Connect with us

Economy

Rezerwy i nadwyżki: tak Putin doprowadził rosyjską gospodarkę do wojny

Published

on

Alexey Nikolsky/Sputnik/AFP przez Getty Images

  • Po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, Zachód próbował naciskać na Rosję sankcjami gospodarczymi.
  • Ale Rosja jest gotowa. Kraj ma duże rezerwy walutowe i jest mniej zadłużony niż większość krajów UE.
  • Przedstawiamy przegląd tego, jak Władimir Putin przygotowywał swój kraj gospodarczo do wojny.

Rosja zaatakowała Ukrainę. W odpowiedzi Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję i ogłosiły kolejne sankcje. Rosja będzie m.in. odizolowana od zachodnich rynków finansowych. Ale jak daleko to naprawdę uderzy w Rosję? Prezydent Rosji Władimir Putin przygotowywał swój kraj do kolejnych sankcji od aneksji Krymu na Ukrainie w 2014 roku i późniejszych sankcji zachodnich. Pokazują to dane dotyczące finansów państwa rosyjskiego.

Nadwyżka i pierwszeństwo armii

„Od kilku lat pojawiały się sygnały, że Rosja przygotowuje się na mroczne scenariusze” – skomentowała Iwona Wiśniewska z Ośrodka Orientalistycznego (OSW) w Polsce. „Priorytetem polityki fiskalnej jest zwiększenie już rekordowych rezerw państwowych, które dają Kremlowi bezpieczeństwo w przypadku sankcji lub załamania się rynków towarowych”.

Analitycy OSW zwracają uwagę, że w rosyjskim budżecie widoczne są wysokie nadwyżki rzędu 18 mld USD. Nadwyżki te od pewnego czasu są gromadzone w Narodowym Funduszu Opieki Społecznej.

Putin tnie wydatki socjalne i opiekę zdrowotną oraz zwiększa inwestycje w wojsko. Ogólnie oczekuje się, że wydatki gospodarstw domowych wzrosną tylko o około jeden procent. To mniej niż inflacja. Tak więc w ujęciu realnym wydatki już teraz mają tendencję spadkową. W rosyjskim budżecie 27 proc. wydatków przeznacza się na obronę i bezpieczeństwo narodowe, a 24,5% na politykę społeczną.

Sankcje Zachodu mogą zmusić Rosję do skorzystania z Funduszu Dobrobytu Narodowego. Według Wiśniewskiej do końca 2021 r. fundusz pozyskał 185 mld dolarów. Będzie to 12% rosyjskiego PKB. – Te pieniądze rosną od połowy 2019 roku, kiedy ich poziom nie przekroczył 60 miliardów dolarów – mówi.

READ  „Wstrzymanie dostaw gazu do Szwajcarii jest bardzo trudne”.

Rosja uniezależnia się od świata

Centralny Bank Rosji dostarcza cotygodniowe raporty o stanie rezerw walutowych. A jego wartość w połowie lutego sięgnęła około 640 miliardów dolarów. Rezerwy Rosji należą do największych na świecie.

Według Banku Centralnego są one zdywersyfikowane, aby zmniejszyć zależność Rosji od poszczególnych rynków finansowych. Ale w połowie 2021 r. Rosja nadal posiadała prawie jedną trzecią swoich rezerw w euro (32,4 proc.) i 16,4 proc. w dolarach amerykańskich. Rosja ma duże rezerwy złota. Ponad 13 procent jej rezerw znajduje się w chińskiej walucie, juanie. Odcięcie Kremla od rynków finansowych może utrudnić wykorzystanie części tych rezerw. Bank Rosji będzie musiał także przeznaczyć część tej kwoty na stabilizację rubla, który od czasu inwazji na Ukrainę gwałtownie spada.

Polski ekonomista Ignasi Morawski zwraca również uwagę, że ogromne rezerwy finansowe Rosji złagodziły skutki sankcji finansowych. Aktywa zagraniczne netto Rosji – czyli aktywa wszystkich przedsiębiorstw i obywateli pomniejszone o zobowiązania mieszkańców innych krajów – wynoszą 520 miliardów dolarów.

Rosja w miarę możliwości zmniejszyła także swoją zależność od handlu międzynarodowego. Murawski podaje jako przykład jedzenie.

W 2010 r. Rosja odnotowała deficyt w handlu zagranicznym żywnością wynoszący prawie 1,5 procent PKB, co odzwierciedla ogromny deficyt tego bogatego w grunty orne kraju. Ale już w 2020 roku Rosja miała niewielką nadwyżkę w handlu zagranicznym żywnością”.

Rosja posiada jedne z największych rezerw walutowych na świecie i od lat stara się zmniejszyć swoją zależność od kapitału zagranicznego i nadwyżek budżetowych. Dzięki temu jest teraz znacznie bardziej odporny na konfrontację gospodarczą z Zachodem. Atak na Ukrainę pozostanie kosztowny dla Rosji i narodu. Wszystko wskazuje na to, że wojna agresywna pogrąży rosyjską gospodarkę w stagnacji i szybkim spadku zgromadzonych rezerw.

Ten artykuł został przetłumaczony z języka polskiego. Możesz znaleźć oryginał tutaj

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Ostrzeżenie przed kolejnym załamaniem lira: sukces Erdogana powoduje załamanie giełdy w Stambule
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny

Published

on

Sankcje i wojna na Ukrainie doprowadzają biznes gazowy Putina do ruiny
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Atak na Ukrainę i zachodnie sankcje popychają rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom w kryzys. Putinowi pozostało niewiele opcji.

MOSKWA – Złe wieści dla rosyjskiej gospodarki: ważne źródło dochodów zagrożone jest załamaniem. Dla Władimira Putina transakcje gazowe stanowią niezastąpione źródło pieniędzy pozwalające zwiększyć jego fundusze wojenne. Ale wojna na Ukrainie i zachodnie sankcje obcinają jej dochody: gigant energetyczny Gazprom po raz pierwszy od 1999 r. nie odnotował zysków i popada w głęboką czerwień – z niszczycielskimi konsekwencjami dla Moskwy.

Straty rosyjskiej gospodarki: Putinowski gigant energetyczny pogrąża się w miliardowych stratach

W drugim roku agresywnej wojny z Ukrainą rosyjski koncern energetyczny Gazprom odnotował stratę netto na poziomie ok. 629 mld rubli (równowartość 6,4 mld euro). Według doniesień rosyjskich mediów jest to pierwsza strata netto Gazpromu od 1999 roku. Masową recesję można wytłumaczyć spadkiem dostaw gazu do Europy.

Rosyjska gospodarka cierpi z powodu załamania eksportu gazu. © Gavril Grigorov/DPA

W proteście przeciwko zachodnim sankcjom sama Moskwa w dużej mierze wstrzymała dostawy broni latem 2022 roku. W związku z tym Handelsblatt Wcześniej tylko jedna trzecia produkcji Gazpromu trafiała do Europy. Z tą kwotą grupa osiągnęła jednak dwie trzecie swoich zysków. Ponadto kraje europejskie odnoszą coraz większe sukcesy w znajdowaniu alternatywnych źródeł gazu. Według danych Unii Europejskiej udział Rosji w europejskim imporcie gazu spadł z 40 proc. w 2021 r. do 8 proc. w 2023 r. „Financial Times”.

Stagnacja w branży gazowej powoduje spadek przychodów rosyjskiej gospodarki

Eksperci uważają, że rosyjska gospodarka w dłuższej perspektywie nie będzie w stanie osiągnąć poziomu umów gazowych, jakie Putin zawarł przed wojną na Ukrainie. Tygodnik napisał, że Gazprom nie jest w stanie osiągać zysków Ekonomista. W 2021 roku Gazprom wyeksportował do krajów europejskich ponad 174 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego. Z obliczeń agencji prasowej wynika, że ​​w 2023 roku dostawy gazu ziemnego przez Gazprom do Europy wyniosły zaledwie 28,3 mld metrów sześciennych. Reutera Oferta (stan na styczeń 2024). Zdaniem Andrieja Klebacha, głównego ekonomisty rosyjskiej państwowej instytucji kredytowej Wnieszekonobank (VEB), odbudowa utraconego wolumenu eksportu w ciągu najbliższych dziesięciu lat jest nierealistyczna.

READ  Ukraina Index War: DAX kończy dzień handlu na plusie - Tesla planuje ponowny podział - Roszczenie Eventim - Deutsche Bank, Rheinmetall, BASF, SAP, Bitcoin w centrum uwagi | biuletyn

Jeśli rosyjska gospodarka chce zrekompensować spadek eksportu gazu, słychać głośne głosy Ekonomista Opcje są dwie: masowa rozbudowa gazociągów lub zwiększony eksport LNG. Jednak szczególnie zwiększenie eksportu LNG byłoby bardzo ambitnym projektem.

LNG wg Odpowiedź– Magazyn polityczny ekran A teraz dla Kremla nie mniej ważne są pozostałe dochody z dostaw rurociągami. Eksperci szacują obecnie, że wolumen LNG transportowanego do i przez Europę wynosi około dwanaście miliardów euro rocznie. Putin chce nawet potroić wielkość biznesu w ciągu najbliższych kilku lat.

Putin musi zwiększyć eksport gazu z korzyścią dla rosyjskiej gospodarki – ale czy mu się to uda?

Trudno jednak powiedzieć, czy Putinowi uda się rozszerzyć swój biznes gazowy. Putinowski projekt LNG 2 utknął w martwym punkcie z powodu sankcji Noatek, największy rosyjski producent LNG, został zmuszony do tymczasowego wstrzymania produkcji w ramach swojego projektu Arctic LNG 2. Ponadto Pojawiają się żądania, m.in. ze strony ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni), nałożenia sankcji na rosyjski LNG Podgłośń. Może to po raz kolejny znacząco ograniczyć biznes Putina w zakresie LNG.

Przyszłość rosyjskiej gospodarki rysuje się w ponurych barwach w związku z dalszym spadkiem eksportu gazu. W końcu Rosja jest jednym z największych eksporterów gazu na świecie. Nie ulega wątpliwości, że Putin jest ekonomicznie uzależniony od zysków z handlu rosyjskim gazem i skroplonym gazem ziemnym.

Continue Reading

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  „Wstrzymanie dostaw gazu do Szwajcarii jest bardzo trudne”.
Continue Reading

Trending