Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Corona ǀ Gold Mask w Münsterland – piątek

Lokalny Związek Chrześcijańsko-Demokratyczny początkowo chwalił: w departamencie Federalnego Ministra Zdrowia Jensa Spahna w Münsterland w Nadrenii Północnej-Westfalii firma rozpoczęła produkcję masek latem 2020 roku. Maszyny produkcyjne pochodziły z Chin i sprowadzono pracowników kontraktowych. z Polski. Ponad 20 z nich zostało zarażonych koronawirusem. Teraz jest rozczarowanie.

Nie było jasne, że zespół innowacji FIT Farm powinien wejść do nowego obszaru biznesowego w lipcu ubiegłego roku: produkować maski FFP-2 chroniące przed Sars-Cov-2. Firma wcześniej specjalizowała się w przemysłowych systemach farm, ogniwach akumulatorów, klatkach, karmnikach i tym podobnych. Jeden z dyrektorów zarządzających, Serge Babetski, zamiast swojego zdjęcia na Facebooku pokazuje stajnię z dziesiątkami tysięcy kurczaków na Filipinach.

FIT GmbH uważała – słusznie, jak się później okazało – że produkcja masek medycznych to ogromny biznes. Firma ma dobre relacje biznesowe w Azji. Wiedziałem też, jak szybko zdobyć maszyny do produkcji masek FFP-2 z Chin. W gminie Hek w regionie Borken w Nadrenii Północnej-Westfalii zorganizowano puste warsztaty projektowe. Warunki wyglądały obiecująco. „W dużym magazynie zbudowano małą halę do produkcji masek, aby uniknąć skażenia” – powiedział Westphalian News W lipcu 2020 r. „Nadciśnieniowy system wentylacyjny jest używany do doprowadzania świeżego powietrza i usuwania zużytego powietrza”.

Jako jeden z pierwszych pogratulował delegacji CDU z Münsterland, siedziby federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna. Pod kierownictwem Heika Weermera, członka CDU w Nadrenii Północnej-Westfalii, odwiedziła firmę w połowie lipca. Wermer z entuzjazmem mówił pod nagłówkiem „Maski na obcasach” o zakończeniu letniej trasy koncertowej. Był też Marcus Jasper, wieloletni powiernik Spahna i były partner biznesowy byłego członka Bundestagu w firmie konsultingowej. Dziś jest dyrektorem zarządzającym Stowarzyszenia Okręgowego CDU Borken, któremu przewodniczy Spahn. Ponadto fabrykę odwiedziło trzech innych lokalnych polityków CDU, wśród nich kandydat na burmistrza partii w nadchodzących wyborach samorządowych oraz lider frakcji parlamentarnej CDU w sejmiku.

READ  Aktywna: Kia EV6 - już siedząca

Aby uniknąć nieporozumień: Spahn nie pomógł związać się z produkcją masek Heeka. Ale euforia wśród jego przyjaciół z imprezy w domu była wielka zeszłego lata. W kraju panowała panika z powodu braku masek. Stanowy parlamentarzysta Wermer zapowiedział wówczas, że FIT weźmie udział w federalnym programie finansowania, który pomoże zwiększyć możliwości produkcyjne maszyn do montażu masek w perspektywie krótkoterminowej. Wydaje się, że przyjęła za pewnik, że fundusze federalne będą dostępne dla projektu.

Chwyciłem ten moment

Jednak finansowanie to jeszcze się nie zmaterializowało, jak ogłosiło na wniosek Federalne Ministerstwo Gospodarki. Ministerstwo milczy na temat powodów odrzucenia wniosku. Dyrektor zarządzający FIT Jens Rudolph mówi, że wniosek o finansowanie został odrzucony, ponieważ nie można było udowodnić, że wystarczająco duża część masek trafiła do klientów prywatnych, na wolny rynek.

Rudolph stanowczo zaprzecza jakimkolwiek prywatnym kontaktom z CDU. „Nie pracowaliśmy pod presją i nie potrzebowaliśmy tego” – mówi. Jednak „kupujący wszelkiego rodzaju” znaleźliby maski: przychodnie, apteki, władze. Firma skorzystała z okazji. Początkowo produkowano 200 000 masek tygodniowo. Stopniowo firma kilkakrotnie zwiększała swoje moce produkcyjne.

Jeszcze kilka dni temu Federalne Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło w raporcie dla Komisji Zdrowia Bundestagu, jakie prognozy zysków były wówczas sporne. W związku z tym przed pandemią maski FFP-2 były sprzedawane średnio po 1,25 EUR za sztukę. Do połowy marca 2020 roku cena jednostkowa wzrosła średnio do 16,71 euro. W kwietniu 2020 r. „W skrajnych przypadkach” zarobiono do 35 euro za maskę FFP-2. Nawet na początku czerwca 2020 r. Cena wciąż wynosiła średnio 21,40 euro za sztukę. Jeśli spojrzymy wstecz na brak masek FFP-2, Federalne Ministerstwo Zdrowia mówi o „sytuacji krytycznej”.

Nie jest jasne, czy w zeszłym roku ministerstwo skorzystało również z ofert FIT z Heek, aby kupić maski na twarz. Na prośbę rzecznik ministerstwa powiedział: „BMG nie udziela żadnych informacji na temat indywidualnych zakupów ani szczegółów umów”. Tymczasem, podobnie jak wielu konkurentów, FIT oferuje maski na twarz w cenach zaczynających się od 99 centów za sztukę.

READ  Santander X rozpoczyna globalny konkurs dla firm dbających o środowisko, Gütsel, magazyn miejski dla Gütersloh od ponad 25 lat z kulturą, datami, wydarzeniami, wiadomościami, archiwami wiadomości, handlem detalicznym, usługami, gastronomią, zdrowiem, homeopatią i przewodnikiem biznesowym

Przykład z Münsterland jest dobrym przykładem tego, co może się stać z maskami FFP-2 „Made in Germany”. Ponieważ podczas gdy sama produkcja w FIT nadal działała prawidłowo – i na najwyższych obrotach – w lokalnej prasie w marcu 2021 r. Pojawiły się negatywne nagłówki o firmie: Firma w międzyczasie sprowadziła 25 pracowników tymczasowych z Polski, aby zwiększyć moce produkcyjne. Spośród nich 21 było zarażonych koronawirusem, a dwóch musiało być hospitalizowanych.

Ponadto okazuje się, że pracownicy firmy zostali nielegalnie zakwaterowani w apartamencie biurowym na terenie przemysłowym w sąsiednim obszarze Cosfield – a nie w jednym z wielu pensjonatów w okolicy, które były wolne z powodu Corona. „To może się zdarzyć każdemu” – mówi dyrektor zarządzający FIT Rudolph o zakażeniu polskich pracowników znajdujących się obecnie w kwarantannie. Nie widzi, że jego firma jest odpowiedzialna za wybuch Corony. Polscy pracownicy mieli ostatnio wspólną nocną zmianę FIT.

W okolicy panuje wiele emocji. „Jestem całkowicie zdenerwowana i zła” – zacytował Marion Dirks burmistrz Bellerbek, gdzie pracownicy tymczasowi przebywali w pomieszczeniach wspólnych w strefie przemysłowej. Christoph Schloterman, prezes Stowarzyszenia Okręgowego DRK Coesfeld, pochwalił władze, mówiąc: „Nie wyobrażam sobie, co by się stało, gdyby nie było żadnej reakcji”.

Nie nauczyłem się niczego od Tunes

Bezpartyjny burmistrz Hecka, Franz Josef Willinghoff, przyznaje, że początkowo był szczęśliwy, mogąc wyprodukować maskę w swojej społeczności latem 2020 r. „Rzadko kiedy widziałem zakład produkcyjny zakładany tak szybko. Szacunek”. Ale krytykuje nielegalne mieszkania sprowadzonych pracowników. Nie było też alternatywy, mówi Weilinghoff: „Przy odrobinie instynktu można było zawrzeć umowę z lokalnymi dostawcami zakwaterowania”.

Przedstawiciele CDU w regionie nie chcieli już mówić o produkcji masek w Münsterland, co kiedyś chwalili. Kierownik dystryktu CDU, Jasper, nawiązuje do „jasnych słów” swojego przyjaciela ze swojej partii, Christiana Schultza Bellingara, kierownika okręgu Cosfield. Powiedział, że był “przerażony” wybuchem epidemii Corona wśród pracowników FIT i powiedział: “Jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe, że indywidualni przedsiębiorcy niewiele lub nic nauczyli się od wybuchu epidemii w zakładach przetwórstwa mięsnego”.

READ  Grozukauf: Po cofnięciu postów na Twitterze: Dlatego Cathy Wood weszła na Twittera | Wiadomość

Vermer, chadecka w parlamencie stanowym, mówi, że jest „rozczarowana brakiem społecznej odpowiedzialności przedsiębiorcy za zakwaterowanie polskich pracowników”. Niemal dosłownie powtarza się zdanie dyrektora dzielnicy: „To gorzka rzecz dla indywidualnych przedsiębiorców, gdy niewiele lub wcale nie uczą się z wybuchu epidemii w zakładach przetwórstwa mięsnego”. Jednak w dowolnym momencie ponownie odwiedzi firmę w swoim okręgu wyborczym.

Matthias Messner, Były redaktor Lustro na co dzieńPracuje jako niezależny dziennikarz. Antologia została opublikowana 7 kwietnia Brak minimalnej odległości. Kryzys koronowy i sieci wrogów demokracjiJest jego współredaktorem