Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Mimo decyzji ETS: Polska nie chce zaprzestać wydobycia węgla brunatnego

Stan: 21 maja 2021 r. 22:29

Polska nie chce zatrzymywać kopalni Lugnite – mimo że nakazał to już Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Rząd uważa bezpieczeństwo energetyczne za niebezpieczne i ostro krytykuje Niemcy.

Mimo tymczasowego nakazu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) Polska nie chce zakończyć wydobycia węgla brunatnego na odkrywce w Troi. Według oświadczenia premiera Matosa Moraweckiego od czterech do siedmiu procent polskiej produkcji energii pochodzi z ropy naftowej.

Działalność szkół, przychodni i placówek uzależniona jest m.in. od odkrywkowego górnictwa węgla brunatnego. „Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne Polski” – powiedział Moraweki.

Nakaz tymczasowy ETS opiera się na pozwie wniesionym przez Republikę Czeską przeciwko sąsiadowi. Republika Czeska skarżyła się, że licencja na odkrywkę została przedłużona bez niezbędnej oceny oddziaływania na środowisko. Rząd w Pradze również obawia się, że poziom wody opadnie. Wreszcie, mieszkańcy sąsiedniego czeskiego pogranicza skarżą się na hałas i pył.

Sąd podtrzymuje czeskie obawy dotyczące środowiska

W konkluzji ETS stwierdza się, że argumenty strony czeskiej okazały się dobrze ugruntowane. Kontynuacja wydobycia odkrywkowego może mieć negatywny wpływ na poziom wód podziemnych w Republice Czeskiej. Polska twierdzi, że czasowo zawiesi dostawy surowca do sąsiedniej elektrowni w Toro, nie ma uzasadnienia. Operatorzy będą mieli możliwość zrekompensowania awarii.

Polska natychmiast odrzuciła tę decyzję i skrytykowała Niemcy. „Niemcy otwierają nową kopalnię węgla brunatnego, Polska powinna zamknąć się z dnia na dzień, ponieważ ETS tak nakazuje” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta. Polska powinna stracić prawo do decydowania o tym, co się dzieje w kraju.

Recenzja od operatora

Krytyka wyroku ETS pochodziła również ze strony polskiej grupy PGE, która obsługuje zarówno kopalnię odkrywkową, jak i elektrownię w Toro. Jest to „powszechne zagrożenie” – stwierdza oświadczenie kierownictwa. Zatrzymanie kopalni w kopalni odkrywkowej zakłóci polski i europejski system zaopatrzenia w energię i doprowadzi do zamknięcia całego zakładu. Dziesiątki tysięcy mieszkańców tego obszaru z dnia na dzień stracą środki do życia.

READ  Polski bramkarz Łukasz Skoropsky ma pozytywny wynik testu na obecność wirusa koronowego przed kwalifikacjami do Mistrzostw Świata w Anglii | Wiadomości piłkarskie

Chociaż rząd planuje rozszerzyć energetykę odnawialną, aby sprostać celom klimatycznym UE, węgiel brunatny i kamienny nadal dominują w polskim miksie energetycznym. Jednak dopiero niedawno polski rząd przedłużył zezwolenie na budowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Troi do 2044 roku. Spotkało się również z krytyką w sąsiedniej Saksonii.