Connect with us

Tech

Helikopter NASA na Marsie uległ awarii

Published

on

Helikopter NASA na Marsie uległ awarii

HOUSTON — Pomimo ekstremalnych warunków Ingenuity startuje z Marsa — stając się pierwszym samolotem, który odbył podróż na inną planetę. Zaprojektowany na 30 dni helikopter NASA będzie działał przez trzy lata – ale teraz to się skończyło: mały helikopter marsjański nie może już latać.

Zdjęcia przesłane w tym tygodniu na Ziemię pokazały, że co najmniej jedna łopata małego helikoptera została uszkodzona podczas lądowania – ogłosiła w czwartek NASA.

„Ingenuity” nadal stoi w pozycji pionowej i może komunikować się z centrum dowodzenia na ziemi, ale helikopter nie jest już w stanie latać. Mówi się, że misja helikoptera, która pierwotnie miała trwać zaledwie 30 dni, zakończyła się po około trzech latach na Marsie.

„Historyczny lot Ingenuity, pierwszego samolotu na innej planecie, dobiegł końca” – powiedział dyrektor generalny NASA Bill Nelson. „Ten niesamowity helikopter poleciał wyżej i dalej, niż mogliśmy sobie kiedykolwiek wyobrazić, pomagając NASA robić to, co potrafimy najlepiej — czynić niemożliwe możliwym”.

„Ingenuity” wylądował na powierzchni Marsa w lutym 2021 r. na pokładzie łazika „Perseverance”, który od tego czasu poszukuje śladów dawnego życia drobnoustrojów na planecie oraz prowadzi badania nad klimatem i geologią planety.

Niedługo po wylądowaniu helikopter, zasilany akumulatorami litowo-jonowymi i ważący około 1,8 kilograma, jako pierwszy samolot wykonał lot na innej planecie. Helikopter wykonał łącznie 72 loty o łącznym czasie lotu ponad dwie godziny.

Podczas swojego dziewiczego lotu mały helikopter wystartował z powierzchni Marsa o 6:34 czasu CEST w kwietniu 2021 r., wzniósł się na wysokość około trzech metrów, a następnie zawisał w powietrzu przez około 30 sekund, po czym ponownie wylądował. W sumie lot trwał 39,1 sekundy. Następnie naukowcy z NASA zaprojektowali nowe tory lotu w ramach „innowacji”.

READ  Czy badacze odkryli drugą Ziemię w naszym Układzie Słonecznym?

Wyprawy w ekstremalnych warunkach

Helikopter musiał wytrzymać trudne warunki panujące na Marsie: w nocy temperatura sięga minus 90 stopni Celsjusza, co może oznaczać wyrok śmierci dla akumulatorów i elektroniki.

Ze względu na cienką atmosferę, która jest tylko około 1% gęstsza od ziemskiej, wirniki Ingenuity musiały przyspieszać do 2537 obrotów na minutę, czyli kilka razy szybciej niż helikoptery na Ziemi. Energię potrzebną do tego wysiłku „Creativity” czerpał z akumulatora zasilanego promieniami słonecznymi.

Administrator NASA Teddy Tzanitos powiedział, że nawet jeśli Ingenuity nie będzie już mógł latać, helikopter będzie miał wpływ na przyszłość podróży kosmicznych. „Pierwszy w historii helikopter marsjański ukształtuje przyszłość eksploracji kosmosu i będzie inspirował floty samolotów na Marsie – i na innych światach – przez nadchodzące dziesięciolecia”.

© Niemiecka Agencja Informacyjna | Postać: NASA | 28.01.2024 08:08

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Po Macbooku Air: Macbook Pro z M3 będzie obsługiwał dwa zewnętrzne wyświetlacze

Published

on

Po Macbooku Air: Macbook Pro z M3 będzie obsługiwał dwa zewnętrzne wyświetlacze

Kiedy Apple wprowadziło niedawno nowego Macbooka Air z chipem M3, prawdziwą niespodzianką nie był sam chipset M3. Co ciekawe, nowa generacja obsługuje dwa zewnętrzne ekrany, a nie tylko jeden. Posiadacze droższego Macbooka Pro z chipem M3 (test) zapewne będą się zastanawiać, czy oni też mają taką opcję.


Apple potwierdzone Magazyn 9to5Mac Teraz modele Pro są również aktualizowane za pomocą aktualizacji oprogramowania. Można wówczas wykorzystać dwa panele zewnętrzne, jak w nowym 13- i 15-calowym Macbooku Air. Generalnie jest jednak pewien haczyk. Można połączyć dwa panele o rozdzielczości 5K i częstotliwości obrazu 60 Hz. Jednak w tym celu klienci muszą zamknąć wbudowany wyświetlacz Macbooka.

Łącznie maksymalnie dwa ekrany

W praktyce M3 może nadal sterować maksymalnie dwoma panelami. Możliwa jest dowolna kombinacja wyświetlaczy zewnętrznych i wbudowanych. Jest to nadal zaleta w produktywnym środowisku pracy, ponieważ większe wyświetlacze mogą wyświetlać więcej okien obok siebie, bez sprawiania wrażenia, że ​​czcionki i elementy obrazu są zbyt małe. Monitory zewnętrzne można również regulować w wygodniejszy sposób. Jest to bardzo ważne na dłuższą metę w przypadku pracy biurowej.

Firma Apple nie ogłosiła jeszcze, kiedy klienci otrzymają aktualizację dla swojego MacBooka Pro M3. Być może zostanie on wydany w nadchodzących tygodniach. Rodzi się również pytanie: czy ta funkcja jest możliwa również w przypadku Macbooka Air z chipem M2? W końcu urządzenie nadal jest oferowane przez Apple jako tania alternatywa. W przyszłości klienci mogą być zaskoczeni, jeśli ich nowo zakupione M2 obsługuje tylko jedną kartę zewnętrzną.

READ  Dziś dzięki PS Portal i FC24 – możesz wziąć udział i wygrać


Continue Reading

Tech

Nintendo Switch: ugoda w wysokości 1 miliona dolarów w sporze prawnym dotyczącym emulatora Yuzu

Published

on

Nintendo Switch: ugoda w wysokości 1 miliona dolarów w sporze prawnym dotyczącym emulatora Yuzu

Emulator Switch Yuzu spowodował między innymi, że The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom zostało pirackie ponad milion razy, dlatego Nintendo złożyło pozew. Teraz okazuje się, że trwa już ugoda na kwotę miliona dolarów.

Emulator Switch Yuzu został pierwotnie wydany w 2018 roku, kilka miesięcy po premierze samego Nintendo Switch, a oprogramowanie umożliwiło granie w gry Switcha na komputerach stacjonarnych lub smartfonach – w tym hitowy hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Nintendo niedawno rozpoczęło spór prawny przeciwko twórcom Yuzu z powodu ponad miliona ataków hakerskich na samo Tears of the Kingdom przy użyciu Yuzu – nie wspominając już o innych tytułach na Switcha i wynikających z tego szkodach. To, co początkowo wydawało się czasochłonnym i długotrwałym procesem prawnym, teraz okazało się szybkim rozwiązaniem.

Mówi się, że pozew przeciwko twórcom Yuzu został już rozstrzygnięty, ponieważ osiągnęli ugodę z Nintendo. Zapewnia to Nintendo odszkodowanie w wysokości 2,4 miliona dolarów oraz stały nakaz sądowy, dzięki czemu emulator Yuzu należy już do przeszłości. Dalsza dystrybucja Emulatora, a także marketing lub wzmianki w mediach społecznościowych są surowo zabronione. Z nazwy domeny też warto zrezygnować.

Nintendo i twórcy Yuzu for Tropic Haze złożyli do sądu dokumenty ugodowe po tym, jak Nintendo potępiło naruszenie praw autorskich, obejście zabezpieczeń Switcha i sprzedaż takich technologii obchodzenia. Aby osiągnięte obecnie porozumienie mogło ostatecznie zakończyć postępowanie, nadal konieczna jest zgoda sędziego.

Japończycy podkreślają w ten sposób swoją reputację podmiotu walczącego z naruszeniami ich praw własności intelektualnej. W przeszłości podejmowano już różne działania w tym zakresie, m.in. przeciwko witrynom pirackim, takim jak RomUnivers, któremu również nakazano zapłacić ponad 2 mln dolarów odszkodowania. Haker Switcha, Gary Bowser, został ukarany mandatem za sprzedaż hacków na Switcha. Jego wyrok już wygasł, ale nadal jest winien Nintendo 10 milionów dolarów odszkodowania.

READ  Dziś dzięki PS Portal i FC24 – możesz wziąć udział i wygrać
The Legend of Zelda – dlatego Tears of the Kingdom jest na każdym Switchu!

Powiemy Ci, dlaczego teraz jest idealny moment, aby zacząć grać w The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Continue Reading

Tech

Nowy odcinek podcastu: Wymiana ciepła w oczyszczalni ścieków w Jenie: gazeta dla zakładów komunalnych

Published

on

Nowy odcinek podcastu: Wymiana ciepła w oczyszczalni ścieków w Jenie: gazeta dla zakładów komunalnych

„2% zapotrzebowania energetycznego sieci ciepłowniczej pokrywamy biogazem, a w przyszłości podwoimy ten udział” – wyjaśnia Christian Dornak, dyrektor ds. strategii w Stadtwerke Jena Netze.

Tutaj również zastosowany zostanie elektrolizer: „Chcemy wtłoczyć wytwarzany tu zielony wodór do fermentora, a następnie wykorzystać go poprzez bioretrofitację za pomocą CO2”.2 Oraz wodór, który dodatkowo będzie produkował zielony metan.” Podwoiłoby to wydajność biogazowni.

Biogaz ma przyszłość w Turyngii

„Biogaz odgrywa w Turyngii dużą rolę ze względu na nasz krajobraz” – wyjaśnia Jana Liebe, dyrektor generalna sieci energii odnawialnej w Turyngii (ThEEN). W sumie działają 273 biogazownie. „Nasi uczestnicy sieci znajdują rozwiązania zwiększające wykorzystanie tego biogazu, aby można go było wprowadzać do sieci gazowych lub sieci ciepłowniczych”.

Sieć Energii Odnawialnej Turyngii to sieć jurysdykcyjna, której członkiem jest również Stadtwerke Jena. „Prawo klimatyczne dało nam możliwość wyjścia poza nasze linie dostaw, ponieważ istnieją wymogi umożliwiające postęp w zakresie dekarbonizacji” – mówi Dornak. „Łączymy wiedzę i wspólnie pracujemy nad rozwiązaniem”.

„Wszędzie będzie mieszanka technologii”.

Stało się jasne, że nie ma złotego standardu, który zapewniłby neutralność klimatyczną dostaw ciepła: „Wszędzie będzie stosowana mieszanka technologii, a my wywodzimy się z systemu opartego w 100% na gaz ziemny i, co do zasady, cztery do pięciu zastosowane zostaną technologie.” Wykorzystaj to w przyszłości.”

W podcaście dowiesz się, jak przebiega transformacja cieplna w Jenie i jaka jest misja komunikacyjna ThEEN.

Nasz podcast o wymianie ciepła

Cały pierwszy sezon „In Focus” poświęcony jest tematowi ciepła. Aby nie przegapić żadnego odcinka Zasubskrybuj „In Focus” w swojej aplikacji do podcastów. (BFA)

READ  Farming Simulator 22 ogłoszony z DLSS i DLAA
Continue Reading

Trending