Connect with us

entertainment

„Maj, czwarty” – „Gwiezdne wojny”: urządzenia z mieczami świetlnymi i roboty są badane pod kątem rzeczywistości

Published

on

Zaktualizowano 4 maja 2021 r. O godz. 10:48.

  • Miecz świetlny, roboty i hologramy: wszechświat Gwiezdnych Wojen zachwyca fanów nie tylko olśniewającymi kształtami, ale także innowacyjną technologią od 1977 roku.
  • Nie wszystko można w dużej mierze przypisać królestwu fikcji – niektóre pomysły już dawno stały się rzeczywistością.
  • W przypadku Gwiezdnych wojen 2021 sprawdź, co jest możliwe – a co prawdopodobnie pozostanie utopią.

Więcej skórek z Gwiezdnych Wojen znajdziesz tutaj

44 lata temuGwiezdne WojnyW amerykańskich kinach Od tego czasu wszechświat cieszy się niesłabnącą popularnością we wszystkich swoich filmach, serialach i gadżetach.

Dzień Gwiezdnych Wojen obchodzony jest corocznie 4 maja – w wyniku podobieństwa akustycznego między angielską datą „Czwartego maja” a słynnym pozdrowieniem „Mam nadzieję, że masz przy sobie siłę”) – gdy fani świętują sagę i ostatni, ale nie a przynajmniej są sobą.

Saga o gwiazdach zawdzięcza swój wielki urok olśniewającym postaciom i heroicznym historiom, ale nie tylko fajnym gadżetom i pomysłom. Ale która z tych rzeczy jest rzeczywiście możliwa do wykonania, a nawet stanowi część naszej rzeczywistości – a co na zawsze pozostaje utopią? Czas sprawdzić fizykę.

Znak Gwiezdnych Wojen: Czy miecz świetlny naprawdę działa?

Młody Luke Skywalker – główny bohater oryginalnego filmu – odkrywa taką broń w domu Mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego. Kenobi wyjaśnia: „To nie jest niezdarne i niedokładne jak broń palna. Zgrabna broń z bardziej cywilizowanych czasów”.

Ale czy miecz świetlny kiedykolwiek zadziała w prawdziwym życiu? Dla fizyka i znawcy Gwiezdnych Wojen, Sashy Vogel, tak naprawdę nie jest – z dwóch powodów: „Światło się gdzieś nie zatrzymuje”. Chodzi o pionowy kształt mieczy świetlnych w sadze science fiction. Drugi powód: „Światło nie dba o innych”. To znaczy: Ani opór, ani hałas pojawiający się podczas pojedynku z lekkim mieczem w filmie nie są obecnie możliwe w rzeczywistości.

READ  Były Jamie Blue płacze na początku sezonu w Ochsenknecht

Jednym z rozwiązań jest miecz plazmowy. Vogel wyjaśnia, że ​​znakomici wynalazcy z Kanady już to wdrożyli. Elektrycznie naładowany gaz jest utrzymywany na miejscu za pomocą pól magnetycznych. Vogel: „To jest jak wysoko wycelowany miotacz ognia”.

Główna scena z „Gwiezdnych wojen”: hologram księżniczki Lei

W świecie „Gwiezdnych Wojen” służą do komunikacji. W przypadku księżniczki Leii Organy robot R2-D2 najpierw rejestruje wezwanie o pomoc do Obi-Wana Kenobiego, a następnie włącza go ponownie jako obraz 3D. „Dziś jest to stosunkowo łatwe” – mówi Vogel. Jako przykład podaje instalacje laserowe w technice eventowej.

Wynalazek Uniwersytetu Sussex w Brighton (Wielka Brytania) idzie o krok dalej. Technologia tworzy trójwymiarowe obrazy z dźwiękiem. Malutki koralik jest bardzo szybko przesuwany za pomocą ultradźwięków. Kolejna zaleta: na obraz 3D można wpłynąć, jeśli podejdziesz do niego ręką. Fizyk Vogel: „Nawet na małą skalę tworzymy obrazy 3D, których można dotknąć. W zasadzie możemy je wyłączyć”.

Czwarty maja – C-3PO i R2-D2: Kiedy nadejdą tętniące życiem roboty?

Najbardziej znani aktorzy sagi to C-3PO i R2-D2. Pełnią również rolę narratora opowieści i komentują to, co jest prezentowane poza akcją. Tradycja ze starożytnego greckiego dramatu, w którym chór grał tę rolę.

Firma niedaleko Bostonu specjalizuje się w dynamicznym ruchu robotów. Amerykańska firma kilka lat temu zrobiła furorę modelem poruszającym się jak pies. Ale trudniej jest stworzyć robota, który zachowuje się jak człowiek i potrafi się komunikować, mówi Vogel. Nawet ktoś, kto nadal wygląda jak osoba, nie jest już tak daleko.

Wygląda jak fabuła filmu science fiction, ale rewolucyjny pomysł na film stał się rzeczywistością i tak naprawdę tworzy historię filmu.

Podróże międzygwiezdne – widok Einsteina

Klasyk ze świata Gwiezdnych Wojen: Pilot i przemytnik Han Solo chwali się, że zarządzał tak zwanym Kessel Run w dwunastu ligach zamiast 18 astronautów. Ale to nie oznacza jednostki czasu, jest to miara odległości. Jeden parsek ma około 3,26 lat świetlnych, czyli 30,9 biliona kilometrów. Interpretacja: Han Solo jest „po prostu skracany” – wyjaśnia Vogel.

READ  "To by złamało przepisy"

Lecą kilka lat świetlnych w krótkim czasie, ale czy to w ogóle możliwe? Sascha Vogel odwołuje się do teorii względności Alberta Einsteina, która określa prędkość maksymalną: „Nie przyspiesza światła”.

Han Solo Blaster: mniejsza wersja będzie możliwa
Na zdjęciu Sasha Vogel, ekspert Gwiezdnych Wojen, fizyk i dyrektor zarządzający Birds of Science.

© Ekskluzywne / Sasha Vogel / Dr.

Znowu chodzi o Hana Solo, tym razem w równie słynnej scenie, kiedy wyciąga karabin spod stołu w barze w Moss Islee Space Port. Kieszonkowe działo laserowe – czy to możliwe? „W tej chwili nie taki mały” – odpowiada Vogel. W rzeczywistości można używać dużych pistoletów laserowych, ale wymagają one dużo miejsca. „Musi być bardzo duży, ponieważ potrzebuje dużo energii” – mówi fizyk, wskazując na przykład nowe technologie w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. „To normalne, jak duży wskaźnik laserowy”.

Jednak ekspert nie uważa, że ​​małe działo jest całkowicie niemożliwe: „Nie jutro, nie dziesięć lat później. Z punktu widzenia fizyki w tej chwili nie ma nic przeciwko”.

Akcelerator antygrawitacyjny Luke’a Skywalkera: fizycznie niemożliwy

Luke Skywalker używa takiego pojazdu na pustynnej planecie Tatooine. Akcelerator, który unosi się w powietrzu, nie wydaje się przejmować grawitacją. Czy to działa? Nie można zastąpić grawitacji. Vogel: „Nie możesz tego zrobić na fizyce”. Prostą możliwością jest wyposażenie akceleratora w jednostki śmigłowe, takie jak drony.

Z drugiej strony sytuacja komplikuje się w przypadku tak zwanych nadprzewodników: materiały te, w tym wiele metali, muszą być chłodzone z dużą siłą w polu magnetycznym. Wynik: utrata oporu elektrycznego i unoszenie się. Pytanie z kierowcą ekspresowym będzie polegało na tym, czy ktoś będzie siedział w takim zamarzniętym aucie. (Mark Fleischmann / dpa / d)
Saga Gwiezdnych Wojen to jedna z najbardziej udanych serii filmowych wszechczasów – prawdopodobnie najbardziej lojalna, ale także najważniejsza baza fanów. 4 maja każdego roku fani świętują uniwersum Gwiezdnych Wojen – a zwłaszcza siebie.

READ  Tatort Dresden - Wszystkie informacje o trio śledczym Górniak, Schnabel i Winkler - TV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Kirsten Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem w sprawie jego obraźliwych tekstów piosenek

Published

on

Kirsten Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem w sprawie jego obraźliwych tekstów piosenek
  1. Strona główna
  2. telewizja

Naciska

Roland Kaiser świętuje swoją rocznicę na scenie wielkim występem w ZDF. Jest tam także Christine Ott. Piosenkarz popowy nie tylko ma dla niego słowa pochwały.

Offenburg – Kiedy Roland Kaiser (71 l.) będzie obchodził swoje urodziny na scenie, najwybitniejsi niemieccy artyści będą oczywiście świętować razem z nim. Na scenie występują między innymi Beatrice Egli (35), Melissa Naschenong (33) i Kirsten Ott (42). Ten ostatni nie tylko wykonał klasyczną „Joannę” Kaisera, ale także rozmawiał później z Giovannim Zarrellą i Rolandem Kaiserem. Czasami musiała się uśmiechać, słysząc obrzydliwe słowa cesarza.

Ze względu na jasne teksty: Kirsten Ott zmierzy się z Rolandem Kaiserem

Kirsten Ott otwiera rocznicowy występ Rolanda Kaisera, śpiewając jego przebój „Joanna”. „Urodziła się, by śpiewać tę piosenkę” – Giovanni Zarrella chwali swoją odnoszącą sukcesy koleżankę po jej występie i wita ją na długiej sofie na scenie ZDF. Jego pierwsze pytanie od Kirsten Ott: „Dlaczego właściwie chciałaś zaśpiewać tę piosenkę?” Odpowiada bez wahania: „Bo to dość chwytliwa melodia i znam ją od dawna. Kiedy ją zaśpiewasz, zostaje w głowie”.

Christine Ott uśmiechnęła się: „Ale muszę przyznać, że jesteś też trochę łobuzem”. „Tak myślisz?” – pyta Roland Kaiser z niewinnym uśmiechem na ustach. „Te słowa…” piosenkarka pop kręci głową. „Tak, on ma wszystko” – mówi Giovanni Zarrella. Roland Kaiser nie mówi tego poważnie, przepraszając za tekst swojej piosenki. „Nie, myślę, że to świetne” – musi w końcu przyznać Kristen Ott.

Zbliżenie na Christine Ott.  Kirsten Ott 16 grudnia 2023 w Offenburgu w ramach programu ZDF Giovanni Zarrella prezentuje 50-lecie Rolanda Kaisera 16 grudnia 2023 w Offenburgu (fotomontaż)
„Little Rogue”: Kerstin Ott rozmawia z Rolandem Kaiserem na temat jego wybuchowych tekstów piosenek (fotomontaż) © IMAGO/Bildagentur Monn & IMAGO/Eibner

To nie pierwszy raz, kiedy słowa Rolanda Kaisera spotkały się z krytyką. Kilka tygodni temu Barbara Schönberger i Atse Schröder dyskutowali o niemieckim hicie podcastu „With the Waffles of a Woman”, a dokładniej o sprośnych tekstach Rolanda Kaisera i Andrei Berg. Wykorzystane źródła: ZDF/Giovanni Zarrella przedstawia: 50 lat Rolanda Kaisera

READ  Trudne zmagania radzieckich samolotów myśliwskich o Ukrainę
Continue Reading

entertainment

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Published

on

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Wiele jest również do zrobienia w odniesieniu do Berlina i Brukseli. PiS był w ciągłym konflikcie z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa, a rząd federalny zadręczał go żądaniami bilionowych odszkodowań wojennych na świecie. Z drugiej strony Tusk i jego współpracownicy opowiadają się za drogą proeuropejską i bardziej ugodową polityką wobec Niemiec.

Nowy stary

66-latek z Gdańska był premierem Polski w latach 2007-2014. W tym czasie utrzymywał dobre relacje z kanclerz Angelą Merkel (CDU). Tusk chce pod koniec tygodnia udać się do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej, na którym będzie omawiana większa pomoc dla Ukrainy.

Ale wielu polskich obywateli także wiąże duże oczekiwania z nowym rządem. PiS rozgniewał wiele osób zaostrzeniem praw do aborcji, a przyszły rząd chce ponownie zliberalizować to ustawodawstwo. Tusk zapowiedział już restrukturyzację nadawcy publicznego, z którego PiS uczynił swoje narzędzie propagandy.

Mimo chęci zmian Tusk będzie musiał także zmierzyć się z problemem wspólnego pożycia. Prezydent Duda może wstrzymać wiele inicjatyw reformatorskich. W ostatnich tygodniach dał wyraźnie do zrozumienia, że ​​wymagany przez konstytucję status bezpartyjnego głowy państwa to dla niego jedynie formalność.

READ  Były Jamie Blue płacze na początku sezonu w Ochsenknecht
Continue Reading

entertainment

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Published

on

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Gary Sinise jest głęboko zasmucony
Syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Makana Anthony Sinise i jego rodzina przez kilka lat walczyli z rzadkim nowotworem, ale ostatecznie zmarł z powodu powikłań w wieku zaledwie 33 lat. Ojciec Gary Sinise opisuje sytuację jako „rozdzierającą serce” prawie dwa miesiące po śmierci.

Amerykański aktor Gary Sinise stracił syna. Makana Anthony „Mac” Sinise zmarł w wieku 33 lat po długiej walce z rakiem. Jak ogłosił w emocjonalnym oświadczeniu gwiazda „Forresta Gumpa”, jego syn zmarł 5 stycznia.

Wiadomość została opublikowana na stronie głównej Fundacji Gary'ego Sinise'a i na jej profilu na Instagramie. Obok zdjęcia śmiejącego się Maca aktor napisał, że 8 sierpnia 2018 roku u jego syna zdiagnozowano „bardzo rzadki nowotwór” – struniak. Struniaki to nowotwory złośliwe kręgosłupa i podstawy czaszki.

Sinise powiedział również, że choroba pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak u jego żony Moiry Harris zdiagnozowano raka piersi w trzecim stadium. Podczas gdy Moira osiągnęła remisję i po leczeniu pozostała wolna od raka, choroba Maca rozprzestrzeniła się i „z biegiem czasu coraz bardziej mu przeszkadzała”.

Sinise zauważył, że jego syn był „wyjątkowym perkusistą”. Często towarzyszył swojemu słynnemu ojcu, który także grał w zespole. Zmarły był absolwentem Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie oprócz gry na perkusji studiował pisanie piosenek i kompozycję.

Gary Sinise napisał, że jego syn przeszedł pięć różnych operacji kręgosłupa w latach 2018–2020 i został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół z powodu wpływu choroby na jego organizm. Pomimo tych ograniczeń nadal pracuje nad albumem „Resurrection and Revival”. „W tygodniu, w którym album trafił do druku, Mac przegrał walkę z rakiem. Zmarł 5 stycznia 2024 r. i został pochowany 23 stycznia”.

Rodzina „ze złamanym sercem”

Gary Sinise opisał swój smutek tymi wzruszającymi słowami: „Jak każda rodzina, która doznała takiej straty, jesteśmy głęboko zasmuceni i radzimy sobie najlepiej, jak potrafimy. Dla rodziców utrata dziecka jest bardzo trudna”. To było „rozdzierające serce i bardzo trudne”.

Podkreślił: „Walka naszej rodziny z rakiem trwała pięć i pół roku i z biegiem czasu stawała się coraz trudniejsza. Choć nasze serca bolą po jego stracie, pociesza nas informacja, że ​​Mac już nie walczy i jest inspiracją i „dotknął większość z nas”. Swoją drogą, to zrobił. „Toczył żmudną walkę z nieuleczalnym rakiem, ale nigdy się nie poddał”.

Gary Sinise i Moira Harris są małżeństwem od 1981 roku. Oprócz Maca mają dwie córki. Aktor zasłynął z wielu hollywoodzkich produkcji, takich jak „Forrest Gump”, „Apollo 13” czy „Zielona mila”.

READ  Bochum: Te tureckie gwiazdy przybędą na Kongres Zagłębia Ruhry
Continue Reading

Trending