Connect with us

entertainment

Poszukiwanie skarbów na Bałtyku – czy polscy nurkowie znaleźli legendarną bursztynową komnatę? – Aktualności

Published

on

Zawartość

Nurkowie-wraki znaleźli na Bałtyku statek, który mógłby pomieścić zaginioną po 1945 roku Bursztynową Komnatę.

SS Karlsruhe nie jest pierwszym ani największym wrakiem, który Thomas Stachura wytropił na Morzu Bałtyckim. Ale jego odkrycie może być najbardziej ekscytujące.

Istnieją dowody na to, że w kwietniu 1945 r. Hitlerowcy przenieśli bursztynową komnatę na tym statku z Królewca, pokoju rządowego, które zajęli cztery lata wcześniej w letniej rezydencji rosyjskich carów pod Sankt Petersburgiem.

Raport nurkowy Thomasa Stachury dla SS Karlsruhe

„Nie mamy dowodów” – mówi poszukiwacz skarbów Stachura. „Ale jeśli naziści chcieli zabezpieczyć bursztynową komnatę przed nacierającą armią rosyjską, to Karlsruhe było ich ostatnią szansą”.

Rzeczywiście, na początku 1945 roku naziści rozebrali Bursztynową Komnatę w Królewcu i zapakowali ją do pudeł. Wkrótce potem, w kwietniu, miasto Prusy Wschodnie zostało oblężone przez Armię Czerwoną.

W ramach „Operacji Hannibal” Niemcy ewakuowali okrętami ponad milion żołnierzy i cywilów ze wschodnich Niemiec. Karlsruhe był częścią tej operacji i był ostatnim niemieckim statkiem, który opuścił port w Królewcu, zanim Rosjanie zajęli miasto.

Stare czarno-białe zdjęcie statku Karlsruhe na wodzie.

Legenda:

SS Karlsruhe był ostatnim niemieckim statkiem, który mógł opuścić Prusy Wschodnie Królewca, zanim Armia Czerwona zajęła miasto.

Obraz archiwalny (wprowadzenie)

To, z czego uciekający Niemcy wydawali się początkowo wyjątkowo szczęśliwi, to początek katastrofy. Po dwóch dniach na morzu rosyjskie bombowce zatopiły statek. Na pokładzie znajdowało się ponad 1000 osób, w większości cywile, a także 360 ​​ton ładunku – i prawdopodobnie bursztynowa komnata.

Legendarna bursztynowa komnata

Otwórz pudełkoZamknij pudełko

Rzuć okiem na odtworzoną Bursztynową Komnatę.  Widoczne są okazałe motywy i bursztynowe akcenty.

Legenda:

Bursztynowa Komnata w Sankt Petersburgu została odtworzona przy użyciu czarno-białych fotografii i jednego kolorowego zdjęcia.

Zwornik

Prawdopodobnie nie ma na świecie tak wielu pomieszczeń, które mają bogatą historię, co Bursztynowa Komnata. Początkowo sala z bursztynu, złota i luster przez kilka lat była częścią Pałacu Berlińskiego; Dopóki Izba Państwowa nie przybyła do Sankt Petersburga jako prezent dla rosyjskiego cara w 1716 roku i została tam zainstalowana w Pałacu Katarzyny.

Ponad 200 lat później, w 1941 roku, Wehrmacht zdobył 55-metrową salę. Hitlerowcy zdemontowali pomieszczenie, przynieśli je w skrzyniach do stolicy Prus Wschodnich, Królewca, i zainstalowali w miejscowym zamku.

Kiedy alianckie bombowce przybyły do ​​Królewca wiosną 1944 roku, Bursztynowa Komnata została ponownie zapakowana i przechowywana w 28 pudełkach. Pokój zaginął od 1945 roku. Od 2003 roku w Pałacu Katarzyny pod Sankt Petersburgiem znajduje się jego replika.

Nurek wrakowy Tomach Stachura uważa, że ​​jest to tak prawdopodobne, że on i jego zespół przeprowadzili badania. Pierwsze nurkowanie prowadzi w głąb rosyjskiego archiwum.

Igła w stogu siana zwanym Morzem Bałtyckim

„W dokumentach znaleźliśmy pięć miejsc, w których mógł znajdować się wrak Karlsruhe. Były one oddalone o 20 mil morskich. Poszukiwanie igły w stogu siana było przysłowiowe”.

Ale Stachura zna ten stóg siana zwany Morzem Bałtyckim. Zna dno morza jak nikt inny. I tak znalazł wrak niemal natychmiast.

W tym momencie pomyślałem: O mój Boże, znaleźliśmy wrak.

Kiedy po raz pierwszy zatonął 90 metrów pod statkiem, w promieniu jego nurkującej czołówki pojawiła się ciężarówka, która wyglądała dokładnie tak, jak opisał ją jeden z nielicznych ocalałych z bombardowania w Karlsruhe. „W tym momencie pomyślałem:„ O mój Boże, znaleźliśmy wrak ”- wspomina 56-latka.

Pomiary i druga wyprawa nurkowa potwierdzają nadzieję: wrak to SS Karlsruhe. Co jeszcze bardziej spektakularne, we wraku znajdują się duże drewniane skrzynie. Może zawierać zdemontowane bursztynowe pomieszczenie.

Zawartość pudełka wskazuje na możliwe odkrycie

Na swoim laptopie Stachura pokazuje film, który pokazuje nurkującego robota próbującego otworzyć skrzynię: „To był naprawdę ekscytujący moment”.

Robot otwiera pudełko i podnosi wieko. Niewiele jest do zobaczenia – ale w pudełku jest coś, co wygląda jak zabłocone panele. „To mogą być obrazy, dobrze?” – mówi Stachura. Przeznaczenie: malowanie z bursztynowej komnaty.

Nie zwróci środków. To sprawa polskich władz. Aby jednak upewnić się, czy legendarna Bursztynowa Komnata rzeczywiście znajduje się w drewnianych skrzyniach, Stachura w tych dniach ponownie zanurkuje 90 metrów w dół „Karlsruhe”.

Badania będą problemem dyplomatycznym

W Polsce, gdzie poszukiwanie skarbów jest niemal narodową rozrywką, wielu ucieszy się i będzie miało nadzieję, że nurek odnajdzie Bursztynową Komnatę.

Polscy politycy też będą kibicować – i mają nadzieję, że niczego nie znajdzie, myśli poszukiwacz skarbów Stachura. „Gdybyśmy mogli znaleźć pomieszczenie, byłby to dla niej duży problem. W końcu chodzi o niemiecki wrak przewożący rosyjski ładunek na polskich wodach. To bardzo trudne z dyplomatycznego punktu widzenia. bardzo kosztowne.”

Tomasz Stachura, poszukiwacz skarbów

Otwórz pudełkoZamknij pudełko

Nurek wrakowy Tomach Stachura w swoim biurze w Genii w koszuli podczas ostatniej wyprawy.

Legenda:

Nurek wrakowy Tomach Stachura w swoim biurze w Genii w koszuli podczas ostatniej wyprawy.

Roman Felger

Tomasz Stachura założył firmę produkującą pianki. Dziś 56-latek mówi, że inwestuje w swoją pasję – nurkowanie – tyle samo czasu, co w swoją firmę. Odkrył już różne wraki na Morzu Bałtyckim.

Jego zdjęcia pojawiły się już na okładce National Geographic. Jego największym projektem jest poszukiwanie polskiego okrętu podwodnego „ORP Orzeł”, który zniknął na Morzu Północnym w 1940 roku.

Sam nurek wrakowy do tej pory zainwestował dużo pieniędzy. Każdy dzień wyprawy kosztował go ponad dziesięć tysięcy franków. Zarabiał na produkcji skafandrów do nurkowania i dokumentowaniu poprzednich wypraw.

Co by to dla niego znaczyło, gdyby nie bursztynowy pokój rozebrany w tajemnicze drewniane skrzynie? Stachura wzrusza szerokimi ramionami. Dla niego to poszukiwanie skarbów jest jak gra na loterii – z tą różnicą, że i tak wygrywa. „Gdybyśmy mogli znaleźć Amber Room, byłbym w stanie sprzedać materiały do ​​mojego filmu. W przeciwnym razie przeżylibyśmy przygodę”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Steven Gerrard jest rozważany jako nowy trener reprezentacji Polski

Published

on

Steven Gerrard jest rozważany jako nowy trener reprezentacji Polski

Robert Lewandowski czeka na swojego nowego trenera reprezentacji. Czy Steven Gerrard będzie trenerem Polski?

Co się stało? Legenda Liverpoolu Steven Gerrard wydaje się być kandydatem na stanowisko trenera reprezentacji w Polsce. Podobnie jak polski post Mitziki Poinformowano, że liga skontaktowała się z 42-letnim zawodnikiem, który obecnie rozważa ofertę.

Jakie jest tło? Po odpadnięciu w 1/8 finału Pucharu Świata w Katarze działacze Polskiej Federacji rozstali się z trenerem reprezentacji Czesławem Misceniewiczem. Gwiazdor Robert Lewandowski wcześniej poczynił krytyczne uwagi i stwierdził, że stosunki są napięte.

Ze swojej strony Gerrard pozostaje bezrobotny od czasu zwolnienia z Aston Villi w październiku ubiegłego roku. Po obiecującym starcie w Birmingham w listopadzie 2021 roku, niepowodzenia na początku bieżącego sezonu spowodowały zmianę nastrojów. Przed dołączeniem do Villi poprowadził Glasgow Rangers do ich pierwszych mistrzostw Szkocji od dziesięciu lat w 2021 roku.

Zdjęcia do wiadomości:

Obrazy Getty’egoGerrard Aston Villa 2022Obrazy Getty’ego

Co wtedy? Reprezentacja Polski zmierzy się w marcu przyszłego roku z reprezentacjami Czech i Albanii w eliminacjach do Mistrzostw Europy. Innymi przeciwnikami w tym roku są Wyspy Owcze i Mołdawia.

READ  Jungle Camp 2023: Kto się wydostanie?
Continue Reading

entertainment

Gracze natychmiast karzą niemiecką piosenkę

Published

on

Gracze natychmiast karzą niemiecką piosenkę

Niemiecka runda eliminacyjna Konkursu Piosenki Eurowizji dała nam bardzo wyraźnego zwycięzcę. Isaac pokonał ośmiu konkurentów piosenką „Always On The Run”. Zarówno jury, jak i publiczność przyznały mu najwyższą liczbę punktów.

Młoda piosenkarka może teraz z niecierpliwością czekać na finałowy występ, który odbędzie się 11 maja w Malmö w Szwecji. Jak zawsze Niemcy kwalifikują się bezpośrednio i nie muszą ominąć półfinału. Wydaje się, że są to wspaniałe okoliczności dla Isaaka, ale zaraz po pierwotnej decyzji wątpliwości co do nowej piosenki ESC ponownie wzrosły.

Bukmacherzy szukają faworytów ESC 2024

Oczywiście nikt jeszcze nie wie, jak nastroje będą się kształtować do maja. Na chwilę obecną nie wszyscy debiutanci zostali nominowani do ESC 2024. W niektórych krajach wybór utworu wciąż trwa. Zatem wiele może się wydarzyć, zanim sprawy staną się poważne. Mimo to nie jest pozbawiona względnych trudności ocena kandydatów na członków Rady Gospodarczo-Społecznej. Kursy bukmacherskie zawsze jasno wskazują, które utwory mogą mieć nadzieję na dobre miejsce.

W Niemczech nie można obstawiać wydarzeń takich jak ESC. Ale w innych krajach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gracze mogą faktycznie obstawiać zakłady i obstawiać, kto wyjdzie z finału jako zwycięzca. Bukmacherzy już rozróżniają wielkich faworytów i absolutnych outsiderów.

Kursy zakładów uległy zmianie po wybraniu niemieckiej piosenki ESC

Jak co roku magazyn specjalistyczny eurovisionworld.com gromadzi kursy bukmacherskie od kilku dostawców. Statystyki te pokazują, że szanse na zwycięstwo Niemców po pierwotnej decyzji były mniej różowe niż przedtem. Zanim wybrano piosenkę „Always On The Run”, Niemcy zajmowały w rankingach ósme miejsce. Nie jest więc mocnym pretendentem do zwycięstwa, ale potencjalnie może objąć prowadzenie. Po wstępnej decyzji Izaak zajmuje dopiero 16. miejsce, a przed nim są nawet cztery kraje, które nie zgłosiły jeszcze żadnej piosenki: Szwecja, Islandia, Chorwacja i Szwajcaria są uważane za obiecujące kandydatury.

READ  Kepler, Kafka, Dzieciątko Jezus i Vivaldi: Turystyka miejska w Pradze zaspokaja zainteresowania odwiedzających

Można również dostrzec przyczynę zmiany kursów zakładów. Według bukmacherów to nie Izaak był najwybitniejszym kandydatem w niemieckiej rundzie wstępnej, ale raczej muzykiem Rickiem. Kiedy to nie przyniosło zwycięstwa, wiara bukmacherów w zwycięstwo Niemiec osłabła.

Teraz należy pamiętać, że obstawianie nie jest całkowicie jednoznacznym przewidywaniem. Jednak w przeszłości obstawiający często okazywały się zaskakująco słuszni, jak miało to miejsce jeszcze w 2023 r. Ranking według kursów na zakłady odpowiadał rzeczywistemu wynikowi na pierwszym, drugim i piątym miejscu. Nie zabrakło także utworów, które miały duże szanse na zajęcie czołowych miejsc. Co więcej, niepowodzenia Niemiec w ostatnich latach niemal zawsze były trafnie przewidywane. To pokazuje, że nawet jeśli obstawianie jest zawsze grą losową, szanse nie powstają w próżni. Swoją drogą, jeśli aktualne dane z 19 lutego będą wiarygodne, trudno będzie powstrzymać Ukrainę.

Continue Reading

entertainment

Polska: Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego premiera Polski

Published

on

Polska: Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego premiera Polski
poza Proeuropejska zmiana władzy

Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego premiera Polski

„Tusk musi teraz pokazać, że jest silnym negocjatorem UE”.

Donald Tusk został nowym premierem Polski. Osiem lat później liberalny i przyjazny Europie przywódca wraca do władzy. Paul Ziemiak (CDU), przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, rozmawiał na ten temat z WELT TV.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Dwa miesiące po wyborach w Polsce Donald Tusk i jego rząd złożyli ślubowanie na nowego premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę. Parlament wyraził już wcześniej swoje zaufanie do niego. Incydent o charakterze antysemickim wywołał zamieszanie.

IW Polsce odbyło się zaprzysiężenie nowego proeuropejskiego premiera Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Unii Europejskiej i ministrowie jego nowego rządu złożyli w środę przysięgę przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę. Poprzedniego dnia polski parlament wyraził zaufanie do proeuropejskiego rządu Donalda Tuska.

We wtorkowym wotum zaufania za rządem Tuska głosowało 248 z 449 posłów. 201 głosów przeciw. Tusk w swoim oświadczeniu wezwał już swój rząd do przestrzegania wartości demokracji i praworządności oraz zapowiedział dobrą współpracę swojego kraju z Unią Europejską. „To, co naprawdę kształtuje społeczeństwo, to praworządność, konstytucja, zasady demokracji, bezpieczne granice, bezpieczne terytorium – to są rzeczy, o których nie możemy się kłócić” – stwierdziła 66-latka.

Przeczytaj także

Danziger był szefem polskiego rządu od 2007 do 2014 roku. Obecnie Tusk stoi na czele rządu koalicyjnego złożonego z liberalno-konserwatywnej Koalicji Obywatelskiej, chrześcijańskiej konserwatywnej Trzeciej Drogi i lewicowej koalicji Lewki. W wyborach przeprowadzonych 15 października trójpartyjna koalicja zdobyła większość rządzącą, jednak nacjonalistyczny konserwatywny rząd PiS długo zwlekał z przekazaniem władzy.

Rząd PiS od lat spiera się z Unią Europejską w sprawie reformy sądownictwa. Komisja Europejska wszczęła kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i blokuje fundusz pomocowy w związku z koronawirusem o wartości 1 miliarda dolarów.

„Im silniejsza Wspólnota Europejska, tym większa nasza suwerenność”.

Tusk powiedział, że Polska pod jego rządami dzięki dobrej współpracy osiągnie „status lidera w UE”. „Im silniejsza jest Wspólnota Europejska, tym większą mamy suwerenność” – Tusk obiecał także, że zadba o uwolnienie zamrożonych miliardów z funduszu pomocowego Korona.

Tuż po głosowaniu federalna minister spraw zagranicznych Annalena Burbock (Partia Zielonych) pogratulowała swojemu nowemu polskiemu koledze Radosławowi Sikorskiemu wyboru. „Nie mogę się doczekać ścisłej współpracy z Państwem i nowego początku w stosunkach niemiecko-polskich” – napisał Baerbock na stronie internetowej X. Sikorski był ministrem spraw zagranicznych w pierwszym rządzie Tuska.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Na marginesie późniejszej dyskusji doszło do ataku antysemickiego. Poseł Grzegorz Braun ze skrajnie prawicowej partii Confederaja chwycił za gaśnicę znajdującą się w korytarzu i zgasił światło na chanukowej menorze, którą zapalili przedstawiciele tamtejszej społeczności żydowskiej. W mediach społecznościowych można było zobaczyć głośne sceny dymu z broni, zanim Brown opuścił lobby. Następnie przedstawiciel z mównicy oświadczył, że zapalenie menory chanukowej jest „czynem diabła”. Następnie marszałek parlamentu Simon Holonia wykluczył Browna ze spotkania i zapowiedział, że Prezydium złoży skargę karną. Tusk określił działania Browna jako hańbę.

Przeczytaj także

Grzegorz Brown kilka sekund po ataku na świecznik

Chanuka upamiętnia ponowne poświęcenie Drugiej Świątyni w Jerozolimie po powstaniu przeciwko Grekom w 164 roku p.n.e. i „cud światła” płonącego przez osiem dni świecznika. Trwa do 15 grudnia tego roku.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

READ  Parada muzyczna na Schützenfest Iserlohn: Gęsia skórka przy 30 stopniach
Continue Reading

Trending