Connect with us

Economy

Zamiast dobrobytu dla wszystkich, wszyscy przeciwko wszystkim

Published

on

Zamiast dobrobytu dla wszystkich, wszyscy przeciwko wszystkim
  1. Strona główna
  2. Polityka

Jej najbardziej wysunięty na wschód sąsiad, Niemcy, kwitnie. Jest to szczególnie widoczne we współczesnej stolicy, Warszawie, której panorama się rozrasta. © Janek Skarżyński

Polska doświadczyła cudu gospodarczego od upadku komunizmu. Jednak krajowi nadal daleko do państwa opiekuńczego dla wszystkich.

Kasia krzyczy. wysoki. Intymny. Sposób, w jaki dwulatki krzyczą, gdy nie dostają tego, czego chcą. Na przykład zmiksuj z fioletowym i czerwonym kompotem. Papa Powell sięga po łyżkę, ale Cassia nie smakuje żurawiną. Próbuje po cichu. Ale w następnej chwili znowu krzyknęła. Pomaga tylko brązowy sos Köttbullar. Szwedzka specjalność wydaje się być przysmakiem uniwersalnym, choć w Polsce köttbullar nazywany jest klopsikami. „Cassia jest zwykle bardziej cierpliwa” – mówi Powell. „Ale ten pośpiech pod koniec roku w jakiś sposób denerwuje wszystkich. Dzieci to czują”.

A może oni też to widzą. Wystarczy, że wzrok powędruje do restauracji, gdzie osoby z tacami w ręku czekają na zwolnienie stolika. Powell twierdzi, że w czasach socjalizmu jego rodzice stali z pustymi rękami przed sklepem z bajglami. Znali presję, ale nie pośpiech. Skąd jesteś? W tym czasie panowało spustoszenie. Pośpiech nic nie dał. Niecierpliwość jest na porządku dziennym i nie tylko u Cassii.

Polska kwitnie – rzeczywistość w Warszawie

Widać ludzi siedzących w samochodach przed sklepem meblowym. Ci, którzy czekają, szukają miejsca parkingowego lub wyjazdu, o który niełatwo tu, na Targówku, na północno-wschodnim krańcu Warszawy. Po prostu dlatego, że wszystko jest takie duże.

Nazwa obiecuje coś wręcz przeciwnego. W języku polskim „targ” to rynek. Zatem Targówek będzie małym targowiskiem, jak Klopsiki z klopsikami. Polacy uwielbiają te drobne kształty. Kasia to mała Katarzyna. Choina to drzewo iglaste, które wprowadzasz do swojego pokoju jak Choinkę na Boże Narodzenie. Bombaki wiszą na nich jak małe kulki.

Rzeczywistość w Warszawie mówi jednak innym językiem. Przed zamkiem aż do Nowego Roku stoi wysoka na 27 metrów jodła, pokryta większą ilością bomb niż bomb. A rynek na Targówku jest tak duży, że trudno będzie znaleźć wyjście.

Polska kwitnie. I tak jest od prawie 30 lat. W 1990 roku kraj był w ruinie. Ludzie byli wyczerpani. Każdy, kto miał jeszcze pieniądze, stracił je w bardzo krótkim czasie przy stopie inflacji wynoszącej 585 procent. Pierwszy postkomunistyczny rząd, który wprowadził wszystkie ceny, nazwano terapią szokową. Opierała się na nadziei kojarzonej z modelem zachodnim, z obietnicą demokracji, gospodarki rynkowej i dobrobytu. Polacy w to uwierzyli, interweniowali i odnieśli sukces. PKB wkrótce będzie dziesięciokrotnie wyższy niż w 1991 r. Dobrobyt dla wszystkich – cud gospodarczy prosto z książki z obrazkami.

READ  Polska ma problem z niemieckimi śmieciami

W Polsce rządzi autorytarna partia Prawo i Sprawiedliwość

A jednak: mimo to nacjonalistyczna, konserwatywna, antyliberalna i autorytarna partia Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyła w wyborach parlamentarnych 2015 pod hasłem „Polska z ruinami”, Polska w ruinie. Kwestia restrukturyzacji. Po 1989 r. prawie wszystko poszło nie tak. Zaledwie kilka tygodni temu partia powtórzyła zwycięstwo wyborcze. Postępowanie karne Unii Europejskiej przeciwko ciągłym atakom rządu PiS na podział władzy nie zmieniło tej rzeczywistości. Jak doszło do tego, że duża część Polaków nie wierzyła już w sukces swojego komiksu? Istnieją dwie możliwe odpowiedzi: coś jest nie tak z ludźmi lub historia jest nieprawdziwa.

Znany na całym świecie Instytut Spraw Publicznych obiecuje wyjaśnić. Od zamku ścieżka prowadzi przez malowniczy Nowy Świat, „Nowy Świat” z jego luksusowymi butikami i sklepami jubilerskimi, do dość ciemnej bocznej uliczki. Sala konferencyjna instytutu jest funkcjonalnie i trzeźwo urządzona, a Dominik Oczarek od razu przechodzi do rzeczy. „PiS odniósł sukces, ponieważ po raz pierwszy od 1989 r. przełamał model liberalizmu rynkowego, który przyświecał wszystkim poprzednim rządom w Polsce, w tym nominalnie lewicowym” – mówi kierownik badań polityki społecznej. podzielić.

Owczarek ma zaledwie 37 lat. Ale mówi przejmująco, jak doświadczony uczony. Ale co ważniejsze, wspiera niezbyt idealną historię postkomunistycznej Polski, którą opowiada z tak dużą ilością faktów, że w pewnym momencie przerywa sobie słowami: „To wchodzenie w zbyt wiele szczegółów”. Ale to wszystko stanowi jedynie wersję Ovcharika. , który traktuje o… Bardziej autentycznie, Trochę odwagi można podsumować w zdaniu: W 1989 roku Ruch Solidarności walczył o wolność w imię solidarności, ale w ten sposób utorował drogę do niepowstrzymanego triumfu indywidualizmu. „Osobisty sukces stał się miarą wszystkiego” – mówi Okzarek.

Czy Polska zmienia się w państwo opiekuńcze?

Wiele z nich zakończyło się sukcesem. Wykształciła się zamożna klasa średnia, której samochody wypełniają obecnie miejsca parkingowe Targovika, zwłaszcza w miastach. Ale w świecie nieokiełznanej konkurencji było też wielu przegranych. Kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku, słowo „traktat odpadowy” szybko stało się synonimem nowej ery. Miał dotyczyć umów tymczasowych dla młodych specjalistów, które nie były warte papieru, na którym zostały spisane. Małe pieniądze, brak zabezpieczenia społecznego. Odeszli wszyscy, którzy byli młodzi, dobrze wykształceni i dobrze mówili. Ponad dwa miliony ludzi szukało bogactwa w innych krajach UE. Wyczerpani ludzie zostali w tyle.

READ  O chemii i warunkach ramowych - Ostexperte.de

Jednakże rząd w dalszym ciągu podsycał walki. Zamiast dobrobytu dla wszystkich, wszyscy przeciwko wszystkim. Prawicowo-liberalny premier Donald Tusk wprowadził emerytury w wieku 67 lat jednym pociągnięciem pióra w 2012 roku. Ale wielbłąd szybko miał dość. W 2015 roku zwyciężył PiS, obiecując zatroszczyć się o przegranych. „Ku zaskoczeniu wielu partia dotrzymała słowa” – mówi Okzarek. PiS po raz pierwszy w Polsce wprowadził zasiłek na dziecko, obniżył emeryturę do 67. roku życia i podniósł płacę minimalną.

Oczarek podkreśla, że ​​polityki społecznej PiS nie można oddzielać od ataków na podział władzy. Ale młody naukowiec przewiduje też: „Nie ma już możliwości powrotu”. Wszystkie przyszłe rządy muszą zorientować się na „udany nowy model społeczno-polityczny, w przeciwnym razie nie będą miały szans w wyborach”. Czy Polska zamienia się teraz w państwo opiekuńcze, którego ludzie pragnęli od trzydziestu lat?

Miłość do ludzkości jest w takim samym stopniu częścią Polski, jak pragnienie wolności

Jeśli chcesz skonfrontować naukę z rzeczywistością, najlepiej zajrzeć pod kolumny Mostu Poniatowskiego. Na szczycie sześciopasmowa droga prowadzi z miasta ze szklanymi drapaczami chmur nad Wisłą do biednej wschodniej części miasta. Dolna część mostu zapewnia niewielką ochronę. W rogach stoją puste butelki po wódce. Kiedy robi się zimno, gromadzą się tu bezdomni. To więc nie przypadek, że zaledwie kilkaset metrów dalej znajduje się tajny dom, zwany po polsku „Przytulek”. szukać schronienia. Ale w oryginale jest coś jeszcze: przymiotnik „przytulny” oznacza „ciepły i przytulny”. Schronienie.

Zabytkowy dom istnieje od ponad 120 lat, pełniąc funkcję schroniska dla biednych, starszych, sierot, chorych, niepełnosprawnych i bezdomnych. Przetrwał dwie wojny światowe. „I nadal wykonuje swoją pracę” – mówi z dumą Adam Stradowski, prezes organizacji non-profit, która prowadzi dom. Misją jest pomaganie tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Dziś są to przeważnie ludzie starsi, którzy nie mają już niczego i nikogo.

READ  Ceny ropy szybują w górę: gwiazdorski inwestor Icahn sprzedaje 10% Occidental Petroleum - Buffett kupuje | biuletyn

Przeczytaj, jak kobiety w Polsce walczą o władzę

Z wyjątkiem na przykład siostry Celoyi. W sali znajduje się pięć łóżek, w których pracuje się w gumowych rękawiczkach. Obmywa stare ciała, które nie mogą się samodzielnie poruszać. To karmi. Ale młoda kobieta też mówi i się śmieje. Co ich motywuje? Silvia wciąż się nad tym zastanawia, ale Stradowski interweniuje. „Trzeba by się za to nieźle nabrać” – mówi ze śmiechem, a potem przeprasza pół tuzina razy, bo oczywiście nie miał na myśli tego, co powiedział o cracku. Wtedy przypomina sobie słowo, którego szukała Celoia: zez. Ludzka miłość. Należy do Polski jak pragnienie wolności.

Napisane przez Ulricha Kruckela

Z powodu kryzysu koronowego granice są zamknięte. Jeden Niemiec nadal chce jechać do Polski. Wtedy polscy żołnierze uciekają się do drastycznych środków.

Rządzący w Polsce prawicowi nacjonaliści zdecydowali się – nieznacznie przesunąć wybory prezydenckie. I faktycznie niezgodne z konstytucją. Użyją wszelkich środków, aby utrzymać się przy władzy.

Zbliżają się wybory prezydenckie w Polsce: prezydent Andrzej Duda chce reelekcji – ale będzie to trudne. Bo Polacy zaczęli odczuwać nowy kryzys gospodarczy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

Published

on

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

drWedług ukraińskich informacji polscy kierowcy ciężarówek protestujący na granicy z Ukrainą zakończyli oblężenie jednego z przejść. Ukraińska straż graniczna poinformowała w serwisie internetowym Telegram, że od niedzielnego poranka na przejściu granicznym Medica w południowej Polsce ruch wrócił do normy. Rejestracja i przejazd ciężarówek przez granicę na Ukrainę odbywa się „jak zwykle”.

Nowy polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył w piątek wizytę inauguracyjną w Kijowie, a także spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Mówiono także o blokadach granic przez kierowców ciężarówek. Nowy polski premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie pracował nad osiągnięciem porozumienia z kierowcami w swoim kraju.

Od początku listopada polskie firmy transportowe zamykają ważne przejścia graniczne z Ukrainą. Ruch żeglugowy w dużej mierze został wstrzymany z powodu blokady. Polscy spedytorzy skarżą się na „nieuczciwą konkurencję” ze strony ukraińskich firm po tym, jak Unia Europejska zawiesiła szereg wymogów w zakresie transportu granicznego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Ukraina w dużym stopniu opiera się na transporcie lądowym z Polską, członkiem Unii Europejskiej, w zakresie importu i eksportu, zwłaszcza od czasu inwazji rosyjskiej prawie dwa lata temu.

Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy w Europie. Jednak spory handlowe spowodowały napięcia między obydwoma krajami w ostatnich miesiącach.

READ  Aldi, Lidl and Co: Wąskie gardła w dostawach i wzrost cen zagrażają teraz tym produktom
Continue Reading

Economy

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne

Published

on

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne
Obraz ikony © istockphoto/industryview

Jakie to słodko-gorzkie: po raz kolejny uderza to w firmę rodzinną. Po niemal 150 latach tradycyjna firma rodzinna o długiej tradycji została zmuszona ogłosić upadłość. Wydaje się, że nie ma już szans na ratunek.

Tradycyjna firma rodzinna musiała teraz zbankrutować. Ogłoszono jednak, że mają plany na przyszłość.

Firmy rodzinne są na skraju wyginięcia

Wygląda na to, że rok 2024 będzie kolejnym rokiem, w którym wiele firm będzie miało walkę o przetrwanie. Firmy rodzinne coraz częściej doświadczają ataków. Teraz, 150 lat później, kolejna tradycyjna firma rodzinna została zmuszona ogłosić upadłość. „Breuer Motoren” w Bochum ma już nowego właściciela.

Od wybuchu pandemii korony firma w Bochum wielokrotnie stawiała czoła poważnym wyzwaniom. Według doniesień roczny deficyt w roku budżetowym 2021 wyniósł 1 903 999 euro. Jak podają media, agresywna wojna Rosji na Ukrainie odcisnęła także piętno na rodzinie Breuerów.

Upadłość doprowadziła do sukcesu

W krótkim okresie firmie udało się uniknąć ostatecznego upadku, ogłaszając upadłość z własnej inicjatywy. W rzeczywistości później nastąpiła również poprawa sytuacji systemowej. Wydaje się jednak, że koniec już się skończył, bo jak wskazują doniesienia mediów, 75 pracowników firmy przeszło już na inne stanowiska. W efekcie Hauhinco Holding GmbH, spółka-matka dwutonowej grupy HBT, przejmuje grupę Breuer Motoren z mocą wsteczną do 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że spółce nieuchronnie grozi koniec swojego istnienia w dotychczasowej formie 2024. Prawie 150 lat.

Dirk Lenneby, dyrektor zarządzający firmy Breuer, powiedział mediom, że „były bardzo szczęśliwe, że HBT z powodzeniem działa w wielu lokalizacjach na całym świecie i inwestuje w obszary dziedzictwa Breuera”. Podkreślił także, że nowy właściciel chce kontynuować „wybraną wcześniej drogę na nowe rynki, takie jak elektromobilność, poszukiwania ropy i gazu oraz poszukiwania geotermalne”.

READ  Lotnisko Londyn Heathrow: samolot bagażowy przeciw latającemu chaosowi

Smutne pożegnanie

Nawet gdyby firmie udało się dalej istnieć, sprzedaż nie byłaby łatwa. Oddzielenie się od pracowników również było trudne, ale było to „najlepsze rozwiązanie” – mówi Linneby. Breuer-Motoren mógł teraz kontynuować działalność pod auspicjami dużej firmy. Konkurencja na rynku jest zacięta, dlatego właściwą decyzją jest zaprzestanie bycia „małym samotnym wojownikiem”. W przyszłości nowy właściciel planuje przenieść teren z Bochum do Lunen.

Continue Reading

Economy

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek

Published

on

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek
  1. ruhr24
  2. praca
Pamiętaj: Dyskont Lidl i inne supermarkety muszą wycofać ze sprzedaży produkt w postaci ciastek ze względu na obecność ciał obcych (glifów). © Martin Bertrand/Imago, Chris Emil Janssen/Imago; Uczelnia: RUHR24

Obecnie w sklepach Lidl, Aldi, Rewe i Penny and Co trwa akcja wycofania plików cookie. Teraz dotyczy to innych produktów.

Zaktualizowano w środę (21 lutego) o 7:45: Po Holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV ostrzegał już przed kilkoma rodzajami ciastek, a teraz nastąpią kolejne wycofania. Dotyczy to następujących produktów z supermarketów i dyskontów:

  • Roy: Tak! Ciasteczka czekoladowe w stylu amerykańskim 225 g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334810
  • Aldi Północ: Ciasteczka potrójnie czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 12 grudnia 2024 r. – L2334710
  • Jeden grosz: Kofu Classic Cookies 225g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334810
  • sieć: Biscoteria Triple Choc Ciasteczka z pełną mleczną, gorzką i białą czekoladą 200 gramów

Nie zaleca się podejmowania niezbędnych środków ostrożności przed spożyciem, gdyż nie można wykluczyć obecności w produkcie obcych przedmiotów metalowych.

Pamiętajcie o słodyczach XXL w Lidlu, Aldi, Rewe, Penny and Co: metal staje się niebezpieczny

Pierwszy raport, piątek, 16 lutego o 18:23: Błąd producenta powoduje wycofanie ciastek w całym kraju. Wiele supermarketów i dyskontów musi zareagować.

W szczególności holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV wycofał kilka słodyczy. Produkty sprzedawane były pod różnymi nazwami w Metro, Tegut, Famila, Markant, Rewe, Aldi, Penny, Edeka, Netto, Kaufland i Lidl.

Powodem wycofania jest ryzyko, że w plikach cookie znajdują się obce przedmioty metalowe. Apeluje się do klientów, aby nie spożywali dotkniętych produktów, aby uniknąć infekcji.

Wycofanie z Lidl, Aldi, Rewe and Co.: Dyskonty wycofują ze sprzedaży pliki cookie

Oprócz Lidla w Niemczech na wycofanie produktów natychmiast zareagowały także inne supermarkety i dyskonty i usunęły ze swojego asortymentu pliki cookie, których dotyczył problem. Klienci mogą zwrócić produkty do odpowiedniego oddziału. Cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez przedstawienia paragonu. Dotyczy to szczegółowo następujących produktów ciastkarskich:

READ  Polska ma problem z niemieckimi śmieciami

Ciastka XXL z Lidla, Aldi, Rewe, Penny i Co wspominają: Metal staje się niebezpieczny

metro: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

tygout: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

Rodzina północno-wschodnia: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

uderzyć: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

Rio: Rewe Best Choice Potrójne ciasteczka czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103;
Rio Best Choice Ciasteczka z białą czekoladą i cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Aldi Północ: Miękkie Ciastka Pieczone Potrójna Czekolada 210g – Najlepiej spożyć przed 12-12-2024 – L2334703

Jeden grosz: Mike Mitchell Soft Muffin Cookies 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703;
Mike Mitchell Gładka biała czekolada z cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Edica: Edeka Potrójne czekoladowe ciasteczka 200g – Najlepiej spożyć przed 06.12.2024 – L2334103;
Edeka Ciasteczka Podwójnie Czekoladowe 200g – Najlepiej spożyć do 13 grudnia 2024 – L2334803;
G&G Soft Cookies Potrójna czekolada 175 g – MDH 12-13-2024 – L2334809

Rabat marki Netto: Miękkie ciasteczka biscotteria z pełnym mlekiem, ciemną i białą czekoladą 210 g Data przydatności do spożycia – 12.12.2024 – L2334703;
Miękkie Ciasteczka Biscuiteria z Białą Czekoladą i Olejem Cytrynowym 210 g Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334809

Kaufland: K Classic Double Chocolate Cookies 200g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103

sieć: Fenton Bakery Ciasteczka z kawałkami czekolady 225 g – Najlepiej spożyć przed 12 września 2024 r. – L2334803

Lidla: Miękkie Ciasteczka Lodowe z Białą Czekoladą i Cytryną 210g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334809

READ  Ceny ropy szybują w górę: gwiazdorski inwestor Icahn sprzedaje 10% Occidental Petroleum - Buffett kupuje | biuletyn
Miękkie Ciasteczka Sundae z Białą Czekoladą i Cytryną, 210 g.
Wycofanie dotyczy pokazanych tutaj „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”, które były sprzedawane w Lidl. © Lidla

Wycofanie jest ograniczone wyłącznie do produktów wymienionych tutaj z określonymi datami przydatności do spożycia i numerami partii wymienionymi powyżej. Niedawno popularny dostawca chipów również musiał zareagować wycofaniem produktu.

Wycofanie plików cookie ze względu na metalowe części: Holenderska seria Hema również musi zareagować

W aktualnym ostrzeżeniu holenderska sieć Hema zauważa również, że produkowane przez nią „ciasteczka z kawałkami czekolady” z najlepszą datą spożycia 12 września 2024 r. mogą zawierać kawałki metalu. Obecnie nie wiadomo, czy istnieje związek między obiema kampaniami wycofywania produktów.

Klienci, którzy już zakupili produkt, proszeni są o nieprzyjmowanie go. Zamiast tego muszą zwrócić uszkodzone pliki cookie do oddziału Hema. Tam otrzymasz zwrot pełnej ceny zakupu, nawet bez przedstawienia paragonu. Każdy, kto odczuwa dyskomfort po zażyciu produktu, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Ogólnokrajowe wycofanie firmy Lidl and Co.: Producent ciastek żałuje błędów

Należy podkreślić, że wycofanie dotyczy wyłącznie produktów „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”. Środek ten nie dotyczy innych produktów sprzedawanych w Lidl, w szczególności innych produktów Banketbakkerij Merba BV.

Uwaga: ten tekst został wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji i dokładnie sprawdzony przez redaktora Svena Vickersa.

Continue Reading

Trending