Connect with us

science

Nad Niemcami można zobaczyć oszałamiającą zorzę polarną

Published

on

Nad Niemcami można zobaczyć oszałamiającą zorzę polarną
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Naładowana plazma słoneczna uderza w pole magnetyczne Ziemi i rozświetla niebo. W Niemczech można podziwiać niesamowite widoki na zorzę polarną.

Aktualizacja z 11 maja, 14:30: W nocy z piątku (10 maja) na sobotę (11 maja) w Ziemię uderzyła najsilniejsza burza słoneczna od ponad 20 lat. Rezultat: na niebie Niemiec i wielu innych krajów można było zobaczyć kolorową zorzę polarną. Burza G5 (ekstremalna) uderzyła w pole magnetyczne Ziemi o godzinie 0:54 czasu środkowoeuropejskiego. – podało Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej Amerykańska Agencja Meteorologiczna NOAA.

Zorza polarna nad Niemcami: Niebo świeci na różowo i zielono

Agencja podała, że ​​ostatni raz burzę słoneczną o tej sile widziano w Halloween w 2003 roku. W Szwecji miała miejsce wówczas przerwa w dostawie prądu, a w Republice Południowej Afryki uszkodzone zostały transformatory. Nie wiadomo jeszcze, czy tym razem będzie coś złego.

Dla każdego, kto przegapił lekko różowo-zielone niebo nad Niemcami, eksperci mają dobrą wiadomość: „Burze geomagnetyczne prawdopodobnie będą trwać przez cały weekend, ponieważ nadejdzie kilka dodatkowych koronalnych wyrzutów masy skierowanych w stronę Ziemi. Oznacza to: Nawet”. W nocy z soboty (11 maja) na niedzielę (12 maja) być może znów będzie można podziwiać na niebie kolorową zorzę polarną.

Kolorowa zorza polarna rozświetli niebo Brandenburgii w nocy z 10 na 11 maja.
Kolorowa zorza polarna rozświetli niebo Brandenburgii w nocy z 10 na 11 maja. © IMAGO/Jörg&Nicole Krauthöfer

Dziś wieczorem nad Niemcami ponownie może pojawić się zorza polarna

Pierwszy raport z 10 maja 2024 r.: FRANKFURT – W zależności od tego, jakich ekspertów spytasz, Słońce zbliża się do maksimum swojego 11-letniego cyklu lub jest już w środku maksimum plam słonecznych. Czy to prawda, można stwierdzić dopiero z perspektywy czasu, patrząc na dane – ale ma to również znaczenie drugorzędne. Faktem jest, że Słońce stało się bardziej aktywne, co wyjaśnia między innymi liczne obserwacje zorzy polarnej w ostatnich miesiącach. Gromada plam słonecznych około 16 razy większa od Ziemi spowodowała w ostatnich dniach co najmniej pięć koronalnych wyrzutów masy skierowanych w stronę Ziemi.

Oznacza to: co najmniej pięć burz słonecznych zmierza obecnie w stronę Ziemi i przypuszcza się, że uderzą w nią między 10 a 12 maja 2024 r. Fizyk pogody kosmicznej dr. Tamitha Skov Czekam z niecierpliwością na X (Wcześniej na Twitterze): „To pociąg burz słonecznych! Mamy teraz pięć burz zmierzających w stronę Ziemi”. Ekspert spodziewa się również, że burze słoneczne uderzą w pole magnetyczne Ziemi w różnym czasie między 10 a 12 maja. „Możliwe są rozległe zorze polarne” – mówi. pisze.

Pięć burz słonecznych pędzących w kierunku Ziemi: „Niezwykłe wydarzenie”

„To niezwykłe wydarzenie” Czy on[tzw[دعا W Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej (SWPC) NOAA. Dlatego SWPC ogłosiło poziom ostrzegawczy 4 (poważny). Na Ziemi burza geomagnetyczna tej kategorii może spowodować „powszechne problemy z regulacją napięcia” – wymienia SWPC. Na jego stronie internetowej.

Ponadto nawigacja radiowa o niskiej częstotliwości może zostać zakłócona, a statek kosmiczny może wymagać poprawek ze względu na problemy z naprowadzaniem. Nawet najgwałtowniejsze burze słoneczne mogą również uszkodzić infrastrukturę na Ziemi.

Zwiększa się również prawdopodobieństwo pojawienia się zorzy polarnej podczas burz słonecznych kategorii 4: według SWPC zorzę polarną można było już zobaczyć aż do 45. szerokości geograficznej. Dla porównania: najbardziej wysunięty na południe kraniec Niemiec znajduje się w pobliżu 47. szerokości geograficznej. w nadchodzących dniach może być… Zorzę polarną można zobaczyć w całych Niemczech, a także w niektórych częściach południa.

W jaki sposób burza słoneczna wytwarza zorzę polarną?

Ale jaki związek mają ze sobą burze słoneczne i zorza polarna? Słońce wystrzeliwuje obłoki plazmy w przestrzeń kosmiczną. Kiedy zderzają się one z polem magnetycznym Ziemi, ulegają deformacji. Naładowane elektrycznie cząstki mogą wnikać głęboko w ziemską atmosferę równolegle do linii pola ziemskiego pola magnetycznego i stymulować znajdujące się tam cząsteczki gazu do świecenia, powodując powstanie zorzy polarnej.

Z reguły kolorowy spektakl występuje w pobliżu biegunów. Jednak im silniejsza burza słoneczna, tym dalej od bieguna można zaobserwować niebiański spektakl. Zorza polarna nazywana jest także Aurorą – na północy nazywa się ją Aurora Borealis (Zorza Polarna), natomiast na Antarktydzie nazywa się ją Aurora Australis (Zorza Południowa).

Jak obserwować zorzę polarną? Oglądanie wskazówek i zdjęć

Aby móc obserwować zorzę polarną, należy spełnić pewne warunki. Najważniejsze kryterium: burza słoneczna musi uderzyć w Ziemię w odpowiednich warunkach. Temat jest skomplikowany – w… Forum Zorzy Polarnej Osoby pracujące w grupie roboczej Meteore eV zwykle szybko zauważają zorzę polarną w Niemczech. Aby zorza polarna była w ogóle widoczna, muszą być odpowiednie warunki. to znaczy:

  • Niebo powinno być ciemne (im mniej światła, tym lepiej).
  • Niebo powinno być czyste i widoczność powinna być dobra (chmury lub budynki blokują zorzę polarną).
  • Widok powinien być skierowany na północ (na dalekiej północy zorze polarne tańczą wysoko na niebie, a w tym kraju można je zwykle zobaczyć tylko na północy).
  • Oczy muszą przyzwyczaić się do ciemności (przystosowanie się do ciemności może zająć do 20 minut – a nawet szybkie spojrzenie na ekran telefonu komórkowego może być irytujące).

Fotografia zorzy polarnej: w ten sposób uchwycisz kalejdoskop kolorów na zdjęciu

Ale nawet jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, oko może nie być w stanie dostrzec zorzy polarnej. Ale to nie powód, aby się poddawać: aparat potrafi wykryć także zorzę polarną, której nie widać gołym okiem. Do tego potrzebny jest aparat, który wytrzyma długi czas naświetlania i w którym można ręcznie dostosować wartość ISO. Niezbędny jest również statyw, w przeciwnym razie obiekt będzie niewyraźny, jeśli czas ekspozycji będzie długi. Grupa robocza Meteore eV ma Na jego stronie internetowej Opublikowano wskazówki dotyczące fotografowania zorzy polarnej, a także zalecenia dotyczące ustawień aparatu. (niezapłacony rachunek)

READ  Covid-19: Badanie pokazuje, ile Aerosole uwalnia dla osób z Covid-19
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego

Published

on

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego
  1. 24vita
  2. ochrona

Naciska

Jeśli nie wysypiasz się regularnie, nie robisz nic dobrego dla swojego zdrowia. Być może jednak uda się zrekompensować brak snu w weekend. © Biblioteka obrazów naukowych/Imago

Jeśli nie wysypiasz się w tygodniu, w weekend będziesz chciał pospać trochę dłużej. Jest to zdrowe, jak sugerują najnowsze badania.

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: niejedzenie zbyt późno, niejedzenie ciężkich potraw oraz ciemna i chłodna sypialnia mają kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Jednak ważniejsze są regularne harmonogramy snu. Zasadniczo, jeśli codziennie kładziesz się spać i budzisz się o tej samej porze, prowadzisz zdrowszy tryb życia. Są jednak wyjątki – np. w weekendy – kiedy najlepszą alternatywą jest spanie bez budzika. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że spanie w weekendy może zmniejszyć ryzyko depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Dziennik zaburzeń afektywnych opublikowany.

Nadrabianie zaległości w weekendzie: dobre dla zdrowia?

Chińscy uczeni Uniwersytet Południowo-Centralny Przeanalizuj to dla nich Zostań Dane od około 7330 osób biorących udział w badaniu. W kilku kwestionariuszach uczestnicy podali informacje na temat zachowań podczas snu i występowania objawów depresyjnych. Eksperci odkryli, że spanie zaledwie godzinę lub dwie w weekend może mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny.

Naukowcy odkryli, że prawie połowa osób kompensowała utratę snu, dłużej pozostając w łóżku w weekendy. Dłuższy sen zmniejszył ryzyko wystąpienia objawów depresji, takich jak utrzymujące się uczucie smutku i brak zainteresowania zajęciami, o 46%. Dotyczy to osób, które w weekendy śpią godzinę lub dwie dłużej. Wyniki były szczególnie pozytywne w przypadku osób, które spały tylko sześć godzin w tygodniu lub mniej. Związek ten wydaje się również silniejszy wśród mężczyzn i osób poniżej 65. roku życia.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Szczególnie ważny jest zdrowy rytm snu i odpowiednia ilość snu

Według naukowców sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Długość snu jest powiązana z występowaniem różnych problemów psychologicznych. Amerykanin Amerykanin Narodowa Fundacja Snu Na przykład zaleca się, aby nastolatki spały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Jeden jest obecnie w trakcie realizacji Metaanaliza Uniwersytetu Otago Jednak Nowa Zelandia wykazała, że ​​młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat odpoczywają jedynie 7,4 godziny dziennie.

READ  Witamina D, kiedy preparaty pomagają, a kiedy nie, Apotheken Umschau, Gütsel Online, OWL live

Chociaż naukowcy klasyfikują swoje odkrycia jako dodatkowy dowód epidemiologiczny na wpływ snu na objawy depresji, nieregularne wzorce snu mogą również negatywnie wpływać na zdrowie. Według amerykańskiego magazynu informacyjnego wcześniejsze badania wykazały, że „spanie w weekend” zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. codzienna poczta wspomniany.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Published

on

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Stan na: 25 czerwca 2024 r. o 9:19

Po klęskach żywiołowych ludzie często zbliżają się do siebie, aby sobie pomóc. Naukowcy odkryli podobne zachowanie u rezusów na Monkey Island w pobliżu Puerto Rico.

Autorytarny – tak opisuje się zachowanie rezusów (Macaca mulatta) wobec siebie. Istnieje ścisła hierarchia i niewielka tolerancja dla małp człekokształtnych niższej rangi, nawet jeśli żyją w tej samej grupie. Często objawia się to klapsami, ukąszeniami, wyrywaniem futra lub ciągnięciem ogona.

Tylko zwierzęta dominujące mają dostęp do zasobów, takich jak żywność i woda. Jeśli mężczyzna nie ma ochoty na tropikalny romantyczny związek, może czuć się nękany i raniony przez wysoką rangą kobietę.

Tornado oferuje badaczom niezwykły widok

W 2017 r. badacze ze Stanów Zjednoczonych przez pięć lat monitorowali rezusy na Cayo Santiago – znanej również jako Małpia Wyspa – niezamieszkanej przez ludzi wyspie u wybrzeży Portoryko. Następnie uderzył huragan Maria. W samym Portoryko zginęło 3000 osób, co oznacza, że ​​była to jedna z najgorszych klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych.

Dla badaczy była to również ciekawa okazja do zbadania, jak rezusy radzą sobie ze skutkami takiej burzy. W rzeczywistości przewidzieli, że agresywne zachowanie będzie się nasilać tylko wtedy, gdy po burzy zabraknie zasobów.

Małpy stały się dla siebie milsze – aby przetrwać

Jednak makaki zaskoczyły badaczy: stały się bardziej społeczne i tolerancyjne w stosunku do innych. Przede wszystkim byli bardziej tolerancyjni, jeśli w pobliżu znajdowała się inna małpa i przegoniliby ją przed burzą.

Naukowcy początkowo nie wiedzieli, dlaczego tak się dzieje, ale było to niewątpliwie ważne dla przetrwania. Ponieważ każde miejsce zajmowane przez małpę zwiększa jej szansę na przeżycie.

Małpy zyskały więcej przyjaciół

Z reguły rezusy mają wielu partnerów bliskości, jak nazywają je badacze, takich jak partnerzy z sąsiedztwa lub „siedzący przyjaciele”: inne małpy z grupy, które tolerują ich obecność w pobliżu. Gdyby ktoś inny usiadł obok nich, albo przegoniłyby małpę, albo same zostałyby przepędzone.

READ  Tak wygląda obecna sytuacja Corona w regionie

Po huraganie wzrosła liczba siedzących przyjaciół – szczególnie wśród niektórych z wcześniej nielicznych małp człekokształtnych – a wraz z nią prawdopodobieństwo przeżycia. Jeśli po huraganie małpa miała około 13 przyjaciół, prawdopodobieństwo jej śmierci było o 40% mniejsze.

Efekt długoterminowy

Z dużej ilości danych, które badacze zebrali już przed huraganem, udało im się wywnioskować, że przed huraganem efekt ten nie występował. Posiadanie większej liczby przyjaciół nie było specjalną zaletą. Musiało to więc mieć związek z klęską żywiołową.

Naukowcy wykluczyli bezpośrednią reakcję na huragan, na przykład gromadzenie się małp po zniszczeniu ich siedliska, aby zapewnić grupie przetrwanie. Bo nawet pięć lat później Zostań Było już po wszystkim, a rezusy nadal były dla siebie miłe.

Małpy dzielą chłodny cień

Jak się okazało, rozwiązaniem zagadki był cień. Słońce na Cayo Santiago regularnie wznosi się do ponad 40 stopni Celsjusza. Jeśli spędzają zbyt dużo czasu na słońcu, rezusy umierają w wyniku szoku cieplnego.

Huragan Maria zniszczył dużą część drzew na wyspie, a tym samym dużą część zacienionego obszaru. Po burzy małpy musiały trzymać się blisko siebie, aby przetrwać intensywne popołudniowe upały.

Ale zmiana w zachowaniu nie ograniczała się tylko do rodzaju rozejmu, aby uciec przed upałem. Nawet w chłodne poranki, kiedy rezusy spędzają znacznie mniej czasu w cieniu, średnio tolerują więcej innych małp w swoim otoczeniu.

Cayo Santiago – znana również jako Małpia Wyspa – położona jest u wybrzeży Portoryko.

Makaki na wyspie

Naukowcy uważają, że przynajmniej w przypadku grup zamieszkujących Cayo Santiago zwiększenie tolerancji wydaje się lepszą taktyką niż polowanie na innych przedstawicieli gatunku i zagarnianie dla siebie cienia.

Może to być również spowodowane tym, że żyją na bardzo ograniczonej przestrzeni. Na kontynencie małpy miałyby możliwość rozproszenia się na większym obszarze, aby uzyskać dostęp do wcześniej nieużywanych zacienionych obszarów.

READ  Wirusy Arbovir rosną w siłę: Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed śmiertelnymi wirusami! Czy zbliża się nowa pandemia?

Nie jest jasne, jak stabilne będzie nowe zachowanie

Ponieważ jednak zachowanie wobec innych może zmienić się tak szybko, istnieje coś jeszcze, co może sprawić, że małpy ponownie staną się bardziej agresywne. Na przykład, jeśli choroba się rozprzestrzeni, małpom, które trzymają się z daleka od innych lub je przeganiają, może być lepiej.

Tak czy inaczej, to badanie pokazuje, jak elastyczne jest zachowanie naczelnych, aby dostosować się do szerokiego zakresu warunków. W szybko zmieniającym się środowisku może to być ogromna zaleta.

Continue Reading

science

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego

Published

on

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego
  1. 24vita
  2. ochrona

Naciska

Jeśli nie wysypiasz się regularnie, nie robisz nic dobrego dla swojego zdrowia. Być może jednak uda się zrekompensować brak snu w weekend. © Biblioteka obrazów naukowych/Imago

Jeśli nie wysypiasz się w tygodniu, w weekend będziesz chciał pospać trochę dłużej. Jest to zdrowe, jak sugerują najnowsze badania.

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: niejedzenie zbyt późno, niejedzenie ciężkich potraw oraz ciemna i chłodna sypialnia mają kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Jednak ważniejsze są regularne harmonogramy snu. Zasadniczo, jeśli codziennie kładziesz się spać i budzisz się o tej samej porze, prowadzisz zdrowszy tryb życia. Są jednak wyjątki – np. w weekendy – kiedy najlepszą alternatywą jest spanie bez budzika. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że spanie w weekendy może zmniejszyć ryzyko depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Dziennik zaburzeń afektywnych opublikowany.

Nadrabianie zaległości w weekendzie: dobre dla zdrowia?

Chińscy uczeni Uniwersytet Południowo-Centralny Przeanalizuj to dla nich Zostań Dane od około 7330 osób biorących udział w badaniu. W kilku kwestionariuszach uczestnicy podali informacje na temat zachowań podczas snu i występowania objawów depresyjnych. Eksperci odkryli, że spanie zaledwie godzinę lub dwie w weekend może mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny.

Naukowcy odkryli, że prawie połowa osób kompensowała utratę snu, dłużej pozostając w łóżku w weekendy. Dłuższy sen zmniejszył ryzyko wystąpienia objawów depresji, takich jak utrzymujące się uczucie smutku i brak zainteresowania zajęciami, o 46%. Dotyczy to osób, które w weekendy śpią godzinę lub dwie dłużej. Wyniki były szczególnie pozytywne w przypadku osób, które spały tylko sześć godzin w tygodniu lub mniej. Związek ten wydaje się również silniejszy wśród mężczyzn i osób poniżej 65. roku życia.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Szczególnie ważny jest zdrowy rytm snu i odpowiednia ilość snu

Według naukowców sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Długość snu jest powiązana z występowaniem różnych problemów psychologicznych. Amerykanin Amerykanin Narodowa Fundacja Snu Na przykład zaleca się, aby nastolatki spały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Jeden jest obecnie w trakcie realizacji Metaanaliza Uniwersytetu Otago Jednak Nowa Zelandia wykazała, że ​​młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat odpoczywają jedynie 7,4 godziny dziennie.

READ  Wirusy Arbovir rosną w siłę: Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed śmiertelnymi wirusami! Czy zbliża się nowa pandemia?

Chociaż naukowcy klasyfikują swoje odkrycia jako dodatkowy dowód epidemiologiczny na wpływ snu na objawy depresji, nieregularne wzorce snu mogą również negatywnie wpływać na zdrowie. Według amerykańskiego magazynu informacyjnego wcześniejsze badania wykazały, że „spanie w weekend” zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. codzienna poczta wspomniany.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

Trending