Connect with us

Economy

Schulz zakwestionował możliwy sojusz z lewicą – EURACTIV.de

Published

on

The Capitals dostarcza Ci wiadomości z całej Europy – dzięki sieci EURACTIV. Dziś m.in.: Polska wprowadza stan wyjątkowy na granicy białoruskiej, Portugalia może przyjąć setki Afgańczyków, a Estonia wybrała nowego prezydenta.

Również na EURACTIV.de: Nowe informacje w unijnej sprawie o dotacje Babis skłoniły policję, a nowe włoskie przepisy dotyczące Zielonego Korytarza wywołały protesty.

///

Berlin

Niemieccy konserwatyści naciskają na kandydata SPD, Olafa Schulza, aby wyjaśnił przed wyborami w tym miesiącu, czy będzie współpracował z Partią Lewicy w rządzie koalicyjnym.

Czołowy kandydat niemieckiej partii konserwatywnej Armin Laschet powiedział, że oczekuje od Schulza jasnego oświadczenia, czy utworzyć koalicję rządową z Die Linke. Więcej na ten temat tutaj.

///

Prezydencja UE

Unia Europejska rozważa udzielenie pomocy sąsiadom Afganistanu i jest zdeterminowana, aby zapobiec kolejnemu kryzysowi migracyjnemu. Unia Europejska jest zdeterminowana, by zapobiegać masowej i niekontrolowanej nielegalnej imigracji z Afganistanu, zwiększając pomoc dla swoich sąsiadów w regionie. Zaowocowało to ponad pięciogodzinnym nadzwyczajnym spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE we wtorek (31 sierpnia). Nie rozmawiali jednak o kwotach ani liczbach przesiedleń. Więcej na ten temat tutaj.

///

Bruksela

Belgia łagodzi dalsze środki związane z COVID-19. Od 1 września Belgia złagodziła szereg środków związanych z COVID-19. Jednak większość tych środków dotyczy Flandrii i Walonii, ale nie Regionu Stołecznego Brukseli. Tam rząd zdecydował się utrzymać poprzednie środki przez co najmniej miesiąc ze względu na wysoki wskaźnik infekcji i stosunkowo niski wskaźnik szczepień. Więcej na ten temat tutaj.

///

Paryż

Francja jest „na dobrej drodze”, najpierw zaszczepiając co najmniej 50 milionów ludzi. Francuski premier Jean Castix powiedział we wtorek dziennikarzom, że prawie 50 milionów Francuzów otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, kraj był „na dobrej drodze”. Więcej na ten temat tutaj.

///

WIEN

Krótkie pożegnanie z Merkel podczas wizyty państwowej. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz spotkał się we wtorek ze swoją niemiecką odpowiedniczką Angelą Merkel, aby po raz ostatni omówić szereg kwestii międzynarodowych i europejskich przed odejściem z urzędu. Należą do nich obecny kryzys w Afganistanie, zielona transformacja i dobra współpraca między tymi dwoma krajami w ostatnich latach. Więcej na ten temat tutaj.

READ  Ceny energii dramatycznie spadają: Słaba liczba miejsc pracy wywiera presję na amerykańskie giełdy papierów wartościowych

Wielka Brytania i Irlandia

Edynburg

Jesiotr zielony „skok wiary”. Szkocka premier Nicola Sturgeon określiła we wtorek sojusz między jej Szkocką Partią Narodową a Szkocką Partią Zielonych jako „skok wiary” dla obu partii. Ustawodawcy po raz pierwszy potwierdzili nominację dwóch zielonych ministrów w swoim gabinecie. Więcej na ten temat tutaj.


Kraje nordyckie i bałtyckie

Helsinki

Francuska firma infrastrukturalna zdobywa przyczółek na rynku skandynawskim. Francuski Colas nabył Destia, największą fińską firmę infrastrukturalną, od rodzinnej firmy inwestycyjnej Ahlström Capital Group za nieujawnioną kwotę. Transakcja została okrzyknięta umową win-win. Obecnie nadal wymaga zatwierdzenia przez odpowiednie organy ochrony konkurencji. Więcej na ten temat tutaj.

///

Tallinn

Alar Karis został wybrany nowym prezydentem Estonii. 63-letni Alar Karis został we wtorek wybrany prezydentem Estonii po uzyskaniu wymaganej większości dwóch trzecich w parlamencie w drugim głosowaniu. Więcej na ten temat tutaj.


południe Europy

Ateny

Premier Grecji chce nowego startu i kończy się niepowodzeniem. Większość mediów twierdzi, że rekonstrukcja greckiego rządu, która miała oznaczać nowy początek po niezadowoleniu społeczeństwa z sierpniowych pożarów lasów, zakończyła się fiaskiem. Więcej na ten temat tutaj.

///

ROM

Nowe włoskie prawo o ruchu drogowym wywołało protesty. We Włoszech należy oferować Green Pass COVID-19 w transporcie dalekobieżnym, a także dla uczniów i studentów od środy. Tak więc tego samego dnia ogłoszono kilka protestów. Niektóre grupy aktywistów zagroziły zamknięciem pociągów. Czytaj więcej.

///

Madryt

W tym roku na atlantyckim szlaku na Wyspy Kanaryjskie zginęło 525 migrantów. Co najmniej 525 osób zginęło w tym roku podczas próby przejścia Oceanu Atlantyckiego między kontynentem afrykańskim a hiszpańskimi Wyspami Kanaryjskimi – jednym z najbardziej śmiercionośnych szlaków migracyjnych na świecie, według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Raporty partnerskie EURACTIV EFE (w języku angielskim).

///

Lizbona

Portugalia może przyjąć setki Afgańczyków minister. Portugalski minister spraw wewnętrznych Eduardo Cabreta powiedział we wtorek, że Portugalia jest w stanie przyjąć „setki” afgańskich uchodźców, przy czym pierwszeństwo mają kobiety, dzieci, aktywiści i dziennikarze. 84 osoby są już w kraju. Więcej na ten temat tutaj.


Wyszehrad

Praga

Nowe informacje przekazane policji w sprawie o dotację UE Babis. We wtorek prokurator Jaroslav Saros zwrócił policji sprawę apí hnízdo (bocianie gniazdo) o domniemane oszustwo w ramach wsparcia UE w wysokości 2 mln euro dla policji w celu dalszego dochodzenia. Powinien podjąć decyzję w sprawie wniosku do końca lata. Premier Andrej Babis jest jedną z dwóch osób zamieszanych w oszustwo. Czytaj więcej.

READ  Rezerwa Federalna USA pozostawia otwarte opcje na dalsze podwyżki stóp procentowych

///

Warszawa

Polska wprowadziła stan wyjątkowy na granicy białoruskiej. Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ze względów bezpieczeństwa chce wprowadzić stan wyjątkowy na 183 miejscowości w promieniu 3 km od granicy z Białorusią. Więcej na ten temat tutaj.

Ponadto polski Trybunał Konstytucyjny ma: Wysłuchaj i zdecyduj na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego W sprawie prymatu polskiej konstytucji nad traktatami Unii Europejskiej Przełożone na 22 września. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)

///

Budapeszt

Minister potępia homofobiczne wypowiedzi przedstawicieli przemysłu lojalnych wobec Urbana. Węgierska minister ds. rodziny Katalin Novak potępiła homofobiczne uwagi szefa Izby Handlowej na temat hipotetycznie homoseksualnego nauczyciela po proteście przedstawicieli związków nauczycieli. Więcej na ten temat tutaj.

///

Bratysława

Prokurator generalny odrzuca zarzuty korupcji na najwyższych szczeblach. Podważane są postępy poczynione przez Słowację w walce z korupcją. Nowo mianowany prokurator generalny Marosh Chilinka umorzył sprawy o korupcję w zawieszeniu tego samego dnia, w którym podał się do dymisji szef policji oskarżony o utrudnianie wymiaru sprawiedliwości. Więcej na ten temat tutaj.


Wiadomości z Bałkanów

skopgy

Grecki minister spraw zagranicznych wzywa Skopje do zdystansowania się od wpływów „neoosmańskich”. Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias powiedział swojemu macedońskiemu odpowiednikowi Bujarowi Osmaniemu, że niedawna dwustronna umowa obronna między Skopje a Ankarą wywołała pytania w Atenach. Więcej na ten temat tutaj.

///

Zofio

Zdewastowana bułgarska flaga wywołuje nowe napięcia między Sofią a Skopje. Tymczasowy szef ambasady Macedonii Północnej w Bułgarii Władimir Krastevsky został wezwany do bułgarskiego MSZ, gdzie wręczono mu notę ​​protestacyjną po wypadku z bułgarską flagą w Bitoli. Więcej na ten temat tutaj.

///

Bukareszt

Rumuński rząd nie planuje obniżki cen energii. Rząd rumuński nie planuje obniżania cen energii, ale szuka sposobów na zrekompensowanie konsumentom. Wielu narzekało na wysokie ceny zarówno energii elektrycznej, jak i gazu ziemnego, które są wyższe o ponad 20% rok do roku. Więcej na ten temat tutaj.

READ  Historyczny punkt zwrotny w Polsce, ale na zwycięzców wyborów czekają trudne zadania

///

Lublana

Gospodarka słoweńska prawie powróciła do poziomu sprzed kryzysu. PKB Słowenii wzrósł w drugim kwartale o 16,3% rok do roku dzięki wysokim wydatkom rządowym i konsumenckim, a roczna produkcja była tuż poniżej rekordowego poziomu sprzed kryzysu z 2019 roku. Więcej na ten temat tutaj.


porządek obrad:

  • Słowenia/UE: Prezydencja słoweńska jest gospodarzem nieformalnego spotkania ministrów obrony UE w Kranj, z konsekwencjami Afganistanu i strategicznym kompasem UE wysoko na porządku dziennym / Europejscy szefowie państw i rządów spotykają się na dorocznym Forum Strategicznym w Bled.
  • Niemcy: Kanclerz Merkel i prezes WHO Ghebreyesus otwierają Centrum Wiedzy Epidemiologicznej i Epidemiologicznej WHO.
  • Francja: Prezydent Emmanuel Macron udaje się w środę po południu do Marsylii, gdzie ma wziąć udział w Światowej Konferencji Ochrony Przyrody, która rozpoczyna się w piątek.
  • Belgia: Ograniczenia Covid muszą być dalej złagodzone.
  • Wielka Brytania: Minister spraw zagranicznych Dominic Raab odpowiada na pytania eurodeputowanych w sprawie Afganistanu
  • Dania: Zaświadczenie o szczepieniu nie jest już wymagane, aby wejść do barów i restauracji.
  • Republika Czeska: Premier Andrej Babis odwiedzi w środę Słowenię, aby na Forum Strategicznym w Bledzie omówić główne wyzwania dla przyszłości Europy.
  • Węgry: Sąd Najwyższy Unii Europejskiej podejmuje decyzję w sprawie dostępu do dokumentów po zarzutach korupcji na Węgrzech.
  • Słowacja: Większość eurodeputowanych wezwała do wydalenia dwóch swoich kolegów z Grupy S&D z powodu rzekomej współpracy ich partii z faszystami w organizacji środowych protestów antyrządowych.
  • Grecja: Szczepienia przeciwko COVID-19 stają się obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia.
  • Bułgaria: Prezydent Romain Radev weźmie udział w dyskusji panelowej na Forum Strategicznym w Bled na temat rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie.
  • Rumunia: Rząd spotka się i będzie mógł wyrazić zgodę na przegląd budżetu państwa.
  • Chorwacja: Przedstawienie rejestru wysp oraz krajowego planu rozwoju wysp na lata 2021-2027.
  • SerbiaMinister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu będzie kontynuował wizytę w Serbii.

***

[Bearbeitet von Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Zoran Radosavljevic, Josie LeBlond]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny

Published

on

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Atak na Ukrainę i zachodnie sankcje popychają rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom w kryzys. Putinowi pozostało niewiele opcji.

MOSKWA – Złe wieści dla rosyjskiej gospodarki: ważne źródło dochodów zagrożone jest załamaniem. Dla Władimira Putina transakcje gazowe stanowią niezastąpione źródło pieniędzy pozwalające zwiększyć jego fundusze wojenne. Ale wojna na Ukrainie i zachodnie sankcje obcinają jej dochody: gigant energetyczny Gazprom po raz pierwszy od 1999 r. nie odnotował zysków i popada w głęboką czerwień – z niszczycielskimi konsekwencjami dla Moskwy.

Straty rosyjskiej gospodarki: Putinowski gigant energetyczny pogrąża się w miliardowych stratach

W drugim roku agresywnej wojny z Ukrainą rosyjski koncern energetyczny Gazprom odnotował stratę netto na poziomie ok. 629 mld rubli (równowartość 6,4 mld euro). Według doniesień rosyjskich mediów jest to pierwsza strata netto Gazpromu od 1999 roku. Masową recesję można wytłumaczyć spadkiem dostaw gazu do Europy.

Rosyjska gospodarka cierpi z powodu załamania eksportu gazu. © Gavril Grigorov/DPA

W proteście przeciwko zachodnim sankcjom sama Moskwa w dużej mierze wstrzymała dostawy broni latem 2022 roku. W związku z tym Handelsblatt Wcześniej tylko jedna trzecia produkcji Gazpromu trafiała do Europy. Z tą kwotą grupa osiągnęła jednak dwie trzecie swoich zysków. Ponadto kraje europejskie odnoszą coraz większe sukcesy w znajdowaniu alternatywnych źródeł gazu. Według danych Unii Europejskiej udział Rosji w europejskim imporcie gazu spadł z 40 proc. w 2021 r. do 8 proc. w 2023 r. „Financial Times”.

Stagnacja w branży gazowej powoduje spadek przychodów rosyjskiej gospodarki

Eksperci uważają, że rosyjska gospodarka w dłuższej perspektywie nie będzie w stanie osiągnąć poziomu umów gazowych, jakie Putin zawarł przed wojną na Ukrainie. Tygodnik napisał, że Gazprom nie jest w stanie osiągać zysków Ekonomista. W 2021 roku Gazprom wyeksportował do krajów europejskich ponad 174 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego. Z obliczeń agencji prasowej wynika, że ​​w 2023 roku dostawy gazu ziemnego przez Gazprom do Europy wyniosły zaledwie 28,3 mld metrów sześciennych. Reutera Oferta (stan na styczeń 2024). Zdaniem Andrieja Klebacha, głównego ekonomisty rosyjskiej państwowej instytucji kredytowej Wnieszekonobank (VEB), odbudowa utraconego wolumenu eksportu w ciągu najbliższych dziesięciu lat jest nierealistyczna.

READ  Rezerwa Federalna USA pozostawia otwarte opcje na dalsze podwyżki stóp procentowych

Jeśli rosyjska gospodarka chce zrekompensować spadek eksportu gazu, słychać głośne głosy Ekonomista Opcje są dwie: masowa rozbudowa gazociągów lub zwiększony eksport LNG. Jednak szczególnie zwiększenie eksportu LNG byłoby bardzo ambitnym projektem.

LNG wg Odpowiedź– Magazyn polityczny ekran A teraz dla Kremla nie mniej ważne są pozostałe dochody z dostaw rurociągami. Eksperci szacują obecnie, że wolumen LNG transportowanego do i przez Europę wynosi około dwanaście miliardów euro rocznie. Putin chce nawet potroić wielkość biznesu w ciągu najbliższych kilku lat.

Putin musi zwiększyć eksport gazu z korzyścią dla rosyjskiej gospodarki – ale czy mu się to uda?

Trudno jednak powiedzieć, czy Putinowi uda się rozszerzyć swój biznes gazowy. Putinowski projekt LNG 2 utknął w martwym punkcie z powodu sankcji Noatek, największy rosyjski producent LNG, został zmuszony do tymczasowego wstrzymania produkcji w ramach swojego projektu Arctic LNG 2. Ponadto Pojawiają się żądania, m.in. ze strony ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni), nałożenia sankcji na rosyjski LNG Podgłośń. Może to po raz kolejny znacząco ograniczyć biznes Putina w zakresie LNG.

Przyszłość rosyjskiej gospodarki rysuje się w ponurych barwach w związku z dalszym spadkiem eksportu gazu. W końcu Rosja jest jednym z największych eksporterów gazu na świecie. Nie ulega wątpliwości, że Putin jest ekonomicznie uzależniony od zysków z handlu rosyjskim gazem i skroplonym gazem ziemnym.

Continue Reading

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Historyczny punkt zwrotny w Polsce, ale na zwycięzców wyborów czekają trudne zadania
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Minister Gospodarki Brandenburgii Jörg Steinbach chwali Teslę-Gigactory
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Trending