Connect with us

science

Nowo odkryte gigantyczne wirusy mają teraz spowalniać topnienie lodu

Published

on

Nowo odkryte gigantyczne wirusy mają teraz spowalniać topnienie lodu

Odkrycie na Grenlandii: Nowo odkryte gigantyczne wirusy mają teraz spowalniać topnienie lodu

 • e-mail

 • Dzieli


 • więcej

 • Świergot


 • Naciska


 • Zgłoś błąd

  Zauważyłeś błąd?

  Proszę zaznaczyć w tekście odpowiednie słowa. Za pomocą zaledwie dwóch kliknięć możesz zgłosić błąd redakcji.

  Nie ma inżynierii genetycznej u roślin

  Ale nie martw się:
  Modyfikowany genetycznie
  ona

Wtorek, 11 czerwca 2024 o 6:12

Topniejący lód na Grenlandii zagraża globalnemu klimatowi. Czarny dywan glonów na lodzie przyspiesza ten proces. Teraz nowo odkryte gigantyczne wirusy powinny pomóc.

Według najnowszych wyników na Grenlandii co godzinę topnieje 30 milionów ton lodu. Przerażające liczby, zwłaszcza że zagrożone jest nie tylko siedlisko niedźwiedzi polarnych, ale klimat w Europie jest również w dużym stopniu zależny od masy lodowej na północy.

Dodatkowa woda roztopowa zwiększa niestabilność atmosfery i wpływa na prądy północnego Atlantyku. Konsekwencje to: większe wahania temperatury z częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, cieplejsze lata, przedostawanie się słonej wody do wód gruntowych i oczywiście wzrost poziomu morza. Chociaż A Większość lodu i tak znajduje się pod powierzchnią wody Eksperci obawiają się, że pod koniec odwilży, która może trwać kilka tysięcy lat, poziom morza będzie o siedem metrów wyższy niż obecnie.

Wystarczający powód, aby jak najbardziej spowolnić topnienie lodu. Jednym ze sposobów jest zwalczanie czarnej warstwy glonów, która wydaje się rozprzestrzeniać w niektórych częściach pokrywy lodowej Grenlandii i której ciemny kolor pochłania ciepłe światło słoneczne, zamiast je odbijać. Jeden Nowe badanie Teraz, kierowana przez Laurę Perini z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, twierdzi, że znalazła potencjalnego pomocnika w walce z glonami: gigantyczne wirusy.

FOCUS online Earth poświęcony jest kryzysowi klimatycznemu i sposobom jego przezwyciężenia.

Skupiony wokół prawdy. Oparte na dobrych fundamentach. budynek.
Wszystko
Piątek w wiadomościach.

*Pola oznaczone * są obowiązkowe

Z gigantycznymi wirusami przeciwko zagrożeniu algami lodowymi

Dziesięcioosobowy zespół badawczy składający się z uczestników z uniwersytetów w Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii i USA poinformował, że po raz pierwszy odkrył gigantyczne wirusy na pokrywie lodowej Grenlandii. To, co początkowo wydaje się zagrożeniem ze strony kolejnego filmu Marvela, jest w rzeczywistości powodem do radości.

W końcu te „gigantyczne wirusy”, których nazwa wzięła się od ich bakteriopodobnej średnicy wynoszącej około 2,5 mikrometra, są szczególnie spragnione ciemnego śniegu i glonów lodowych Grenlandii. W badaniach wziął udział dr Ray Morot z Centrum Badań Geologicznych w Poczdamie (w skrócie GFZ). Algi przyspieszą topnienie lodowców powierzchniowych w wielu miejscach nawet o 30 procent, mówi Morrow w rozmowie z FOCUS Online Earth.

Szczególnie problematyczny: Wilgoć powstająca podczas rozmrażania działa na glony. „W miarę ocieplania się naszej planety zwiększa się dostępność wody w stanie ciekłym, a glony rozwijają się intensywniej. Tworzy to pętlę sprzężenia zwrotnego, która powoduje szybkie topnienie lodowców. Biorąc pod uwagę katastrofalne skutki topnienia lodowców, te mikroalgi będą miały „dramatyczny wpływ na przyszłość naszej planety”. planety” – powiedział dr Morot.

Skuteczność pozostaje w dużej mierze niezbadana

Jak odkryli naukowcy, gigantyczne wirusy w szczególności infekują i zabijają te glony, spowalniając w ten sposób ich rozprzestrzenianie się. Przynajmniej ten wniosek jest jasny. Podobne gigantyczne wirusy zaatakowały już glony w morzu, co obecnie ma miejsce również w przypadku tak zwanych glonów śnieżnych i lodowych.

W takim przypadku ciemny dywan glonów mógłby w przyszłości zniknąć i przywrócić odbicie oblodzonym powierzchniom. Słońce będzie lepiej odbijane przez lód, a topnienie lodu nieco spowolni. Jednak wyniki te nie zostały jeszcze potwierdzone, więc, mówi Morrow, „wiele informacji na temat tych gigantycznych wirusów pozostaje tajemnicą”.

Również dr. Olaf Eisen, profesor Glaziologie (die Wissenschaft von Eis und Schnee) na Uniwersytecie w Bremie, również zamieścił post w FOCUS Online Earth w poszukiwaniu optymizmu: „Solte man die Rückstrahleigenschaft der Oberfläche durch eine Reduzierung der Algen erhöhen können, würde es zu einer Verringerung der Schmelze Przyjdź. Ale być może tylko na mniejszą skalę”. Ostatecznie w szczególności wilgoć powierzchniowa przyczyniłaby się do zwiększonego ocieplenia, które występuje również niezależnie od glonów.

+++ Nie przegap więcej wiadomości klimatycznych – subskrybuj nasz kanał WhatsApp +++

„Używanie tych wirusów nie ma sensu, jeśli…”

Rzeczywista utrata masy lodowca Grenlandii „zostanie opóźniona tylko w niewielkim stopniu, ale nie zostanie zrównoważona” poprzez kontrolowanie populacji glonów. Ekspert stwierdził, że aby spowolnić topnienie pokrywy lodowej Grenlandii, należy znacznie zmniejszyć udział gazów cieplarnianych w atmosferze.

Chociaż jest podekscytowana odkryciem swojego zespołu, Morot patrzy także na przyszłe perspektywy gigantycznych wirusów: „Wykorzystując te […] „To nie ma sensu, jeśli nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych i nie zatrzymamy wzrostu globalnych temperatur”. Jednak Laura Perini, główna naukowiec biorąca udział w badaniu, nadal bada skutki gigantycznych wirusów – tym razem w oparciu o eksperymenty laboratoryjne.

Nie można jednak oczekiwać, że zjadacze glonów uratują roztopione lody grenlandzkie. Dopóki nie lekceważymy innych czynników wyzwalających, takich jak gazy cieplarniane na całym świecie, dr. W takim podejściu żelazo jest w najlepszym przypadku „leczeniem objawowym”.

READ  Po testach marzenie science fiction staje się bardziej realne
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Prawie 4 stopnie więcej od 1962 r.: Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze

Published

on

Prawie 4 stopnie więcej od 1962 r.: Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze

Prawie 4 stopnie więcej od 1962 r
Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Skutki zmian klimatycznych są już zauważalne nad Jeziorem Bodeńskim: jego średnia temperatura stale rośnie. Nie można jeszcze przewidzieć konsekwencji dla ryb, nawet jeśli istnieją wstępne przesłanki.

Według oceny Instytutu Badań nad Jeziorem Langenargen Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze. Z oceny wynika, że ​​w 2022 r. średnioroczna temperatura na powierzchni wód śródlądowych osiągnęła maksymalnie 14,1 stopnia. W zeszłym roku średnia wartość wyniosła 13,6 stopnia. Instytut Badawczy Jeziora Langenargen Państwowego Instytutu Środowiska Badenii-Wirtembergii (LUBW) mierzy temperaturę wody w jeziorze od 1962 roku. W tamtym czasie jej średnia wynosiła 10,5 stopnia.

Ekspert rządowego instytutu wyjaśnił, że skutki ocieplenia klimatu dla wody są bardzo zróżnicowane. Temperatura jest głównym parametrem stanu wody. „Wpływa na warunki mieszania lub stratyfikacji jezior, skład chemiczny wody lub skład gatunkowy oraz ścieżki wpływu sieci pokarmowych”.

W Jeziorze Bodeńskim ociepleniu towarzyszy słaba wymiana wód głębinowych z wodami powierzchniowymi. Ogranicza to przenikanie tlenu z warstw górnych do głębin i tym samym zwiększa ryzyko niedotlenienia żyjących tam organizmów. „I odwrotnie, z głębin do górnych warstw transportowanych jest mniej składników odżywczych, co wpływa na ekosystem jeziora poprzez sieć troficzną”.

To, jak zmiany klimatyczne wpłyną na populacje ryb i rośliny wodne w Jeziorze Bodeńskim, jest obecnie badane bardziej szczegółowo w ramach projektu „Zmiana klimatu jeziora”. Projekt będzie kontynuowany przez trzy lata, do 2026 r. Istnieją już jednak wstępne przesłanki dotyczące jego skutków.

Temperatury rosną również na głębokości

„Nie wiemy jeszcze zbyt wiele, ale są wstępne przesłanki” – powiedział Alexander Brinker, kierownik centrum badawczego w Langenargen. Wysoka temperatura ma negatywny wpływ na przykład na krzak. „Dla nich woda w głębokiej strefie musi być o pięć stopni zimniejsza, w przeciwnym razie jaja nie będą mogły się prawidłowo rozwijać”. Jednak temperatura na tym obszarze jest już wyższa, co skutkuje mniejszą liczbą polowań.

Według oceny Instytutu Badań Morskich średnia temperatura na głębokości w 2023 roku wyniesie 5,4 stopnia. To nowy szczyt. Dziesięć lat temu było to 4,3 stopnia. Temperatura rośnie z roku na rok.

Rosnąca temperatura wpływa również na jaja i larwy siei. Badacze stawiają hipotezę, że w przypadku zbyt ciepłej pogody śmiertelność jaj i larw jest wyższa. Jeśli chodzi o dorosłe sieje, istnieje obawa, że ​​latem, kiedy zwykle zjadają pchły wodne w lekko zalanych obszarach powierzchni jeziora, nie będą już w tych obszarach pływać, ponieważ woda jest zbyt ciepła. „Nie przychodzą już na swoje tereny łowieckie”.

Według nowego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Rybackich w Langenargen rosnące temperatury poza Jeziorem Bodeńskim wpływają na lokalną hodowlę pstrągów, która czerpie wodę z pobliskich rzek i źródeł. Rosnące temperatury powodują stres u pstrągów, które żyją w zimnej, bogatej w tlen wodzie. Doprowadzi to do zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania pokarmu i zwiększonej podatności na choroby. W skrajnych przypadkach zwierzęta umierają. „Ogółem do końca stulecia od 37 do 77 procent obecnych hodowli pstrągów znajdzie się w niekorzystnych warunkach klimatycznych” – twierdzi zespół badawczy.

READ  Nowe badanie dotyczące zabójczych asteroid - „Na wszelki wypadek gramy bezpiecznie”
Continue Reading

science

Od 1 lipca bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia – Zdrowie –

Published

on

Od 1 lipca bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia – Zdrowie –


Minister zdrowia Rauch określił bezpłatne szczepienia przeciwko HPV jako „ważny krok”.
©APA

Szczepienia przeciwko HPV i kilku rodzajom nowotworów będą oferowane tymczasowo bezpłatnie od 1 lipca do ukończenia 30. roku życia.

Oznacza to, że oprócz osób poniżej 21. roku życia, zaszczepione powinny być także wszystkie osoby poniżej 30. roku życia. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w zeszłym tygodniu, że opcja ta obowiązuje do końca 2025 r. Teraz miasto Wiedeń, Federalna Rada Młodzieży (BJV), Konfederacja Związków Zawodowych (ÖGB) i Austriacka Federacja Studentów (ÖH) wspólnie wezwały na szczepienie.

„Ważny krok”

Do tej pory szczepienia przeciwko HPV są bezpłatne dla osób w wieku od dziewięciu do dwudziestu jeden lat. Federalny, stanowy i społeczny system zabezpieczenia ostatecznie ustalił przedłużenie do trzydziestych urodzin ogłoszonych przez ministra zdrowia Johannesa Raucha (Zieloni) w poprzednim tygodniu. „Jestem przekonana, że ​​jest to właściwy sposób zapewnienia wszystkich szczepień zalecanych przez Krajową Radę ds. Szczepień w ramach normalnego ubezpieczenia społecznego, a zatem bezpłatnego. Wydłużając bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia, dokonujemy kolejnego ważnego kroku w kierunku osiągnąć ten cel” – oznajmił w komunikacie prasowym doradca ds. zdrowia miasta Wiedeń, Peter Hacker (SPÖ).

„Jak dotąd około miliona młodych ludzi zostało wykluczonych z tej oferty pomimo zaleceń dotyczących szczepień” – podkreślił Prezydent BJV Rehab Al-Toumi. „Ułatwiając dostęp do tej ratującej życie szczepionki, wnosimy znaczący wkład w walkę z poważnymi chorobami” – dodał Federalny Prezydent Młodzieży ÖGB Richard Tiefenbaker. „Zapraszamy wszystkich, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia, do skorzystania z tej oferty i wniesienia ważnego wkładu w profilaktykę nowotworów” – zaapelował zespół prezydencji ÖH.

READ  4 czynniki, które zagrażają męskiej płodności

Ochrona jest na najwyższym poziomie przed pierwszym stosunkiem płciowym

Jeśli pierwsze szczepienie przeciwko wirusowi HPV zostanie wykonane przed 30. rokiem życia, wszystkie kolejne szczepienia są bezpłatne, nawet jeśli zostaną wykonane po 30. roku życia – poinformowało Miasto Wiedeń. Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla wszystkich osób zamieszkałych w Wiedniu można już zarezerwować online na stronie www.impfservice.wien lub dzwoniąc na infolinię zdrowotną 1450. Centrum szczepień w TownTown rozpocznie działalność 1 lipca 2024 r.

HPV jest skrótem od wirusa brodawczaka ludzkiego. To większa grupa wirusów, które mogą powodować infekcje i zmiany skórne w okolicy narządów płciowych, np. brodawki narządów płciowych. Wirusy mogą również powodować choroby złośliwe, zwłaszcza raka szyjki macicy, a u kobiet i mężczyzn inne rodzaje nowotworów w okolicy narządów płciowych, jamy ustnej i gardła. Dlatego szczepienia są ważne zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców. Zapewnia najlepszą ochronę, gdy zostanie zażyty przed pierwszym stosunkiem płciowym.

Continue Reading

science

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Published

on

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła
Praca Federalne Biuro Statystyczne

Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Następstwa pandemii, rosnące ceny energii i rosnące stopy procentowe sprawiają problemy wielu firmom w Niemczech

Źródło: Niemiecka Agencja Informacyjna/Martin Gerten

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Kryzysy ostatnich lat zebrały ogromne żniwo: liczba bankructw w ostatnim kwartale była o 26,5 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od czerwca 2023 roku liczba upadłości przedsiębiorstw konsekwentnie rośnie w dwucyfrowym przedziale procentowym.

drW Niemczech utrzymuje się rosnąca tendencja upadłości przedsiębiorstw. Jak podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny, w pierwszych trzech miesiącach tego roku upadłość ogłosiło 5209 firm. To o dobry kwartał (26,5 proc.) więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Przekroczona została także wartość I kwartału 2020 roku: o 11,2 proc. Był to kwartał przed kryzysem koronowym, który charakteryzował się specjalnymi przepisami i stosunkowo niską liczbą upadłości.

Przeczytaj także

Prezes Total Metal i członek rady miasta Bad Urach: Stefan Wolf

Trend jest nadal wzrostowy: w maju 2024 r. zgłoszono o 25,9% więcej upadłości zwykłych niż w roku poprzednim. Według statystyków z Wiesbaden od czerwca 2023 r. obserwuje się dwucyfrowe tempo wzrostu rok do roku.

READ  Wirus koronowy w Dreźnie: częstość występowania jest bliska 1000

Postępowania uwzględniane są w statystykach dopiero po wydaniu pierwszego postanowienia sądu upadłościowego. W wielu przypadkach data wejścia w życie wniosku o ogłoszenie upadłości przypadała na około trzy miesiące wcześniej.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Eksperci spodziewają się, że w tym roku liczba upadłości przedsiębiorstw w Niemczech wzrośnie do około 20 000 przypadków. Coraz więcej firm w Niemczech boryka się z trudnościami z powodu lat korony, rosnących cen energii i wysokich stóp procentowych. Wygasły także zwolnienia, za pomocą których państwo próbowało uniknąć fali bankructw w czasie pandemii.

Przeczytaj także

Federalny Urząd Statystyczny naliczył w 2023 roku 17 814 upadłości firm. Pomimo wzrostu o jedną piątą, w porównaniu długoterminowym była to wartość stosunkowo niska: w 2009 roku, w czasie kryzysu finansowo-gospodarczego, w tym kraju upadło blisko 33 tys. firm Do bankructwa.

Continue Reading

Trending