Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Przeciwruch na Nasdaq

Published

on

Raport rynkowy: Przeciwruch na Nasdaq


Raport rynkowy

Stan na: 8 stycznia 2024 r. o 22:16

Amerykańskie giełdy pod przewodnictwem Nasdaq rozpoczęły nowy tydzień wzrostami. Jedynie Dow Jones był w stanie dotrzymać kroku, ale było to przede wszystkim zasługą jednej akcji.

Wzrosty cen w sektorze technologii wspierały na początku tygodnia giełdy w USA. Indeks akcji spółek technologicznych Nasdaq wzrósł znacząco o 2,2 proc. do 14 843 punktów, a indeks Nasdaq 100 choice wzrósł o 2,11 proc. do 16 649 punktów. Po powolnym początku roku oba indeksy wyprzedziły dziś na Wall Street ruch odwrotny.

Jednak załamanie cen akcji Boeinga osłabiło benchmarkowy indeks giełdowy Dow Jones, który przełamał trend i przez dłuższy czas pozostawał na minusie. Wreszcie Dow Jones również odnotował wzrost o 0,58 procent do 37 683 punktów. Głównym winowajcą dzisiejszego głównego indeksu były akcje Boeinga, które chwilowo straciły około 9 proc. po kolejnym wypadku z upadkiem 737-MAX. Ostatecznie nastąpiła ośmioprocentowa strata do 229,00 USD. Szerszy indeks Standard & Poor's 500 wzrósł o 1,41 procent, do 4763 punktów.

Obserwatorzy rynku nie chcieli jednak mówić o niczym więcej niż o ożywieniu po powolnym początku roku. Nadrzędnym pytaniem pozostaje dalsza ścieżka polityki pieniężnej Fed, która obecnie powoduje dużą niepewność.

„W zeszłym tygodniu ślepa euforia, jaką zakończyły się rynki akcji w zeszłym roku, w dużej mierze zniknęła” – powiedział Konstantin Oldenberger, analityk w domu maklerskim CMC Markets. Powodem jest świadomość, że kolejna runda obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA prawdopodobnie nie doprowadzi do tak wielu obniżek stóp procentowych, na jakie obecnie liczą inwestorzy.

W pierwszym tygodniu handlowym roku wszystkie główne amerykańskie indeksy odnotowały straty, zwłaszcza indeks Nasdaq 100, który tygodniowo stracił 3,1%. Poziom wyceny jest już wysoki, a wraz z nim ryzyko rozczarowań w kolejnym sezonie sprawozdawczym, napisali analitycy francuskiego banku Exane BNP Paribas. Oznacza to, że ryzyko przewyższa możliwości.

Dobry nastrój zapewniła między innymi wzrost ceny Nvidii o 6,43 proc., do nowego najwyższego poziomu od pięciu lat. Konkurenci tacy jak Intel, obecnie jeden z największych zwycięzców indeksu Dow Jones, czy Marvell, również deptali im po piętach od 3,33 do 7 procent. Inne spółki technologiczne, takie jak Amazon, Alphabet i Microsoft, również osiągnęły postęp.

Według poinformowanych źródeł Nvidia rozpocznie masową produkcję chipa sztucznej inteligencji (AI) opracowanego dla Chin w drugim kwartale. Firma zaprojektowała produkt tak, aby był zgodny z niedawno zaostrzonymi przepisami eksportowymi Stanów Zjednoczonych. „Wierzymy, że po zeszłorocznym rajdzie wzrosty w gigantycznych spółkach będą kontynuowane” – powiedział Chris Zaccarelli, główny inwestor w Independent Advisors Alliance. „Wielu inwestorów zwraca się w stronę spółek wzrostowych, ponieważ w dobrych czasach stają się one maszynami realnego zysku”.

READ  Sprawdzono korelację: Analitycy: Bitcoin wpływa na giełdę — nie jest już aktywem w randach | Wiadomość

Po początkowo nierównym trendzie cenowym po południu, DAX odrobił straty i zakończył dzień handlowy wzrostem o 0,74%, osiągając 16 716 punktów. Nastąpiło to zaraz po równym odbiciu na Wall Street i powrocie powyżej poziomu 16,700.

Indeks średnich spółek MDAX również zatrzymał swoją niedawną negatywną passę i po raz pierwszy od czterech dni handlowych ponownie zamknął się na wzrostach. Poziom zamknięcia wzrósł o 0,99 procent do 26 316 punktów.

Dzisiejsze dzienne wyniki nie mogą jednak ukryć faktu, że niepewność co do polityki stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej sprawia obecnie wiele problemów inwestorom i powoduje zmienne wydarzenia na giełdzie. Najpotężniejszy bank centralny świata zasygnalizował niedawno obniżki stóp procentowych, ale termin i zakres pozostają niejasne. Starsi bankierzy z Fed wskazali ostatnio na znaczenie walki z inflacją.

„Pomimo zeszłotygodniowej korekty oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych Fed, które w dalszym ciągu są bardzo wysokie, zostaną ponownie wystawione na próbę, gdy inflacja ponownie wzrośnie” – zauważa Ralph Rund z Helaby.

Sezon raportowy rozpoczyna się w tym tygodniu także w USA. W piątek pierwsze spółki ujawnią swoje dane za czwarty kwartał 2023 r., a konkretnie JP Morgan, Bank of America i Citigroup.

Na rynku walutowym euro rosło po południu i osiągnęło dzienne maksimum na poziomie 1,0979 dolara. W USA notowania wspólnej waluty były ostatnio nieco niższe i wynosiły 1,0956 USD. Ogólnie rzecz biorąc, handel nie miał dziś wyraźnej dynamiki. W USA nie opublikowano żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Dane z Niemiec na początku tygodnia przedstawiały mieszany obraz.

Marketerzy giełdowi mówili o umocnieniu dolara przed kluczowymi danymi o inflacji w USA za grudzień, które zostaną opublikowane w czwartek. Sprawy te są istotne dla polityki pieniężnej prowadzonej przez amerykańską Rezerwę Federalną, która w ostatnim czasie nie podniosła już podstawowych stóp procentowych. Europejski Bank Centralny ustala stopę referencyjną na 1,0946 (piątek: 1,0921) dolara

W tym kraju dzisiejsze zainteresowanie inwestorów skupiało się początkowo na danych z branży. Wysyła to mieszane sygnały. Eksport wzrósł w listopadzie o 3,7 proc., najwięcej od lutego 2022 r. Tymczasem liczba nowych zamówień niemal się zatrzymała, a sprzedaż spadła.

„Zdecydowany wzrost eksportu to wielki wybuch, ale nie ulga” – powiedział Alexander Krueger, główny ekonomista Hauck Aufhäuser Lamp Privatbank. Rozwój popytu wskazuje, że nie należy się już spodziewać większych skoków. Tymczasem niemiecki handel zagraniczny nieoczekiwanie znacząco wzrósł w listopadzie w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku eksport i import spadły.

READ  Przyszłe spostrzeżenia: Raport eksperta: Oto jak może wyglądać kryptowaluta za 50 lat | Wiadomość

Konkluzja jest taka, że ​​eksperci zachowali czujność: „Globalne otoczenie gospodarcze jest słabe, a warunki dla zwiększania inwestycji niesprzyjające” – powiedział Thomas Getzel, główny ekonomista VP Bank.

Ceny ropy odnotowują ogromne straty. Koszt baryłki (159 litrów) ropy Brent z Morza Północnego z marcową dostawą wieczorem jest o około 3 proc. niższy. Eksperci uzasadnili spadki cen Arabii Saudyjskiej, obniżając oficjalne ceny sprzedaży dla wszystkich regionów. Potwierdza to pogarszające się globalne perspektywy popytu na ropę naftową.

Qiagen jest jednym z największych zwycięzców indeksu DAX, a ceny rosną czasami o ponad dwa procent. Firma diagnostyczna ogłosiła w niedzielny wieczór, że chce zwrócić swoim akcjonariuszom aż do 300 milionów dolarów w drodze tzw. syntetycznego wykupu akcji własnych rozpoczynającego się pod koniec stycznia. Walne Zgromadzenie dało na to zielone światło w czerwcu 2023 r.

Inwestorzy również skorzystali na Airbusie. Akcje konkurencyjnego Boeinga były drugim co do wielkości zwycięzcą indeksu DAX, odnotowując wzrost o około 2,5%. Po dramatycznym wypadku, w którym uszkodzona została część kabiny nowiutkiego Boeinga 737 MAX 9, amerykańskie władze lotnicze wydały tymczasowy zakaz lotów niektórymi samolotami tego typu w weekend.

Volkswagen integruje w swoich samochodach popularnego chatbota ChatGPT. Oprogramowanie, które może generować zdania na poziomie językowym człowieka, będzie dostępne w ramach pokładowego asystenta językowego IDA, ogłosił producent samochodów w poniedziałek na targach technologii CES. Pierwsze pojazdy wyposażone w tę funkcję zostaną zaprezentowane na targach Innovation Expo w Las Vegas.

Integracja realizowana jest z firmą produkującą oprogramowanie językowe Cerence, której rozwiązanie wykorzystywane jest w IDA. Oczekuje się, że ChatGPT pojawi się w kilku pojazdach produkcyjnych począwszy od drugiego kwartału. Pomysł polega na tym, aby komunikacja z samochodem była bardziej naturalna i aby oprogramowanie wspomagające głos Volkswagena pomagało w przypadku większej liczby pytań wykraczających poza obsługę systemów samochodu. Według Volkswagena będzie to pierwszy producent, który zainstaluje ChatGPT w pojazdach seryjnych. Sprawdzają to także konkurenci.

Firma biotechnologiczna Evotec otrzymuje od swojego partnera Bristol-Myers Squibb tzw. płatność za kamień milowy w wysokości 25 milionów dolarów. Firma Evotec ogłosiła dzisiaj, że osiągnęła znaczny postęp we współpracy z amerykańską grupą, co doprowadziło do uruchomienia systemu płatności uzależnionego od wyników. Współpraca koncentruje się na chorobach neurodegeneracyjnych i trwa od 2016 roku, a w maju 2022 roku została przedłużona i rozszerzona na kolejne osiem lat.

READ  Energia - Neubrandenburg - Izba Przemysłowo-Handlowa: Polska dogania energetykę wiatrową - Gospodarka

W związku z oburzeniem wokół przypadków kradzieży i oszustw w Grupie Orobis Copper w Hamburgu na najbliższym walnym zgromadzeniu nie odwołano jeszcze zarządu i rady nadzorczej. Zarząd i Rada Nadzorcza proponują odroczenie decyzji o odwołaniu członków obu organów, o czym świadczy opublikowane w piątek zaproszenie na internetowe zgromadzenie akcjonariuszy na 15 lutego.

Hans-Joachim Watzke opuści trenera Borussii Dortmund jesienią 2025 roku. Zespół Bundesligi ogłosił to dzisiaj. Kontrakt 64-latka wygaśnie wówczas, kończąc po 20 latach pewną epokę w Revierclubie.

Watzke spodziewa się teraz szybkiego powrotu Jadona Sancho. 23-letni skrzydłowy Manchesteru United nie będzie już jednak przyjeżdżał na zgrupowanie w Marbelli. Zmiana, której pragnie Sancho, zajmie dużo czasu, ale prawdopodobnie nie będzie stanowić problemu.

Francuskie przedsiębiorstwo energetyczne EDF realizuje plany utworzenia zakładu recyklingu niskoaktywnego złomu radioaktywnego w swoim zakładzie w Fessenheim w Alzacji. Rzeczniczka EDF powiedziała na wniosek, że w wieloetapowym procesie zatwierdzania musi także uczestniczyć społeczeństwo w sąsiednich Niemczech. W Niemczech istnieją obawy dotyczące projektu przemysłowego.

Najważniejsze targi technologiczne, CES, rozpoczynają się dzisiaj w Las Vegas dniem mediów. Wśród firm, które początkowo zaprezentują swoje innowacje, są giganci elektroniki Samsung, LG i Sony, a także niemiecka grupa Bosch. Jednym z trendów w tym roku jest większe oddziaływanie oprogramowania sztucznej inteligencji, które wykorzystuje się m.in. do poprawiania obrazu w telewizorach.

Apple wprowadzi na rynek w USA swoje okulary do transmisji danych, które będą kosztować około 3500 dolarów na początku lutego. Firma iPhone ogłosiła, że ​​rozpoczęcie przedsprzedaży zaplanowano na 19 stycznia, a sprzedaż na 2 lutego. Kiedy urządzenie będzie dostępne w Europie i ile będzie tutaj kosztować, na razie nie wiadomo.

Mówi się, że Apple Vision Pro potrafi osadzać treści cyfrowe w rzeczywistym środowisku lepiej niż poprzednie okulary do oglądania rzeczywistości wirtualnej (VR). Grupa postrzega to również jako sposób na możliwość korzystania na przykład z rozmów wideo Facetime lub treści telewizyjnych bez ekranu.

Grupa Meta na Facebooku jest obecnie szczególnie silna na rynku zestawów słuchawkowych do wirtualnej rzeczywistości. Jego najnowszy model, Quest 3, również łączy treści cyfrowe z rzeczywistym środowiskiem, ale kosztuje 500 dolarów w USA i jest znacznie tańszy niż urządzenie Apple. Apple ogłosił to podczas dnia medialnego targów technologicznych CES, podczas którego firma nie jest tradycyjnie reprezentowana.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Raport rynkowy: Nagle poziom 18 000 w DAX staje się kuszący?

Published

on

Raport rynkowy: Nagle poziom 18 000 w DAX staje się kuszący?


Raport rynkowy

Stan na: 23 lutego 2024 r. o 9:37

Może się to zdarzyć bardzo szybko: DAX od tygodni zmaga się z poziomem 17 000, a teraz inwestorzy nagle widzą kolejną rundę. Ale są też sygnały ostrzegawcze, które zachęcają do zachowania ostrożności.

Boom na giełdzie wywołany przez amerykańską firmę produkującą chipy wokół sztucznej inteligencji i technologii również wsparł pod koniec tygodnia niemiecką giełdę. DAX zaczyna od 17 372 punktów – nieco powyżej wczorajszej ceny zamknięcia. Zawsze w zasięgu wzroku: wczorajszy rekord wynoszący 17 429 punktów.

Techniczna cena docelowa na poziomie 17 450 punktów na DAX została już osiągnięta. „Niemiecki indeks giełdowy zbliża się do 18 000 punktów większymi krokami, niż wielu sądziło” – potwierdza Jochen Stanzel, analityk w firmie maklerskiej CMC Markets. Końca dynamicznego trendu wzrostowego nie widać.

„W tej chwili wydaje się, że ten rajd nabiera skrzydeł” – mówi obserwator rynku Thomas Altman z QC Partners. Mimo całej euforii ekspert przestrzegł przed znaczącym wzrostem wycen, zwłaszcza słynnego indeksu technologicznego Nasdaq 100. Wskazał na ryzyko, że wyższe stopy procentowe mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę dłużej niż początkowo sądzono.

Niektórzy obserwatorzy rynku również ostrzegają, że DAX znajduje się obecnie na terytorium „wykupu”. Eksperci giełdowi opisują akcje lub indeksy, których cena charakteryzuje się długotrwałym lub silnym wzrostem, jako „wykupione”. Jednak im wyższa cena, tym mniej inwestorów jest skłonnych kupować na wysokim poziomie. Zatem stan wykupienia na rynku zwykle wskazuje na spadek cen.

Tymczasem na giełdach poszczególnych spółek doszło dziś do zmian: dziś rano trzy spółki DAX, Allianz, BASF i Deutsche Telekom, otworzyły swoje księgi. Nowe impulsy płyną także z indeksu ifo, najważniejszego indeksu wyprzedzającego w Niemczech. Oczekiwana jest lekka poprawa nastrojów, choć na niskim poziomie. W przeciwnym razie niewielu mówców z banków centralnych będzie chciało zabrać głos, w tym prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde.

READ  Finansowy koszmar kultowej marki: bankructwo firmy po ponad 120 latach

Euforia sztucznej inteligencji przyniosła wczoraj duże zyski także na Wall Street. Indeks akcji Dow Jones zamknął się o 1,2 procent, do 39 069 punktów. Indeks Nasdaq, w którym dominują spółki technologiczne, wzrósł o trzy procent do 16 041 punktów. Szerszy indeks Standard & Poor's 500 wzrósł o 2,1 procent, do 5087 punktów.

Nvidia nagrodziła się rekordową kwotą na Wall Street: wczorajszy wzrost cen o 16,4 procent zapewnił firmie produkującej chipy największy wzrost wartości giełdowej w ciągu jednego dnia. Kapitalizacja rynkowa Nvidii wzrosła o 277 miliardów dolarów. To zbliża firmę do granicy 2 bilionów dolarów. Pod względem kapitalizacji rynkowej Nvidia dorównuje obecnie jedynie Apple i Microsoftowi.

Pod koniec tygodnia chińskie giełdy miały trudności ze znalezieniem kierunku. Indeksy Shanghai Composite Index i Shanghai-Shenzhen Big Cap Index podlegały gwałtownym wahaniom w tę i z powrotem. Pod koniec notowań nieznacznie wzrosły. Japońskie giełdy pozostały zamknięte ze względu na święto. Zaledwie wczoraj japoński referencyjny indeks Nikkei osiągnął nowy rekord po prawie 35 latach.

Ceny ropy nieznacznie spadły rano. Na początku notowań koszt baryłki ropy Brent (159 litrów) z dostawą w kwietniu wyniósł 83,15 dolarów. To o 0,6 proc. mniej niż dzień wcześniej. Przez cały tydzień ceny ropy naftowej nie ulegały większym zmianom. Od początku roku ruchy cen również są ograniczone. Od tego czasu cena europejskiej ropy naftowej oscyluje wokół poziomu 80 dolarów, podczas gdy cena amerykańskiej ropy jest nieco niższa.

Na początku handlu na rynku Forex euro waha się w bok, a wspólna waluta europejska jest obecnie notowana na poziomie 1,0832 USD. Cena złota w dalszym ciągu spada do około 2022 dolarów za uncję.

Firma chemiczna BASF uruchamia kolejny program oszczędnościowy w związku ze słabym popytem w Europie. Grupa DAX ogłosiła dzisiaj, przedstawiając ostateczne dane roczne za 2023 r., że do 2026 r. w zakładzie w Ludwigshafen zostaną osiągnięte dodatkowe oszczędności w wysokości 1 miliarda euro rocznie. Będzie to obejmować również dalsze zwolnienia, a szczegóły są obecnie opracowywane.

READ  Dostawa lotnicza: paczki pieprzu Hermes Messenger w ziemi

Dzięki silnemu wzrostowi liczby klientów Deutsche Telekom osiągnął swoje cele całoroczne. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o cztery procent do 40,5 miliarda euro, a wolne przepływy pieniężne wzrosły o ponad 40 procent do 16,1 miliarda euro. Na tej podstawie firma spodziewa się wzrostu zysków operacyjnych o sześć procent do 42,9 miliarda euro i przepływów pieniężnych o 16 procent do 18,9 miliarda euro za rok 2024.

W zeszłym roku Allianz po raz kolejny osiągnął rekordowe wyniki operacyjne. Wynik operacyjny monachijskiej grupy ubezpieczeń na życie wzrósł o około siedem procent, do 14,7 miliarda euro. Tym razem źródłem zysków były ubezpieczenia na życie i zdrowie, które skorzystały z wyższych stóp procentowych. Dywidendy wzrosną o 2,40 do 13,80 euro na akcję, ponieważ Allianz chce w przyszłości przekazać akcjonariuszom większą część swoich zysków.

Gazety Hensoldta reagują dużym rabatem na roczne dane i prognozy producenta elektroniki obronnej. Biorąc pod uwagę wzrost liczby wojen i konfliktów na świecie, Grupa MDAX planuje w tym roku sprzedaż na poziomie około dwóch miliardów euro. Analitycy średnio liczyli na więcej.

W Lufthansie czterech z sześciu członków zarządu odejdzie, ale prezes Lufthansy Carsten Spohr pozostanie na stanowisku. Lufthansa ogłosiła wczoraj, że Zarząd zostanie zredukowany z sześciu do pięciu stanowisk. Przewodniczący Rady Nadzorczej Karl-Ludwig Klee powiedział, że celem jest sprostanie wyzwaniom stojącym przed branżą „z nowym impetem i zmienionym zespołem, który łączy więcej międzynarodowego doświadczenia i różnorodnych perspektyw”.

Przed zbliżającą się decyzją Komisji Europejskiej o nałożeniu wysokiej kary na Apple przedstawiciel firmy odrzucił twierdzenia, że ​​Apple w jakikolwiek sposób zaszkodziło konkurencji na rynku muzyki cyfrowej. „Financial Times” doniósł niedawno, że Apple’owi grozi kara w wysokości około 500 milionów euro za naruszenie prawa konkurencji Unii Europejskiej. Komisja Europejska planuje ogłosić dokładną kwotę w marcu.

READ  21 grudnia 2022 - Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

Platforma internetowa Reddit robi kolejny krok w stronę upublicznienia. Firma z San Francisco opublikowała wczoraj swój prospekt emisyjny – dwa lata po pierwotnym złożeniu poufnego wniosku do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według informacji serwisu finansowego Bloomberg Reddit rekomendował wycenę na około pięć miliardów dolarów.

Continue Reading

Economy

Bitcoin zmierza w stronę kolejnego halvingu: co może się wydarzyć dalej dla ceny Bitcoina | 22.02.24

Published

on

Bitcoin zmierza w stronę kolejnego halvingu: co może się wydarzyć dalej dla ceny Bitcoina |  22.02.24

• Oczekuje się, że cena Bitcoina spadnie o połowę w kwietniu
• Halving prawdopodobnie będzie miał pozytywny wpływ na cenę Bitcoina
• Część ekspertów ma bardzo optymistyczne prognozy

Po rekordowym poziomie w listopadzie 2021 r. na poziomie około 69 000 dolarów, w 2022 r. Bitcoin gwałtownie spadł. Na rynku kryptowalut doszło do zamieszania, co wpłynęło na ceny wielu monet. Następnie ożywienie rozpoczęło się w 2023 roku i potrwa do nowego roku.

Pierwszą pozytywną wiadomością w 2024 roku, która w ostatnich tygodniach wspierała cenę Bitcoina, było zatwierdzenie funduszy ETF Bitcoin przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Od tego czasu inwestorzy mogą inwestować w fundusze notowane na giełdzie Bitcoin, które z kolei inwestują bezpośrednio w Bitcoin.

W ciągu wciąż młodego roku Bitcoinowi udało się przekroczyć granicę 45 000 dolarów, a następnie około 50 000 dolarów. Od początku roku cena Bitcoina wzrosła już o 23,7 proc., a jego koszt osiągnął ostatnio poziom 51 872 dolarów (stan na 21 lutego 2024 r.).

Halving Bitcoina jest nieuchronny

Kolejne ważne wydarzenie i potencjalna siła napędowa ceny najstarszej i największej kryptowaluty według kapitalizacji rynkowej nadejdzie w tym roku wraz z halvingiem Bitcoina.

Górnicy Bitcoin otrzymują pewną ilość nowo wygenerowanych Bitcoinów jako nagrodę za zapewnienie mocy obliczeniowej do tworzenia nowych bloków w sieci Bitcoin. Jednak ilość monet rozdawanych jako nagroda za każdy blok zawsze zmniejsza się o połowę, gdy górnicy tworzą około 210 000 nowych bloków. Ta połowa nagrody nazywa się halvingiem Bitcoina.

reklama

Kupno Bitcoina jest bardzo skomplikowane i czasochłonne.
» Tutaj możesz łatwo kupować i sprzedawać Bitcoin

Według NiceHash pierwsza nagroda za blok Bitcoin wyniosła 50 BTC. Po trzech wydarzeniach związanych z halvingiem nagroda wynosi obecnie 6,25 BTC. W nadchodzącym halvingu nagroda górnika zostanie zmniejszona do 3125 BTC. Ilość dostępnych bitcoinów rośnie powoli coraz bardziej – aż do osiągnięcia górnej granicy 21 milionów monet.

READ  Nowe BMW X2 po raz pierwszy zjeżdża z linii montażowej w Regensburgu – zakład przechodzi na pracę trzyzmianową

Halving następuje mniej więcej co cztery lata. Witryna Bitcoinsensus obecnie datuje tę datę na 21 kwietnia 2024 r., w oparciu o średni czas generowania bloku wynoszący dziesięć minut, oraz 16 kwietnia 2024 r., w oparciu o bieżący czas generowania bloku wynoszący 9,21 minuty. Według Bitcoinsensus przed halvingiem (stan na 21 lutego 2024 r.) pozostało do utworzenia 8634 bloków. NiceHash obliczył teraz 19 kwietnia jako oczekiwaną datę halvingu. Według strony do tego czasu pozostało jeszcze 8635 bloków (stan na 21 lutego 2024 r.).

Oczekiwany pozytywny efekt

Rynek oczekuje, że halving Bitcoina będzie miał długoterminowy pozytywny wpływ na cenę pierwotnej kryptowaluty. W miarę wielokrotnego zmniejszania nagrody podaż bitcoinów rośnie coraz wolniej, co ma zapobiegać hiperinflacji. Spowolnienie wzrostu podaży Bitcoina może spowodować dalszy wzrost ceny Bitcoina, jeśli popyt będzie wysoki.

Poprzednie halvingi w latach 2012, 2016 i 2020 pokazały już, że Bitcoin był w stanie osiągnąć znaczne zyski po obniżkach nagród za bloki – szczególnie w dłuższej perspektywie. Jak pokazuje Bitpanda w tabeli, w pierwszym dniu halvingu w 2012 roku cena Bitcoina wynosiła 12,35 USD. Po 365 dniach jego wartość podwoiła się i kosztowała 1003,38 USD. W dniu halvingu w 2016 roku Bitcoin był wart 650,53 dolarów. Rok później jego cena wynosiła już 2518,44 dolarów. W dniu halvingu bitcoina w 2020 r. cena jednego bitcoina wynosiła 8821,42 USD, a 365 dni później jeden bitcoin kosztował 55 986,51 USD.

Jednakże halving może mieć negatywny wpływ na górników Bitcoina, którzy staną w obliczu utraty dochodów z powodu halvingu. Według BTC-ECHO część analityków spodziewa się, że po halvingu Bitcoina pozostanie tylko pięć rentownych spółek wydobywczych.

READ  Dostawa lotnicza: paczki pieprzu Hermes Messenger w ziemi

Prognoza ceny Bitcoina

Po gwałtownym wzroście cen w przeszłości niektórzy eksperci są również bardzo pewni ceny Bitcoina w tym roku. Według BTC-ECHO analitycy Galaxy Digital są ostrożnymi optymistami co do ceny docelowej na poziomie 59 000 dolarów, podobnie jak Mark Mobius, który według CNBC spodziewa się wzrostu do 60 000 dolarów. Yuwei Yang, główny ekonomista w firmie wydobywczej Bitcoin BIT Mining, spodziewa się, że cena bitcoina osiągnie jeszcze w tym roku 75 000 dolarów, podało CNBC. CoinShares prognozuje obecnie wzrost do 80 000 dolarów, podczas gdy Anthony Trenchev, współzałożyciel giełdy kryptowalut Nexo, uważa, że ​​Bitcoin osiągnie około 100 000 dolarów – a Standard Bank również przedstawił tę samą prognozę.Chartered i profesor finansów Uniwersytetu Sussex Carol Alexander, raporty CNBC . .

Firma analityczna Matrixport uważa, że ​​cena Bitcoina może wzrosnąć do 125 000 dolarów do końca roku. Według BTC-ECHO, autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Robert Kiyosaki przewiduje, że Bitcoin osiągnie 135 000 dolarów. Tymczasem zwolennik kryptowalut Tim Draper uważa, że ​​weteran kryptowalut może wzrosnąć do 250 000 dolarów. Seth Janes, partner zarządzający w CoinFund, powiedział CNBC, że „rozsądna prognoza” na rok 2024 wynosi od 250 000 do 500 000 dolarów – chociaż wierzy, że Bitcoin może osiągnąć 1 milion dolarów „w następnym cyklu”. – Dolary za walutę.

Zespół redakcyjny Finanzen.ch

Continue Reading

Economy

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne poszerzają zakres morskiej energetyki wiatrowej

Published

on

Polskie przedsiębiorstwa energetyczne poszerzają zakres morskiej energetyki wiatrowej

© PGE / Grupa PKN Orlin

Warszawa – Dwa największe polskie koncerny energetyczne podpisały deklarację woli wspólnej pracy nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Oprócz opcji związanych z branżą energetyczną obie firmy analizują także wpływ gospodarki przemysłowej.

Polski państwowy dostawca energii PGE i Grupa PKN Orlen, działająca dotychczas głównie w branży olejów mineralnych i jako operator stacji paliw, chcą w przyszłości współpracować przy rozwoju swoich projektów offshore w Polsce. Morze Bałtyckie. Współpraca ma na celu wykorzystanie efektów synergii i przyspieszenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce z perspektywy energetycznej i przemysłowej.

Współpraca na rzecz przyspieszenia ekspansji morskiej Polski

Grupa PGE i Grupa PKN Orlen chcą w przyszłości rozwijać morską energetykę wiatrową w Polsce. Łącząc wiedzę, obie firmy chcą wesprzeć bezpieczną transformację energetyczną Polski i stopniowe przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną. Jednocześnie współpraca powinna także pomóc polskiej gospodarce czerpać korzyści z morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest maksymalizacja udziału polskich dostawców i wykonawców. Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, wyraził nadzieję, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej nastąpi możliwie najszybciej, wykorzystując efekty synergiczne.

PGE i PKN Orlen w dalszym ciągu opierają się na partnerach strategicznych

Pomimo współpracy obie firmy w dalszym ciągu poszukują międzynarodowych partnerów strategicznych, którzy mogliby uczestniczyć w przygotowaniu, budowie i eksploatacji ich koncesji offshore na Morzu Bałtyckim. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację programu offshore w Grupie Kapitałowej PGE, stawia sobie za cel wybudowanie do 2030 roku morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 2500 MW, co zapewni jej wiodącą pozycję na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. . Obecnie firma koordynuje trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: Baltika 1 (EWB1) oraz bardziej zaawansowane Baltika 2 (EWB2) i Baltika 3 (EWB3). W styczniu 2019 r. Baltica 2 otrzymała ofertę od PSE na połączenie międzysystemowe o mocy 1500 MW, a Baltica 3 posiada węzły połączeń międzysystemowych o mocy 1000 MW. „Kontynuujemy proces wyboru partnerów i planujemy go zakończyć do końca roku” – powiedziała Monica Morawiecka, Prezes PGE Baltica.

READ  Nowe BMW X2 po raz pierwszy zjeżdża z linii montażowej w Regensburgu – zakład przechodzi na pracę trzyzmianową

Baltic Power, odpowiedzialna za projekt morskiej energetyki wiatrowej PKN Orlen, w dalszym ciągu śledzi działalność Grupy na morzu. Z początkiem tego roku rozpoczęły się badania środowiskowe i pomiary stanu wiatru na obszarze koncesyjnym PKN Orlen. Celem jest określenie wymagań i ramowych warunków budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1200 MW.

Morska energetyka wiatrowa – ważny polski budulec osiągania celów energetyki odnawialnej

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Morska energetyka wiatrowa określana jest jako jedno z najważniejszych narzędzi realizacji celów energetyki odnawialnej. Grupa PGE rozpoczęła już dywersyfikację źródeł wytwarzania energii w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Jako największy producent zielonej energii w Polsce, spółka jest obecnie właścicielem 14 lądowych farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrowni szczytowo-pompowych oraz elektrowni słonecznej na górze Alar. Całkowita moc zainstalowana tych systemów wynosi około 2200 MW.

Źródło: Internetowe IWR

© IWR, 2019

Continue Reading

Trending