Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Polska: Dziwna kontrowersja dotycząca kapitału | M.D.R.T.E.

Jeśli zapytasz polskie miasto, jaka jest pierwsza stolica kraju, w Polsce szybko się wzrusza. Wśród potencjalnych kandydatów, z wyjątkiem Knisno i Bosnok, są Astro Ledniki, Keys i Kraków. Niedawno inicjatywę przejął burmistrz Knisna, Tomas Budas. 10 marca polityk z dumą zamieścił na Facebooku zdjęcia nowych tablic wjazdowych postawionych przez jego miasto – dodając, że jest to teraz „pierwsza stolica Polski”. Przecież każde dziecko wie, że Gnisno to pierwsza stolica Polski – powiedział w rozmowie z TVP Budas.

Gnisno jest pewny siebie

Słowa „pierwsza stolica Polski” można znaleźć na stronach internetowych miasta, na stronach internetowych miasta oraz w kanałach mediów społecznościowych. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego twierdzenia, Budas jest zazdrosny lub ma przesłanki.

Ale to nie jest takie proste, ponieważ inne miasta się domagają. Położone nieco dalej na zachód miasto Bośnia nie chciało szczególnie zaakceptować Knisna, które nazywa się pierwszą stolicą Polski. Ostatnio, w 2016 roku, kiedy obchodzono 1050. rocznicę „chrztu Polski”, kontrowersje znów się zaogniły, a wraz z nią rozpoczęła się chrystianizacja kraju: burmistrz Gnisna upierał się przy tym tytule, a jego przeciwnik z Bośni zaproponował wspólną kampanię reklamową. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Wyotoship starał się stwierdzić: Nie da się rozstrzygnąć, które miasto było pierwszą stolicą Polski.

Zwiększona reakcja konkurencji

Pięć lat później kampania tożsamościowa z Gnisnow w Bośni wywołała znaczną wrzawę. Zastępca burmistrza Bośni Juderez Solarski powiedział cicho, że oprócz „pierwszej stolicy Polski” nazwy tego miejsca nie są uznawane za prowokację. Nie mógł jednak powstrzymać się od powiedzenia z uśmiechem: „Miejsce chrztu Polski, pierwsza stolica, pierwsze biskupstwo, miejsce pochówku pierwszych władców nie musiało być z tablic – niektóre rzeczy są dla nas jasne. historycy ”.

READ  Grant K 50K dla Polski | Wiadomości, sport, praca

Bośnia uzasadnia swoje roszczenie tym, że na ziemiach polskich powstała tam pierwsza katedra i pochowani zostali pierwsi władcy tego kraju. Mimo to Solarski zwrócił uwagę, że na razie nie można by odpowiedzieć znakami „pierwsza prawdziwa stolica Polski”.

Historycy uważają tę kontrowersję za pozbawioną sensu

Wielu historyków i tak uważa, że ​​kontrowersje wokół pierwszej stolicy Polski są zupełnie bez znaczenia. Termin „stolica” nie jest nawet przydatny, historyk i archeolog Janus Goreki powiedział stacji RMF FM: Tam jest stolica, gdzie jest władca. Ale jest powszechne, że we wczesnym średniowieczu nie mieli stałego miejsca władzy, ale poruszali się jako władcy, którzy wędrowali między różnymi miastami. Duke Misco I przebywał nie tylko w Guinness i Bosno, ale także w Astro Ledniki i Keys. Dlatego wszystkie te miasta zasługują na miano pierwszej stolicy Polski.

„Możemy sobie nawzajem argumentować,” powiedział Goreki. Jeśli chcesz się zaangażować, najbezpieczniej jest nadać tytuł Krakowowi. Dlatego Kraków Zdaniem historyka wiadomo na pewno, że wyrósł na dokumentalną stolicę. Nawet Mikas Bokaki, dyrektor Państwowego Muzeum Otwarcia Polskiego, nie ma pewności co do utworzenia „pierwszej” polskiej stolicy.

Najważniejsze jest skupienie

Ostatecznie postęp Gnisnow to przede wszystkim jedno: reklama. O kontrowersjach donosiły stacje telewizyjne z całej Polski, a miasto liczy teraz na zwiększenie liczby turystów. Obaj koledzy obiecali, że mimo podniecenia będą kontynuować współpracę.