Connect with us

Economy

Brak oznak ożywienia gospodarczego: badanie: Niemcy mają mniej wykwalifikowanych pracowników

Published

on

Brak oznak ożywienia gospodarczego: badanie: Niemcy mają mniej wykwalifikowanych pracowników

Żadnych oznak wyzdrowienia
Badanie: W Niemczech brakuje wykwalifikowanych pracowników

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Niedobór wykwalifikowanej siły roboczej dotyka Niemcy od wielu lat; Jej efekty są zauważalne i większe niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak według badania IW w 2023 r. zmniejszy się liczba brakujących wykwalifikowanych pracowników. Główny powód tego stanu rzeczy nie jest jednak zbyt optymistyczny.

Oczekuje się, że w 2023 r. luka w kwalifikacjach w Niemczech nieznacznie się zmniejszy. 570 000 wolnych stanowisk pracy nie może zostać obsadzonych odpowiednio wykwalifikowanymi kandydatami. Oznacza to 62 tys., czyli o prawie dziesięć procent mniej niż rok wcześniej. Poinformowało o tym Centrum Ubezpieczeń Pracowników Wykwalifikowanych Al-Kaffa (KOFA). Z niemieckiego Instytutu Ekonomii dla pracodawców (IW). W 2022 r. niedobór wykwalifikowanej siły roboczej osiągnął najwyższy poziom od początku okresu obserwacyjnego w 2010 r.

Według badania fakt, że liczby te spadają, nie jest oznaką ożywienia. Słaba gospodarka spowodowała, że ​​bezrobotnych było więcej wykwalifikowanych specjalistów i mniej wolnych miejsc pracy. „Chociaż luka w kwalifikacjach spadła, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” – stwierdził autor badania Jorek Tiedemann. Biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, w 2024 r. należy spodziewać się ponownego spadku, a w przypadku wzrostu – szybkiego wzrostu.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników wzrósł szczególnie ostatnio w zawodach związanych z transportem. Największy procentowy wzrost odnotowano wśród kierowców autobusów i tramwajów. Braki kadrowe wyniosły 3594 pracowników, czyli o prawie 90 procent więcej niż w roku poprzednim. Nieobsadzonych stanowisk maszynistów było ponad 4000. Jednak według badania największe luki nadal istnieją w obszarach zdrowia, spraw społecznych, nauczania i edukacji. Średnio sześć z dziesięciu otwartych stanowisk nie mogło zostać obsadzonych.

W zeszłym roku niedobór wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia i pielęgniarek wyniósł 17 656, a w placówkach opieki nad dziećmi i edukacji było 30 311 wakatów – więcej niż w jakimkolwiek innym zawodzie. „Aby przyciągnąć więcej osób do pracy w tej dziedzinie zawodowej, ważne jest, aby zawody te były bardziej atrakcyjne” – mówi Tiedemann. Istnieją również znaczne wąskie gardła w branżach i zawodach związanych z osiąganiem politycznych celów klimatycznych, budownictwem mieszkaniowym i zmianami cyfrowymi.

Najbardziej dotknięte są zawody kobiet

Z badania opublikowanego niedawno przez IW wynika, że ​​kobiety częściej odczuwają niedobór wykwalifikowanych pracowników w niemieckiej gospodarce. Konsekwencje są zatem bardziej dotknięte typowymi zawodami kobiet związanymi z opieką nad dziećmi, edukacją i socjalizacją. Zdaniem badaczy uatrakcyjnienie tych zawodów dla mężczyzn jak dotąd udało się tylko częściowo.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego na koniec 2023 roku w Niemczech pracowało o 46,2 mln więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. W obliczu niedoboru wykwalifikowanych pracowników federalny minister pracy Hubertus Heil wezwał ostatnio do zwiększenia zatrudnienia m.in. kobiet, osób starszych i obcokrajowców. Niemcy potrzebują więcej pracowników i wykwalifikowanych pracowników, aby móc w pełni wykorzystać swój potencjał jako trzeciej najsilniejszej gospodarki.

W wielu dziedzinach zawodowych zapotrzebowanie w przyszłości drastycznie wzrośnie. Federalny Urząd Statystyczny szacuje to Do 2049 r. potrzebnych będzie co najmniej 280 000 dodatkowego personelu pielęgniarskiego. Ze względu na zmiany demograficzne rynek pracy w Niemczech jest również uzależniony od migracji pracowników wykwalifikowanych i pracowników z zagranicy. Obecnie sześć na dziesięć osób pracujących w branży sprzątającej ma pochodzenie imigracyjne, a w branży gastronomicznej liczba ta wynosi mniej więcej jedną drugą.

Sondaż: Niedobór mieszkań pogłębia niedobory

Aby wypełnić tę lukę, autorzy badania KOFA zalecają kwalifikowanie pracowników średnio i niewykwalifikowanych oraz zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników zagranicznych. Ponadto potrzebne są dodatkowe zachęty, aby utrzymać starszych pracowników dłużej w pracy.

Rząd federalny złagodził niedawno przepisy, aby przyciągnąć na rynek pracy więcej obywateli spoza UE. Stało się to 1 marca Ustawa o imigracji wykwalifikowanych Siłą. Osoby z krajów trzecich będą mogły w przyszłości pracować w Niemczech, jeśli będą posiadać co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe oraz dyplom zawodowy lub uniwersytecki uznawany przez państwo w ich kraju pochodzenia. Nie jest konieczne odbycie uznanego szkolenia w Niemczech.

Wysokie czynsze w wielu dużych niemieckich miastach są także przeszkodą w walce o wykwalifikowanych pracowników. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez firmę audytorską PricewaterhouseCoopers (PwC).. Dla wielu osób drogie mieszkania są podstawową wadą życia w dużym mieście. „Pracodawcom miejskim coraz trudniej jest znaleźć i utrzymać wykwalifikowanych pracowników” – piszą autorzy.

READ  Więcej wiatru, więcej fotowoltaiki: EVN rozwija odnawialne źródła energii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Tyle obecnie kosztują subskrypcje standardowe i premium

Published

on

Tyle obecnie kosztują subskrypcje standardowe i premium

Można było się tego spodziewać i nadal jest to zaskoczeniem. To tyle od teraz Abonament Netflix jest również droższy w Niemczech. Przynajmniej jeśli nie chcesz oglądać reklam. Zmiana nie została ogłoszona w oficjalnym ogłoszeniu, ale można ją znaleźć na stronach pomocy usługi przesyłania strumieniowego.

Podwyżka cen: Oto nowe ceny Netflix na rok 2024

Podwyżka ceny dotyczy abonamentów Standard i Premium i obowiązuje od razu w przypadku nowych abonamentów. Informacja ta pojawia się na stronie informacyjnej serwisu Netflix. Reklamy nie mają wpływu na model subskrypcji.

Oto, ile kosztuje Netflix: taryfy w skrócie

  • Abonament standardowy z reklamami: 4,99 € miesięcznie – pozostaje bez zmian
  • Abonament standardowy: Rośnie od 12,99 € 13,99 €/miesiąc
  • Subskrypcja premium: Podwyżki od 17,99 euro 19,99 €/miesiąc

Zrzut ekranu strony pomocy serwisu Netflix przedstawiającej nowe ceny

Standardowy abonament przy dwóch urządzeniach i rozdzielczości Full HD zwiększa się o 1 euro miesięcznie. Subskrypcja premium z 4 urządzeniami i Ultra HD kosztuje dodatkowo 2 euro. Jeśli chcesz roczną subskrypcję premium Netflix, płacisz teraz około 240 euro.

Ponadto istnieją koszty, które mogą zostać poniesione Dodatkowi członkowie Powstańcie, którzy nie należą do rodziny. Za to pobierana jest opłata w wysokości 4,99 EUR miesięcznie za członka. Szczegóły można znaleźć tutaj Strona informacyjna Z serwisu streamingowego.

Więcej wiadomości o Netfliksie:

Co się stanie, jeśli masz już subskrypcję?

O ile nie zostanie ogłoszone inaczej, dla osób, które posiadają już aktywną subskrypcję Netflix, nic się nie zmieni. Jeśli jednak zmienisz taryfę, musisz liczyć się z nową strukturą cen.

długoterminowy Podwyżka prawdopodobnie dotknie również obecnych klientów. W przeszłości usługa przesyłania strumieniowego w pewnym momencie dawała klientom możliwość zaakceptowania nowej ceny, zmiany taryfy lub rezygnacji z subskrypcji.

READ  Ceny prądu i gazu: ostrzega jego szef

Dlaczego ceny rosną teraz?

Krok l Podwyżka cen Netflixa Nie jest to niespodzianką. Już w zeszłym roku podjęto działania przeciwko powszechnemu udostępnianiu haseł. Następnie serwis streamingowy w Niemczech zrezygnował z podstawowego abonamentu, który kosztował 7,99 euro. Tymczasem Netflix w ostatnich miesiącach podnosił ceny w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone. Wzrost cen w Niemczech był tylko kwestią czasu.

Podwyżki cen i inne środki stanowią między innymi część wysiłków serwisu przesyłania strumieniowego mających na celu zaradzenie znaczącym kosztom produkcji seriali, filmów i programów po stronie przychodów.

Wskazówka dotycząca transmisji:

Podcast na temat: Czy Netflix nadal jest tego wart?

Polecane treści redakcyjne

W tym momencie znajdziesz zawartość zewnętrzną, co kończy artykuł. Możesz go ponownie wyświetlić i ukryć jednym kliknięciem.

W strumieniu podcastu Moviepilot prezentujemy je Argumenty za i przeciw Netfliksowi oraz wyjaśnienie działań podjętych przeciwko udostępnianiu konta. Przyglądamy się również angażującym treściom, które nadal oferuje usługa przesyłania strumieniowego, i dochodzimy do odpowiedzi: zrezygnować czy nie?

Continue Reading

Economy

Zarobki prezesów DAX: Najlepiej zarabia prezes Mercedesa z 12,7 mln euro | pieniądze

Published

on

Zarobki prezesów DAX: Najlepiej zarabia prezes Mercedesa z 12,7 mln euro |  pieniądze

Sie leiten die größten deutschen Unternehmen, dafür werden sie auch fürstlich entlohnt.

Drei Bosse kassierten über zehn Millionen Euro im letzten Jahr. Und es gibt einen heimlichen Gewinner, der es nicht in die Top-Drei geschafft hat.

Spitzenreiter Mercedes Boss Ola Källenius

Ola Källenius bei der Jahrespressekonferenz im Februar vor einer elektrischen Mercedes G-Klasse

Foto: picture alliance/dpa

Der Topverdiener unter den Dax-Vorständen ist Mercedes-Boss Ola Källenius (54). Im vergangenen Jahr verdiente der Manager satte 12,74 Millionen Euro inklusive Boni.

Der gebürtige Schwede überholte 2023 Deutsche-Börse-Chef Theodor Weimer, der aber mit 10,60 Millionen Euro knapp vor Belen Garijo von Chemie- und Pharmakonzern Merck (10,53 Millionen) bleibt. Nur das Trio knackt die Zehn-Millionen-Marke.

Im Dax werden die 40 größten deutschen Unternehmen gebündelt. Die Fixgehälter machen bei den Vorständen in der Regel nur einen Bruchteil der Vergütung aus. Der Löwenanteil entfällt auf Boni für die Leistung des abgelaufenen Jahres und auf Boni, die einen Zeitraum von drei bis vier Jahren umfassen.

Chart: Die Gehälter der Dax-Bosse – Infografik

Größtes Unternehmen heißt nicht höchstes Gehalt

Christian Klein übernahm nach seiner Stelle als Co-CEO von SAP das alleinige CEO-Amt im April 2020

Christian Klein übernahm nach seiner Stelle als Co-CEO von SAP das alleinige CEO-Amt im April 2020

Foto: picture alliance/dpa

Nach Unternehmenswert ist der Softwarehersteller SAP das größte Unternehmen im Dax. Der Boss Christian Klein (43) belegt Platz Nummer 11 mit einem Einkommen von 7,16 Millionen Euro 2023. Der ausgeschiedene SAP-Finanzchef Luka Mucic (52) erhielt sogar 9,6 Millionen Euro Abfindung.

Der „heimliche“ Gewinner Adidas Boss Gulden

Bjørn Gulden, Adidas-Boss, im Trainingslager der deutschen Frauennationalmannschaft für die WM 2023

Bjørn Gulden, Adidas-Boss, im Trainingslager der deutschen Frauennationalmannschaft für die WM 2023

Foto: picture alliance/dpa

Adidas-Chef Bjørn Gulden (58) liegt mit einer Vergütung von 9,18 Millionen Euro zwar nur auf Platz fünf. Der Norweger erhielt aber nach dem Wechsel vom kleineren Sportartikelhersteller Puma als eine Art Antrittsprämie zusätzlich fast 11.900 Adidas-Aktien.

Adidas bezahlte für die Aktien inklusive Steuern 3,88 Millionen Euro. Macht insgesamt 13,06 Millionen Euro, damit wäre der Adidas-Boss Gulden der Spitzenreiter.

Allerdings müsste Gulden dafür seine Aktien noch zu Geld machen, dafür würde aber einiges an Steuern anfallen.

READ  Ceny prądu i gazu: ostrzega jego szef
Continue Reading

Economy

Przedsiębiorstwo budowy maszyn jest niewypłacalne – światowy lider rynku z Niemiec jest w stanie upadłości

Published

on

Przedsiębiorstwo budowy maszyn jest niewypłacalne – światowy lider rynku z Niemiec jest w stanie upadłości
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Tradycyjna firma napotkała trudności finansowe. Lider światowego rynku zatrudniający 500 pracowników został zmuszony do ogłoszenia upadłości w Heilbronn.

Heilbronn – W Niemczech fala bankructw znanych i tradycyjnych firm nie ustała. Upadłość jednego z gigantów branży budowlanej wywołała prawdziwe trzęsienie ziemi. Napięta sytuacja doprowadziła nawet do 30 bankructw w ciągu jednego tygodnia. Jednak niepowodzenia zdarzają się także w innych branżach.

Bankructwo zmuszona została między innymi do ogłoszenia upadłości znanego specjalisty w dziedzinie ciepłownictwa, podobnie jak niemiecka sieć spożywcza. Gigant branży modowej mógł popaść w bankructwo także dlatego, że firma wpadła w kłopoty finansowe. Ale teraz stała się także jednym z liderów rynku światowego w swojej branży. We wtorek w Heilbronn zmuszona została do ogłoszenia upadłości znana niemiecka firma z branży inżynierii mechanicznej.

Znana firma Illig zajmująca się inżynierią mechaniczną jest niewypłacalna – światowy lider rynku ma kłopoty od czasów Corony

Ponieważ przedsiębiorstwo zajmujące się inżynierią mechaniczną w Heilbronn-Illig jest niewypłacalne. Trudności finansowe tradycyjnej firmy doprowadziły już do trudności finansowych podczas pandemii korony. Teraz firma, będąca jednym z liderów światowego rynku w dziedzinie budowy maszyn do pakowania i termoformowania, została zmuszona do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do Sądu Okręgowego w trybie samorządowym. Sąd Okręgowy zgodził się we wtorek (9 kwietnia).

Jeden ze światowych liderów rynku opakowań i termoformowania pochodzi z Niemiec. Jednak ze względu na sytuację popytową tradycyjna firma z Heilbronn musi rozpocząć postępowanie upadłościowe. (Awatar) © Klaus-Dietmar Gabbert

Nie jest jeszcze do końca jasne, co będzie dalej z Elijem. Pewne jest jednak: „Firmy nie należy rozbijać. „To jasne” – mówi Michael Unser, starszy przedstawiciel IG Metall Heilbronn-Neckarsulm SWR. Teraz ważne jest, aby znaleźć inwestora i potrzebne są nowe, dodatkowe środki. „Jest praca” – kontynuował Unser.

Przedsiębiorstwo budowy maszyn Illig ogłasza upadłość – dotyczy to 500 pracowników

We wtorek o złożeniu wniosku o upadłość powiadomiono ponad 500 pracowników centrali w Heilbronn-Sontheim. Dla pracowników oznacza to, że działalność będzie kontynuowana normalnie – przynajmniej przez następne trzy miesiące.

READ  Dalsza cyfryzacja: Lufthansa wzywa do szybszego przetwarzania lotów | regionalny

„Trzeba teraz ustalić, co stanie się dalej” – kontynuował Unser. Jednakże IG Metall pragnie wspierać pracowników i zapewnić zachowanie miejsc pracy na przyszłość.

Tradycyjna firma Illig musi ogłosić upadłość – powodem jest niechęć klientów

Michael Anser przyczyny, które skłoniły założoną w 1946 roku firmę do ogłoszenia upadłości, widzi w niechęci klientów do zakupów i trudnej sytuacji ekonomicznej. Dlatego 500 pracowników nie ma innego wyjścia, jak tylko poczekać i zobaczyć, co stanie się dalej z ekspertem ds. systemów narzędziowych. Podobnie jak pracownicy tradycyjnej firmy w Bawarii, która niedawno ponownie ogłosiła upadłość.

Wydaje się jednak, że w przypadku upadłości spółka z Heilbronn będzie polegać na samorządzie. Inżynier mechanik chce dokończyć restrukturyzację i znaleźć inwestora, który odwróci sytuację.

Continue Reading

Trending