Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Kaganiec dla sędziów: Unia Europejska pozywa Polskę w związku z reformą sądownictwa

„Prawo kneblowania” dla sędziów
Unia Europejska pozywa Polskę w związku z reformą sądownictwa

W związku z restrukturyzacją sądownictwa Bruksela i Warszawa przecinają tory od lat. Komisja Unii Europejskiej uważa, że ​​niezawisłość polskich sędziów jest zagrożona. Ponieważ konserwatywny rząd nie chce się poddawać, toczy się teraz kolejna procedura przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zajmie się kolejną kontrowersyjną reformą sądownictwa polskiego rządu. Komisja Unii Europejskiej złożyła pozew przeciwko Polsce w sprawie ustawy o karaniu sędziów i zażądała jego zawieszenia na podstawie postanowienia tymczasowego. Komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders mówił o „poważnym” zagrożeniu dla praworządności. Warszawa odrzuciła krytykę, określając ją jako „prawnie i technicznie nieuzasadnioną”.

„Komisja uważa, że ​​kwestionowane przepisy podważają niezawisłość sądownictwa w Polsce i są sprzeczne z rządami prawa unijnego” – powiedział Reynders. Polskim sędziom grozi uchylenie immunitetu przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, co nie gwarantuje jej „niezawisłości i bezstronności”. Polscy sędziowie nie będą także mogli zwracać się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w niektórych postępowaniach sądowych.

Tekst prawny, który przeciwnicy rządu nazywali „prawem kneblowania”, obowiązuje od lutego. Stanowi, że polscy sędziowie mogą zostać ukarani za krytykowanie wcześniejszych reform sądownictwa. Rządząca konserwatywna partia narodowa, Prawo i Sprawiedliwość, twierdzi, że podejmuje działania przeciwko korupcji. Ale opozycja zarzuca rządowi chęć uciszenia sędziów.

“ Ryzyko nieodwracalnej szkody ”

Komisja kontaktowała się z Warszawą już przed wejściem w życie ustawy ze względu na wątpliwości co do jej legalności. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie dał się zniechęcić do swoich planów i wprowadził prawo w życie. Następnie Bruksela wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Reynders powiedział, że obawy, które wielokrotnie wyrażał, nie ustąpiły. Komisja wzywa teraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Reynders powiedział, że istnieje również „ryzyko poważnej i nieodwracalnej szkody dla niezawisłości polskiego sądownictwa i systemu prawnego Federacji”. W związku z tym komisja zwraca się o tymczasowy nakaz w Luksemburgu uniemożliwiający organowi dyscyplinarnemu pozbawienie sędziów immunitetu i uchylenie wcześniejszych decyzji tego rodzaju.

Rzecznik polskiego rządu odrzucił krytykę komisji i apel. „Regulacja zagadnień związanych z sądownictwem jest domeną wyłącznie krajową” – powiedział Piotr Muller na Twitterze. „Polskie przepisy nie odbiegają od standardów Unii Europejskiej”.

Unia Europejska: Polska podważa podział władz

Komisja Unii Europejskiej od lat spiera się z Warszawą ze względu na różne zmiany w sądownictwie. Bruksela zarzuca prawicowemu rządowi systematyczne ograniczanie niezależności sądownictwa i podważanie podziału władzy. Szereg środków naruszających prawo i wyroków wydanych przez Luksemburg oraz bezprecedensowa sprawa karna w Unii Europejskiej zasadniczo nie odwróciła ich od ich toku.

W kwietniu 2018 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości zawiesił działalność nowo utworzonego polskiego organu dyscyplinarnego dla sędziów w 2018 roku do odwołania. Werdykt nadal czeka. Komisja grozi Polsce kolejnym pozwem w związku z niewłaściwym wykonaniem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

READ  Najważniejsze to Netflix, Prime Video, Sky i TV