Connect with us

science

Koronawirus: Delta powoduje więcej hospitalizacji dzieci w USA

Published

on

Urodziny Sofii Villaraga przypadały na początku sierpnia. Miała dwanaście lat, w USA dzieci w tym wieku można szczepić przeciwko Covid-19. Jej matka, Pilar Villaraga, nie mogła się doczekać tego dnia, aby jej córka nie musiała rozpoczynać nowego roku szkolnego bez szczepienia.

Ale Sophia nie miała tyle szczęścia: dwa tygodnie przed urodzinami zaraziła się koronawirusem. Tak opisuje to New York Times.Kto rozmawiał z rodziną z Florydy.

Sophia miała gorączkę i miała najpierw leczyć się w domu. Cztery dni później zaczęły ją boleć żebra. Następnego dnia matka zabrała ją do szpitala, gdzie prześwietlenie wykazało zapalenie płuc. Sophia odkaszlnęła krwią. „Nie sądziłem, że dzieci mogą tak chorować” – powiedziała Pilar Villaraga dla New York Times.

Ale wydaje się, że Sophia nie jest wyjątkiem. Tego samego dnia, kiedy miał jedenaście lat, 130 dzieci z Covid-19 trafiło do szpitala w całych Stanach Zjednoczonych. Widać to na wykresie z CDCJak krzywa hospitalizacji między 0 a 17 rokiem życia gwałtownie wzrosła pod koniec lipca – wraz ze spadkiem łącznej liczby przypadków. Tylko w pierwszym tygodniu sierpnia br. do poradni codziennie przychodziło średnio 203 dzieci, w porównaniu do 168 w poprzednim tygodniu. Ostatni raz tyle urodzeń w tej grupie wiekowej miało miejsce w styczniu, kiedy ostatnia fala korony osiągnęła swój szczyt w Stanach Zjednoczonych.

Fala delta bawi się również wśród dzieci

Jak dotąd mówi się, że dzieci i nastolatki mają bardzo niskie ryzyko poważnego zachorowania na Covid-19. Według New York Times, lekarze w Stanach Zjednoczonych widują obecnie poważniej chore dzieci niż kiedykolwiek od początku pandemii. Czy przyczyną może być wysoce zaraźliwy wariant delta?

„Wszyscy są trochę zdenerwowani, że typ delta może być w rzeczywistości bardziej niebezpieczny dla dzieci” – mówi dr Richard Maley, specjalista od dziecięcych chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. To założenie nie zostało naukowo udowodnione. Jak dotąd badania konsekwentnie wykazały, że zdecydowana większość dzieci i nastolatków ma jedynie łagodne objawy – jeśli w ogóle – po zakażeniu koronawirusem. Jak dotąd jednak pozycjonowanie danych w odniesieniu do delt pozostaje słabe.

READ  Pięć znaków ostrzegawczych, że jesz za dużo cukru

„Jak dotąd nie ma mocnych dowodów na to, że choroba jest cięższa w Delcie”, mówi Jim Versalovich, główny patolog w Texas Children’s Hospital w Houston, USA, gdzie prawie 10 procent dzieci ma obecnie pozytywny wynik testu na koronę. „Obecnie obserwujemy bardzo poważne przypadki, ale kilka razy widzieliśmy poważne przypadki podczas pandemii”.

Wzrost liczby przyjęć dzieci do szpitala może mieć inne przyczyny niż cechy mutacyjne. Z drugiej strony liczba przypadków koronawirusa ponownie rośnie na całym świecie. Również w Stanach Zjednoczonych wariant delta powoduje obecnie znaczny wzrost nowych infekcji. Ostatnia została odcięta na siedem dni Z 97 400 nowych przypadków korony zgłaszanych jest codziennie.

A to prowadzi do prostej arytmetyki: im więcej zarażonych, tym cięższe przypadki i hospitalizacje.

Wskaźnik szczepień jest nadal niski

Z drugiej strony, wskaźnik szczepień wśród 12-17 lat nie jest tak wysoki jak wśród dorosłych. W Stanach Zjednoczonych dzieci w wieku 12 lat lub starsze były szczepione przez dłuższy czas. Jednak władze nie prowadzą statystyk dotyczących liczby osób w tej grupie wiekowej, które już otrzymały szczepienie. To musi być więcej niż w Niemczech.

W tym kraju około 12,6% dzieci i młodzieży uważa się obecnie za w pełni zaszczepione. Chociaż nie ma ogólnych zaleceń dotyczących szczepień dla tej grupy wiekowej, ministrowie zdrowia postanowili w zeszłym tygodniu zaoferować szczepienia wszystkim osobom w wieku od 12 do 17 lat.

Dzieci poniżej 12 roku życia nadal nie są w pełni chronione

Z drugiej strony, nawet dzieci poniżej dwunastego roku życia nie mogą być szczepione, ponieważ żadna szczepionka nie została dla nich zatwierdzona – nawet w USA. Firma farmaceutyczna Biontech/Pfizer ogłosiła w czerwcu, że przetestuje swoją szczepionkę na bardzo małych dzieciach. Jednak nie złożono jeszcze wniosku o zatwierdzenie. Według amerykańskich mediów Pfizer, partner Biontech, chce zimą złożyć wniosek w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. EMA może wkrótce potem podążać za EMA. Czas pokaże, czy dane Stałego Komitetu ds. Szczepień (Stiko) wystarczą do sformułowania ogólnego zalecenia dotyczącego szczepień.

READ  Co widzisz jako pierwsze. Pokazuje, jak poznajesz innych!

W tej grupie wiekowej wariant delta początkowo napotyka tylko niechronionych gospodarzy, którzy mają wiele kontaktów towarzyskich w tym samym czasie poprzez lekcje szkolne i wizyty w przedszkolu. Wariant delta, który według obecnych szacunków jest nawet o 60 procent bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty, mógłby się tam rozprzestrzenić jak pożar. Kilka krajów, w tym Niemcy, odnotowuje obecnie wzrost przypadków infekcji koronowej, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Fakt, że w Stanach Zjednoczonych obserwuje się wzrost ciężkich przypadków u dzieci, może być również związany z tamtejszą demografią. Na przykład w Stanach Zjednoczonych jest więcej dzieci z nadwagą niż w Europie. Otyłość jest czynnikiem ryzyka ostrego przebiegu Covid-19.

Przewodniczący stałego komitetu ds. szczepień w Instytucie Roberta Kocha, Thomas Mertens, powiedział w: Wywiad ze SpiegelZ tego powodu sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie jest tu porównywalna: „W Stanach Zjednoczonych szczepienia są zalecane dla dzieci w wieku 12-17 lat, ale obciążenie chorobą z powodu Covid-19 jest w tym wieku znacznie większe niż w Niemczech, Mertens mówi. Być może dzieje się tak dlatego, że coraz więcej dzieci cierpi na zespół metaboliczny – otyłość, nadciśnienie, zły metabolizm tłuszczów i wysoki poziom cukru we krwi. Ponadto opieka medyczna nad wieloma dziećmi w Stanach Zjednoczonych jest nieco gorsza niż tutaj”.

Ponadto nie ma ogólnych wymagań dotyczących maski. CDC zaleca, aby tej jesieni wszystkie dzieci w wieku szkolnym nosiły maski. Jednak decyzja, czy jest to również obowiązkowe w danej szkole, należy do stanów.

„Większość dzieci nie jest bardzo chora”

Jednak zdecydowana większość dzieci – tak jest nadal po zakażeniu wariantem delta – ma jedynie łagodne objawy. Potwierdzili to również amerykańscy lekarze wspomniani w artykule w New York Times: „Większość dzieci nie jest bardzo chora” – mówi dr Wissam Rahman, dyrektor medyczny Johns Hopkins All Children’s Hospital na Florydzie. Mają katar, kaszel lub gorączkę – przez większość czasu mogą leczyć się w domu.

READ  Plaster miodu i „fanki” na Marsie: co przedstawia to zdjęcie

Sofia Villaraga nie miała żadnych czynników ryzyka, a jednak dotkliwie ją to dotknęło. Po chorobie dziewczynka wyzdrowiała i została wypuszczona na krótko przed swoimi dwunastymi urodzinami.

Dopóki dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą być szczepione same, wspólne środki, takie jak noszenie maski, trzymanie się z dala od nich, wentylacja i higiena lepiej je chronią. Im więcej osób zaszczepionych, tym mniejsze ryzyko infekcji. Jeśli całkowita liczba przypadków jest niska, staje się mniej prawdopodobne, że niezabezpieczone dzieci zostaną zarażone i potencjalnie poważnie zachorują na Covid-19.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

WWF ostrzega: Pingwinom grozi masowe wyginięcie. Życie i Wiedza

Published

on

WWF ostrzega: Pingwinom grozi masowe wyginięcie. Życie i Wiedza

Bahnt sich hier eine Katastrophe an? Britische Forscher haben jetzt erstmals in der Antarktis das berüchtigte Vogelgrippe-Virus nachgewiesen. Vor allem für die im ewigen Eis lebenden Pinguine ist das tödliche Virus eine große Bedrohung. Auf der antarktischen Halbinsel leben rund zwölf Millionen Pinguine.

Fotograf knipst seltene BilderDarum ist dieser Pinguin „nackt“

Quelle: Reuters

BILD erklärt, was bisher vorgefallen ist.

Das aus Südostasien stammende Vogelgrippe-Virus hat in den vergangenen Jahren weltweit bereits viele Millionen Vögel dahingerafft. Bei mehreren Tausend Ausbrüchen wurden allein zwischen November 2021 und Mai 2022 mehr als 77 Millionen Zuchtvögel getötet, außerdem verendeten 400 000 Wildvögel. Die Dunkelziffer dürfte weitaus größer sein.

Auf den der Antarktis vorgelagerten Inseln leben Pinguine in großen Kolonien

Auf den der Antarktis vorgelagerten Inseln leben Pinguine in großen Kolonien

Foto: picture alliance / Westend61

Jetzt haben britische Forscher vom British Antarctic Survey bei einer verendeten Möwe das Virus erstmals in der Antarktis festgestellt. Es hat das ewige Eis erreicht. Zuvor ist das Virus bei einem toten Pinguin auf den nahen Falkland-Inseln identifiziert worden.

Die Bedrohung ist immens: Neben den vielen Millionen Pinguinen leben auf dem südlichsten Kontinent der Erde auch Hunderte Millionen Seevögel. Darunter seltene und vom Aussterben bedrohte Arten. Tierschützer sind deshalb alarmiert, ein Massensterben dort hätte katastrophale Auswirkungen.

Auch Säugetiere sind bedroht

Noch eine Gefahr: Der Erreger hat sich mittlerweile besser angepasst und ist noch gefährlicher geworden. Er ist auch schon mehrfach von Vögeln auf Säugetiere übergesprungen. So wurden auch Meeressäugetiere wie Seelöwen befallen, die an den Küsten leben.

Die bei Vögeln vorkommenden Influenza A-Viren können auch Erkrankungen bei Menschen hervorrufen und werden dann auch als Vogelgrippe bezeichnet, schreibt dazu das Robert-Koch-Institut (RKI).

WWF warnt vor neuen Pandemien

Dr. May Hookan (34) vom WWF Deutschland sagte zu BILD[–>: „Die Gefahren von Pandemien, die noch brutaler zuschlagen können als COVID-19, sind erschreckend real. Das hochansteckende Vogelgrippe-Virus H5N1, hat sich inzwischen sogar bis an die Antarktis ausgebreitet. Es bedroht nicht nur die Geflügelindustrie und wilde Vögel, sondern auch Säugetiere wie Robben. Von dort ist es nur ein kleiner Schritt bis zum Menschen. Es ist höchste Zeit, sich stärker auf solche sogenannte Zoonosen vorzubereiten. Das bedeutet: Natur und WiIdtiere Schützen, auch als Schutz für unserer menschliche Gesundheit““

READ  Według psychologów niepokorne dzieci odnoszą większe sukcesy niż dorośli
Continue Reading

science

Jest to ilość słońca potrzebna organizmowi do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D

Published

on

Jest to ilość słońca potrzebna organizmowi do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D


Ile słońca potrzebuje organizm, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D? Pytanie, na które nie jest łatwo odpowiedzieć. Tutaj znajdziesz wszystkie ważne informacje.

Witamina D jest jedyna witaminaAby organizm mógł sam się wyprodukować. Ale do tego potrzebuje światła słonecznego. Mówiąc ściślej: organizm może wytwarzać witaminę rozpuszczalną w tłuszczach jedynie poprzez promieniowanie ultrafioletowe. Problem w tym, że promieniowanie słoneczne może powodować poważne uszkodzenia skóry. Jak długo zatem należy przebywać na słońcu, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy D bez narażania się na ryzyko?

Ważne informacje z wyprzedzeniem:

 • Nauczać witamina Wymagane są promienie UV-B D3.
 • Natężenie promieniowania słonecznego mierzy się za pomocą wskaźnika UV. Im jest ona wyższa, tym mniej czasu trzeba spędzić na słońcu, aby się napić witamina d dostać. Indeks UV zależy między innymi od szerokości geograficznej i pogody.
 • Jasne typy skóry muszą spędzać mniej czasu na słońcu, aby uzyskać wystarczającą ilość witamina d dostać. Jeszcze bardziej dotyczy to osób o ciemnej karnacji.
 • Latem osoby o jasnej karnacji muszą spędzić zaledwie dziesięć minut w południowym słońcu, aby uzyskać odpowiednią dawkę witamina d dostać. Zdaniem Szwajcarów potrzebują go osoby o ciemnej karnacji Federalne Biuro Zdrowia Publicznego 20 do 60 minut.
 • Latem nadal najlepiej jest unikać południowego słońca i przebywać w porannym lub popołudniowym słońcu.
 • Według Niemieckiego Towarzystwa Żywienia (DGE) W miarę możliwości nie należy zakrywać rąk i nóg podczas opalania.
 • Wiosną i jesienią potrzeba nawet godziny słońca, aby uzyskać wystarczającą ilość światła witamina d uformować. Zimą w tym kraju jest to prawie niemożliwe witamina d produkować. Kto jest głośny? Instytut Roberta Kocha Ale jeśli latem spędzasz wystarczająco dużo czasu na słońcu, możesz czerpać z zapasów witaminy D w zimnych porach roku – ale tylko wtedy, gdy są dobrze uzupełnione. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niedoboru witaminy D.

Witamina D: ile ekspozycji na słońce jest za duże?

Organizm potrzebuje witaminy D dla zdrowych kości i zębów. Niedobór witaminy D może z czasem powodować poważne objawy, takie jak deformacje kości lub choroby, takie jak krzywica. Niemieckie Towarzystwo Żywienia zaleca opalanie się od pięciu do 25 minut, w zależności od pory roku. Ale to nie jest takie proste. Intensywność słońca zależy od pory dnia i roku. Priorytetem powinna być ochrona skóry. Dlatego Federalny Urząd ds. Ochrony Przed Promieniowaniem (BfS) zaleca dostosowanie dawki promieniowania UV do rodzaju skóry i pory dnia. Osoby o jasnej karnacji (od 1 do 3) powinny zachować szczególną ostrożność podczas opalania. Ciemniejsze typy skóry (4 do 6) są mniej podatne na oparzenia słoneczne, ale muszą też spędzać znacznie więcej czasu na słońcu, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.

READ  Co widzisz jako pierwsze. Pokazuje, jak poznajesz innych!

Według Federalnego Urzędu Ochrony Przed Promieniowaniem należy znać rodzaj swojej skóry i na podstawie własnego doświadczenia oszacować, ile czasu upłynie do poparzenia słonecznego. BfS oferuje jeden Egzamin Aby dowiedzieć się, do jakiego typu skóry należysz. wysoki gesundheitsinformation.deportalu należącego do Niemieckiej Sieci na rzecz Literacy Zdrowotnej, Indeks Ultrafioletowy (UVI) wskazuje, jak intensywne jest promieniowanie ultrafioletowe w danym miejscu.

NA stronie internetowej BFS Aktualne dzienne trendy można zobaczyć na mapie. Indeks podawany jest od 0 do 11. Im większe jest natężenie promieniowania ultrafioletowego. W zasadzie jest to dobre dla tworzenia witaminy D, ale należy zachować szczególną ostrożność przy wysokim indeksie UV, ponieważ szybko może dojść do oparzeń słonecznych. Według Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego każde oparzenie słoneczne zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Według BfS należy oszacować dawkę promieniowania UV, która spowoduje oparzenia słoneczne, i dlatego należy spędzać na słońcu tylko połowę czasu.

Jak gesundheitsinformation.de Pisze, że osoby o jasnej karnacji muszą szczególnie uważać podczas opalania, aby pozyskać witaminę D. Oto pomoc:

 • Typ skóry I: porażenie słoneczne Po 10 minutach
 • Drugi typ skóry: porażenie słoneczne Po 20 minutach
 • Typ skóry III: porażenie słoneczne Po 30 minutach
 • Typ skóry IV: porażenie słoneczne Po 50 minutach
 • Typ skóry V: porażenie słoneczne Po 60 minutach
 • Typ skóry szósty: porażenie słoneczne Po ponad 60 minutach

Witamina D: Jakie czynniki wpływają na jej wchłanianie na słońcu?

Według Instytutu Maxa Rubnera (MRI) produkcja witaminy D w organizmie jest kwestią wysoce indywidualną i zależy od wielu czynników. tutaj są:

Szerokość geograficzna (im bliżej równika, tym zwykle wyższy wskaźnik UV)

 • pora roku
 • Pora dnia
 • Typ skóry
 • odzież
 • pogoda
 • Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Nie tylko długość czasu spędzanego na świeżym powietrzu ma kluczowe znaczenie dla produkcji witaminy D.

Jest to ilość słońca potrzebna organizmowi do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D

MRI dostarcza wskazówek, ile słońca potrzeba latem, aby osiągnąć poziom witaminy D wynoszący 50 nmol/l w Niemczech. W związku z tym, w zależności od pory roku i rodzaju skóry, powinno wystarczyć od 5 do 25 minut ekspozycji na słońce w godzinach od 12:00 do 15:00. Ekspozycja na światło słoneczne może być podwojona rano i po południu, nawet w lecie. Oto przegląd:

READ  Kontrola pandemii: w końcu nowa wartość zamiast wystąpienia przez 7 dni

Typ skóry I i II:

 • Od marca do maja: 10 do 20 minut
 • Od czerwca do sierpnia: 10 do 20 minut
 • Od września do października: 10 do 20 minut

Typ skóry III:

 • Od marca do maja: 15 do 25 minut
 • Od czerwca do sierpnia: 10 do 15 minut
 • Od września do października: 15 do 25 minut

W przypadku innych typów skóry, MRI Instrukcje Brak informacji na temat witaminy D. W miesiącach od października do marca promienie słoneczne w Niemczech nie są wystarczająco mocne, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D.

Witamina D: ile słońca potrzebuje organizm?

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, znajdziesz je w Szwajcarskim Federalnym Urzędzie Zdrowia Publicznego (BAG). W tym arkuszu informacyjnym pokazano, jak długo można przebywać na słońcu, aby wytworzyć łącznie 600 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D. Chociaż w Niemczech zaleca się 800 IU witaminy D dziennie, tabela nadal jest dobrą pomocą. Podczas klasyfikacji należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

 • Według doniesień w obliczeniach wzięto pod uwagę następujące kwestie torba Sytuacje codzienne. Zatem postawa jest wyprostowana. Na plaży lub na trawie wartości prawdopodobnie ulegną zmianie, ponieważ na skórę dociera więcej światła słonecznego.
 • Szwajcarscy badacze przyjęli, że średnia wysokość wynosi 500 metrów. Niemcy Ale nie jest aż tak wysoki Szwajcaria – Zależy gdzie jesteś. Ponieważ wskaźnik UV zależy również od wysokości, wymagania w tym kraju również mogą się nieco różnić.
 • Dodatkowo obliczenia dotyczą osoby 20-letniej. Według Szwajcarów torba W wieku 40 lat stanowi zaledwie trzy czwarte tej ilości przy tej samej ekspozycji na światło słoneczne.

Oto przegląd według rodzaju skóry:

witamina D dla osób z wrażliwością na promienie UV, o jasnej karnacji i dla dzieci

Późny ranek południe popołudnie
Styczeń i grudzień > 4 godziny 1,5 do 2,5 godziny Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować
luty i listopad 2,5 do 3,5 godziny 30 minut do 1,5 godziny 2 do 3 godzin
Marzec i październik 1 do 2 godzin 15 minut do 30 minut 30 minut do 3 godzin
Kwiecień i wrzesień 30 do 45 minut 10 minut 15 do 30 minut
Maj i sierpień 15 do 30 minut 5 do 10 minut 10 do 15 minut
czerwiec i lipiec 15 do 20 minut 5 do 10 minut 10 do 15 minut
READ  Według psychologów niepokorne dzieci odnoszą większe sukcesy niż dorośli

witamina D dla osób wrażliwych na promienie UV i o średnio jasnej karnacji

Późny ranek południe popołudnie
Styczeń i grudzień > 5 godzin 2 do 7 godzin Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować
luty i listopad 3 do 5 godzin Od 45 minut do 2,5 godziny Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować
Marzec i październik 1 do 2 godzin 30 do 45 minut Od 45 minut do 2,5 godziny
Kwiecień i wrzesień 45 do 60 minut 10 do 20 minut 20 do 60 minut
Maj i sierpień 20 do 45 minut 10 do 15 minut 15 do 30 minut
czerwiec i lipiec 20 do 30 minut 10 do 15 minut 15 do 20 minut


witamina D dla osób o ciemnej karnacji, które nie są zbyt wrażliwe na promienie UV

Późny ranek południe popołudnie
Styczeń i grudzień > 7 godzin Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować
luty i listopad Od 4 do 8 godzin Od 1,5 godziny do 5 godzin Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować
Marzec i październik 2 do 4 godzin Od 45 minut do 1,5 godziny Za mało słońca, żeby wystarczyło witamina d produkować
Kwiecień i wrzesień 60 do 120 minut 20 do 60 minut Od 45 minut do 3,5 godziny
Maj i sierpień 45 do 90 minut 20 do 30 minut 30 do 60 minut
czerwiec i lipiec 40 do 75 minut 20 do 30 minut 30 do 60 minut

Przy okazji: w oparciu o obecną wiedzę nie można do końca wyjaśnić, czy witamina D pomaga w leczeniu depresji. Jednak eksperci skrytykowali niektóre badania na dużą skalę. Pożywienie stanowi jedynie niewielką część zapotrzebowania na witaminę D. Bardzo ważne jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Continue Reading

science

Odkrycie tajemniczej galaktyki – „Przesuwanie granic zrozumienia”

Published

on

Odkrycie tajemniczej galaktyki – „Przesuwanie granic zrozumienia”
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Naciska

Galaxy ZF-UDS-7329 jest nieoczekiwanie duży. © Politechnika w Swinburne

Nowo odkryta galaktyka zawiera zbyt wiele gwiazd jak na swój wiek. Naukowcy byli zaskoczeni, że galaktyka w rzeczywistości nie powinna istnieć.

MELBOURNE – Zespół badawczy wykorzystał Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) do dokonania odkrycia, które wcześniej wydawało się niemożliwe: teleskop odkrył galaktykę we wczesnym Wszechświecie tak masywną, że w ogóle nie powinna była istnieć. Galaktyka ZF-UDS-7329 zawiera więcej gwiazd niż Droga Mleczna, mimo że powstała 800 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Oznacza to, że powstały bez ciemnej materii, nawet jeśli standardowy model powstawania galaktyk mówi inaczej.

„Śledziliśmy tę konkretną galaktykę przez siedem lat, godzinami obserwując ją za pomocą dwóch największych teleskopów na Ziemi, aby ustalić jej wiek” – wspomina kierownik badania Karl Glazebrook (Uniwersytet Technologiczny w Swinburne). „Ale było zbyt czerwone i zbyt słabe i nie mogliśmy go zmierzyć. „Ostatecznie musieliśmy opuścić Ziemię i użyć Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, aby potwierdzić jego naturę”. W czasopiśmie specjalistycznym Natura opublikowany.

Jak galaktyki powstały tak szybko i tak wcześnie we wszechświecie?

lekarz. „Wykraczamy teraz poza to, co było możliwe, aby potwierdzić istnienie najstarszych, uśpionych, masywnych potworów leżących głęboko we wszechświecie” – potwierdza Thymia Nanayakkara, która kierowała analizą spektroskopową danych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Nasza obecna wiedza na temat powstawania i ewolucji galaktyk. Głównym pytaniem jest teraz, w jaki sposób te galaktyki powstały tak szybko na tak wczesnym etapie Wszechświata i jakie tajemnicze mechanizmy spowodowały, że nagle przestały tworzyć gwiazdy, podczas gdy reszta wszechświata to zrobiła.

Nowo odkryta galaktyka dezorientuje badaczy, ponieważ jest sprzeczna z wcześniejszą teorią powstawania galaktyk. „Powstanie galaktyk zależy w dużej mierze od koncentracji ciemnej materii” – wyjaśnia współautorka Claudia Lagos w jednym z artykułów. ogłoszenie. „Fakt, że te niezwykle masywne galaktyki pojawiły się tak wcześnie we wszechświecie, stwarza poważne wyzwania dla naszego standardowego modelu kosmologii”.

READ  Majorka naciska hamulce na imprezę z powodu dużej liczby Corona - BZ Berlin

Ciemna materia nie miała czasu uformować się tak wcześnie po Wielkim Wybuchu

Badania nie zakładają, że ciemna materia, która jest już potrzebna w przypadku tak masywnych galaktyk, miała wystarczająco dużo czasu, aby się uformować. Z tego powodu badacz podkreśla: „Potrzebujemy więcej obserwacji, aby zrozumieć, jak powszechne są te galaktyki i pomóc nam zrozumieć, jak naprawdę są one masywne”.

Kierownik badania Glazebrook jest zadowolony: „Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje coraz więcej dowodów na powstawanie masywnych galaktyk we wczesnych czasach. Wynik ten stanowi nowy rekord w tym zjawisku”, ale badacz podkreśla również: „Chociaż jest to bardzo zauważalny, to tylko jeden obiekt.” „Ale mamy nadzieję znaleźć więcej, a jeśli nam się to uda, wywróci to do góry nogami nasze wyobrażenia na temat powstawania galaktyk”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending