Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Paradontoza zwiększa ryzyko demencji – praktyka gojenia

Związek między chorobą dziąseł a demencją

Zapalenie przyzębia to nie tylko jedna z najczęstszych przewlekłych chorób jamy ustnej, ale także czynnik ryzyka choroby Alzheimera, potwierdził niemiecki zespół badawczy w niedawnym badaniu. Wczesne i trwałe leczenie recesji dziąseł może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

W ramach istniejących badań naukowcy z Uniwersytetu w Greifswaldzie odkryli związek między zapaleniem przyzębia a demencją. Wydaje się, że osoby z przewlekłą chorobą dziąseł są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez chorób przyzębia. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie „Choroba Alzheimera i demencjaStopa.

Powszechne patologiczne zapalenie przyzębia

Paradontoza, czyli trwałe zapalenie struktur podporowych zębów, jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych na świecie. W samych Niemczech ponad 11 milionów ludzi cierpi na ciężką postać paradontozy. Paradontoza jest drugą po próchnicy najczęstszą chorobą jamy ustnej.

Konsekwencje choroby dziąseł

Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów i mieć wpływ na ogólny stan zdrowia. Ponieważ choroba jest w dużej mierze bezbolesna, często jest późno rozpoznawana i leczona. Naukowcy porównują zapalenie przyzębia do góry lodowej – większość efektów ma miejsce za kulisami.

Choroba zębów wpływa na zdrowie publiczne

Wpływ chorób zębów na zdrowie publiczne jest badany od dziesięcioleci. Zapalenie przyzębia, które dotyka od 15 do 45 procent wszystkich ludzi w tym kraju, w zależności od grupy wiekowej, zostało już powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Teraz naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie potwierdzili podejrzewany związek między chorobą Alzheimera a zapaleniem przyzębia.

Zaawansowane statystyki pozwoliły to udowodnić

„Bardzo trudno jest prowadzić systematyczne, znaczące badania nad skutkami choroby przyzębia, która jest powszechną ciężką postacią choroby przyzębia” – dr. Christian Schwan jest z Kliniki Protetyki, Stomatologii Geriatrycznej i Materia Medica. Dopiero niedawno opracowane modele statystyczne umożliwiłyby takie dowody.

READ  Komórki Car-T: rewolucja w leczeniu raka

Korelacja średnia do silnej

Po raz pierwszy związek między leczeniem chorób przyzębia a początkiem choroby Alzheimera został znaleziony w quasi-eksperymentalnym modelu 177 pacjentów leczonych doustnie w badaniu Greifswald GANI-MED (Greifswald Individualized Medicine Approach) i 409 pacjentów nieleczonych. ”, wyjaśnia dentysta. Ogólnie związek między chorobą Alzheimera a chorobami dziąseł został oceniony jako umiarkowany do silnego.

Leczenie choroby przyzębia spowalniało utratę masy mózgowej

Dane MRI od uczestników posłużyły jako wskaźnik początku choroby Alzheimera. Na podstawie danych można zmierzyć pojedynczy pomiar typowej utraty substancji w mózgu w chorobie Alzheimera. Porównując różnych uczestników, można było wykazać, że leczenie zapalenia przyzębia zmniejsza utratę substancji mózgowej.

Zauważalne rezultaty

„Wyniki te są godne uwagi, o ile pacjenci z zapaleniem przyzębia mieli <60 lat w momencie badania MRI, a czas obserwacji między leczeniem stomatologicznym a badaniem MRI wyniósł średnio 7,3 roku dla pacjentów” – podsumowali współautorzy badania. Badanie prof. Thomasa Kochera i prof. Hansa J.

Zapobieganie chorobie Alzheimera poprzez leczenie chorób dziąseł

„Nasze podejście wyraźnie polega na zapobieganiu i szybkiemu leczeniu chorób dziąseł, które mogą być spowodowane dużą liczbą zarazków, aby z wyprzedzeniem zapobiegać takim potencjalnym uszkodzeniom” – podkreśla Kocher.

Zdaniem badaczy, obecnie stosowane jest inne podejście w Amerykańska praca badawcza został przetestowany. Główny drobnoustrój paradontozy, który przeniósł się do mózgu, zwalcza się za pomocą leków. Dr potwierdza. Christiana Schwana. Badanie kliniczne z placebo nie jest możliwe w tym obszarze ze względów etycznych i medycznych. (FP)

Informacje o autorze i źródle

Ten tekst jest zgodny z wymogami specjalistycznej literatury medycznej, wytycznymi medycznymi i aktualnymi badaniami oraz został przeanalizowany przez lekarzy مهني

autor:

Redaktor dyplomowy (FH) Volker Plasic

puchnąć:

  • Uniwersytet w Greifswaldzie: Badanie w Greifswaldzie potwierdza, że ​​choroba przyzębia zwiększa ryzyko demencji – ważne jest zapobieganie i terminowe leczenie zapalenia przyzębia (Opublikowano: 04.06.2021), uni-greifswald.de
  • Christian Schwanna, Stefan Frenzel, Bert Holtfritter i wsp.: Wpływ leczenia przyzębia na przedkliniczną chorobę Alzheimera – wyniki eksperymentalnej metody symulacyjnej; W: Choroba Alzheimera i demencja, 2021, alz-journals.onlinelibrary.wiley.com
READ  Uwaga, zagrożenie dla zdrowia! To jedzenie nie powinno znajdować się na grillu

ważna uwaga:
Ten artykuł ma wyłącznie charakter ogólnych wskazówek i nie jest przeznaczony do samodzielnej diagnozy ani samoleczenia. Nie zastąpi wizyty u lekarza.