Connect with us

science

Paradontoza zwiększa ryzyko demencji – praktyka gojenia

Published

on

Związek między chorobą dziąseł a demencją

Zapalenie przyzębia to nie tylko jedna z najczęstszych przewlekłych chorób jamy ustnej, ale także czynnik ryzyka choroby Alzheimera, potwierdził niemiecki zespół badawczy w niedawnym badaniu. Wczesne i trwałe leczenie recesji dziąseł może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

W ramach istniejących badań naukowcy z Uniwersytetu w Greifswaldzie odkryli związek między zapaleniem przyzębia a demencją. Wydaje się, że osoby z przewlekłą chorobą dziąseł są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez chorób przyzębia. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „Choroba Alzheimera i demencjaStopa.

Powszechne patologiczne zapalenie przyzębia

Paradontoza, czyli trwałe zapalenie struktur podporowych zębów, jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie. W samych Niemczech ponad 11 milionów ludzi cierpi na ciężką postać paradontozy. Paradontoza jest drugą po próchnicy najczęstszą chorobą jamy ustnej.

Konsekwencje choroby dziąseł

Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów i mieć wpływ na ogólny stan zdrowia. Ponieważ choroba jest w dużej mierze bezbolesna, często jest późno rozpoznawana i leczona. Naukowcy porównują zapalenie przyzębia do góry lodowej – większość efektów ma miejsce za kulisami.

Choroba zębów wpływa na zdrowie publiczne

Wpływ chorób zębów na zdrowie publiczne jest badany od dziesięcioleci. Zapalenie przyzębia, które dotyka od 15 do 45 procent wszystkich ludzi w tym kraju, w zależności od grupy wiekowej, zostało już powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Teraz naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie potwierdzili podejrzewany związek między chorobą Alzheimera a zapaleniem przyzębia.

Zaawansowane statystyki pozwoliły to udowodnić

„Bardzo trudno jest prowadzić systematyczne, znaczące badania nad skutkami choroby przyzębia, która jest powszechną ciężką postacią choroby przyzębia” – dr. Christian Schwan jest z Kliniki Protetyki, Stomatologii Geriatrycznej i Materia Medica. Dopiero niedawno opracowane modele statystyczne umożliwiłyby takie dowody.

READ  Chore nerki: Pięć znaków ostrzegawczych niewydolności nerek

Korelacja średnia do silnej

Po raz pierwszy związek między leczeniem chorób przyzębia a początkiem choroby Alzheimera został znaleziony w quasi-eksperymentalnym modelu 177 pacjentów leczonych doustnie w badaniu Greifswald GANI-MED (Greifswald Individualized Medicine Approach) i 409 pacjentów nieleczonych. ”, wyjaśnia dentysta. Ogólnie związek między chorobą Alzheimera a chorobami dziąseł został oceniony jako umiarkowany do silnego.

Leczenie choroby przyzębia spowalniało utratę masy mózgowej

Dane MRI od uczestników posłużyły jako wskaźnik początku choroby Alzheimera. Na podstawie danych można zmierzyć pojedynczy pomiar typowej utraty substancji w mózgu w chorobie Alzheimera. Porównując różnych uczestników, można było wykazać, że leczenie zapalenia przyzębia zmniejsza utratę substancji mózgowej.

Zauważalne rezultaty

„Wyniki te są godne uwagi, o ile pacjenci z zapaleniem przyzębia mieli <60 lat w momencie badania MRI, a czas obserwacji między leczeniem stomatologicznym a badaniem MRI wyniósł średnio 7,3 roku dla pacjentów” – podsumowali współautorzy badania. Badanie prof. Thomasa Kochera i prof. Hansa J.

Zapobieganie chorobie Alzheimera poprzez leczenie chorób dziąseł

„Nasze podejście wyraźnie polega na zapobieganiu i szybkiemu leczeniu chorób dziąseł, które mogą być spowodowane dużą liczbą zarazków, aby z wyprzedzeniem zapobiegać takim potencjalnym uszkodzeniom” – podkreśla Kocher.

Zdaniem badaczy, obecnie stosowane jest inne podejście w Amerykańska praca badawcza został przetestowany. Główny drobnoustrój paradontozy, który przeniósł się do mózgu, zwalcza się za pomocą leków. Dr potwierdza. Christiana Schwana. Badanie kliniczne z placebo nie jest możliwe w tym obszarze ze względów etycznych i medycznych. (FP)

Informacje o autorze i źródle

Ten tekst jest zgodny z wymogami specjalistycznej literatury medycznej, wytycznymi medycznymi i aktualnymi badaniami oraz został przeanalizowany przez lekarzy مهني

autor:

Redaktor dyplomowy (FH) Volker Plasic

puchnąć:

  • Uniwersytet w Greifswaldzie: Badanie w Greifswaldzie potwierdza, że ​​choroba przyzębia zwiększa ryzyko demencji – ważne jest zapobieganie i terminowe leczenie zapalenia przyzębia (Opublikowano: 04.06.2021), uni-greifswald.de
  • Christian Schwanna, Stefan Frenzel, Bert Holtfritter i wsp.: Wpływ leczenia przyzębia na przedkliniczną chorobę Alzheimera – wyniki eksperymentalnej metody symulacyjnej; W: Choroba Alzheimera i demencja, 2021, alz-journals.onlinelibrary.wiley.com
READ  Naukowcy odkryli wysoce odporne bakterie

ważna uwaga:
Ten artykuł ma wyłącznie charakter ogólnych wskazówek i nie jest przeznaczony do samodzielnej diagnozy ani samoleczenia. Nie zastąpi wizyty u lekarza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Od 1 lipca bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia – Zdrowie –

Published

on

Od 1 lipca bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia – Zdrowie –


Minister zdrowia Rauch określił bezpłatne szczepienia przeciwko HPV jako „ważny krok”.
©APA

Szczepienia przeciwko HPV i kilku rodzajom nowotworów będą oferowane tymczasowo bezpłatnie od 1 lipca do ukończenia 30. roku życia.

Oznacza to, że oprócz osób poniżej 21. roku życia, zaszczepione powinny być także wszystkie osoby poniżej 30. roku życia. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w zeszłym tygodniu, że opcja ta obowiązuje do końca 2025 r. Teraz miasto Wiedeń, Federalna Rada Młodzieży (BJV), Konfederacja Związków Zawodowych (ÖGB) i Austriacka Federacja Studentów (ÖH) wspólnie wezwały na szczepienie.

„Ważny krok”

Do tej pory szczepienia przeciwko HPV są bezpłatne dla osób w wieku od dziewięciu do dwudziestu jeden lat. Federalny, stanowy i społeczny system zabezpieczenia ostatecznie ustalił przedłużenie do trzydziestych urodzin ogłoszonych przez ministra zdrowia Johannesa Raucha (Zieloni) w poprzednim tygodniu. „Jestem przekonana, że ​​jest to właściwy sposób zapewnienia wszystkich szczepień zalecanych przez Krajową Radę ds. Szczepień w ramach normalnego ubezpieczenia społecznego, a zatem bezpłatnego. Wydłużając bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia, dokonujemy kolejnego ważnego kroku w kierunku osiągnąć ten cel” – oznajmił w komunikacie prasowym doradca ds. zdrowia miasta Wiedeń, Peter Hacker (SPÖ).

„Jak dotąd około miliona młodych ludzi zostało wykluczonych z tej oferty pomimo zaleceń dotyczących szczepień” – podkreślił Prezydent BJV Rehab Al-Toumi. „Ułatwiając dostęp do tej ratującej życie szczepionki, wnosimy znaczący wkład w walkę z poważnymi chorobami” – dodał Federalny Prezydent Młodzieży ÖGB Richard Tiefenbaker. „Zapraszamy wszystkich, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia, do skorzystania z tej oferty i wniesienia ważnego wkładu w profilaktykę nowotworów” – zaapelował zespół prezydencji ÖH.

READ  Czy COVID-19 stanie się w przyszłości chorobą wieku dziecięcego? Praktyka uzdrawiania

Ochrona jest na najwyższym poziomie przed pierwszym stosunkiem płciowym

Jeśli pierwsze szczepienie przeciwko wirusowi HPV zostanie wykonane przed 30. rokiem życia, wszystkie kolejne szczepienia są bezpłatne, nawet jeśli zostaną wykonane po 30. roku życia – poinformowało Miasto Wiedeń. Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla wszystkich osób zamieszkałych w Wiedniu można już zarezerwować online na stronie www.impfservice.wien lub dzwoniąc na infolinię zdrowotną 1450. Centrum szczepień w TownTown rozpocznie działalność 1 lipca 2024 r.

HPV jest skrótem od wirusa brodawczaka ludzkiego. To większa grupa wirusów, które mogą powodować infekcje i zmiany skórne w okolicy narządów płciowych, np. brodawki narządów płciowych. Wirusy mogą również powodować choroby złośliwe, zwłaszcza raka szyjki macicy, a u kobiet i mężczyzn inne rodzaje nowotworów w okolicy narządów płciowych, jamy ustnej i gardła. Dlatego szczepienia są ważne zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców. Zapewnia najlepszą ochronę, gdy zostanie zażyty przed pierwszym stosunkiem płciowym.

Continue Reading

science

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Published

on

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła
Praca Federalne Biuro Statystyczne

Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Następstwa pandemii, rosnące ceny energii i rosnące stopy procentowe sprawiają problemy wielu firmom w Niemczech

Źródło: Niemiecka Agencja Informacyjna/Martin Gerten

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Kryzysy ostatnich lat zebrały ogromne żniwo: liczba bankructw w ostatnim kwartale była o 26,5 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od czerwca 2023 roku liczba upadłości przedsiębiorstw konsekwentnie rośnie w dwucyfrowym przedziale procentowym.

drW Niemczech utrzymuje się rosnąca tendencja upadłości przedsiębiorstw. Jak podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny, w pierwszych trzech miesiącach tego roku upadłość ogłosiło 5209 firm. To o dobry kwartał (26,5 proc.) więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Przekroczona została także wartość I kwartału 2020 roku: o 11,2 proc. Był to kwartał przed kryzysem koronowym, który charakteryzował się specjalnymi przepisami i stosunkowo niską liczbą upadłości.

Przeczytaj także

Prezes Total Metal i członek rady miasta Bad Urach: Stefan Wolf

Trend jest nadal wzrostowy: w maju 2024 r. zgłoszono o 25,9% więcej upadłości zwykłych niż w roku poprzednim. Według statystyków z Wiesbaden od czerwca 2023 r. obserwuje się dwucyfrowe tempo wzrostu rok do roku.

READ  Czy późny niepokój podczas snu jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym?

Postępowania uwzględniane są w statystykach dopiero po wydaniu pierwszego postanowienia sądu upadłościowego. W wielu przypadkach data wejścia w życie wniosku o ogłoszenie upadłości przypadała na około trzy miesiące wcześniej.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Eksperci spodziewają się, że w tym roku liczba upadłości przedsiębiorstw w Niemczech wzrośnie do około 20 000 przypadków. Coraz więcej firm w Niemczech boryka się z trudnościami z powodu lat korony, rosnących cen energii i wysokich stóp procentowych. Wygasły także zwolnienia, za pomocą których państwo próbowało uniknąć fali bankructw w czasie pandemii.

Przeczytaj także

Federalny Urząd Statystyczny naliczył w 2023 roku 17 814 upadłości firm. Pomimo wzrostu o jedną piątą, w porównaniu długoterminowym była to wartość stosunkowo niska: w 2009 roku, w czasie kryzysu finansowo-gospodarczego, w tym kraju upadło blisko 33 tys. firm Do bankructwa.

Continue Reading

science

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych

Published

on

Nowe badanie odkrywa czynniki ryzyka chorób psychicznych
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Starożytne wirusy w naszych genach uznano za „śmieci DNA”. Jednak retrowirusy są bardziej aktywne niż oczekiwano i mogą odgrywać rolę w chorobach takich jak depresja.

LONDYN – To, czy ktoś cierpi na chorobę psychiczną, zależy od wielu czynników. Na przykład pandemia korony spowodowała szybki wzrost Według Światowej Organizacji Zdrowia. Nowe badanie pokazuje, że starożytne wirusy w naszym DNA mogą być również czynnikiem ryzyka chorób psychicznych. Może to zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym.

Ukryte zagrożenia w DNA: retrowirusy sprzed milionów lat

Najpóźniej od czasów korony znane są różne sposoby przenoszenia wirusów: na przykład drogą powietrzną lub drogą kropelkową. Tak zwane ludzkie endogenne retrowirusy, w skrócie HERV, to starożytne wirusy przenoszone z pokolenia na pokolenie poprzez ludzki genom. Jej wiek jest wyjątkowy: studia Wyniki te sugerują, że większość tak zwanych insercji HERV do sekwencji ludzkiego DNA miała miejsce około 1,2 miliona lat temu.

„Do niedawna zakładano, że te «kopalne wirusy» to po prostu odpady DNA i nie pełnią żadnej istotnej funkcji w organizmie” – twierdzą badacze pod kierunkiem Rodrigo Duarte z King’s College, których badanie ujawniło nowe, przełomowe odkrycia.

the Projekt Human Gene Project już to ujawniłOkoło osiem procent naszych genów pochodzi z retrowirusów. Podobnie jak koniec maja Czasopismo branżowe Natura Opublikowane badanie Badanie wykazało, że te starożytne wirusy mogą pozostać aktywne. Prowokuje nawet choroby psychiczne, takie jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa czy schizofrenia. Naukowcy już wiedzieli, że zaburzenia psychiczne mają ważny składnik genetyczny. Jednak zespół badawczy kierowany przez Rodrigo Duarte z King’s College w Londynie zidentyfikował czynniki ryzyka.

Choroby psychiczne mogą mieć różne przyczyny. Badanie dostarcza nowych spostrzeżeń (Awatar) © IMAGO/Zoonar.com/Berit Kessler

Retrowirusy w mózgu: „Potencjał zrewolucjonizowania badań nad zdrowiem psychicznym”

Naukowcy pobrali pośmiertny materiał genetyczny z 792 mózgów, a także przeanalizowali dane z dużych badań genetycznych z udziałem dziesiątek tysięcy osób chorych psychicznie i zdrowych. Porównując to z bazą danych genomu, naukowcy byli w stanie określić, które z aktywnych genów tych ludzi mają pochodzenie wirusowe.

READ  Lekarz korona uważa ograniczenia nałożone na osoby nieszczepione za uzasadnione

Spośród nich badacze sklasyfikowali pięć jako „HERV wysokiego ryzyka”. Dwa retrowirusy są specyficzne dla schizofrenii, jeden jest powiązany z ryzykiem zarówno choroby afektywnej dwubiegunowej, jak i schizofrenii, a jeden jest ważny w przypadku ciężkiej depresji. Jednak badanie nie dostarczyło dowodów na to, że retrowirusy mogą być również czynnikiem ryzyka ADHD lub autyzmu.

„Nasze wyniki sugerują, że te sekwencje wirusowe prawdopodobnie odgrywają ważniejszą rolę w ludzkim mózgu, niż początkowo sądzono” – stwierdził jeden z autorów badania. Timothy Powell o wynikach. Douglas Nixon, inny współautor badania, skomentował: „Wierzymy, że lepsze zrozumienie tych starożytnych wirusów i znanych genów związanych z zaburzeniami psychicznymi może zrewolucjonizować badania nad zdrowiem psychicznym i doprowadzić do nowych metod leczenia i diagnostyki tych zaburzeń. ” . Aby lepiej zrozumieć funkcję HERV, potrzebne są dalsze badania.

Tymczasem nastąpił znaczny postęp w badaniach nad Long Covid. Naukowcy odkryli przyczynę podstępnej „mgły mózgowej”.

Continue Reading

Trending