Connect with us

Economy

Nie dajcie się zwieść – DW – 16 czerwca 2016 r

Published

on

Nie dajcie się zwieść – DW – 16 czerwca 2016 r

Przed Przedstawicielstwem Krajowym Nadrenii Północnej-Westfalii w Berlinie wciągnięto trzy flagi: niemiecką, polską i europejską. W domu odbywa się niemiecko-polska konferencja gospodarcza. Kraj związkowy, którego obrót handlowy wynosi około 17 miliardów euro, jest najważniejszym partnerem handlowym Polski w Niemczech. Wśród 16-milionowej populacji Nadrenii Północnej-Westfalii jest ponad 560 000 osób polskiego pochodzenia; Stanowią największą grupę migrantów z Unii Europejskiej.

Ponieważ jednak wiatru prawie nie ma, dziś rano flagi przed reprezentacją państwa wiszą nieruchomo. Obraz o symbolicznej mocy: Od czasu podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie 25 lat temu stosunki polityczne między Berlinem a Warszawą nigdy nie były bardziej rygorystyczne niż obecnie. Niemcy nie zgadzają się z nacjonalistycznym, konserwatywnym i eurokrytycznym kursem rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, szczególnie w obszarze uchodźców, wymiaru sprawiedliwości i polityki medialnej. Z drugiej strony w Warszawie zabrania się jakiejkolwiek formy krytyki i ingerencji.

Ekonomia i polityka są ze sobą powiązane

Na Konferencji Ekonomicznej w Berlinie maksymalnie zignorowano polityczną epokę lodowcową. Niemcom i Polakom po obu stronach granicy jest coraz lepiej, a biznesmenom nie zależy bardziej na tym, żeby tak zostało. „Polityka i biznes to podstawowe czynniki dobrego sąsiedztwa i są od siebie zależne” – ostrzega Eric Schweitzer, prezes Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W ciągu ostatnich trzech lat niemiecko-polska wymiana handlowa wzrosła o około jedną czwartą, osiągając kwotę około 100 miliardów euro. Niemcy są dla Polaków najważniejszym partnerem handlowym, a Polska awansowała z ósmego na siódme miejsce. „Stosunki gospodarcze między Niemcami a Polską rozwinęły się w ostatnich latach silniej niż z jakimkolwiek innym krajem, z którym Niemcy prowadzą handel” – mówi Schweitzer, który sam jest aktywnym biznesmenem w Polsce. Dodaje, że jest to zachęcający sygnał do intensywnego dialogu politycznego.

Zauważalnie bardziej patriotyczne tony

Dialog prowadzony przez Polaków z dużą pewnością siebie. „Czy powinienem mówić po niemiecku, angielsku czy polsku?” – pyta wchodząc na scenę wicepremier i minister gospodarki Mateusz Morawiecki. Nie chce zadowolić się siódmym czy ósmym miejscem jako partner handlowy Niemiec. „Jeśli dodać do tego Polskę i Czechy, które są jak bracia, to mamy już dla Niemiec takie samo znaczenie jak Chiny” – mówi Morawiecki, deklarując większą efektywność polskiej gospodarki.

READ  Powrót Airbusa A380

Mówi o innowacyjności i cyfryzacji w przemyśle oraz wzroście gospodarczym, który w 2015 roku wyniósł 3,6 proc., a w tym roku ma wynieść 3,7 proc. Morawiecki nie twierdzi, że wzrost ten to także efekt zwiększonych wydatków państwa, wyższych świadczeń na dzieci i wyższych emerytur.

Minister gospodarki Mateusz Morawiecki i jego niemiecki kolega Sigmar Gabriel w styczniu w WarszawieFoto: photo-alliance/dpa/B.von Jutrczenka

Konfederacja Pracodawców Polskich nadal go wspiera. „Polska gospodarka wchodzi wkrótce na nową ścieżkę odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju – zwaną także Planem Morawieckiego” – mówi prezes stowarzyszenia Andrzej Malinowski. W ostatnich latach przedsiębiorców niepokoiło wiele rzeczy i nawoływali do zmiany polityki gospodarczej i legislacyjnej. „Te zmiany są teraz w zasięgu ręki.”

Polska korzysta z funduszy Unii Europejskiej

Federalny Minister Gospodarki Sigmar Gabriel z pozornym spokojem stawił czoła pewnym siebie występom polskich gości. „Polki są dziś drugą najczęstszą grupą cudzoziemskich małżonków Niemców. Nie wiem, jak jest na odwrót, ale w każdym razie to część nowej normalności” – mówi, wywołując wśród kobiet słyszalne rozbawienie . biznesmeni.

Potem minister znów staje się poważny i próbuje zagłębić się w historię. Podczas wizyty w Krakowie dowiedział się, że aż do XVII wieku obowiązywało tam „prawo magdeburskie”. Nie dlatego, że mieszkało tam wielu Niemców, ale dlatego, że związane z tym prawo handlowe było egzekwowane w całej Europie za pośrednictwem Ligi Hanzeatyckiej. „Były już wcześniej dobre czasy między Niemcami a Polakami, kiedy narodowość nie odgrywała tak dużej roli, a raczej zainteresowanie było wspólnym posunięciem się do przodu”.

„To cud, że po II wojnie światowej Niemcy i Polacy mogli żyć razem jako dobrzy sąsiedzi i przyjaciele” – powiedział niedawno w Auschwitz Sigmar Gabriel.Foto: Image Alliance/dpa/S. Rozbydzik

W wypowiedziach ministra dużą rolę odgrywa Europa. Wyraźnie widać, że ożywienie gospodarcze Polski wiąże się z przystąpieniem do Unii Europejskiej. „Polska bardzo korzysta ze wsparcia finansowego z funduszy strukturalnych.” Handel niemiecko-polski jest motorem wzrostu Europy. „Polska pozostaje atrakcją inwestycyjną dla wszystkich krajów Europy Środkowej.”

Nie denerwuj się

Gabriel komentuje groźbę „Brexitu”, czyli opuszczenia Unii Europejskiej przez Brytyjczyków, w sposób, który mógłby odnieść się także do eurosceptycznego polskiego rządu: „Może nasze dzieci i wnuki będą nas przeklinać za to, że nie zjednoczyliśmy Europy”. Niezależnie od napiętej sytuacji politycznej musimy wspólnie działać naprzód. Zwracając się do biznesmenów, Gabriel powiedział: „Mogę zapewnić, że obaj ministrowie gospodarki są w dobrych stosunkach” i podkreślił, że ważne jest, aby „nie przeszkadzać” „niektórym z obecnych nieporozumień”.

READ  Południowokoreańskie czołgi bojowe: Polska ignoruje Niemcy w handlu bronią
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Edika i Nito z apelem – ryzyko obrażeń wewnętrznych

Published

on

Edika i Nito z apelem – ryzyko obrażeń wewnętrznych
  1. Strona główna
  2. konsument

Naciska

Wycofanie produktów Edeka i Netto: Wycofanie dotyczy dwóch produktów z bułek. Według producenta klienci mogą odzyskać swoje pieniądze.

Bleicherode – wycofanie dotyczy obecnie ofert w Edeka i Netto Marken-Discount. Potencjalne odłamki drewna w wypiekach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Producent zdecydowanie odradza spożywanie dotkniętych produktów.

Panem Backstube GmbH ogłasza wycofanie dwóch produktów z kategorii bułki: „bułki mieszane GUT&GÜNSTIG do pieczywa gotowego” i „bułki mieszane Kornmühle do pieczywa gotowego”. Obie pozycje dostępne są w opakowaniach 540 g i obowiązują do wszystkich terminów przydatności do 30 maja 2024 r.

Zagrożenia dla zdrowia związane z produktami Edeka i Netto: punkty sprzedaży i obszary dotknięte

Edeka i Netto Marken-Discount natychmiast zareagowały i wycofały ze sprzedaży wadliwy towar. Klienci, którzy już kupili oferty, pod żadnym pozorem nie powinni ich spożywać. Produkty można zwrócić do sklepów internetowych. Jest napisane, że cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez przedstawienia paragonu Przypominamy wiadomość od producenta.

Wycofanie dotyczy dwóch produktów: bułki mieszane Kornmühle i bułki mieszane GUT&GÜNSTIG do pieczywa gotowego © Panem Backstube GmbH

Zdaniem firmy w cewkach mogą znajdować się ciała obce wykonane z drewna. W przypadku połknięcia może powodować obrażenia wewnętrzne i krwawienie. Z tego powodu konsumenci w żadnym wypadku nie powinni spożywać dotkniętych produktów.

W zwojach znajdują się ciała obce: uszkodzona Edica, Marktkov i Nito

Zgodnie z zawiadomieniem producenta o wycofaniu, „Rolki mieszane GUT&GÜNSTIG do przygotowania do pieczenia” zostały wprowadzone na dużych obszarach Niemiec, głównie w Edeka i Marktkauf. Wykluczono regiony Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Hamburg, Brema, Berlin, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Dolna Saksonia i przyległe części Nadrenii Północnej-Westfalii.

Panem Backstube GmbH
GUT&GÜNSTIG Mieszane bułki gotowe do pieczenia
edica, rynek zakupów
540 gramów
Wszystko do 30 maja 2024 r

Produkt „Kornmühle mieszane bułki do gotowego chleba” sprzedawany był na terenie całego kraju po cenie Netto Marken-Discount, podał producent w swoim oświadczeniu.

Wycofanie nie dotyczy innych produktów firmy Panem Backstube GmbH oraz bułek z datą przydatności do spożycia przed 30 maja 2024 r. Wycofanie dotyczy wyłącznie wymienionych produktów i terminów przydatności do spożycia.

Bakterie, ciała obce i nie tylko: Klienci powinni poważnie podchodzić do wycofania produktów i zdobywać wiedzę

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, konsumenci mogą skontaktować się z obsługą klienta Panem Backstube GmbH. Można się z nimi skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem [email protected] lub telefonicznie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00–20:00 pod numerem 036338 577 308.

Niedawno wycofano także kiełbaski Rewe, których spożycie może powodować nudności i wymioty. Niedawno z obiegu wycofano także produkty owocowe wywołujące wysypkę skórną i duszność. (Funt syryjski)

Continue Reading

Economy

Duża sieć fast foodów zbankrutowała – zadłużenie przekracza 1 miliard dolarów

Published

on

Duża sieć fast foodów zbankrutowała – zadłużenie przekracza 1 miliard dolarów
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Przedsiębiorstwa dostawcze odczuwają słabą gospodarkę i skutki epidemii. Red Lobster, czołowa sieć restauracji w Stanach Zjednoczonych, zbankrutowała.

ORLANDO, Floryda – Nie tylko restauracje w Niemczech cierpią: amerykańska sieć restauracji rybnych Red Lobster zbankrutowała. Firma oficjalnie ogłosiła to w poniedziałek, 20 maja. Amerykańskie media podały, że Red Lobster zamknął już 99 restauracji i rozpoczął sprzedaż lokalu w poprzednim tygodniu Newsweek.

Sieć fast foodów, rozsławiona dzięki serialom i filmom, twierdzi, że ma 578 restauracji w 44 stanach USA i Kanady i obsługuje 64 miliony klientów rocznie. Roczna sprzedaż firmy wynosi dwa miliardy dolarów.

Sieć fast foodów jest niewypłacalna: złe zarządzanie, konkurencja i inflacja powodują bankructwo Red Lobster

Jednak teraz nadchodzi upadłość. Firma ma ponad miliard dolarów długu. Ale majątek wynosi mniej niż 30 milionów dolarów CNN W nawiązaniu do firmy. Celem jest sprzedaż spółki pożyczkodawcom. W zamian otrzymujesz fundusze potrzebne do przetrwania.

Przyczynami nierównowagi jest zwiększona konkurencja ze strony innych wschodzących sieci restauracji, inflacja oraz konsekwencje pandemii korony. Od 2019 roku jest o tym głośno CNN Liczba klientów spadła o 30 proc., ale już nie wzrosła znacząco.

Red Lobster przyznaje się do strategicznych błędów po bankructwie

Przyczyną jest także złe zarządzanie. W swoim wniosku o upadłość Red Lobster stwierdził, że ma „nadęty i słabo radzący sobie portfel restauracji”. Za straty firma obwiniła także swojego byłego największego akcjonariusza, firmę Thai Union. Według raportów firma Red Lobster rozwiązała umowę z dwoma dostawcami smażonych krewetek i zawarła umowę na wyłączność z Thai Union, co podniosło koszty sieci restauracji. CNN.

Reprezentowana niemal wszędzie w USA: sieć restauracji Red Lobster zbankrutowała. (Zdjęcie pliku) © Scott Brower/Imago

„Zauważyliśmy bezpodstawne zarzuty zawarte we wnioskach do sądu upadłościowego i nie możemy się doczekać pełnej prezentacji faktów” – stwierdziła Thai Union w odpowiedzi na zarzuty dotyczące Red Lobster.

READ  Południowokoreańskie czołgi bojowe: Polska ignoruje Niemcy w handlu bronią

Thai Union, wieloletni dostawca Red Lobster, planuje kontynuować współpracę. „Jesteśmy przekonani, że proces sądowy umożliwi firmie Red Lobster restrukturyzację zobowiązań finansowych i wykorzystanie jej długoterminowego potencjału w bardziej pozytywnym otoczeniu” – stwierdziła spółka w swoim oświadczeniu.

Firma Red Lobster jest niewypłacalna: upadłość wisiała na horyzoncie już od dłuższego czasu

Upadłość ogłoszono kilka miesięcy temu. W styczniu 2024 roku Red Lobster zatrudnił eksperta ds. restrukturyzacji Jonathana Tebusa, który od marca pełni funkcję dyrektora zarządzającego. Niektóre restauracje zostały ostatecznie wyprzedane 13 maja.

Red Lobster to godny uwagi przykład z USA. Jednak restauracje w Niemczech również muszą stawić czoła trudnym warunkom ekonomicznym. Między innymi ze względu na skutki pandemii i słabą gospodarkę branży restauracyjnej grozi fala bankructw. (SM)

Continue Reading

Economy

Organizatorzy wycieczek popadają w bankructwo: czy klienci odzyskają pieniądze?

Published

on

Organizatorzy wycieczek popadają w bankructwo: czy klienci odzyskają pieniądze?

Axel Schmeglow przebywa w areszcie od początku kwietnia. Jest dyrektorem zarządzającym holdingu itravel Group SA. Klienci luksusowego organizatora wycieczek skarżą się na tę firmę od lata ubiegłego roku. Często zdarza się, że klienci płacą z góry za wyjazd kilka tysięcy euro, a na miejscu okazuje się, że organizator nie zapłacił jeszcze za zarezerwowany hotel. Sąd Rejonowy w Kolonii wyznaczył syndyka masy upadłościowej dla Inspiring Travel Club Family GmbH, spółki zależnej Grupy itravel, informuje „gwiazda„.

Wyznaczony prawnik Philip Schober ma dostęp do rachunków bankowych i obecnie analizuje sytuację finansową spółki. Co najważniejsze, spółka musi być w stanie zapłacić mu jako syndykowi masy upadłościowej. Same procedury jeszcze się nie rozpoczęły. Jednakże dyrektor zarządzający Grupy itravel Schmiegelow wymaga zgody syndyka w przypadku majątku spółki. Jeżeli okaże się, że brakuje środków, spółka może zostać zlikwidowana bez postępowania upadłościowego. Strona internetowa itravel została wyłączona wkrótce po aresztowaniu dyrektora zarządzającego.

READ  Południowokoreańskie czołgi bojowe: Polska ignoruje Niemcy w handlu bronią
Continue Reading

Trending