Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

„Maj, czwarty” – „Gwiezdne wojny”: urządzenia z mieczami świetlnymi i roboty są badane pod kątem rzeczywistości

Zaktualizowano 4 maja 2021 r. O godz. 10:48.

  • Miecz świetlny, roboty i hologramy: wszechświat Gwiezdnych Wojen zachwyca fanów nie tylko olśniewającymi kształtami, ale także innowacyjną technologią od 1977 roku.
  • Nie wszystko można w dużej mierze przypisać królestwu fikcji – niektóre pomysły już dawno stały się rzeczywistością.
  • W przypadku Gwiezdnych wojen 2021 sprawdź, co jest możliwe – a co prawdopodobnie pozostanie utopią.

Więcej skórek z Gwiezdnych Wojen znajdziesz tutaj

44 lata temuGwiezdne WojnyW amerykańskich kinach Od tego czasu wszechświat cieszy się niesłabnącą popularnością we wszystkich swoich filmach, serialach i gadżetach.

Dzień Gwiezdnych Wojen obchodzony jest corocznie 4 maja – w wyniku podobieństwa akustycznego między angielską datą „Czwartego maja” a słynnym pozdrowieniem „Mam nadzieję, że masz przy sobie siłę”) – gdy fani świętują sagę i ostatni, ale nie a przynajmniej są sobą.

Saga o gwiazdach zawdzięcza swój wielki urok olśniewającym postaciom i heroicznym historiom, ale nie tylko fajnym gadżetom i pomysłom. Ale która z tych rzeczy jest rzeczywiście możliwa do wykonania, a nawet stanowi część naszej rzeczywistości – a co na zawsze pozostaje utopią? Czas sprawdzić fizykę.

Znak Gwiezdnych Wojen: Czy miecz świetlny naprawdę działa?

Młody Luke Skywalker – główny bohater oryginalnego filmu – odkrywa taką broń w domu Mistrza Jedi Obi-Wana Kenobiego. Kenobi wyjaśnia: „To nie jest niezdarne i niedokładne jak broń palna. Zgrabna broń z bardziej cywilizowanych czasów”.

Ale czy miecz świetlny kiedykolwiek zadziała w prawdziwym życiu? Dla fizyka i znawcy Gwiezdnych Wojen, Sashy Vogel, tak naprawdę nie jest – z dwóch powodów: „Światło się gdzieś nie zatrzymuje”. Chodzi o pionowy kształt mieczy świetlnych w sadze science fiction. Drugi powód: „Światło nie dba o innych”. To znaczy: Ani opór, ani hałas pojawiający się podczas pojedynku z lekkim mieczem w filmie nie są obecnie możliwe w rzeczywistości.

READ  Pogrzeb księcia Phillipsa: Zaskocz Williama i Harry'ego intymną chwilą - czytnik warg ujawnia ich słowa

Jednym z rozwiązań jest miecz plazmowy. Vogel wyjaśnia, że ​​znakomici wynalazcy z Kanady już to wdrożyli. Elektrycznie naładowany gaz jest utrzymywany na miejscu za pomocą pól magnetycznych. Vogel: „To jest jak wysoko wycelowany miotacz ognia”.

Główna scena z „Gwiezdnych wojen”: hologram księżniczki Lei

W świecie „Gwiezdnych Wojen” służą do komunikacji. W przypadku księżniczki Leii Organy robot R2-D2 najpierw rejestruje wezwanie o pomoc do Obi-Wana Kenobiego, a następnie włącza go ponownie jako obraz 3D. „Dziś jest to stosunkowo łatwe” – mówi Vogel. Jako przykład podaje instalacje laserowe w technice eventowej.

Wynalazek Uniwersytetu Sussex w Brighton (Wielka Brytania) idzie o krok dalej. Technologia tworzy trójwymiarowe obrazy z dźwiękiem. Malutki koralik jest bardzo szybko przesuwany za pomocą ultradźwięków. Kolejna zaleta: na obraz 3D można wpłynąć, jeśli podejdziesz do niego ręką. Fizyk Vogel: „Nawet na małą skalę tworzymy obrazy 3D, których można dotknąć. W zasadzie możemy je wyłączyć”.

Czwarty maja – C-3PO i R2-D2: Kiedy nadejdą tętniące życiem roboty?

Najbardziej znani aktorzy sagi to C-3PO i R2-D2. Pełnią również rolę narratora opowieści i komentują to, co jest prezentowane poza akcją. Tradycja ze starożytnego greckiego dramatu, w którym chór grał tę rolę.

Firma niedaleko Bostonu specjalizuje się w dynamicznym ruchu robotów. Amerykańska firma kilka lat temu zrobiła furorę modelem poruszającym się jak pies. Ale trudniej jest stworzyć robota, który zachowuje się jak człowiek i potrafi się komunikować, mówi Vogel. Nawet ktoś, kto nadal wygląda jak osoba, nie jest już tak daleko.

Wygląda jak fabuła filmu science fiction, ale rewolucyjny pomysł na film stał się rzeczywistością i tak naprawdę tworzy historię filmu.

Podróże międzygwiezdne – widok Einsteina

Klasyk ze świata Gwiezdnych Wojen: Pilot i przemytnik Han Solo chwali się, że zarządzał tak zwanym Kessel Run w dwunastu ligach zamiast 18 astronautów. Ale to nie oznacza jednostki czasu, jest to miara odległości. Jeden parsek ma około 3,26 lat świetlnych, czyli 30,9 biliona kilometrów. Interpretacja: Han Solo jest „po prostu skracany” – wyjaśnia Vogel.

READ  Shift Into the ICU?: Jean-Joseph Leavers otrzymał odrzucenie

Lecą kilka lat świetlnych w krótkim czasie, ale czy to w ogóle możliwe? Sascha Vogel odwołuje się do teorii względności Alberta Einsteina, która określa prędkość maksymalną: „Nie przyspiesza światła”.

Han Solo Blaster: mniejsza wersja będzie możliwa
Na zdjęciu Sasha Vogel, ekspert Gwiezdnych Wojen, fizyk i dyrektor zarządzający Birds of Science.

© Ekskluzywne / Sasha Vogel / Dr.

Znowu chodzi o Hana Solo, tym razem w równie słynnej scenie, kiedy wyciąga karabin spod stołu w barze w Moss Islee Space Port. Kieszonkowe działo laserowe – czy to możliwe? „W tej chwili nie taki mały” – odpowiada Vogel. W rzeczywistości można używać dużych pistoletów laserowych, ale wymagają one dużo miejsca. „Musi być bardzo duży, ponieważ potrzebuje dużo energii” – mówi fizyk, wskazując na przykład nowe technologie w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych. „To normalne, jak duży wskaźnik laserowy”.

Jednak ekspert nie uważa, że ​​małe działo jest całkowicie niemożliwe: „Nie jutro, nie dziesięć lat później. Z punktu widzenia fizyki w tej chwili nie ma nic przeciwko”.

Akcelerator antygrawitacyjny Luke’a Skywalkera: fizycznie niemożliwy

Luke Skywalker używa takiego pojazdu na pustynnej planecie Tatooine. Akcelerator, który unosi się w powietrzu, nie wydaje się przejmować grawitacją. Czy to działa? Nie można zastąpić grawitacji. Vogel: „Nie możesz tego zrobić na fizyce”. Prostą możliwością jest wyposażenie akceleratora w jednostki śmigłowe, takie jak drony.

Z drugiej strony sytuacja komplikuje się w przypadku tak zwanych nadprzewodników: materiały te, w tym wiele metali, muszą być chłodzone z dużą siłą w polu magnetycznym. Wynik: utrata oporu elektrycznego i unoszenie się. Pytanie z kierowcą ekspresowym będzie polegało na tym, czy ktoś będzie siedział w takim zamarzniętym aucie. (Mark Fleischmann / dpa / d)
Saga Gwiezdnych Wojen to jedna z najbardziej udanych serii filmowych wszechczasów – prawdopodobnie najbardziej lojalna, ale także najważniejsza baza fanów. 4 maja każdego roku fani świętują uniwersum Gwiezdnych Wojen – a zwłaszcza siebie.