Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Giełdy w USA bez dynamiki | tagesschau.de

Published

on

Raport rynkowy: Giełdy w USA bez dynamiki |  tagesschau.de


Raport rynkowy

Stan na: 27 czerwca 2024 o 22:48

W obliczu napiętych rynków inwestorzy amerykańscy nie podejmowali dziś dużego ryzyka. Emocje rosną w związku z jutrzejszymi danymi cenowymi, które powinny dostarczyć informacji o ścieżce stóp procentowych banku centralnego.

Inwestorzy amerykańscy odnotowali dziś niewielki wzrost w obliczu negatywnych wiadomości korporacyjnych i oczekiwań co do głównych danych o inflacji. Wiodący indeks Dow Jones zakończył notowania przy niewielkich wahaniach na poziomie 39 164 punktów, co oznacza wzrost o 0,1%. W tym okresie indeks kilkakrotnie zmieniał swoje znaki.

Pomimo negatywnych wiadomości z branży chipów, która ostatnio odnosiła takie sukcesy, giełda technologii Nasdaq utrzymała swoją pozycję ze wzrostem o 0,3 proc., a indeks Nasdaq 100 wzrósł o 0,19 proc. Indeks Standard & Poor’s 500 zamknął rynek na poziomie 5482 punktów, co oznacza wzrost o 0,1 procent, więc zmiany były niewielkie. Nowe dane makroekonomiczne nie miały większego wpływu.

Przed publikacją kluczowych danych o inflacji w USA, które zostaną opublikowane w piątek, żaden inwestor nie chciał brać w nich udziału na dużą skalę, powiedziała Fiona Cincotta z firmy handlowej City Index.

Dziś odbędzie się także pierwsza debata telewizyjna pomiędzy prezydentem Joe Bidenem a jego rywalem Donaldem Trumpem. Ostatnio ciągły temat odwrócenia stóp procentowych został przyćmiony dyskusją na temat sztucznej inteligencji (AI), która konsekwentnie ustanawia nowe rekordy w przypadku niewielkiej liczby firm zaawansowanych technologicznie.

W branży chipów, która ostatnio odniosła ogromny sukces, nastroje pogorszył spadek ceny akcji Microna o 7,1%. Biorąc pod uwagę utrzymujący się wzrost sprzedaży sztucznej inteligencji i układów pamięci, prognozy sprzedaży były dla inwestorów niewystarczające – choć cele spółki na bieżący kwartał były mniej więcej zgodne z konsensusem. Optymizm co do popytu napędzanego sztuczną inteligencją spowodował, że w tym miesiącu akcje spółki wzrosły o 14 procent.

Słabsze były także akcje innych firm produkujących półprzewodniki, w tym lidera sztucznej inteligencji Nvidii. „Pytanie brzmi, czy zyski przedsiębiorstw w sektorze technologicznym mogą pozostać stabilne” – powiedział Mike Gallagher, szef działu badań w Continuum Economics. „Jeśli nie, prawdopodobnie będziemy świadkami tymczasowej realizacji zysków i niewielkich korekt”.

„Rośnie strach, że rajd pod przewodnictwem sztucznej inteligencji w USA może wkrótce się zakończyć” – mówi analityk Thomas Altman z QC Partners Asset Management. Niedawny wzrost indeksu technologicznego Nasdaq 100 wynika z coraz mniejszej liczby akcji. Dlatego hossa może znajdować się w późnej fazie i pojawiają się oznaki odwrócenia trendu.

Liczba pierwszych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych spadła w zeszłym tygodniu bardziej niż oczekiwano. Departament Pracy w Waszyngtonie ogłosił dziś po południu, że liczba wniosków o pomoc spadła o 6 000 do 233 000. Ekonomiści spodziewali się średnio spadku do 235 tys. roszczeń. Oznacza to, że rynek pracy pozostaje silny pomimo rosnących stóp procentowych.

Trzeci szacunek PKB za pierwszy kwartał również pokazuje, że gospodarka amerykańska znajduje się pod presją. Według Departamentu Handlu Waszyngtonu produkt krajowy brutto wzrósł o 1,4 procent rok do roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Poprzedni szacunek został podniesiony o 0,1 punktu procentowego. W ostatnim kwartale 2023 roku największa gospodarka świata znacząco wzrosła, bo o 3,4 proc.

READ  Bilans Grupy Greiner jako lustro dla Corony

Dzisiejsza sytuacja na lokalnym rynku akcji była podobna do tej z poprzednich dni handlowych: indeks DAX w dalszym ciągu poruszał się w rozsądnym przedziale od 18 000 do 18 400 punktów, a zamknął się nieco wyżej na poziomie 18 210 punktów, co oznacza wzrost o 0,3%. Zakres wahań wahał się od 18 141 do 18 265 punktów w wąskim przedziale. Oznacza to, że wiodący niemiecki indeks nadal znajduje się na wysokim poziomie i powyżej poziomu 18 tys. punktów, ale na razie nie wystarczy, aby zrobić więcej.

Wczoraj wiodący niemiecki indeks chwilowo spadł do 18 045 punktów, po czym ponownie się ustabilizował. Nieznacznie, bo o 0,15 proc., wzrósł także indeks średnich spółek MDAX.

„Płynność rynku prawdopodobnie pozostanie niska do końca tygodnia, szczególnie w Europie, przy jednoczesnym wzroście napięcia” – wynika z oceny ekspertów IndexRadar. „Oprócz danych o inflacji, które pojawią się w USA w piątek (PCE), niedzielna pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji powoduje powściągliwość”.

Choć we Francji widać oznaki masowego przesunięcia się w prawo, sytuacja wokół polityki pieniężnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozostaje niejasna. Obniżki stóp oczekiwano już w styczniu, ale utrzymująca się na bardzo wysokim poziomie inflacja skłoniła bankierów centralnych do spowolnienia. Amerykańscy bankierzy centralni skupieni wokół przewodniczącego Jerome’a Powella chcą podejmować decyzje w swojej polityce pieniężnej w oparciu o dane, podobnie jak Europejski Bank Centralny, to znaczy chcą sięgać dalej w horyzoncie.

W piątek opublikowany zostanie Indeks Cen Osobistych Wydatków Konsumenckich, będący centralnym zbiorem danych Rezerwy Federalnej. „Jeśli rynkowi nie spodobają się dane o inflacji, nastroje mogą szybko się zmienić” – ostrzega Jochen Stanzel z CMC Markets. „Ponieważ gospodarka amerykańska nie wykazuje oznak recesji, władze monetarne skupione wokół Jerome’a Powella teoretycznie mają możliwość zaczekania do grudnia lub nawet nowego roku z obniżką stóp procentowych”.

Tymczasem euro nieznacznie wzrosło. Niedawno wspólna waluta kosztowała w amerykańskim obrocie 1,0705 dolara, czyli nieco więcej niż jej cena z rana. Europejski Bank Centralny ustalił stopę referencyjną na poziomie 1,0696 (środa: 1,0689) dolara amerykańskiego. Handel pomiędzy euro a dolarem był jak dotąd spokojny.

Euro zyskało na wartości, zwłaszcza po południu, po lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. W strefie euro dynamika podaży pieniądza w ostatnim czasie uległa dalszemu przyspieszeniu, przy niewielkim pogorszeniu nastrojów gospodarczych. Dane na temat nastrojów z Włoch były mieszane.

Korona szwedzka znalazła się pod presją. Władze monetarne początkowo pozostawiły politykę pieniężną na niezmienionym poziomie po posiedzeniu stóp procentowych. Wskazali jednak na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w ciągu roku w celu uwzględnienia niższej inflacji. Twoi tureccy koledzy stoją przed zupełnie innymi wyzwaniami: walczą ze spiralną inflacją, stosując kluczową stopę procentową na poziomie 50 procent, która według banku centralnego raczej nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie.

READ  Globalna zdolność do elektrolizy wodoru powinna zostać zwiększona 1000 razy do 2040 roku ...

Jednocześnie wzrosły ceny ropy. Wieczorem cena baryłki (159 litrów) ropy North Sea Brent i amerykańskiej ropy West Texas Intermediate wzrosła o około jeden procent. Nieznaczne osłabienie dolara amerykańskiego stanowiło pewne wsparcie dla cen ropy. Słaby dolar sprawia, że ​​ropa staje się tańsza dla odbiorców z innych obszarów walutowych. To wspiera popyt.

Od kilku tygodni ceny ropy naftowej szukają kierunku. Decydujących uderzeń pozostało niewiele do końca. Poziom cen sprzyja wielu konfliktom i kryzysom geopolitycznym, szczególnie w bogatym w ropę regionie Bliskiego Wschodu. Ponadto brakuje dostaw ze strony rozszerzonego kartelu naftowego OPEC+. Jednak poza siecią podaż jest wystarczająca, co ogranicza wzrost cen.

Rheinmetall zdobył duże zamówienie w sektorze zaopatrzenia motoryzacji. Dostawca branży motoryzacyjnej i obronnej ogłosił, że znana światowa firma samochodowa zamówiła kilka milionów elektrycznych pomp chłodzących. Wartość wywoławcza mieści się w niskim trzycyfrowym przedziale milionów euro. Pompy montowane są w pojazdach z napędem hybrydowym. Produkcja planowana do 2030 roku już się rozpoczęła. Umowa serwisowa obowiązuje do 2045 roku.

Według amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) największe instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych posiadają zasoby kapitałowe odporne na kryzys. Rezerwa Federalna ogłosiła, że ​​wszystkie 31 przetestowanych instytucji przeszło coroczny test warunków skrajnych przeprowadzany przez organy nadzoru finansowego. Deutsche Bank również nie odnotował żadnych problemów ze swoim amerykańskim oddziałem podczas testu warunków skrajnych opartego na symulowanych scenariuszach kryzysowych. Powiedziała, że ​​w przypadku hipotetycznej recesji każda instytucja znalazłaby się powyżej minimalnych wymogów kapitałowych. Przetestowano trzydzieści jeden banków, każdy z aktywami o wartości co najmniej 100 miliardów dolarów.

Sprzedawca odzieży Hennes & Mauritz (H&M) rozpoczął trzeci kwartał słabo. Szwedzi podali, że sprzedaż w czerwcu będzie o sześć procent niższa w walucie lokalnej niż w roku poprzednim. Złe warunki pogodowe wywierają presję na biznes na wielu rynkach, zwłaszcza na początku miesiąca. Ponadto przychody w czerwcu 2023 r. mają wysoką wartość porównawczą. Nowy prezes H&M Daniel Ervier podtrzymuje swój roczny cel i nadal dąży do osiągnięcia 10% marży operacyjnej w 2024 r.

Amerykański gigant branży sportowej Nike już się nie rozwija. Globalna sprzedaż firmy przed Adidasem w czwartym kwartale roku 2023/24 (stan na koniec maja) ukształtowała się na ubiegłorocznym poziomie 12,6 miliarda dolarów (po uwzględnieniu różnic kursowych), ogłosiło Nike wieczorem po notowaniach w USA. Zamknięte. Analitycy oczekiwali średnio 12,8 miliarda dolarów.

Zwłaszcza w USA Nike musi stawić czoła konkurencji ze strony nowych marek, takich jak Hoka firmy Deckers czy On, wspieranych przez gwiazdę tenisa Rogera Federera. Nowa strategia polegania w większym stopniu na sprzedaży bezpośredniej bez pośrednictwa sprzedawców detalicznych nie sprawdziła się w czwartym kwartale. I właśnie w tym sektorze, ze wszystkich miejsc, sprzedaż spadała, a marże znajdowały się pod presją.

READ  Brak oznak ożywienia gospodarczego: badanie: Niemcy mają mniej wykwalifikowanych pracowników

Analitycy uważają, że minie trochę czasu, zanim Nike będzie w stanie ożywić popyt – po prostu dlatego, że innowacje i nowe linie produktów wymagają czasu. Akcje Nike spadły po godzinach o 4,7 proc. Nie pomógł fakt, że zysk netto w czwartym kwartale był o 45 procent wyższy niż rok wcześniej i wyniósł 1,50 miliarda dolarów (1,03 miliarda dolarów). Inicjatywy cenowe w połączeniu z niższymi kosztami wysyłki i magazynowania zwiększyły marżę brutto. Nike utrzymało wydatki na marketing na stałym poziomie, a koszty administracyjne spadły o dziewięć procent po wprowadzeniu programu oszczędnościowego

Ponure perspektywy biznesowe obciążają Walgreens Boots Alliance. Amerykańska sieć drogerii obniżyła dziś prognozę zysków i ogłosiła, że ​​będzie zamykać kolejne sklepy o niskiej sprzedaży w USA. Spółka nie podała liczby oddziałów, które zostaną zamknięte. Wiadomość została źle przyjęta na giełdzie: akcje Walgreens spadły o prawie jedną czwartą do 11,72 dolarów – najniższego poziomu od 27 lat.

W bieżącym roku finansowym 2023/24 grupa oczekuje obecnie, że skorygowany zysk na akcję wyniesie 2,80–2,95 USD zamiast 3,20–3,35 USD. Walgreens zmaga się ze słabym środowiskiem handlu detalicznego w USA i presją na kasy. Konsumenci niechętnie kupują produkty zdrowotne dostępne bez recepty ze względu na utrzymującą się inflację.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy strata netto wzrosła do 5,6 miliarda dolarów z 2,9 miliarda dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Zarząd wyjaśnił, że osiągnął punkt, w którym obecny model apteki nie jest już zrównoważony. Spółka spodziewa się, że trudne otoczenie w branży farmaceutycznej i spowolnienie popytu konsumenckiego utrzymają się do roku podatkowego 2025

Wygląda na to, że SpaceX, należąca do miliardera Elona Muska, ma zostać wyceniona na 210 miliardów dolarów (równowartość około 196 miliardów euro) w kolejnej rundzie finansowania. Agencja Bloomberg News podała, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, że o taką wielkość będzie zabiegana w przypadku zaoferowania inwestorom dodatkowych akcji. Byłoby to o 30 miliardów dolarów więcej niż w grudniu, gdy akcje spółki były sprzedawane. Spółka nie chciała komentować tych informacji.

Według doniesienia prasowego niemiecki start-up AI Helsing rozmawia z inwestorami o zastrzyku finansowym w wysokości około 500 milionów dolarów. Według „Financial Times” oznaczałoby to wycenę spółki na 4,5 miliarda dolarów. Helsing prowadzi rozmowy z inwestorami z Doliny Krzemowej, w tym z Accel i Lightspeed Venture Partners, którzy zainwestują w spółkę. Helsing z Monachium opracowuje oprogramowanie i sztuczną inteligencję (AI), które znajdują zastosowanie w obronności. Firma współpracuje z siłami zbrojnymi, władzami i przemysłem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Szef Deutsche Banku nie może narzucać bardziej rygorystycznych zasad home office

Published

on

Szef Deutsche Banku nie może narzucać bardziej rygorystycznych zasad home office

Ochrona zapasów pracowników
Szef Deutsche Banku ponosi porażkę na swoim domowym stanowisku

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Christian Sewing chce, aby bankierzy znów więcej pracowali w biurze. W walce o nowe zasady home office prezes musi się teraz wycofać. Każdy, kto hojnie wykorzystuje obecne możliwości, może to robić nadal. Przynajmniej na razie.

Christian Sewing, szef Deutsche Banku, chce zwiększyć frekwencję w biurach i na początku roku wezwał do wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących home office. Ale przynajmniej w Niemczech istnieje teraz tymczasowa ochrona pracowników. Widać to wyraźnie w piśmie grupy i Generalnej Rady Biznesu, które jest dostępne dla gazety Handelsblatt.

Pracownicy w Niemczech, którzy obecnie pracują z domu trzy dni w tygodniu lub którzy pracują z domu w piątki i poniedziałki, mogą przynajmniej na razie kontynuować te modele pracy. To właśnie tę praktykę firma Sewing chciała w lutym w e-mailu zlikwidować.

Z raportu wynika, że ​​zarządy i pracodawcy od miesięcy zmagają się z nowymi zasadami home office. W przyszłości praca poza biurem powinna trwać maksymalnie dwa dni, a menedżerowie powinni mieć możliwość pracy tylko przez jeden dzień. Piątek i poniedziałek jednocześnie nie powinny wchodzić w grę. Według informacji gazety aż 60 proc. pracy mobilnej – co stanowi oficjalny wyjątek – miało charakter powszechny, z którego skorzystało około 10 000 pracowników.

Eliminując kombinację poniedziałku i piątku, firma krawiecka również wydaje się zainteresowana bardziej zrównoważonym wykorzystaniem biurek. Plany nie zostały dobrze przyjęte przez pracowników, jak pokazało 1300 krytycznych komentarzy w intranecie w krótkim czasie. W wielu firmach trwają obecnie kontrowersje wokół zasad pracy z domu. Wiele osób chce, aby ich pracownicy byli ponownie bardziej obecni po zakończeniu pandemii korony. Jednak wiele innych instytucji finansowych ma bardziej liberalne zasady niż Deutsche Bank.

READ  Przeconac Nemko, że za odrą zaczyna się „Bella Bologna” – DW – 28.11.2023
Continue Reading

Economy

„Miękkie lądowanie” rzadko się sprawdza: Prezes EBC Lagarde: Nie udało się jeszcze pokonać inflacji

Published

on

„Miękkie lądowanie” rzadko się sprawdza: Prezes EBC Lagarde: Nie udało się jeszcze pokonać inflacji

Miękkie lądowania rzadko się sprawdzają.
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Lagarde: Nie udało się jeszcze pokonać inflacji

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Czy najgorsze już minęło po szoku inflacyjnym? Według prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde gospodarka może ucierpieć w wyniku nowych szoków po stronie podaży. Widać to także na przykładzie poprzednich kryzysów, gdzie „miękkie lądowanie” rzadko kończyło się sukcesem.

Według prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde EBC nie może być jeszcze pewien, że wygrał walkę z inflacją. Co więcej, jak powiedziała Lagarde na otwarciu sympozjum dotyczącego polityki pieniężnej w Sintrze w Portugalii, EBC nie może być pewien, że prowadzona przez niego polityka pieniężna nie doprowadzi do recesji.

„Jednak nadal istnieje pewna niepewność co do przyszłej inflacji, w szczególności w odniesieniu do ewolucji relacji między zyskami, płacami i produktywnością oraz tego, czy gospodarka będzie narażona na nowe wstrząsy po stronie podaży. Upłynie trochę czasu, zanim to nastąpi. Jak wynika z opublikowanego tekstu, Lagarde powiedziała: „Zebraliśmy wystarczającą ilość danych, aby mieć pewność, że ryzyko inflacji powyżej celu minęło”.

Biorąc pod uwagę skalę szoku inflacyjnego, Lagarde twierdzi, że „miękkie lądowanie” nadal nie jest gwarantowane. „Spojrzenie na historyczne cykle stóp procentowych od 1970 r. pokazuje, że gdy główne banki centralne podnosiły stopy procentowe w sytuacji wysokich cen energii, koszty dla gospodarki były zwykle bardzo wysokie” – stwierdziła Lagarde. Tylko około 15% udanych miękkich lądowań w tym okresie – zdefiniowanych jako uniknięcie recesji lub znacznego spadku zatrudnienia – udało się osiągnąć w następstwie szoków cenowych energii.

„Silny rynek pracy oznacza, że ​​zebranie nowych informacji może zająć trochę czasu, ale musimy też pamiętać, że perspektywy wzrostu gospodarczego pozostają niepewne” – powiedział prezes EBC. Wszystko to podkreśla determinację, aby polegać na danych i podejmować decyzje polityczne w ramach sesji po sesji.

READ  Przeconac Nemko, że za odrą zaczyna się „Bella Bologna” – DW – 28.11.2023
Continue Reading

Economy

Przemysł budowlany i handel motoryzacyjny: to tutaj bankrutuje większość firm w Saksonii regionalny

Published

on

Przemysł budowlany i handel motoryzacyjny: to tutaj bankrutuje większość firm w Saksonii  regionalny

Dresden/Sachsen – [–>Höhere Preise, schwächelnde Konjunktur, steigende Zinsen: Die Zahl der Firmenpleiten in Sachsen ist so hoch wie seit fast 30 Jahren nicht mehr.

747 Firmen mussten im letzten Jahr Insolvenz anmelden. Das sind fast ein Viertel mehr als noch 2022: 23,5 Prozent. Diese beängstigende Zahl geht aus der Antwort des sächsischen Wirtschaftsministeriums auf eine Anfrage der Linken hervor.

Dramatisch: Die Gläubigerforderungen lagen insgesamt bei mehr als 500 Mio. Euro, die Summe hat sich im Vergleich zum Vorjahr fast verdoppelt. Das berichtete zuerst die LVZ. Bei 146 der betroffenen Firmen in Sachsen wurde nicht mal ein Insolvenzverfahren eröffnet – es war schlichtweg kein Kapital mehr da. [–>Der Negativtrend setzt sich leider fort: Im ersten Quartal 2024 meldeten schon 238 Unternehmen ihre Zahlungsunfähigkeit an – das waren noch einmal 67 (39 Prozent) mehr als von Januar bis März 2023.

Lage so düster wie vor 30 Jahren

Die wenigsten Pleiten gab es in Land- und Forstwirtschaft und der Fischerei (6) und auf dem Energiesektor (3). Anders sieht es in diesen Bereichen der sächsischen Wirtschaft aus.

Damit steckt Sachsen in der schlimmsten Pleitewelle seit 1996: Doch damals gründeten viele Menschen kleine Unternehmen, um nach dem Zusammenbruch der DDR-Wirtschaft der Arbeitslosigkeit zu entgehen. Jetzt erwischt es meist den Mittelstand (bis 249 beschäftigte).

READ  Globalna zdolność do elektrolizy wodoru powinna zostać zwiększona 1000 razy do 2040 roku ...

Bürokratie muss weg

Experten sehen die Ursachen der Insolvenzen auch in den Nachwirkungen der Corona-Pandemie und fordern bessere Rahmenbedingungen, u.a. Bürokratie-Abbau.

Bürokratie macht Unternehmen sehr zu schaffen

Foto: Sebastian Gollnow/dpa

Die sächsische Linken-Chefin Susanne Schaper (47): „Das dümmste, was eine Regierung in Krisenzeiten machen kann, ist weiter zu kürzen. Viele Staaten kurbeln ihre Wirtschaft mit öffentlichen Investitionen an, und die Bundesregierung hält wie die sächsische Landesregierung eisern an der Investitionsbremse fest. Wir sagen: Der Staat muss den Unternehmen helfen, die für eine gute Zukunft wichtig sind.“

Denn andererseits fehlen laut Gründungsmonitor der Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) 2024 momentan wirtschaftliche Impulse für Neugründungen. Im letzten Jahr machten sich in Deutschland 205 000 Menschen im Vollerwerb selbstständig.

Continue Reading

Trending