Connect with us

entertainment

Wywiad z dr. Aleksandra Bordzyg: Jak sąsiedzi widzą sąsiadów

Published

on

Młodzi ludzie licznie demonstrują w Polsce – podobnie jak tutaj, w Warszawie – i wzywają szefów państw i rządów do podjęcia zdecydowanych działań w celu powstrzymania zmian klimatycznych.

© Czarek Sokołowski / AP / DPA

Relacje między Unią Europejską, zwłaszcza Niemcami i Polską, są napięte na poziomie politycznym. W Getyndze i mieście partnerskim Toruniu ludzie od dziesięcioleci szukali wzajemnego zrozumienia.

Göttingen – Drugie Sympozjum Göttingen-Thürner odbyło się właśnie w Toruniu. Chodziło o to, jak Niemcy i Polacy widzieli swoich sąsiadów.

Podstawą dyskusji dla blisko 60 uczestników, w tym siedmiu z Getyngi, były dwa filmy. Rozmawialiśmy z organizatorem i prezesem Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego w Toruniu D. Alexandra Bordese – mówiła także o kliszach i rzeczywistości.

„Polacy w Niemczech – Niemcy w polskim filmie” Temat seminarium: Jakie problemy lub stereotypy pojawiły się w kwestii wizerunku sąsiada? Czy należy go uogólniać – czy opierać się na indywidualnym punkcie widzenia reżysera?

Oczywiście filmowcy obserwują rzeczywistość i ludzi, a następnie wykorzystują ich opinie do skrajności w filmach, aby zwiększyć dynamikę filmów i uczynić je ciekawszymi, oczywiście również po to, aby sprzedawać się lepiej niż oni. Tak samo było z tymi filmami.

Co się okazuje, jak polscy Niemcy i Polacy widzą Niemców?

Stereotypy, które pojawiły się w filmie niemieckiego reżysera Larsa Jessena, to w zasadzie te dobrze znane stereotypy starszych pokoleń Polaków i Niemców: Polacy to prości, biedni sąsiedzi „dzikiego” Wschodu. Co ciekawe jednak, pewne stereotypy uległy tu również odwróceniu: Niemców przedstawiano tu także jako tych, którzy zakłócają spokój, wzniecają awantury i skandale, zachowują się niegrzecznie i niestosownie.

Czy w ciągu ostatniej dekady zmienił się obraz Polaków i Niemców na temat sąsiadów, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Tak naprawdę. Widać to szczególnie dobrze w filmie Larsa Jessena „Hochzeitspolka”, nakręconym w 2010 roku. Dyskusja pokazała, że ​​wiele z omawianych stereotypów jest już nieaktualnych i nie są już postrzegane jako takie przez młodsze pokolenia po obu stronach. biednych polskich sąsiadów, zwykłych ludzi ze wsi walczących o utrzymanie, bezwarunkowo ufających Kościołowi katolickiemu, nie mających zamiłowania do mody i pijących dużo wódki. A w Polsce wizerunek Niemców, z którymi zawsze czujesz się gorszy i którzy zawsze robią wszystko dobrze i dobrze.

READ  Emmerich: Nowe dane po napadzie na główny urząd celny - Nadrenia - Aktualności

Jak ważne są seminaria w ogóle dla inicjatyw takich jak wspólnota niemiecko-polska i polsko-niemiecka wspólnota związków – czy takie projekty są finansowane?

Uważam je za bardzo ważne, ponieważ nasza forma jako przykład prowadzi do prawdziwego i otwartego dialogu, nawet bez unikania trudnych i drażliwych pytań i tematów. Tylko w ten sposób – poznając się, poprzez przyjaźnie, prawdziwe kontakty, a przede wszystkim otwarte rozmowy, można spróbować zbudować sensowne sąsiedztwo. Wszyscy uczestnicy naszego seminarium uznali je za bardzo ekscytujące i dlatego uznano je za udane – to również pokazuje, że te wydarzenia są bardzo ważne. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni naszym sponsorom, a zwłaszcza Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Niemieckiej Wymiany Akademickiej.

Jakie są pomysły na więcej wydarzeń?

Mamy kilka pomysłów, których nie chcę w tej chwili ujawniać – najpierw omówimy wszystkie te pomysły z naszymi przyjaciółmi i partnerami w Getyndze. W każdym razie planujemy nasze trzecie sympozjum Göttingen-Thürner jesienią 2022 roku w Getyndze.

Czy młodzi ludzie również uczestniczą w partnerstwie, w wydarzeniach – i jak szczególnie zaangażować się w pokolenie uczniów i studentów i zachęcić ich do udziału?

Tak, szczególnie ucieszyła mnie obecność kilkorga studentów, którzy z dużym zainteresowaniem śledzili dyskusje i prezentacje kulturalne naszego seminarium. Pracuję na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jako asystent naukowy i jestem przekonana, że ​​należy młodym ludziom wyjaśniać cel tego zaangażowania, zachęcać do zaangażowania, ale też od początku traktować ich jako partnerów.

Jak przekonujecie młodych ludzi do jakichkolwiek kłótni?

Musimy przekonać młodsze pokolenia, aby jakość stosunków Polski z krajami sąsiednimi traktowała jako swoje zadanie i wyzwanie. Aby mogła funkcjonować na poziomie politycznym, musimy być w stanie komunikować się jako ludzie i dobrze znać nasze kultury i historie. Dlatego organizujemy również seminaria Göttingen-Thürner – chodzi o to wstępne zbliżenie Polaków i Niemców na poziomie kultury, nauki i społeczeństwa. I oczywiście także o tym, że te relacje trzeba przeżywać, poprzez komunikację, ale także poprzez otwartą i krytyczną dyskusję. Wszystko to wzbudza zainteresowanie i tworzy zrozumienie. (Tomasz Kubitz)

Lekarz. Alexandra Bordigy (38 l.), również studiowała w Getyndze. Jest niemiecką literaturoznawcą.

© Prywatne / NH

Zur Osoba: Dr. Aleksandra Bordzig

READ  Rażący błąd na początku drugiego sezonu

Lekarz. Aleksandra Bordzig (38), studiował także w Getyndze. Jest niemiecką literaturoznawcą. Jako asystentka naukowa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uczy tamtejszych studentów języka niemieckiego. Burdziej jest prezesem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu. Mieszka z rodziną w siostrzanym mieście Getynga. (tco)

W ten weekend Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie jest gospodarzem

Göttingen – Harm Adam jest odpowiednikiem Alexandry Bordzig, która jest prezesem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze. Adam również intensywnie mieszka w City Partnership i był obecny na sympozjum Göttinger-Thorner i opowiadał o pokazywanych filmach.

W dokumentalnej „Wiosce pływających krów” brytyjsko-niemiecko-polska produkcja „Reżyserka Katarzyna Trzaska bawiła się naszym aktualnym frazesem” – opowiada o trzech młodych neohippisistach z Berlina, którzy przez kilka tygodni żyli marzeniem o prostym życiu, chcąc mieszkaj i ciesz się odległą wioską w Polsce. Potem wracają do swoich tradycyjnych mieszczańskich zajęć i używają telefonów komórkowych. Różnice pojawiają się w kontakcie z miejscową ludnością, której korzenie sięgają tradycji kościelnych i wiejskich.

Bohaterami niemiecko-polskiego zgromadzenia w Getyndze (DPG) są prezydent Harm Adam (z prawej) i jego poprzednik Norbert Beinsch.

© Andreas Arens

W „Hochzeitspolce” manipuluje się wieloma stereotypami używanymi przez Niemców w Polsce. „Stereotypy też były celowo wymieniane: przyjaciele, którzy nagle pojawili się bohaterowi, który żenił się z jego polską dziewczyną, która grała z nim w regionalnym niemieckim zespole rockowym, okazali się pijakami i walczyli z nią z Polską podczas wesela naprzeciwko.” mówi Adam.

Harm Adam był szczególnie pod wpływem polskiej sztuki „Frau Arndt ist systemelevant”, która w mniejszym stopniu dotyczyła stereotypów w obrazach o niemieckich i polskich sąsiadach, a bardziej społecznych konsekwencji handlu online. – My, jako społeczność niemiecko-polska, postaramy się zaprezentować monodram, po mistrzowsku wykonany przez Selinę Mosę w tłumaczeniu Andreasa Wissera, na scenie w Getyndze – mówi Adam, podkreślając, co powinno zrobić Niemieckie Towarzystwo Polskie w Getyndze. „Powinniśmy.” Stypendium Polityki Rozwoju i Społeczeństwa Obywatelskiego w obu krajach próbuje zintensyfikować dialog po pandemii, a tym samym skoncentrować się również na młodzieży.

READ  Roberto Blanco opowiada o swojej śmierci: „Każdy ma swoją rolę”: - Ludzie

Będzie to również tematem Konferencji Sąsiedztwa Środkowoeuropejskiego w ramach corocznego wydarzenia DPG od piątku w Getyndze. Godło Zjazdu Zgromadzenia Federalnego Towarzystwa Niemiecko-Polskiego przez wiele lat pozostawało sąsiedztwem w Europie Środkowej. „Przede wszystkim przez byłych prezydentów Norberta Beinscha i Reinharda Caspariego jako stypendyści Getyngi współtworzyliśmy dawną organizację „German-Polish Working Group Understanding” oraz uczestniczyliśmy w inauguracji polsko-niemieckiego magazynu „Dialog”, nagrody dla być nagrodzonym na konferencji. (Tomasz Kubitz)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Evelyn Burdeke: Gwiazda reality show wywołuje plotki

Published

on

Evelyn Burdeke: Gwiazda reality show wywołuje plotki

Fani Evelyn Burdeke zauważyli szczegół na jej relacji na Instagramie.Zdjęcie: Imago Images/Peter Hartenfelser

sławni ludzie

Evelyn Burdeke zdobyła już duże doświadczenie w produkcji telewizyjnej. Znana jest z kopułowego show „Kawaler”, brała udział w „Celebrity Big Brother” i „Bachelor in Paradise”. Tam poznała i zakochała się w Domenico De Cicco. Jednak ich szczęście w miłości skończyło się szybko i dramatycznie, ponieważ Domenico De Cicco spodziewał się dziecka z inną kobietą.

Evelyn Burdeke ponownie stanęła przed kamerą. Trwają nagrania do serialu „The Comedy Storytime”. Gwiazda reality show przebywa obecnie w Polsce. Ze swojego pokoju hotelowego w Warszawie raportuje swojej społeczności na Instagramie – wywołując tym samym plotki o potencjalnym nowym związku.

Obserwatorów interesuje drugi obraz w pokoju hotelowym

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po przybyciu do pokoju hotelowego, jest obsługa pokoju. 34-latek zamawia ukochane pierogi. „Czekałam na to przez cały tydzień” – mówi radośnie. Pokazuje swoim obserwującym dwa zamówione przez siebie dania.

Evelyn Burdecki opowiada swojej społeczności, czym są tablice.

Evelyn Burdecki opowiada swojej społeczności, czym są tablice.Foto: Instagram / zrzut ekranu / @evelyn_burdecki

Wydawali się jednak mniej zainteresowani jedzeniem, a bardziej faktem, że kobieta z Düsseldorfu zamówiła dwa dania. „Wiele z Was pytało mnie, kto jest ze mną w pokoju” – mówi. Fani chcieli wiedzieć, czy Burdeke ma nową wiedzę.

„Nie” – wyjaśnia Evelyn Burdeke i: „Dla mnie to dosłownie dwanaście pierogów.” Ale otrzymywała wiele wiadomości na temat tabletów.

Evelyn Burdecki uwielbia polskie pierogi

„Mówię ci: to, co potrafię i co potrafię bardzo dobrze, to jeść” – wyjaśniła. „A ja jestem bardzo, bardzo dobra w jedzeniu pierogów” – dodaje. Rozpływają się, są dla niej najlepszymi pierogami – prosto z Polski.

Jednakże: Evelyn Burdeke uwielbia dzielić się swoimi deserami. Chce, żeby jej menadżer przyniósł do jej pokoju dwie pierogi, mówi w swojej relacji na Instagramie. „Więc ona naprawdę wie, na czym mi zależy każdego dnia”.

Continue Reading

entertainment

Szok po „Let’s Dance”! Dla tej gwiazdy „magiczny moment” zakończył się zaskakująco dobrze

Published

on

Szok po „Let’s Dance”!  Dla tej gwiazdy „magiczny moment” zakończył się zaskakująco dobrze
Continue Reading

entertainment

Władimir Putin: Trzęsący się i noszący pieluchy: szef Kremla zdemaskowany na filmie

Published

on

Władimir Putin: Trzęsący się i noszący pieluchy: szef Kremla zdemaskowany na filmie

W zwiastunie nadchodzącego filmu Putina można zobaczyć szalone sceny. Pokazano głowę Kremla uprawiającą seks i noszącą pieluchy. Reżyser chce poznać „jedne z najbardziej intymnych momentów” z życia Putina.

W nowym filmie Władimira Putina zastępuje sztuczna inteligencja. Zdjęcie: Picture Alliance/DPA/Planet Pix za pośrednictwem ZUMA Press Wire | Gavriil Grigorov / Basen Kremla

  • Polski reżyser kręci film o życiu Władimira Putina
  • Władimira Putina zastępuje sztuczna inteligencja
  • Reżyser chce usunąć strach widzów przed Putinem
  • Wątpliwe sceny w zwiastunie: Putin w pieluchach

Od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku świat z coraz większą uwagą przygląda się Władimirowi Putinowi i próbuje zrozumieć, co porusza i motywuje rosyjskiego prezydenta. Pozostaje wątpliwe, czy film fabularny o jego życiu, zrealizowany przy użyciu sztucznej inteligencji, dostarczyłby wielu przydatnych informacji.

News.de jest teraz także dostępny na WhatsApp – Tutaj Wypróbuj od razu!

Wznowienie zastąpienia Władimira Putina modelem sztucznej inteligencji na potrzeby filmów

Jak wynika z zapowiedzi filmu w reżyserii polskiego reżysera Patricka Vegi, pokazane zostaną sceny przedstawiające „z bliska i osobiste” spojrzenie na Władimira Putina. Ale prawdopodobnie konieczna będzie dyskusja. Bo w filmie, którego celem jest zbadanie życia Władimira Putina, szef Kremla ukazany jest jako całkowicie szalony za sprawą zastosowania sztucznej inteligencji – i nie da się tego inaczej ująć.

  • „Zaproszenie Putina do studia w celu zrobienia 20 000 zdjęć nie wchodziło w grę, a materiały archiwalne dostępne w Internecie nie pozwoliły na stworzenie wysokiej rozdzielczości, gotowego do sfilmowania modelu deepfake” – wyjaśnia głośno reżyser Vega. komunikat prasowy.
  • „Tak więc po prawie dwóch latach prac opracowaliśmy zaawansowaną technologię opartą na sztucznej inteligencji, która pozwala nam stworzyć postać filmową bez polegania na prawdziwym modelu człowieka”.
  • Vega wyjaśnia, że ​​jego celem w filmie Putina jest „złagodzenie strachu i niepewności, które dominują w dzisiejszym świecie”.
  • „To odpowiedź na globalne poszukiwania motywów i działań jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej polityki”.

Przeczytaj także:

Władimir Putin nosi pieluchy w szalonym filmie o swoim życiu

Nowy zwiastun filmuktórego premiera zaplanowana jest na 26 września 2024 r., przedstawia stworzoną przez sztuczną inteligencję postać Władimira Putina w nigdy wcześniej nie widzianych sytuacjach.

  • W jednym z fragmentów widać Władimira Putina drżącego przed łóżkiem i wyglądającego, jakby zmoczył się w pieluchę.
  • Jedna scena przedstawia Władimira Putina rzucającego ciosami karate.
  • Animowanego Władimira Putina można zobaczyć także w intymnej sytuacji z kobietą, którą rzekomo obserwuje jego żona.

Wniosek: Widzowie obiecują, że „będą mogli z bliska poznać historię wodza Kremla i zmierzyć się z najbardziej intymnymi momentami jego życia”. Nie należy jednak czekać na klasyczną filmową biografię. Zamiast tego prawdopodobnie pojawi się wiele spekulacyjnych rzeczy do zobaczenia.

On podąża News.de Już w środku Facebook, Świergot, Pinteresta I youtube? Tutaj znajdziesz gorące aktualności, aktualne filmy i bezpośredni kontakt z redakcją. root/spa/news.de

READ  Co dalej? Podgląd jest od piątku 7 maja 2021 r
Continue Reading

Trending