do zobaczenia – ale w pudełku jest coś, co wygląda jak zabłocone panele. „To mogą być obrazy, dobrze?” – mówi Stachura. Przeznaczenie: malowanie z bursztynowej komnaty.

Nie zwróci środków. To sprawa polskich władz. Aby jednak upewnić się, czy legendarna Bursztynowa Komnata rzeczywiście znajduje się w drewnianych skrzyniach, Stachura w tych dniach ponownie zanurkuje 90 metrów w dół „Karlsruhe”.

Badania będą problemem dyplomatycznym

W Polsce, gdzie poszukiwanie skarbów jest niemal narodową rozrywką, wielu ucieszy się i będzie miało nadzieję, że nurek odnajdzie Bursztynową Komnatę.

Polscy politycy też będą kibicować – i mają nadzieję, że niczego nie znajdzie, myśli poszukiwacz skarbów Stachura. „Gdybyśmy mogli znaleźć pomieszczenie, byłby to dla niej duży problem. W końcu chodzi o niemiecki wrak przewożący rosyjski ładunek na polskich wodach. To bardzo trudne z dyplomatycznego punktu widzenia. bardzo kosztowne.”

Tomasz Stachura, poszukiwacz skarbów

Otwórz pudełkoZamknij pudełko

Nurek wrakowy Tomach Stachura w swoim biurze w Genii w koszuli podczas ostatniej wyprawy.

Legenda:

Nurek wrakowy Tomach Stachura w swoim biurze w Genii w koszuli podczas ostatniej wyprawy.

Roman Felger

Tomasz Stachura założył firmę produkującą pianki. Dziś 56-latek mówi, że inwestuje w swoją pasję – nurkowanie – tyle samo czasu, co w swoją firmę. Odkrył już różne wraki na Morzu Bałtyckim.

Jego zdjęcia pojawiły się już na okładce National Geographic. Jego największym projektem jest poszukiwanie polskiego okrętu podwodnego „ORP Orzeł”, który zniknął na Morzu Północnym w 1940 roku.

Sam nurek wrakowy do tej pory zainwestował dużo pieniędzy. Każdy dzień wyprawy kosztował go ponad dziesięć tysięcy franków. Zarabiał na produkcji skafandrów do nurkowania i dokumentowaniu poprzednich wypraw.

Co by to dla niego znaczyło, gdyby nie bursztynowy pokój rozebrany w tajemnicze drewniane skrzynie? Stachura wzrusza szerokimi ramionami. Dla niego to poszukiwanie skarbów jest jak gra na loterii – z tą różnicą, że i tak wygrywa. „Gdybyśmy mogli znaleźć Amber Room, byłbym w stanie sprzedać materiały do ​​mojego filmu. W przeciwnym razie przeżylibyśmy przygodę”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Najlepszy film pochodzi z Polski

Published

on

Najlepszy film pochodzi z Polski

Görlitz (dpa/sn) Na 21. Festiwalu Filmowym w Nissi polski film „Tyle conic” (Nic dobrego) w reżyserii Grzegorza Dybowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego. „Bardzo polityczny i niestety bardzo rzadki pogląd na ludzi znajdujących się w wielkiej rozpaczy pomiędzy żądaniami Brukseli, która często nie jest zaznajomiona z lokalnymi warunkami, a życiem na wsi, społeczności… Młodym grozi rozdarcie”. W sobotę w Görlitz wyjaśniają swoją decyzję. Film śledzi podziały społeczne, ale także pokazuje nadzieję i lepszą przyszłość.

Wśród innych „Ryb Nysy” znaleźli się Magdalena Šelica i Marta Neradkiewicz („Lek” Slavomira Fabickiego) za najlepszą kreację aktorską, Michał Łosoński („Mok” Matthiasa Breklera) za najlepszą scenografię oraz Claudiusz Krostowski („Ultima Thule”) zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz. Za najlepszy film dokumentalny i nagrodę specjalną jury wybrało „Skad dokad” reżysera Macka Hameli, a za najlepszy film krótkometrażowy „Milczenie 600 milionów wyników” reżyserki Sophie Lahusen. Nagrody Publiczności trafiły do ​​filmu fabularnego „Rohbau” Tuny Kaptan oraz dokumentu „Echoes from the Borderland” Lary Meliny Bros. Najpopularniejszym filmem krótkometrażowym był „Na żywo” Mary Tamković.

Od 14 do 19 maja około 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych zostanie wyświetlonych w 19 lokalizacjach na Festiwalu Filmowym Nysa w trójkącie pomiędzy Niemcami, Polską i Czechami. Oprócz trzech konkursów i różnorodnych cykli filmowych w programie znajdują się koncerty, wystawy, odczyty i koncerty. Tym razem skupimy się na kobiecej perspektywie.

READ  Fotograf Natalia Kepesh - zdjęcia wojny w naszych głowach
Continue Reading

entertainment

„EM: Polska-Holandia” od niedzieli w RTL: powtórka Mistrzostw Europy w piłce nożnej w internecie i telewizji

Published

on

„EM: Polska-Holandia” od niedzieli w RTL: powtórka Mistrzostw Europy w piłce nożnej w internecie i telewizji

W niedzielę (16 czerwca 2024) w telewizji wyemitowano program „EM: Polska – Holandia”. Na news.de dowiesz się, kiedy i gdzie można oglądać Mistrzostwa Europy w piłce nożnej z powtórką „Rundy Wstępnej, Grupy D”, wyłącznie w telewizji lub cyfrowo w bibliotece multimediów.

AM: Niemcy – Szkocja w ZDF Zdjęcie: ZDF, przesłane przez FUNKE Software Guides

W niedzielę (16 czerwca 2024 r.) w telewizji o godzinie 13:30 wyemitowano program „EM: Polska – Holandia”. Jeśli przegapiłeś transmisję w RTL z „Rundą Wstępną, Grupa D”: sprawdź bibliotekę multimediów RTL TV Now. Znajdziesz tam wiele raportów telewizyjnych, które można przesyłać strumieniowo online jako wideo na żądanie po ich wyemitowaniu. Z reguły program można znaleźć w Internecie po jego emisji w telewizji. Niestety nie dotyczy to wszystkich przesyłek. Niestety w najbliższej przyszłości w telewizji klasycznej nie będzie powtórki RTL.

„EM: Polska-Holandia” w telewizji: O to właśnie chodzi w „Rundze Wstępnej, Grupa D”.

Pierwsza runda w Hamburgu. Polska selekcja bardzo rozczarowała w kwalifikacjach, zajmując trzecie miejsce w grupie za Albanią i Czechami i dochodząc do rundy finałowej dopiero przez kwalifikacje. Dotychczasowy rekord Mistrzostw Europy jest równie niepokojący: poza dotarciem do ćwierćfinału w 2016 roku, Polacy w pozostałych trzech występach pozostali bez zwycięstwa, zawsze zajmując ostatnie miejsce w grupie. Taki los grozi im teraz ponownie w obliczu silnej konkurencji. (Źródło: RTL, przepisane przez FUNKE Program Magazines)

„EM: Polska – Holandia” w telewizji: wszystkie informacje w skrócie

Cecha: Runda wstępna, Grupa D

W:rtl

Rok produkcji: 2024

Długość: 255 minut

Z dużą precyzją: Tak

Wszystkie odcinki „EM: Polska – Holandia” w telewizji

WIĘCEJ ROZRYWKI: W naszych poradach dotyczących telewizji zawsze znajdziesz coś dla siebie.

Gdzie i kiedy można obejrzeć pozostałe edycje „EM: Polska – Holandia” można dowiedzieć się tutaj:

READ  Księżna Kate i książę William wychodzą do bistro
Tytuł odcinka rój konsekwencja data czas kanał cały czas
Runda eliminacyjna, Grupa E 0 0 17 czerwca 2024 r 14:00 z prawej do lewej 210 minut
Runda wstępna, grupa szósta 0 0 18 czerwca 2024 r O 17:00 z prawej do lewej 195 minut
Runda eliminacyjna, Grupa B 0 0 19 czerwca 2024 r 14:00 z prawej do lewej 210 minut
Runda eliminacyjna, Grupa E 0 0 21 czerwca 2024 r 14:00 z prawej do lewej 210 minut
Runda wstępna, grupa szósta 1 6 22 czerwca 2024 r 13:30 z prawej do lewej 255 minut

(Numery sezonów i odcinków są przydzielane przez odpowiednich nadawców i mogą różnić się od oznaczeń w oficjalnych przewodnikach po odcinkach)
On podąża News.de Już w środku WhatsApp, Facebook, Świergot, Pinteresta I youtube? Tutaj znajdziesz gorące aktualności, aktualne filmy i bezpośredni kontakt z redakcją.

Ten tekst powstał na podstawie danych z Kolekcji Funke. Jeśli masz jakieś uwagi lub uwagi, możesz je przesłać do nas na adres [email protected].

rouge/news.de

Continue Reading

entertainment

Finał GNTM został rozerwany przez widzów już po pierwszym akcie

Published

on

Finał GNTM został rozerwany przez widzów już po pierwszym akcie
  1. tz
  2. telewizja

Naciska

Finał GNTM z udziałem Heidi Klum ma dopiero kilka minut, a w sieci krąży już mnóstwo plotek. Winna temu jest amerykańska gwiazda popu.

Kolonia – Przed zakończeniem niemieckiego programu Next Top Model (GNTM) sporo fanów zastanawiało się, czy Heidi Klum (51 lat) również wystąpi ponownie. Tuż po godzinie 20:15 w czwartek (13 czerwca) było już jasne: tym razem nie wystarczyło na cały utwór. Jednak najwyraźniej niektórzy woleliby posłuchać śpiewu modelki niż występu, który początkowo zapewniał akompaniament.

Ze względu na napisy początkowe: widzowie GNTM chcą, aby Heidi Klum została piosenkarką

Marsz inauguracyjny otworzył amerykańska gwiazda muzyki pop Robin S. (62 lata) ze swoim przebojem „Show Me Love” (1990). Heidi Klum sama zaśpiewała kilka pierwszych taktów, ślizgając się po scenie na dużym, czerwonym sercu LED ustawionym na podłodze. „Wiem, jak bardzo chciałbyś, abym dzisiaj ponownie zaśpiewała Ci piosenkę, ale wolę zostawić to innym” – zażartowała, po czym pozostawiła scenę swojemu gościowi.

Jednak gdy nominowani do GNTM przechadzali się po scenie, uśmiechając się w rytm melodii hymnu narodowego, który ma już 30 lat, wielu widzów ProSieben w domu nie było w nastroju. A przede wszystkim akt otwarcia był za to odpowiedzialny. „Heidi też mogła tam śpiewać” – napisał jeden z rozczarowanych fanów w X.

Zaledwie kilka minut później: Finał GNTM został całkowicie rozdarty w Internecie

Robin S. również poniósł porażkę. Bezlitosny także wobec innych telewidzów: „Śpiew jest coraz gorszy z każdą sekundą” – napisał jeden z użytkowników, podczas gdy w innych postach za śpiew karano słowami „podziemny”, „nie do zniesienia” lub „strasznie pokręcony”. Wielu fanów GNTM uważało, że pomyślne zakończenie powinno być inne.

Plakat GNTM przedstawia Heidi Klum i piosenkarkę pop Robin S.
Na planie Robin S. wprawiła wszystkich w dobry nastrój swoim hitem „Show Me Love” – ale nie przełożyło się to na wielu telewidzów. © ProSieben/Richard Hübner & Avalon.red/Imago

Komentarze typu „Dlaczego śpiew jest gorszy od śpiewu Heidi?” „Zaledwie po 5 minutach serial jest po prostu kolejnym gorączkowym marzeniem” lub „OK, w skali od 1 do 10, jak frustrujące było pierwsze 10 minut?” Po pierwszych minutach zakończenia była to raczej reguła niż wyjątek. Przy okazji: przed wielkim występem Heidi Klum podzieliła się rzadkim zdjęciem ze swoim przyrodnim bratem. Wykorzystane źródła: „Niemiecki następny top model” (ProSieben, premiera 13 czerwca 2024 r.), twitter.com

READ  Hertha Berlin w sezonie 2021/22: tak pojechał pierwszy Felix Magath z Felixem Magathem - Liveblog - Sport
Continue Reading

Trending