Connect with us

entertainment

Festiwal Filmów Polskich Polska

Published

on

autor: Daniela Kluck (01.09.2021)

Pot, © Natalia Łączyńska und Lava Films

Polskie kino potrafi być świetne i oferuje wszystko, czego w tym kraju coraz bardziej brakuje: mocne, pełne wyobraźni, mocne, oryginalne i prowokacyjne filmy.
Prawdziwe filmowe perełki można teraz oglądać na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Polska film (25 sierpnia – 1 września 2021), który odbywa się corocznie w Berlinie i daje wgląd w aktualną branżę filmową w naszym sąsiednim kraju. Uderza szerokie spektrum zagadnień politycznych i społecznych oraz najróżniejsze formy stylistyczne. Szczególnie kochane są małe filmy tworzone przez obiecujących młodych filmowców. To, co ich łączy, to to, że naprawdę mają coś do powiedzenia, nawet jeśli niektóre metafory lub symbole kulturowe mogą być czasami trudne do rozszyfrowania.

Oprócz serii filmów krótkometrażowych, retrospektywy (Wojciech Jerzy Has) i nie tylko, sercem festiwalu jest oczywiście konkurs. Uwzględniono składki pierwszej klasy. W tym na przykład poty autorstwa Magnusa von Horna. Film opowiada o trzech dniach z życia odnoszącej sukcesy influencerki fitness, Siluii, w półdokumentalnym stylu. Jednak ich życie nie jest tak piękne i doskonałe, jak sugerowałby ich wygląd i publikacje. Bo płaci wysoką cenę za stałą autoprezentację i samodoskonalenie. samotna celoea Poza jej psem, w jej prawdziwym życiu nie ma nikogo. Film wspaniale łączy nastrojową równowagę między radością życia a głębokim smutkiem – a to zasługa Magdaleny Kolinick, która wciela się w tę główną bohaterkę w sposób, w jaki można by pomyśleć, że jest Sylwią! Do tego wyczuwalna jest sympatia reżysera do jego bohaterów oraz doskonałe wykonanie pod każdym względem (kamera i montaż). Więc chcesz poty Świetny debiut filmowy bez zastrzeżeń.

responsywny obraz
Nigdy nie płaczę, © Akson Studio

Zofia Stafiej również gra po raz pierwszy w niesamowitą rolę nigdy nie płakałam autorstwa Piotra Domalewskiego. Od czasu Sandrine Bonners Vogelfri (Agnes Varda) Nie ma już tak wpływowej młodej kobiety, która robi to, co robi bez oświadczeń i zastrzeżeń??. Gra Olę, która ma przewieźć ciało ojca z Dublina do Polski. Zginął w strasznym wypadku w stoczni, a na domiar złego nie był ubezpieczony. Tak więc Odyseja z Polski do Irlandii iz powrotem jest zawsze o braku pieniędzy, ale także o ambiwalentnej relacji Oli z ojcem, którego tak naprawdę nie znała. Jednak film nie tylko opowiada historię dojrzewania 17-latka, ale także trafnie oddaje sytuację i problemy imigracji. Nadzieje, lęki, izolacja i rozpad rodzin – wszystko to jest przedstawione oprócz namacalnych niepewnych warunków życia i pracy. Domalewski umiejętnie bawi się (czarnym) humorem, komedią, mroczną polską satyrą i pokazuje, że film nie jest tylko (rodzinnym) dramatem, oskarżeniem czy otrzeźwiającym planem społecznym. Znakomite są również dialogi. Potężny film pod każdym względem!

READ  Październikowe Szaleństwo z rabatem czasami przekraczającym 50%

responsywny obraz
Ściana Cieni, © Kino Rise and Shine

Elisa Kobarska również pracuje nad złożonym tematem w przekonujący sposób. w ściana cieni Chodzi o kontrast między zachodnim kapitalizmem a dążeniem do sukcesu w porównaniu ze wschodnim duchowym rozumieniem świata i natury. Reżyserka, która sama jest doświadczoną alpinistką, dołącza do rodziny Szerpów himalajskich. Ojciec towarzyszył już wielu śmiałym wyprawom, a teraz ma budować „Świętą Górę”. wspinać się. Pieniądze są bardzo potrzebne, aby wykształcić syna. Ale matka ostrzega i próbuje przekonać męża, by nie przyjął sprawy. Są też konflikty między alpinistami. W swoim dokumencie reżyserka nie tylko robi zapierające dech w piersiach zdjęcia tego lodowatego świata, ale także udaje mu się bardzo zbliżyć do rodziny Szerpów, pokazać jej lęki i nadzieje. Pełniąc w niektórych miejscach rolę thrillera, film krytykuje przepaść między różnymi kulturami i dominujące (męskie) zachowania Zachodu.

responsywny obraz
Kwadrat © Karolina Brigola

Oprócz programu konkursowego jest jeszcze jeden cel Sztuka w kinie – prawo do oglądania. Cykl prezentuje filmy artystów wizualnych na styku kina i sztuki. Przede wszystkim to tutaj testowane są istniejące konwencje wizualne. w Kwadrat (Carolina Prigola) na przykład oszukuje i konfrontuje niewidzialną rzeźbę, najpierw śpiewając z przyjemnością, a potem głośno krzycząc, z tym samym nieustannym pytaniem. Widz jest całkowicie wyrwany ze swojej strefy komfortu. Bo on sam musi zebrać historię z indywidualnych scenerii – bardzo dokładne i dobrze uformowane fotografie oraz scenografię o dużej estetyce. Luki i przecinki oznaczają, że Twoja wyobraźnia znajduje wystarczająco dużo punktów skupienia do interpretacji.

W tym filmie, a także np. w Hurra, wciąż żyjemy!. Agnieszka Polska ma rozproszoną obsadę aktorów pracujących nad filmem o Róży Luksemburg, w którym zaginął reżyser. Niespokojny film w Joe Fassbinderze, pełen mrocznych obrazów i zagadek, który oferuje znacznie więcej pytań niż odpowiedzi. W tym specjalnym cyklu festiwalu pokazany zostanie także film w reżyserii Anny Baumgart. Jej prace obejmują fotografię, instalację, rzeźbę i wideo. Zdobywcy słońca To półdokumentalna próba rekonstrukcji historycznej. Opowiada o podróży pociągiem artystyczno-agitacyjnym z Rosji przez Polskę do Niemiec w 1920 roku. Rewolucyjne idee miały docierać na Zachód poprzez sztukę i subtelne materiały agitacyjne, by wspierać np. ruchy komunistyczne w Niemczech. Ten film pod wieloma względami skłania do myślenia, nie tylko dlatego, że w czasach mediów społecznościowych jest taki niezdarny i niebezpieczny? przepływ informacji? Trudno sobie już to wyobrazić.

READ  Czy Detlef D! Czy praca choreografa ma jakąś zaletę? Wszystkie informacje o kandydacie!

W szesnastej edycji Polska film (25 sierpnia – 1 września 2021) Było wiele filmów do obejrzenia. Szkoda, że ​​tylko nieliczni z nich trafiają na coraz bardziej jednolite i nudne ekrany naszych kin.

instytutpolski.pl/filmpolska

Daniela Kluck

Więcej artykułów Danieli Kluck

Zapisz się do naszego newslettera

Uczestniczyć

wyższy

Tytuł związany z FilmPolska:

Festiwal Filmów Polskich Polska
Polskie kino potrafi być świetne i oferuje wszystko, czego w tym kraju coraz bardziej brakuje: mocne, pełne wyobraźni, mocne, oryginalne i prowokacyjne filmy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Trzecia rocznica śmierci: ​​Wspominając Jana Hana wzruszającymi słowami

Published

on

Trzecia rocznica śmierci: ​​Wspominając Jana Hana wzruszającymi słowami

Trzecia rocznica śmierci
Wspomniał Jana Hana wzruszającymi słowami

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Minęły trzy lata od śmierci nadawcy Jan Han na raka. Ta wiadomość dla wielu jest zaskoczeniem. „Wiele osób nadal nosi to w sercach” – wspomina w rocznicę jego śmierci była koleżanka Hahna, Vanessa Blumhagen, prezenterka telewizyjna.

Minęły trzy lata, odkąd Gan Han został zabrany tak wcześnie, w wieku 47 lat. Prezenter programu „Guten Morgen Deutschland” na antenie RTL zmarł w wyniku powikłań związanych z chorobą nowotworową 4 maja 2021 roku. Dla wielu wiadomość o jego śmierci przyszła zupełnie niespodziewanie. Minęła trzecia rocznica jego śmierci, a jego była koleżanka Vanessa Blumhagen, z którą widziano go w telewizji Sat.1 Breakfast TV, zanim przeniósł się do RTL, wspomina go wzruszającymi słowami.

„Trzy lata… Och, Jan!” – pisze 46-latek o starym czarno-białym zdjęciu z kogutem. Blumhagen wyjaśnia również w swoim poście, że czasami, gdy nie śpi, wszystkie wspomnienia do niej wracają. „Nasze randki na późne śniadanie w Berlinie. «Dziś zapłacę!» «Ale następnym razem zapłacę jeszcze raz!» I ciągle widzę twój uśmiech”.

Ekspertka od gwiazd wyjaśnia także znaczenie zdjęcia, które zamieściła na swoim koncie, które ma około 210 000 obserwujących: „Kiedy spotkaliśmy się na powyższym zdjęciu, powiedziałeś mi, że znowu będziesz ojcem. Co za cudowna chwila! Wszystko było takie proste.” Bardzo ładny. Pełen pewności siebie jak zawsze u Ciebie.” Fakt, że tak wiele osób nadal nosi w swoich sercach prezentera, jest czymś „Jestem pewien, że kochasz gdziekolwiek teraz jesteś” – kontynuuje Blumhagen. „Ja też noszę Cię ze sobą, naszymi naszymi wspomnienia.”

Wielu użytkowników Instagrama było równie zasmuconych postem i złożyło kondolencje w komentarzach. „Tak bardzo mu brakowało” – napisała moderatorka Jennifer Knabel w poście swojego kolegi.

„Zawsze cierpliwie słuchałem”

Blomhagen wspomina także Hahna w rocznicę jego śmierci w 2023 r. Za wspólne wspomnienia Napisała wówczas między innymi: „Chcę się z Tobą skontaktować, kiedy nie wiem, co robić, bo ta branża jest taka szalona. Zawsze mnie tak cierpliwie słuchałaś. Dawałaś mi rady. Zawsze pytałaś. jak się mam.” Nieważne, jak głupie to wszystko było, zawsze się śmialiśmy. […] Oj, Janku, tęsknię. zawsze. I coraz więcej.”

W latach 2005–2016 Jan Hahn występował w telewizji Sat.1 Breakfast Television, gdzie Blumhagen od lat jest ekspertem ds. społeczności. Od 2017 roku Hahn reżyseruje program „Guten Morgen Deutschland” w telewizji RTL. Hahn był ojcem trójki dzieci. W 2019 roku urodziła się jego najmłodsza córka.

READ  „Zielona granica”: „Cieszę się, że się nie pochyliłem”
Continue Reading

entertainment

Polska para dziennikarzy odwiedza Bottrop: Maja i Juliusz Koelwiczowie badają górnictwo

Published

on

Polska para dziennikarzy odwiedza Bottrop: Maja i Juliusz Koelwiczowie badają górnictwo

Podczas czterodniowego pobytu w Bottrop Maga i Juliusz Cwieluch badają górnictwo i uzyskują informacje od Ruhrkohle AG i władz miejskich. Dziennikarzom towarzyszy Rainer Schwegmann, pierwszy szef straży honorowej Prosper Haeniel.

Bottrop. Rzecznik prasowy miasta Bottrop, Andreas Plaskin, powitał ich dziś (26 sierpnia) w ratuszu i wyjaśnił procedury obowiązujące w mieście w procesie zamykania kopalń. W trakcie rozmowy wyjaśniono pytania dotyczące przygotowań do zamknięcia kopalni oraz sposobów radzenia sobie z utraconymi miejscami pracy. Pytali także o sposób radzenia sobie ze szkodami w górach i ich finansowanie, a także informowali o problemach w Polsce. Projekt InnovationCity po raz kolejny spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Z rozmowy wynika, że ​​Bottrop jest pionierem idei rozwoju od „starego miasta energetycznego” do „miasta nowej energii” i dlatego zawsze cieszy się zainteresowaniem z zagranicy.

Chcesz obserwować ten profil?

Nie przegap najnowszych treści z tego profilu: Zaloguj się, aby otrzymywać nowe treści z profili i lokalizacji na swoim koncie Spersonalizowany kanał podążać.

132 Obserwuj ten profil

READ  „Czy rozumiesz zabawę?”: To dlatego Guido Cantz naprawdę ją zepsuł - TV
Continue Reading

entertainment

Królowa Elżbieta nie chciała robić zdjęć z dziećmi Harry’ego

Published

on

Królowa Elżbieta nie chciała robić zdjęć z dziećmi Harry’ego
Królowa Elżbieta nie chciała robić zdjęć z dziećmi Harry’ego
Continue Reading

Trending