Connect with us

Economy

Nowy broker w Berlinie, który chce uczynić wszystkich bogatymi

Published

on

Nowy broker w Berlinie, który chce uczynić wszystkich bogatymi

Trzepoczące papiery i dzwoniące telefony to tylko wspomnienia z dni handlu akcjami, obrazy z filmów o entuzjastycznych traderach. Giełda działa obecnie bezpośrednio na naszych smartfonach.

W zaledwie kilku krokach możesz zostać właścicielem akcji, kupić kryptowaluty, a najlepiej zainwestować fortunę. Wachlarz dostawców jest duży, ale jak właściwie działa internetowa giełda i kto ma najlepsze oferty? Teraz przychodzi mi na myśl szczególnie jedna nazwa: Trade Republic, firma fintech z Berlina.

Dzień dobry, Berlinie
wiadomości

Dziękujemy za rejestrację.
Otrzymasz potwierdzenie e-mailem.

„W ciągu pięciu lat zbudowaliśmy największą platformę oszczędnościową w Europie” – mówi Christian Hecker „Berliner Zeitung”. We współpracy z informatykiem Marco Cancellierim i fizykiem Thomasem Pieschke prowadzi berlińskiego brokera internetowego. Oficjalnie Trade Republic to bank, któremu pod koniec 2023 roku udało się uzyskać pełną licencję bankową od Europejskiego Banku Centralnego.

Hecker rozpina zamek swojej granatowej kurtki i ustawia kamerę internetową. Znalazł jeszcze czas na krótki wywiad w deszczowy poniedziałkowy poranek. Mówi, że pomysł założenia jego firmy fintechowej zrodził się dziewięć lat temu w Monachium. Dziś Hecker może spojrzeć wstecz na swoją historię sukcesu. Jak zwykle w Dolinie Krzemowej Hecker wkroczył na scenę forum biznesowego w tenisówkach i skarpetkach tenisowych.

W 2015 roku Trade Republic nadal nosiła nazwę Neon Trading, Hecker studiował filozofię, a jego kolega Pieschke studiował fizykę. „Tak zwykle zaczynają się żarty” – mówi z uśmiechem Hecker. Po kilku latach spędzonych pomiędzy Monachium i Hamburgiem założyciele zdecydowali się przenieść do Berlina.

Christian Hecker (po prawej) i Thomas Pieschke (po lewej) założyli Nową Republikę Handlową dziewięć lat wcześniej.Republika Handlowa

Świadoma decyzja. „To po prostu największy ekosystem deweloperów, twórców i inwestorów” – mówi Hecker. Trade Republic widziała już spory kawałek miasta: osiem biur i kilka przeprowadzek. Dziś startup ma swoją siedzibę w Berlinie-Pankow. Według własnych informacji zarządza aktywami klientów czterech milionów osób w 17 krajach UE za łączną kwotę 35 miliardów euro. Bank cyfrowy obiecuje zrewolucjonizować europejski handel papierami wartościowymi.

Trade Republic: Droga do zostania brokerem wartym miliardy dolarów

Koncepcja jest prosta. Giełda ma być „sprawą publiczną”, czymś, co do tej pory było zarezerwowane jedynie dla elit. „W Europie istnieje duży problem zwany luką emerytalną” – wyjaśnia Hecker. Za jego plecami widać nagą, białą ścianę. „Stało się dla nas jasne, że w ciągu najbliższych kilku lat wiele osób będzie musiało zacząć inwestować pieniądze” – dodaje rzeczowo założyciel. To był sygnał startowy dla Trade Republic. Jednak droga do zostania bankiem wartym miliardy dolarów była długa.

READ  Klient supermarketu denerwuje się z powodu drogich warzyw

Po kilku latach, kiedy inwestycje zaczęły się zatrzymywać, sytuacja uległa pogorszeniu. Ale potem nastąpił punkt zwrotny: w grudniu 2018 roku instytucja kredytowa uzyskała licencję banku zajmującego się obrotem papierami wartościowymi. Następnie założyciele zebrali łącznie 1,3 miliarda dolarów od inwestorów, w tym od funduszu założycieli Petera Thiela, Sequoia Capital i Rady ds. Planu Emerytalnego Nauczycieli w Ontario. Zaufanie nadal rośnie – dramatycznie.

Trade Republic odnotowała pierwszy zysk już w ubiegłym roku. Hecker powiedział, że zyski od początku roku do września 2023 r. oscylowały w przedziale „dwucyfrowych milionów euro”. „Financial Times”. Kiedyś powiedział. Z publicznych dokumentów wynika, że ​​w roku finansowym 2021/22 spółka odnotowała stratę na poziomie 145 mln euro.

Wzrost to także koszty, które zarząd świadomie wziął pod uwagę. Kiedy Hecker spogląda wstecz na kilka ostatnich lat, nie może się powstrzymać od śmiechu. Nigdy nie wyobrażał sobie, że Trade Republic będzie pewnego dnia zatrudniać 600 osób na trasie Berlin–Düsseldorf. „Od samego początku mamy bardzo aktywną społeczność” – mówi, odnosząc się do swoich klientów. Zaufanie do aplikacji stale rośnie dzięki przekazom ustnym.

Tańsze od konkurencji: Jak to działa?

„Dziś jesteśmy znacznie bardziej efektywni niż inne banki, jeśli chodzi o przetwarzanie transakcji na papierach wartościowych” – mówi z dumą Hecker. W rzeczywistości: posiadacze kont Trade Republic nie płacą żadnych miesięcznych opłat. Bank oferuje oprocentowanie 4% w skali roku od niezainwestowanych środków pieniężnych. Ponadto istnieje bezpośredni dostęp do handlu akcjami i funduszami ETF bez prowizji. Transakcja kosztuje tylko jedno euro.

READ  Projekt pomaga imigrantkom w znalezieniu pracy w Niemczech

Bank cyfrowy wywołał niedawno zamieszanie, wypuszczając nową kartę kredytową. Wypłaty z bankomatów na całym świecie są bezpłatne i nieograniczone, począwszy od 100 €. Posiadacze kart otrzymują zwrot jednego procenta swojej sprzedaży od Trade Republic. Jednakże zwrot gotówki jest ograniczony do obrotu w wysokości 1500 euro miesięcznie, czyli maksymalnie 15 euro.

Ale w jaki sposób republika handlowa osiąga swoje zyski? „W naszym modelu biznesowym istnieją strumienie przychodów, które nie stanowią wyraźnych kosztów dla klienta, ale są automatycznie wnoszone przez klienta w ramach jego działalności biznesowej i które w przejrzysty sposób prezentujemy w naszych danych” – wyjaśnia Hecker. Oznacza to prowizje zawarte w transakcjach przeprowadzanych przez klienta. „Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy zbudować bardzo tani bank, który będzie miał bardzo niskie koszty”.

Praktyka, o której mówi tutaj Hecker, nazywa się push for order flow (PFOF). Brokerzy wysyłają zlecenia swoich klientów do firm handlowych lub tzw. animatorów rynku, którzy z kolei dokonują płatności na rzecz brokera. Zwroty te nazywane są również prowizjami. W Trade Republic transakcje są przetwarzane wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego systemu transakcyjnego LS Exchange obsługiwanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Hamburgu.

Krytycy zarzucają nowym brokerom, że nie wybierają systemu obrotu oferującego najlepsze warunki dla ich klientów, ale tego, który płaci najwyższe opłaty. Prowadziłoby to do konfliktu interesów. Jednak nowi brokerzy wkrótce będą musieli zrezygnować z prowizji, przynajmniej w UE.

Zasada ta została zakazana przez Parlament Unii Europejskiej i powinna ostatecznie zakończyć się w 2026 roku. Praktyka mediacji jest w Wielkiej Brytanii niedozwolona od 2012 roku. Kiedy wydano zakaz. Drut Hecker powiedział, że był to „ogromny sukces giełd monopolistycznych”.

„Handel akcjami w Europie jest stosunkowo rozdrobniony” – mówi Hecker. Przedsiębiorca tłumaczy, że każdy bank ma teraz własną infrastrukturę, która z biegiem lat rozrosła się i przez to stała się droższa. Infrastruktura wewnętrzna Republiki Handlowej funkcjonuje bez partnerów zewnętrznych. Efekt lat pracy. Większość brokerów internetowych oferuje obecnie bardzo dużą liczbę giełd. „Ludzie tak naprawdę chcą po prostu wymiany zdań”. Handel na giełdzie powinien być prostszy – oto obietnica republiki handlowej i powód jej sukcesu.

Za 50 euro posiadacze karty Trade Republic mogą zobaczyć na niej odbicie swojego wizerunku.

Za 50 euro posiadacze karty Trade Republic mogą zobaczyć na niej odbicie swojego wizerunku.Republika Handlowa

READ  Piraci zatrzymują 25-osobowy pociąg przez radio!

Ale są też przeciwne wiatry. Niedawne badanie wykazało, że czasy dla start-upów z branży fintech są coraz trudniejsze Zostań Z Senatu Berlina. Według doniesień regulacje i konkurencja będą utrudniać firmom fintech pomyślne zakończenie rund finansowania w przyszłości. Startupy z branży energetycznej to nowi ulubieńcy inwestorów. Wolumen finansowania sięgnął 604 mln euro w 2023 r., a na drugim miejscu znalazł się sektor technologii finansowych – 533 mln euro. Z pewnością nie jest to zła wartość.

Republika Handlowa nie wydaje się przejmować szokami rynkowymi. Hecker z otwartym umysłem stawia czoła przyszłym wyzwaniom. „Cały krajobraz bankowy w Europie ma wiele pracy domowej do odrobienia, jeśli chodzi o innowacje” – mówi. Chce wytyczyć nowe możliwości dzięki swojemu bankowi cyfrowemu. „W najlepszym interesie klientów budujemy zupełnie nowy rodzaj branży finansowej – wysoce wydajny, cyfrowy i zautomatyzowany”.

Jak wygląda przyszłość fintechowego startupu z Berlina?

Co by było, gdyby powstały zdecentralizowane finanse (DeFi)? Mowa tu o systemie finansowym opartym na technologii blockchain, który zastępuje tradycyjnych pośredników finansowych inteligentnymi kontraktami i zdecentralizowanymi aplikacjami. Dzięki inteligentnym kontraktom, rodzajowi zautomatyzowanej umowy, użytkownicy mogą bezpośrednio wchodzić w interakcję ze sobą, przeprowadzać transakcje i zarządzać aktywami. Czy brokerzy tacy jak Trade Republic nadal będą odgrywać główną rolę?

Hecker pozostaje zrelaksowany. Dla założyciela rewolucja w finansach daje nieograniczone możliwości. Jest pewien, że w tym scenariuszu pojawią się także atrakcyjne usługi dla banków. „W ciągu kilku minut mogę otworzyć portfel w telefonie. Wszystko jest zaprojektowane bardzo prosto i przejrzyście” – mówi Hecker o swojej ofercie. Commercial Republic jest po prostu „skandalicznie dobre”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Published

on

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Dostawca samochodów Voit został sprzedany chińskiej firmie. Spółka z siedzibą w St. Ingbert ogłosiła to w piątek. Z informacji dostępnych dla naszej gazety wynika, że ​​dostawcy samochodów groziło nieuchronne bankructwo. Według kierownictwa w całym Voit zostanie zachowanych około 1750 stanowisk pracy, w tym około 1000 w Kraju Saary.

Funkcjonalność Voit musi zostać w pełni zachowana

Giełdowa spółka Millison Technologie z Chongqing nabyła wszystkie akcje od dotychczasowych akcjonariuszy – za cenę zakupu rzędu średnio dwucyfrowych milionów. Fundusze zostaną przeznaczone na restrukturyzację firmy i przygotowanie jej na przyszłość – bo w świetle zmian na światowym rynku odchodzącym od silnika spalinowego, Voit stawia na kompleksową restrukturyzację.

Przejęcie wymaga jeszcze zgody Federalnego Urzędu ds. Karteli. Według Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Park od początku ściśle towarzyszył temu procesowi. „Jesteśmy zatem bardzo zadowoleni, że w zakładzie w Saarland znaleziono solidne rozwiązanie na przyszłość poprzez przejęcie Millison Technologies” – powiedział Minister Parke, który we współpracy z nowymi akcjonariuszami widzi szansę dla nowych produktów i perspektywy dla Voit. Możliwości zatrudnienia zostaną zabezpieczone, a my oferujemy firmie dalsze możliwości rozwoju w Kraju Saary.”

Plan popiera związek

Związek również optymistycznie podchodzi do projektu: „Cieszymy się z przejęcia Voit przez Melison w kontekście trudności na rynku dostawców motoryzacyjnych” – powiedział SZ zapytany starszy przedstawiciel IG Metall Saarbrücken, Patrick Selzer. Poprzednia struktura klientów była bardzo jednostronna.

Według Selzera IG Metall nawiązał już pierwszy kontakt z potencjalnymi nabywcami. Związkowcy odnieśli wrażenie, że chińscy biznesmeni chcą kontynuować wspólne podejmowanie decyzji i układy zbiorowe w strukturze Voigta i wydawało się, że chcą stworzyć konkurencyjność nie kosztem 1000 pracowników w St. Ingbert, ale kosztem rynku i z klientami.

Millison Technologies produkuje komponenty z metali lekkich

Według Voigta, Chongqing Millison Technologies Inc. Globalny dostawca komponentów z metali lekkich wytwarzanych w procesie odlewania ciśnieniowego, zatrudnia 5000 pracowników i osiąga sprzedaż przekraczającą 500 milionów euro.

Continue Reading

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Mercedes-Benz i Grob rozpoczynają współpracę akumulatorową

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Nowy rząd chce zrewidować dotacje do samochodów elektrycznych
Continue Reading

Trending