Connect with us

Tech

Dziewięć dziwnych nowych stworzeń w Pulsar Zoo

Published

on

Dziewięć dziwnych nowych stworzeń w Pulsar Zoo

MeerKAT wykrywa kosmiczne latarnie o niezwykłych właściwościach

Dziewięć pulsarów milisekundowych, większość z nich w rzadkich, a czasem nietypowych układach podwójnych: to pierwsze wyniki ukierunkowanego przeglądu przeprowadzonego przez południowoafrykańską sieć teleskopów MeerKAT. Zostało to opublikowane dzisiaj przez międzynarodowy zespół z dużym udziałem naukowców z Instytutu Fizyki Grawitacyjnej im. Maxa Plancka (Instytut Alberta Einsteina) oraz Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka. Wybrali 79 nieznanych źródeł, takich jak pulsary, z obserwacji wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Promieniowania Gamma Fermi i obserwowali je w paśmie radiowym za pomocą MeerKAT. Połączenie tej sprawdzonej metody z siecią teleskopów nowej generacji ma wyraźną przewagę nad poprzednimi przeglądami. Zespół wykrył dziewięć szybko obracających się gwiazd neutronowych, w większości o niezwykłych właściwościach. W dwóch z tych obiektów wykryto impulsy promieniowania gamma, analogi optyczne i rentgenowskie z innego systemu. Zespół odpowiedzialny za tę publikację poszukiwał również trwałych fal grawitacyjnych z gwiazdy neutronowej. Wyniki te podkreślają znaczenie poszukiwania pulsarów radiowych w katalogach niezidentyfikowanych źródeł promieniowania gamma. Powinny one dostarczyć więcej informacji: naukowcy są pewni, że przyszłe obserwacje ujawnią o wiele więcej pulsarów milisekundowych.

„W naszym przeglądzie trapów obserwowaliśmy wybór obiecujących źródeł podobnych do pulsarów za pomocą MeerKAT, stosunkowo nowego i bardzo czułego radioteleskopu, wraz z zastrzeżonym oprogramowaniem analitycznym” – mówi Colin Clark, lider grupy w Instytucie Fizyki Grawitacyjnej im. Maxa Plancka. Albert-Einstein Institute) w Hanowerze i pierwszy autor badania. „Nagrodą za nasze wysiłki jest powód do dumy: odkryliśmy dziewięć nowych pulsarów milisekundowych, niektóre z nich dość niezwykłe”.

Zespół zastosował sprawdzone podejście do odkrywania nowych pulsarów milisekundowych: katalog Fermi Large Area Telescope rejestruje źródła promieniowania gamma wykryte przez kosmiczny teleskop Fermi Gamma-ray Space Telescope NASA w ciągu ośmiu lat obserwacji. Katalog ten zawiera informacje o lokalizacji źródeł na niebie, rozkładzie energii promieni gamma oraz czasowych zmianach jasności promieni gamma. „Wykorzystaliśmy metody uczenia maszynowego, aby określić prawdopodobieństwo, że wszystkie źródła w katalogu Fermiego, które nie są powiązane ze znanymi ciałami niebieskimi, są pulsarami” – wyjaśnia Clark. „W ten sposób zidentyfikowaliśmy źródła najbardziej podobne do pulsarów w katalogu Fermiego. Następnie zawęziliśmy naszą listę do tych, które najprawdopodobniej będą wykrywalne w naszym przeglądzie. Następnie zaobserwowaliśmy 79 odwiertów za pomocą MeerKAT.”

MeerKAT oferuje niespotykaną czułość na południowym niebie

MeerKAT to układ 64 anten parabolicznych o efektywnej średnicy 13,5 metra każda w Karoo w RPA. MeerKAT oferuje bezprecedensową czułość na ciała niebieskie na półkuli południowej. Jest w stanie wykryć źródła pięciokrotnie słabsze niż obserwowane przez drugi, bardziej czuły teleskop na półkuli południowej.

Projekt MeerKAT Large Survey of Transient Stars and Pulsars (Trapum) wykorzystuje tę czułość do poszukiwania nowych pulsarów w tych częściach nieba, w których występuje największe prawdopodobieństwo ich znalezienia: gromadach kulistych, pobliskich galaktykach, pozostałościach supernowych i – jak ta sonda . Nieznane źródła promieniowania gamma. Wymaga to opracowania specjalnych komputerów, które zbierają dane z anten MeerKAT do wirtualnego dużego radioteleskopu zdolnego do jednoczesnej obserwacji prawie 500 blisko rozmieszczonych miejsc na niebie.

W Trapum Survey of Fermi, astronomowie wykorzystują dodatkową czułość MeerKAT, aby skrócić czas obserwacji do zaledwie 10 minut. To znacznie krócej niż godziny obserwacyjne wymagane wcześniej do znalezienia pulsarów w tych źródłach.

Krótkie notatki mają kilka zalet: więcej źródeł można zarejestrować w ograniczonym czasie obserwacji. Można je obserwować wielokrotnie, co zwiększa szansę na dostrzeżenie nowego pulsara radiowego, ponieważ nie zawsze są one widoczne za pierwszym razem. Przegląd pulsarów trapum obejmował dwie obserwacje dla każdego źródła. Analiza krótkich obserwacji jest mniej wymagająca obliczeniowo niż analiza dłuższych obserwacji. Ponadto ruch orbitalny w układach podwójnych gwiazd może komplikować wykrywanie pulsarów radiowych. W krótkim okresie obserwacji ruch pulsara jest prawie stały, co minimalizuje niekorzystny efekt zmiany ruchu orbitalnego.

Oprócz wysokiej czułości, sieć teleskopu MeerKAT oferuje jeszcze jedną przewagę nad radioteleskopami z pojedynczą anteną paraboliczną ze względu na szeroki zasięg. MeerKAT może zlokalizować niebo w poszukiwaniu nowych źródeł z bardzo dużą dokładnością. Umożliwia to szybkie skanowanie kontrolne na innych długościach fal.

Dziewięć nowych pulsarów milisekundowych

Poszukiwanie pulsarów z dużą ilością danych generowanych podczas obserwacji uderzeniowych wymaga dużej mocy obliczeniowej i szybkiego przetwarzania, aby zwolnić pamięć na więcej obserwacji.

„Użyliśmy specjalnie opracowanych metod analizy danych działających na 120 procesorach graficznych w zastrzeżonym klastrze obliczeniowym, aby zbadać nasze obserwacje MeerKAT. Szybko znaleźliśmy dziewięć potencjalnych pulsarów milisekundowych, z których wszystkie byliśmy w stanie potwierdzić dodatkowymi obserwacjami MeerKAT” – mówi Iwan Parr. lider grupy w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka i naukowiec projektu Trapum. „To niezwykłe, że byliśmy w stanie wykorzystać te potwierdzające obserwacje do poprawy lokalizacji nieba, ponieważ MeerKAT jest w stanie jednocześnie obserwować wiele zbiegających się miejsc na niebie. Jest to nieocenione w dalszych badaniach na różnych długościach fal”.

Pobliski układ podwójny składający się z pulsara i białego karła

Następnie szczegółowo zbadano jeden z wykrytych pulsarów, PSR J1526-2744. Po wykryciu tego pulsara radiowego w układzie podwójnym gwiazd, naukowcy wykryli również impulsy promieniowania gamma gwiazdy neutronowej. Z pomocą wszystkich dostępnych danych Fermiego byli w stanie szczegółowo zbadać ruch orbitalny i określić właściwości układu podwójnego gwiazd. Najprawdopodobniej gwiazda neutronowa okrąża wspólny środek masy z lekkim białym karłem w mniej niż pięć godzin. Byłby to jeden z najkrótszych znanych okresów orbitalnych dla takich układów podwójnych.

Zespół poszukiwał również tak zwanych trwałych fal grawitacyjnych z PSR J1526-2744. Gdyby gwiazda neutronowa została zdeformowana, emitowałaby fale grawitacyjne o dwukrotnie większej częstotliwości rotacji. Naukowcy wykorzystali wszystkie publicznie dostępne zaawansowane dane LIGO z obserwacji O1, O2 i O3. Znając dokładnie ruch pulsara w układzie podwójnym dzięki obserwacjom w zakresie promieniowania gamma, zespół badawczy osiągnął najwyższą możliwą czułość w poszukiwaniu fal grawitacyjnych.

fale grawitacyjne

Chociaż nie zaobserwowali trwałych fal grawitacyjnych z PSR J1526-2744, byli w stanie zmierzyć, jak daleko gwiazda neutronowa odeszła od idealnej symetrii osiowej. „Teraz wiemy, że PSR J1526-2744 jest rzeczywiście bardzo symetryczny. Pokazaliśmy, że równik gwiazdy neutronowej nie może odchylić się od pełnego koła o więcej niż średnica ludzkiego włosa” – mówi Anjana Ashok, doktorantka w niezależna, stała grupa badawcza Maxa Plancka. Ciągłe fale grawitacyjne” w Instytucie Fizyki Grawitacyjnej im. Maxa Plancka w Hanowerze. Prowadziła poszukiwania fal grawitacyjnych.

Dwa inne pulsary, PSR J1036-4353 i PSR J1803-6707, są typowymi układami pulsarowymi złożonymi z gwiazd neutronowych z gwiazdami towarzyszącymi o masie co najmniej jednej czwartej masy naszego Słońca. Te pulsary niszczą swoich partnerów, wysysając ich z czasem do sucha, podobnie jak australijskie pająki redback, których samice zjadają samce po kryciu.

Po szybkim i dokładnym określeniu pozycji pulsarów dzięki unikalnym możliwościom MeerKAT, zespół zidentyfikował pulsary towarzyszące w katalogu gwiazd misji Gaia Astrometry i zbadał je w widmie optycznym za pomocą kamery Ultracam na Teleskopie Nowej Technologii Europejskiego Obserwatorium Południowego. Ponadto znaleźli zdjęcie rentgenowskie PSR J1803-6707 w danych z pierwszego kompleksowego przeglądu eRosita. Promienie rentgenowskie prawdopodobnie pochodzą z energetycznego wiatru pulsarowego zderzającego się z materią odparowaną przez towarzysza. Jest to typowe dla systemów Redback.

Pulsary ukrywają się w katalogu

Trudno oszacować liczbę nieodkrytych pulsarów ukrywających się za pulsaropodobnymi źródłami Fermiego. Astronomowie są jednak pewni, że przyszłe obserwacje wciąż będą w stanie wykryć kilka pulsarów milisekundowych. Lista rzeczy, które należy uważnie obserwować, obejmuje już kandydatów, którzy najprawdopodobniej są pulsarami. Jednak w wielu przeglądach dotychczas nie wykazały żadnych pulsujących fal radiowych ani promieni gamma. Nowe teleskopy, metody analizy i wielokrotne próby obserwacji mogą kiedyś udowodnić, że w rzeczywistości są to pulsary. W miarę wydłużania się czasu obserwacji Fermiego katalog źródeł będzie się powiększał i pojawi się więcej źródeł podobnych do pulsarów, które staną się potencjalnymi celami.

„Nasze wyniki, które są dopiero pierwszymi z badania Trapum źródeł Fermiego, naprawdę pokazują ogromny potencjał MeerKAT. Dzięki MeerKAT i specjalnemu oprogramowaniu możemy nie tylko wykrywać nowe pulsary z milisekundy, ale także szybko i dokładnie je lokalizować, – mówi Clark. „Obserwacje MeerKAT są bardzo pomocne w śledzeniu na różnych długościach fal, wyszukiwaniu katalogów i przyszłych obserwacjach – innymi słowy, pulsary sprawiają, że milisekundy są darem, który wciąż daje”.

READ  FIFA 23: Edycja, FUT, Crossplay, tryb kariery i inne innowacje
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Długa droga do ukrytego identyfikatora twarzy pod ekranem

Published

on

Długa droga do ukrytego identyfikatora twarzy pod ekranem

Cytuje publikacje branżowe <#LINK TEXT="TheElec" URL="https://www.thelec.kr/news/articleView.html?idxno=24568"> Źródła gigantycznego producenta LG Innotek podają, że technologia Face Under-display ID prawdopodobnie pojawi się w ofercie iPhone’a dopiero w generacji iPhone’a 19, co ma nastąpić najwcześniej w 2027 roku.

Z raportu wynika, że ​​Apple ocenił rozwiązania kilku dostawców, ale nie jest jeszcze usatysfakcjonowany kompromisami w zakresie jakości wymaganymi do umieszczenia obecnie odsłoniętego wyświetlacza Face ID i towarzyszącej mu kamery na podczerwień pod wyświetlaczem iPhone’a.

System Face ID wyświetla złożony wzór punktów podczerwieni na twarzy użytkownika i wykrywa zniekształcenia za pomocą specjalnej kamery na podczerwień, aby utworzyć mapę głębi w celu uwierzytelnienia. Eksperci twierdzą, że samą kamerę na podczerwień trzeba będzie umieścić poza zasięgiem wzroku z mniejszym trudem niż wyświetlacz z matrycą punktową, ale Apple prawdopodobnie zintegruje cały pakiet Face ID, gdy jakość zostanie uznana za akceptowalną.

Pod ekranem powinien znaleźć się także aparat do selfie znajdujący się z przodu iPhone’a. To potrwa dłużej.

Próby ukrycia funkcji Face ID i aparatu do selfie są postrzegane jako kluczowe kroki w długoterminowej wizji Apple polegającej na stworzeniu iPhone’a z gładkim przodem bez ramki.

Firma LG Innotek i producent wyświetlaczy Samsung są znani z grona głównych dostawców dostarczających Apple prototypy i konkurencyjne rozwiązania do testów. Źródła wskazują jednak na rygorystyczne standardy jakości Apple, które jak dotąd prowadziły do ​​wielokrotnych odrzuceń.

Eksperci zakładają, że Apple tymczasowo zachowa niewielki otwór na przedni aparat.

Lata wyścigów o niewidzialną technologię

Pogłoski o dalszym rozwoju technologii wyświetlaczy podekranowych krążą już od niemal pół dekady.

Popularne treści z Mac Life+

Apple iPhone 13 (128 GB) – niebieski

649,00 euro

READ  Mówi się, że Apple planuje MacBooka Pro z M2 Pro i M2 Max do końca 2022 roku
Continue Reading

Tech

Kontroler dostępu PlayStation i bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore są już dostępne

Published

on

Kontroler dostępu PlayStation i bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore są już dostępne

Już dziś dostępne są dodatkowe oficjalne akcesoria PlayStation, w tym kontroler dostępu PlayStation, bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore i adapter USB PlayStation Link do konsoli PS5.

Kontroler dostępu PlayStation sprawia, że ​​gra staje się bardziej włączająca i pomaga osobom niepełnosprawnym grać dłużej i wygodniej. Opracowany we współpracy z ekspertami ds. dostępności pakiet sterowania oferuje liczne opcje dostosowywania, od układu po konfiguracje. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie wrażeń z gry do indywidualnych potrzeb.

„Dla nas dostępność zaczyna się od rozpakowania produktu. Opakowanie Kontrolera Dostępu jest zaprojektowane tak, aby można je było otworzyć jedną ręką. ” Wewnątrz znajdują się wycięcia umożliwiające wygodne uporządkowanie poszczególnych elementów zestawu (w tym 19 wymiennych nasadek na klawisze i 3 nakładki samoprzylepne) na Pojedyncza warstwa ułatwiająca identyfikację i dostęp.”

Blog o PlayStation

Kontroler dostępu PlayStation jest dostępny w sklepach za 89,99 euro oraz jako zestaw innej firmy.

Bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore

Od dziś dostępne są także bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore i adapter USB do PlayStation Link. Dzięki planarnym przetwornikom magnetycznym bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore zapewniają wyjątkowo realistyczny dźwięk, którym można cieszyć się bez żadnych strat dzięki technologii PlayStation Link. Do korzystania ze słuchawek na PS5 potrzebny jest adapter USB, który zapewnia szybkie i bezstratne połączenie bezprzewodowe.

Recenzje bezprzewodowych słuchawek dousznych Pulse Explore były jak dotąd dość mieszane i chociaż wyglądają imponująco, mają pewne problemy z dźwiękiem 3D i wygodą. Można to poprawić w przyszłym roku dzięki nowym bezprzewodowym słuchawkom PULSE Elite.

Bezprzewodowe słuchawki douszne Pulse Explore są dostępne w sklepach w sugerowanej cenie detalicznej 219,99 EUR. Cena adaptera USB PlayStation Link wynosi 24,99 euro.

Continue Reading

Tech

Microsoft uczy Copilot nowych rzeczy

Published

on

Microsoft uczy Copilot nowych rzeczy

Asystent sztucznej inteligencji firmy Microsoft nazywa się Copilot i występuje we wszystkich możliwych programach i ofertach firmy Microsoft, niezależnie od tego, czy jest to system Windows, Office, SharePoint, Teams, Designer, Defender, różne studia czy przeglądarka. W listopadzie firma pogrzebała swoją poprzednią nazwę „Bing Chat”. Microsoft obiecuje teraz nowe funkcje wydajnościowe dla Copilot.

reklama

Jest obecnie w fazie testów i oczekuje się, że „wkrótce” stanie się publicznie dostępny. Microsoft twierdzi. Cztery tygodnie temu, Microsoft Partner OpenAI uruchomiło GPT-4 Turbo. Ten bardziej niezawodny model językowy będzie także zasilał Copilot „w nadchodzących tygodniach”. Dostępny jest już nowy model generowania obrazu: DALL-E 3 jest również drugim pilotem Na Bingu-Strona internetowa jest gotowa.

Drugi pilot otrzymuje także tzw. tłumacz kodów. Wkrótce będzie mógł pomagać w programowaniu, obliczeniach, analizie danych, przedstawianiu graficznym i innych zadaniach.

Każdy, kto przegląda przeglądarkę Edge, korzysta z wersji przeglądarki Chromium firmy Microsoft. W Edge można teraz oznaczać tekst na stronach internetowych osób trzecich i kierować drugim pilotem, aby sparafrazował treść.

GPT-4 Turbo jest multimedialny, co oznacza, że ​​może łączyć tekst, obrazy i dźwięki. Powinno to pomóc w wyszukiwaniu obrazów w Bing. Użytkownicy mogą przesyłać obrazy i tekst — na przykład firma Microsoft wyświetla pytanie związane ze sceną przedstawioną na obrazie. Bing wkrótce spróbuje ocenić i odpowiedzieć na te połączone pytania.

W Bing pojawi się także coś nowego Usługa głębokiego wyszukiwania. W razie potrzeby zastępuje pytania dotyczące złożonych tematów bardziej szczegółowymi i sformułowanymi pytaniami. Korzystając z pytań generowanych przez sztuczną inteligencję, Bing musi następnie wygenerować wyniki wyszukiwania, które nie zostałyby wyświetlone, gdyby pytanie zostało pierwotnie sformułowane, na przykład dlatego, że wyszukiwane hasła w ogóle nie pojawiają się w dokumentach wyników. Jednak głębokie wyszukiwanie zajmuje do pół minuty. Dlatego głębokie wyszukiwanie nie jest odpowiednie ani przeznaczone do codziennych zapytań. Dodatkowo zużycie energii na serwerach Microsoftu prawdopodobnie będzie imponujące.

READ  Kosmiczna epopeja: „Starfield” przełamuje stereotypy związane z odgrywaniem ról


(S)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending