Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Koniec pandemii AIDS do 2030 roku? Po prostu tak ciężko!

Genewa. Jeśli świat ma zakończyć pandemię AIDS do 2030 r., jak postanowiono wiele lat temu, trzeba będzie zainwestować miliardy. Wszystkie cele pośrednie wyznaczone na 2020 r. zostały przeoczone, poinformował w czwartek, w 40. rocznicę pierwszego opisu tajemniczej wówczas choroby w Genewie, Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS. Szacuje się, że od tego czasu prawie 35 milionów ludzi zmarło z powodu powikłań związanych z AIDS.

Porażka wynika nie tylko z pandemii koronawirusa, która pochłonęła zasoby w wielu krajach i uniemożliwiła ludziom wykonywanie testów lub przyjmowanie leków. Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. AIDS od kilku lat fundusze międzynarodowe zebrane na walkę z AIDS spadają. W przyszłym tygodniu ONZ chce ogłosić nowe wezwanie do darowizn na szczycie AIDS w Nowym Jorku.

„Bardzo potrzebna jest nowa dynamika”

„Pandemia Covid pokazała politykom, jak bezbronni jesteśmy wszyscy, jak można zatrzymać życie gospodarcze i jak umierają ludzie” – powiedziała DPA dyrektor wykonawcza UNAIDS, Winnie Byanyima.

Dlatego należy teraz rozwinąć nową dynamikę w walce z AIDS. „Wykazaliśmy (w pandemii koronawirusa), że nauka może szybko opracować rozwiązania i wykazaliśmy, że rządy mogą połączyć zasoby” – powiedział Benaimeh. Jest więc ostrożnym optymistą, że możliwe będzie zakończenie pandemii HIV. (dpa)

READ  Komentarz do pamięci ofiar Korony: Spóźniony gest