Connect with us

entertainment

Nowa powieść Murakamiego: O medytacjach i pokojach puzzli

Published

on

Nowa powieść Murakamiego: O medytacjach i pokojach puzzli

Być może to ograniczone doświadczenie izolacji sprowadziło Harukiego Murakamiego z powrotem do „Miasta i jego niepewnego muru”. Na początku pandemii powrócił do opowiadania pod tym samym tytułem, które opublikował już w czasopiśmie literackim w 1980 r. i do którego powrócił w powieści „Hardboiled Wonderland” z 1985 r. Bo wciąż wydaje mu się to niekompletne. Zrewidował tę historię o młodej miłości, która została nagle przerwana i żyła w świecie snów, i jak zawsze rozszerzył ją do imponujących 640 stron.

Radość dla początkujących

Wszystko zaczyna się, gdy 17-letni narrator zakochuje się w dziewczynie, która po długich rozmowach i obiecujących pocałunkach nagle znika. Dopiero w na wpół realnym mieście z niepewnym i ciągle poruszającym się murem odnajduje je na nowo. Do tego pozornie głębszego miejsca chłopiec trafia – jak to często bywa w przypadku Murakamiego – poprzez dziurę w ziemi. Wpuścił go niebezpieczny strażnik bramy. Freud dla początkujących, już na początku powieści.

Ale potem wciąż na nowo otwierają się nowe, dziwnie urzekające przestrzenie, do których podąża nie tylko chętnie, ale i z zapałem. Chłopiec zostaje czytelnikiem snów w miejscowej bibliotece, która przechowuje stare sny w formie jajka. Jego zaginioną przyjaciółką jest bibliotekarka, która daje mu sny, nawet jeśli nie rozpoznaje tego, którego kocha. Z tej strony ten niezwykle czuły epizod można odczytać jako próbę zbliżenia się do dziewczyny cierpiącej na ból ciężkiej depresji.

Wysoce produktywny i o szerokich horyzontach: Haruki Murakami to chyba najsłynniejszy współczesny autor japoński za granicą. Jego powieści i opowiadania, takie jak „Polowanie na dzikie owce” i „Pan Nakręcany Ptak”, zostały przetłumaczone na około 50 języków. Zanurzysz się w Japonii przez ostatnie cztery dekady. Strata, śmierć, samotność i niepewność emocjonalna odgrywają ważną rolę w codziennym życiu bohaterów Murakamiego. Połączenie elementów mistycznych i realistycznych nadaje atrakcyjności wielu jego opowieściom. Pisarka, często uważana za nominowaną do Nagrody Nobla, 12 stycznia skończy 75 lat.

READ  Na dłuższą metę jesteś celem imigrantów

Narrator jest prawie pozostawiony w tym częściowo znaczącym, częściowo spokojnym życiu pozagrobowym, ponieważ odebrano mu cień, poćwiartowano go i stawał się coraz słabszy. Ale potem ten sam cień znowu go wyciąga. Przynajmniej tak się na początku wydaje.

Młody człowiek bez przerwy wraca do normalnego życia, studiując w Tokio i przez wiele lat pracując w księgarni. W pewnym momencie przeniósł się do biblioteki wolnej od komputerów w prefekturze Fukushima.

Tam zaprzyjaźnia się ze starszym mężczyzną, który okazuje się duchem, i chłopcem, o którym powszechnie mówi się, że jest autystyczny. Biblioteka dzielnicowa ma wiele podobieństw do biblioteki otoczonego murami miasta. Autystyczny chłopiec też je zna, potrafi narysować mapę zaświatów i sam chce tam zamieszkać.

Samotność, dobre rozmowy, ciasto i jazz

„Miasto i jego niepewny mur” to powieść pełna rozpoznawalnych elementów Murakamiego: wielu samotnych bohaterów, ale dla których dobra rozmowa, ciasto i jazz zawsze przychodzą na właściwy moment. Dzięki temu możliwa jest ucieczka. Również w tym przypadku Murakami jest bardziej twórcą zespołu niż koncentratorem narracji. Hojnym gestem zaprasza do swoich marzycielskich przestrzeni wypełnionych błyskotliwymi refleksjami, wspólnymi marzeniami i pokręconymi ofiarami.

Po dość nudnej podwójnej powieści Zabójstwo dowódcy, obecnie 75-latkowi udało się stworzyć sieć pokoi z zagadkami, które otwierają się i obejmują nawzajem. Zatem nawet rażące powtórzenia Murakamiego w końcu mają sens, ponieważ działają jak medytacyjna mantra i tworzą przestrzeń tekstową, która uwalnia czas, w którym możemy odpocząć poprzez czytanie i pozwolić naszemu wewnętrznemu strażnikowi otworzyć wszystkie bramy.

Niedokończone opowiadanie znalazło miejsce w tej wspaniałej powieści.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Film: Bollywood w Polsce – Filmy mają przyciągać turystów

Published

on

Film: Bollywood w Polsce – Filmy mają przyciągać turystów

film

Bollywood w Polsce – Filmy mają przyciągać turystów

niedziela, 27 kwietnia 2014 | 17:13

Dzikie pościgi, eksplozje helikopterów w powietrzu, autobus przewracający się przez barierę mostu prowadzącego na Wisłę. Pomiędzy nimi znajduje się mieszanka języka angielskiego i polskiego, zdjęcia śledzące i narzędzie do wyszukiwania podpisów.

W Warszawie można poczuć dotyk Bollywoodu: indyjski producent i reżyser Sajid Nadiadwala kręci w stolicy Polski film akcji „Kick”. Na zdjęcia do Polski przyjechał gwiazdor kina akcji Salman Khan, „Stallone Bollywood”. Inni członkowie obsady to Randeep Hooda i Jacqueline Fernandez, była Miss Sri Lanki.

To nie pierwszy raz, kiedy indyjski przemysł filmowy szuka tematów w Polsce. Reżyserzy z Bollywood kręcili już kilka zdjęć w Krakowie na południu Polski, gdzie wkrótce ma się rozpocząć kolejna duża produkcja. Początkowo góry i doliny Tatr Wysokich musiały służyć jako miejsce ekranowego romansu, ponieważ sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Kaszmirze była zbyt niestabilna, aby można ją było sfilmować.

Od tego czasu reżyserzy coraz bardziej pokochali egzotykę średniowiecznego rynku, wąskie brukowane uliczki i renesansowe szczyty wspaniałych pałaców arystokratycznych. Jednak do filmu „Kick” potrzebna była nowoczesna sceneria miejska z wieżowcami i większym zgiełkiem niż senny Kraków. To była szansa dla Warszawy.

Bollywood nad Wisłą zachwyca nie tylko miłośników kina. Polska branża turystyczna zabiega o względy filmowców z subkontynentu indyjskiego, obstawiając, że indyjscy turyści wybiorą Polskę, gdy Warszawa lub Kraków „zwrócą się” na dużym ekranie i wzbudzą zainteresowanie widzów.

Pod hasłem „Przyjdź i znajdź swoją historię” menadżerka kampanii Emilia Kubik z polskiej organizacji turystycznej POT promuje Polskę jako miejsce kręcenia filmów dla indyjskiego przemysłu filmowego. Pokazuje krajobrazy i historyczne miasta, a także sugeruje potencjał oszczędności – na przykład koszty produkcji i hoteli w Warszawie są znacznie niższe niż ceny w Londynie czy Dublinie, które Nadiadwala również uważała za miejsca kręcenia filmów.

reklama

Aby ułatwić Polsce podejmowanie decyzji w przyszłości, POT i Komisja Filmu Polskiego stworzyły aplikację zawierającą informacje o potencjalnych lokalizacjach filmowych i kontaktach dla polskich partnerów do współpracy, która jest skierowana w szczególności do studiów filmowych i „skautów lokalizacji”.

Monica Kapil Mohta, ambasador Indii w Polsce, uważa, że ​​tradycja Polskiej Szkoły Filmowej w Łodzi, której absolwentami jest m.in. Roman Polański, jest nie mniej ważna we współpracy z indyjskim przemysłem filmowym. Dobrze wyszkolonych specjalistów nie brakuje. „Jestem pod ogromnym wrażeniem jakości filmów produkowanych w Polsce” – podkreśla. Chwali także warszawiaków, którzy wielokrotnie muszą wybierać alternatywne trasy, gdy drogi lub mosty są zamknięte, aby obejrzeć sceny akcji: „Mimo wszystkich eksplozji wokół nich, są bardzo mili i przyjacielscy”.

Niektórzy nawet bardzo przyzwyczajają się do syren, migających świateł i głośnych huków. „Któregoś dnia widziałem trzy wozy strażackie pędzące ulicą Marszałkowską i już szukałem kamer i aktorów” – mówi szef POT Rafał Szmetky. „Ale nic nie zostało sfilmowane. W hotelu wybuchł pożar”.

READ  „Duma” po polsku: drag queen wspiera strajkujących górników
Continue Reading

entertainment

Goku i Klass pokazują antylopę przy wodopoju, doprowadzając fanów do szaleństwa

Published

on

Goku i Klass pokazują antylopę przy wodopoju, doprowadzając fanów do szaleństwa
  1. tz
  2. telewizja

Naciska

Goku i Klass kontrolowali ProSiebena przez 24 godziny. Gdy zaczyna się nowy program, oboje mogą nadawać, co chcą – i natychmiast zaczyna się chaos.

Monachium – Znani anarchistyczni aktorzy Joko Winterscheidt (45 l.) i Klaas Heufer-Umlauf (40 l.) po raz kolejny pokazali, że potrafią wywrócić telewizję do góry nogami, i to tym razem nawet dosłownie. Po zwycięstwie w „Joko & Klaas vs. ProSieben” byli w stanie kontrolować swój kanał przez pełne 24 godziny.

Goku i Klass przedstawiają: Antylopa odpoczywa

Joko i Klass pokazali już w przeszłości, że lubią wykorzystywać czas antenowy, który zdobyli w ProSieben, do bardzo różnych celów – czasem przydatnych, czasem mniej przydatnych. Niektóre z jej poprzednich artykułów poruszających ważne kwestie społeczne zostały nagrodzone. Jednak dzisiejsi widzowie mogą mieć mniejsze szanse na takie wyróżnienia.

Jak dotąd, jedną z najważniejszych atrakcji tego dnia było zdjęcie na żywo studni bez podpisu w Namibii. Można było zobaczyć wiele oryksów odpoczywających i bawiących się nad chłodną wodą. Nie do wiary – zamiast reportaży telewizyjnych i oper mydlanych pojawiły się obrazy niedzielnych krajobrazów. Niektórzy fani opisali ProSieben na Instagramie jako „zwalniający”.

Fani oszaleli: Goku i Klass świętowali w Internecie

Ale w ProSieben można było zobaczyć nie tylko dziką przyrodę: kilka odcinków „Don't Stop Laughing” i nostalgiczne perełki talk show zabrało widzów w podróż w przeszłość. Obydwaj prezenterzy telewizyjni porwali także telewizję śniadaniową siostrzanego kanału Sat.1.

Goku i Klass, antylopa
Goku i Klass kontrolowali ProSiebena przez 24 godziny. Gdy nowa stacja staje na czele, oboje mogą nadawać, co im się podoba – i natychmiast zaczyna się chaos. © Photo Alliance / Niemiecka Agencja Prasowa / ProSieben | Sina Goertz; Zrzut ekranu ProSiebena

Internet oszalał – w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Fani w mediach społecznościowych świętują niezwykły dzień Antelope Sunday. Pomiędzy tweetami typu „Czy antylopa przygotowała coś jeszcze lub chociaż ćwiczyła choreografię? „Trochę boję się iść do toalety, a potem coś przegapię”. do „Wyobrażam sobie, że od czasu do czasu pójdę do toalety, żeby odpocząć psychicznie!”, entuzjazm był ogromny. Klaas Heofer-Umlauf ostrzegła niedawno przed niskim budżetem jej 24-godzinnego programu. Wykorzystane źródła: Prosippin, X

READ  Neuwirtbühne Großweil jest zachwycony premierą tego makabrycznego filmu o piłce nożnej
Continue Reading

entertainment

Zatańczmy: trudny czas Renaty Lucien

Published

on

Zatańczmy: trudny czas Renaty Lucien
Continue Reading

Trending