Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Corona: Badacz mózgu wyjaśnia, dlaczego jesteśmy tak agresywni podczas epidemii – dowody

Berlin – Wszyscy znają te historie: młody mężczyzna był ścigany przez policję w parku, ponieważ nie miał na sobie maski. Od policjantów, którzy włamali się do mieszkania, ponieważ spotkali się tam znajomi. Z drugiej strony pojawiają się również wiadomości szerzące nienawiść i fizyczne ataki na polityków i funkcjonariuszy policji.

Bild zapytał neurobiologa i psychiatrę profesora Manfreda Spitzera (63 lata, Uniwersytet Ulm), dlaczego stosunki między państwem a obywatelami tak bardzo się zmieniły i co powinno się teraz wydarzyć.


Policjanci sprawdzają młodego mężczyznę za naruszenie kontrowersyjnego obowiązku noszenia maski na zewnątrzZdjęcie: Aleksander Schumann

Bild: Co poszło nie tak, dlaczego tak wielu ludzi denerwuje się władzami państwowymi?

Profesor Manfred Spitzer: Łączą się dwa efekty: ludzie są zdenerwowani, ponieważ czują się bezsilni w obliczu niekończącej się pandemii. Nikt nie może nic z tym zrobić – dynamika jest bardzo złożona i nieprzewidywalna. Ale bezradność może powodować agresję i depresję.

Zdarzały się również przypadki, na przykład, w których niektórym policjantom najwyraźniej brakowało empatii niezbędnej do ich pracy. Egzekwowanie nakazu powinno zawsze obejmować przemyślenie, czy ma to sens w danej sytuacji. Bezsensowne działania silnie przypominają arbitralność i patriarchat ”.


Oksytocyna wyzwala różne doznania w naszym mózgu

Oksytocyna wyzwala różne doznania w naszym mózguFoto: Getty Images / Science Photo Library RF

Co dzieje się w naszym mózgu podczas tego?

Profesor Manfred Spitzer: „My, ludzie, podobnie jak inne zwierzęta, mamy hormon przytulania, który zapewnia lepsze poczucie pracy zespołowej i lepsze funkcjonowanie społeczności.

Ale hormon ma też ciemną stronę: wzmacnia rozróżnienie między „my” a „innymi”. Czy ktoś utożsamia się ze swoją grupą – jesteśmy na dole przeciwko Ci, którzy tam są” lub „my obywatele” przeciwko Władza państwowa” – wtedy oksytocyna pogłębia te podziały, czy nam się to podoba, czy nie.

Ciemną stroną społeczeństwa jest wykluczenie, a to prowadzi do tego, że dzielimy ludzi na „dobrych” (my) i „złych” (inni), a potem dzieją się rzeczy fundamentalnie niezrozumiałe.

Przykład: Funkcjonariusze policji są obywatelami jak wszyscy inni. Pracujesz dla bezpieczeństwa wewnętrznego i masz trudną i niebezpieczną pracę. Każdy obywatel powinien być za nie wdzięczny – tak naprawdę. Jeśli jednak funkcjonariusze policji nie są już postrzegani jako „część Stanów Zjednoczonych”, tj. „część obywateli”, ale jako „część tych, którzy tam są” (część „innych”), to wszyscy widzieli z przerażeniem potworną przemoc wobec nas ze strony tych, którzy kiedyś byli częścią nas jako „przyjaciele i pomocnicy”.


Przemoc wobec policji: tutaj schodzi oficer podczas pokazu Corona

Przemoc wobec policji: tutaj schodzi oficer podczas pokazu CoronaZdjęcie: © Julius Geiler

Dlaczego więc nienawiść tak często zamienia się w przemoc?

Profesor Manfred Spitzer: “Przez długi czas związek między mową nienawiści a aktami nienawiści nie był wyjaśniony. Jednak dwa duże badania wykazały, że mowa nienawiści faktycznie prowadzi do przemocy z nienawiści”.

Co państwo powinno zrobić lepiej?

Profesor Manfred Spitzer: “Intelekt musi odzyskać przyczółek, na którym każdy obywatel może działać odpowiedzialnie wobec siebie i dlatego musi działać, w przeciwnym razie nikt nie zostanie ukarany za swoje błędy. To jest fundament, na którym zbudowane są wolne zachodnie społeczeństwa demokratyczne i jest to kolosalne osiągnięcie”.

Organy państwa, które wychowują i wychowują obywateli i obywateli, którzy fizycznie atakują funkcjonariuszy policji lub wybranych przedstawicieli, nie mają miejsca w społeczeństwach opartych na (osobistej) wolności i odpowiedzialności. Ponieważ ich zachowanie jest sprzeczne z samym fundamentem naszego społeczeństwa”.

READ  Najwyższa zachorowalność w Schweinfurcie: Bawaria jest obecnie najbardziej aktywnym obszarem