Connect with us

Economy

Dom Polski lśni pewnością siebie – DW – 18 stycznia 2023

Published

on

Dom Polski lśni pewnością siebie – DW – 18 stycznia 2023

Prezydent Polski właśnie przyjechał swoim samochodem. Andrzej Duda szybko udaje się do sali obok, aby porozmawiać z prezydentami Łotwy i Litwy. Polski dom napisane dużymi literami na fasadzie dwupiętrowego budynku. Nawet z daleka widać świecący na czerwono napis.

Lokalizacja jest idealna: w samym środku parku, przy nieoficjalnej głównej ulicy Światowe Forum Ekonomiczne (Światowe Forum Ekonomiczne). Na terenie obiektu znajduje się bar, przestrzeń dla grup dyskusyjnych oraz wydzielone pokoje, w których można spokojnie porozmawiać.

Własny dom na Światowym Forum Ekonomicznym

„To był pomysł prezydenta, żeby podczas Światowego Forum Ekonomicznego utworzyć ten Dom Polski. Miał to być punkt kontaktowy podczas Światowego Forum Ekonomicznego, do nawiązywania kontaktów z Polską. Przede wszystkim biznesowy, ale oczywiście także polityczny” mówi Sylwia. Dalica, która prowadzi dom i jest w nim od jego powstania w 2019 r. Dalica twierdzi, że o wszystko dba 60 pracowników, od cateringu po ochronę.

Prezydent RP Andrzej Duda odpowiada na pytania dziennikarzy w Domu Polskim w DavosFoto: Manuela Casper-Claridge/DW

„Jesteśmy Polski Most do Wolności– twierdzi z dumą, cytując także Prezydenta. Zaangażowanie Polska W przypadku Ukrainy jest to często temat codziennych grup dyskusyjnych, ale często dyskutuje się także o sposobach wyjścia z obecnego kryzysu energetycznego czy cyberbezpieczeństwa.

Biznesmen Peter Peschneidt lubi korzystać z Domu Polskiego. Wraz z żoną Elżbietą doradzają polskim i szwajcarskim firmom. Przez długi czas pracował w Szwajcarii, a teraz chce pobudzić współpracę między obydwoma krajami. „Od razu odbyłem tu bardzo miłe rozmowy” – mówi entuzjastycznie.

Prezydent odpowiada

Kawa i herbata serwowana jest na pierwszym piętrze, a niektóre ekipy telewizyjne ustawiają swoje kamery w pokoju obok. Sala udekorowana jest polskimi flagami. Prezydent RP wkrótce wygłosi oświadczenie i odpowie na pytania dziennikarzy.

Zainteresowanie mediów punktem widzenia Polski jest duże Foto: Manuela Casper-Claridge/DW

Przyjeżdża Andrzej Duda ze świtą bezpieczeństwa i opowiada o spotkaniu ze swoimi litewskimi i łotewskimi kolegami. Podkreślił, że mają wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa. the Wojna na Ukrainie Konsekwencje dominują w wielu jego rozmowach.

READ  Dzień Giełdy Poniedziałek 10 października 2022

Dodał: „Chcemy, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej, a może zakończyć się jedynie zwycięstwem Ukrainy”.Rosja Trzeba go pokonać.”

Popularny rozmówca

Nie ma zbyt wiele czasu na odpowiadanie na pytania. Następne spotkanie już czeka. Dziś w Davos polski prezydent stał się pożądanym partnerem do rozmów. Zasiada na wielkich podium, mówiąc o potencjale obronnym Europy, o możliwości dostarczenia czołgów Ukrainie, o przywróceniu bezpieczeństwa i pokoju.

Teatr mu odpowiada. Na spotkanie do Szwajcarii przyjechali uczestnicy ze 130 krajów. Jest wśród nich 50 szefów państw i rządów, 200 ministrów i 1500 liderów biznesu. Niektórzy mówią o gromadzeniu się „globalnej elity” w szwajcarskich górach w te zimne styczniowe dni. „Światowe Forum Ekonomiczne w Davos powraca” – mówi z przekonaniem Andrzej Duda. „Atmosfera tutaj jest bardzo dynamiczna.”

W Światowym Forum Ekonomicznym uczestniczyli także Premier RP, Minister Finansów i Minister Cyfryzacji, a także wielu przedstawicieli polskiego biznesu. Nowocześni, otwarci i pewni siebie – tak wyglądasz w Davos i Dom Polski to najlepiej odzwierciedla.

Mark Bednar, partner w Klima.Metrix, sprzedaje oprogramowanie, którego firmy mogą używać do pomiaru emisji dwutlenku węgla.Foto: Manuela Casper-Claridge/DW

Nieskomplikowane spotkania

Mark Bednar, partner w Klima.Metrix, sprzedaje oprogramowanie, którego firmy mogą używać do pomiaru emisji dwutlenku węgla. Rynek rosnący, bo na nim działa coraz więcej firm Unia Europejska Jesteśmy zobowiązani do przekazania tej informacji.

Wkrótce porozumiał się w Domu Polskim z szefem dużego polskiego banku. „Było to bardzo przyjazne powitanie i od razu nawiązaliśmy konkretną rozmowę. To znacznie lepsze niż wcześniejsze wszczynanie dochodzenia” – mówi młody biznesmen.

Na zakończenie weekendu w Davos odbędzie się polska impreza. Z pierogami, wódką i mnóstwem gości. Sylwija Dalica zorganizowała to wraz ze swoim zespołem. „Będzie też muzyka na żywo” – mówi. „Elektryczne dziewczyny „To nazwa żeńskiej grupy.” Ten wieczór będzie prawdopodobnie bardziej pracowity Polski dom Niż to już jest w każdym razie.

READ  DAX zamyka się bez zmian - Dow ledwo się rusza - Europejski Bank Centralny potwierdza kurs - Deutsche Bank prognozuje miliardy na miliony - Extron ponownie podnosi oczekiwania - Koncentracja na Deutsche Wonen, GameStop, BMW, Stylantis | Wiadomość
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Sarrazin: W ten sposób budżet federalny znów staje się zdrowy

Published

on

W latach 2002-2009 podciął budżet Berlina i uratował miasto przed ruiną. Były senator finansów socjaldemokratów, następnie bankier federalny i dziennikarz Thilo Sarrazin opowiada o tym, jak zrestrukturyzować budżet federalny

Zdaniem byłego berlińskiego senatora ds. finansów Thilo Sarrazina, początkowe pytanie w przypadku jakiejkolwiek restrukturyzacji finansów państwa brzmi: „Gdzie nie są pokrywane niezbędne wydatki, a gdzie wydatki niepotrzebne?”

Brakuje środków na obronę narodową i infrastrukturę. Co roku do armii niemieckiej powinno wpływać 40 miliardów euro, na autostrady od pięciu do sześciu miliardów euro, a kolejne pięć miliardów do Deutsche Bahn.

Dodatkowe wydatki należy zaoszczędzić gdzie indziej. Tutaj Sarrazin proponuje: zmniejszenie funduszy obywateli i umożliwienie mniejszej liczbie beneficjentów składek – oszczędność 30 miliardów euro. Obetnij pomoc rozwojową, ponieważ jest „w dużej mierze niepotrzebna lub nawet szkodliwa dla odbiorców”: kolejne dwanaście miliardów.

Dodatkowe pięć miliardów można by zaoszczędzić, gdyby wyeliminowano wydatki pozadyplomatyczne w Departamencie Stanu – na przykład prezenty wręczane przez minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock podczas jej podróży; Powstało tu swego rodzaju drugie Ministerstwo Pomocy Rozwojowej.

Bariera konfliktu dla rodziny

„Lukę między rozumem a nonsensem wypełnia się pastą państwową”.

„Jeśli teraz zwolnicie sześciu z siedmiu ministrów stanu Roberta Habecka, aby poprawić jakość jego pracy, a następnie zaczniecie tam ponownie pracować i zmniejszycie liczbę urzędników państwowych, zaoszczędzicie jeszcze kilkaset milionów” – szacuje Sarrazin. Ministerstwo Gospodarki.

Bo to nie tylko przyciągnęło uwagę ministrów stanu z lobby klimatycznego, ale także spowodowało wysokie koszty doradztwa. „Myśląc samodzielnie i korzystając z wiedzy urzędników ministerstwa, jakość wszystkich decyzji ulegnie poprawie, a na głowy decydentów wiać zupełnie inne wiatry. Umożliwiłoby to nowe, nieznane oszczędności, które szacuję na kolejne 20 miliardów euro.

„Te propozycje są w 98% poważne” – podsumowuje Sarrazin ironicznie. Uważa, że ​​obecny rząd „nie ma pomysłów ani woli politycznej, aby przeprowadzić niezbędną reorganizację”.

READ  Produkcja w Europie szybko rośnie: czy Niemcy wkrótce staną się bastionem ogniw baterii?

Można by pomyśleć, że Christian Lindner i FDP to partnerzy koalicji w rządzie, którzy chcą i potrafią wdrożyć oszczędności. Zamiast jednak wyznaczać cele w zakresie oszczędności, Lindner wysłał okólniki do swoich kolegów z gabinetu, prosząc ich o sugestie. „żart!” Komentarz Sarrazina. Minister, który nie chce oszczędzać, „zaproponuje dokładnie te rzeczy, które są politycznie kontrowersyjne lub niemożliwe do zrealizowania”. Podważałoby to wysiłki oszczędnościowe.

„Nigdy nie udało się przekonać ministra, aby zaoszczędził pieniądze, przekonując go”. Ponieważ „kwestie przywództwa są także kwestiami władzy”, celem kanclerza jest jedynie utrzymanie się przy władzy do końca kadencji. Oszczędzanie nie pomaga. Rada Sarrazina: Schulz będzie musiał sporządzić z Lindnerem listę oszczędności i jej przestrzegać.

Wydany 27 sierpnia:
Thilo Sarrazin, Niemcy są na złej drodze Dokąd zmierza nasz kraj? LMV, twarda oprawa z obwolutą, 288 stron, 26,00 €.
Zamów już teraz w przedsprzedaży w sklepie TE!!!


Kupując w sklepie TE, wspierasz niezależne dziennikarstwo Tichys Insight! Dziękuję bardzo za to!!>>>

Continue Reading

Economy

Szeroko wyciągaj owoce z Ediki, Rio i Kauflandu – ryzyko zadławienia

Published

on

Szeroko wyciągaj owoce z Ediki, Rio i Kauflandu – ryzyko zadławienia
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

Obecnie trwa odzysk jagód w słoikach. Mogą się w nim znajdować ciała obce. Owoce sprzedawano w kilku krajach związkowych.

FRANKFURT – Konserwy szklane mają szczególnie długi okres przydatności do spożycia. W supermarkecie można znaleźć wszelkiego rodzaju żywność w szklanych słoikach, w tym owoce. Ale bądź ostrożny: jagody mają obecnie dalekosiężny charakter On pamięta dotknięty. Producent zaleca ostrożność.

Konkretnie są to „Wild Lusitzer Berries – lekko kandyzowane” w słoiczku 340 g. Dotyczy to tylko produktów z datą przydatności do spożycia 18 kwietnia 2027 r. i numerem partii 24040379.

Wycofane owoce z Edica, Rio i Kaufland: Istnieje ryzyko infekcji i krwawienia wewnętrznego

Producent profilaktycznie wycofuje owoce. Nie można wykluczyć, że nie można wykluczyć „czasami obecności ciał obcych (kamieni) w produkcie”. ogłoszenie Firma. W związku z powyższym nie zaleca się spożywania produktu marek Edeka, Rewe, Kaufland i innych.

Wycofanie dotyczy tych jagód w filiżance. © Informacja prasowa Lausitzer Fruchtverarbeitug GmbH

Według Federalnego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) ciała obce w żywności mogą stanowić poważne zagrożenie. Może powodować obrażenia jamy ustnej i gardła, a także krwawienie wewnętrzne. Istnieje również ryzyko uduszenia.

Jagody pamiętają: owoce sprzedawano w tych supermarketach

Każdy, kto zakupił borówki objęte wycofaniem, może je zwrócić do odpowiednich oddziałów. Klienci mogą odzyskać pieniądze nawet bez przedstawienia paragonu. Borówki oferowane są w następujących supermarketach i sklepach:

 • edica
 • Roy
 • Kaufland
 • On uderza
 • Desca
 • Kup rynek
 • Hala Targowa Galerii
 • Bella
 • Jerzego Gossa. Case GmbH

Jeśli chodzi o przypominanie BawariaBadenia-Wirtembergia, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Saksonia-Anhalt i Turyngia. Z wycofania wyłączone są inne produkty pochodzące z przetwórstwa owoców łużyckich oraz inne preferowane daktyle żurawinowe.

Wycofanie dotyczy również tych produktów

W Niemczech zawsze dochodzi do wycofywania produktów. Ale nie tylko żurawiny w szklance są dotknięte problemem. Obecnie wycofywane są trzy przyprawy, które mogą powodować stany zapalne. Niedawno Nestlé wycofała także swoje sosy czosnkowe i Maggi. (ser)

Continue Reading

Economy

Wyprzedaże w Apple and Co.: Akcje spółek technologicznych pod presją

Published

on

Wyprzedaże w Apple and Co.: Akcje spółek technologicznych pod presją

Sprzedaży w Apple and Company
Akcje spółek technologicznych są pod presją

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Dane o inflacji są zachęcające i pojawia się coraz więcej oznak rychłej obniżki stóp procentowych. Inwestorzy z Wall Street wolą jednak korzystać z akcji spółek technologicznych. Firmy wagi ciężkiej, takie jak Apple i Nvidia, poddają się. Pożądane jest między innymi złoto.

Wall Street nie zdołała utrzymać wzrostów po czerwcowym raporcie o inflacji w USA. Straty cen akcji największych spółek technologicznych dotknęły rynki amerykańskie. the Indeks Dow Jonesa Rekordowe wartości zamknęły się w czwartek nieznacznie i wyniosły 39 753 pkt. Ciężka technologia Nasdaq Po pozytywnym początku ostatecznie spadł o 1,9 procent, do 18 283 punktów. Szeroki Standard & Poor’s 500 Straciła 0,9 procent do 5584 miejsc pracy.

Nvidia
Nvidia 117.10

Sprzedaż na dużą skalę akcji spółek takich jak… Apple, Microsoft, alfabet I NvidięKtóra straciła od 2,3 do 5,5 proc. Tymczasem analitycy zwrócili uwagę na zaskakująco duży wzrost indeksu amerykańskich małych spółek Russella 2000 Tam. „Czy to przypadek? Jest zbyt wcześnie, aby z całą pewnością stwierdzić, czy na horyzoncie widać coś istotnego, ale może to być początek przynajmniej krótkoterminowej rotacji w sektorze” – powiedział Salah Eddine Bouhamidi, dyrektor biura maklerskiego IG.

Strateg Samir Samana z największego amerykańskiego banku Wells Fargo zwrócił uwagę na rosnące nadzieje inwestorów na rychłą obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. „Jeśli Fed przejdzie teraz z zacieśniania polityki na akomodację, będzie to oznaczać lepsze czasy dla gospodarki, a tym samym dla szerszej gamy firm niż wąska grupa inwestorów technologicznych, na której dotychczas polegali inwestorzy.”

Zdaniem prezesa Fed Jerome’a ​​Powella władze monetarne ostatecznie wygrają walkę z wysoką inflacją. Jednak niedawno podczas przesłuchania w Kongresie powiedział, że potrzeba więcej „dobrych danych”. Wielu inwestorów oczekuje zmiany stóp procentowych we wrześniu, zwłaszcza że oznaki spowolnienia gospodarczego również nasilają się. Inflacja cen w USA obecnie nadal spada: stopa inflacji spadła do 3,0% w czerwcu z 3,3% w maju. Ekonomiści spodziewali się spadku do 3,1 proc. „Wygląda na to, że test inflacji się zakończył” – powiedział Timo Emden z firmy analitycznej Emden Research.

Zły dzień dla linii lotniczych

Po raporcie inwestorzy podjęli m.in. działania Złoto, obligacje rządowe, ropa naftowa i Bitcoin Do. Z drugiej strony, amerykańska waluta była pod presją. the Indeks dolara Spadł o około pół procent do 104,48 pkt. the euro W zamian wygrał tę samą kwotę, czyli 1,09 dolara.

linie lotnicze Deltalinie lotnicze Delta
linie lotnicze Delta 40,73

Rozczarowujące prognozy linii lotniczej wpłynęły na indywidualne wartości Delta Giełdy w całym sektorze. Akcje linii lotniczej z Atlanty spadły o około cztery procent. Akcje konkurentów American Airlines i United Airlines Stracili po nich odpowiednio 3,7 i 3,2 proc. Delta spodziewa się, że skorygowany zysk za trzeci kwartał wyniesie od 1,70 do 2,00 dolarów na akcję. Analitycy oczekiwali 2,05 dolara. Tłem są spadające ceny w branży. Eksperci twierdzą, że linie lotnicze zwiększyły przepustowość do tego stopnia, że ​​nie są w stanie wykorzystać niedawnego wzrostu popytu.

Tymczasem akcje dużego amerykańskiego banku zostały ukarane grzywną Citigroup Negatywny nacisk. Liście straciły prawie dwa procent. Amerykański bank centralny i organ nadzorczy OCC nałożyły na instytucję finansową karę w wysokości 136 mln dolarów. Tłem jest „niewystarczający postęp” Citigroup w rozwiązywaniu niektórych problemów z zapewnieniem jakości danych wykrytych w 2020 r.

Z drugiej strony papiery były nie w porządku Pfizera Ze wzrostem o nieco ponad jeden procent. Firma farmaceutyczna pracuje nad nową postacią dawkowania leku odchudzającego Danuglipron.

Więcej o dzisiejszych wydarzeniach na giełdzie możesz przeczytać tutaj.

READ  DAX zamyka się bez zmian - Dow ledwo się rusza - Europejski Bank Centralny potwierdza kurs - Deutsche Bank prognozuje miliardy na miliony - Extron ponownie podnosi oczekiwania - Koncentracja na Deutsche Wonen, GameStop, BMW, Stylantis | Wiadomość
Continue Reading

Trending