Connect with us

Economy

27 sierpnia 2022 – Międzynarodowy komunikat prasowy

Published

on

27 sierpnia 2022 – Międzynarodowy komunikat prasowy

Europa Zachodnia przygotowuje się na ostrą zimę z rosnącymi cenami gazu. (zdjęcie koalicji/dpa/Frank Rampenhorst)
The New York Times Pyta: „Jak to wszystko się stanie? Rozwinięte gospodarki są bardzo elastyczne, a Europa ma rezerwy gazu, aby przetrwać zimę; kontynent znajdzie sposoby na radzenie sobie z utratą dostaw rosyjskiego gazu. Ale wysoka inflacja jest nieunikniona i recesja jest bardzo prawdopodobna w Europie. Cokolwiek się stanie, sytuacja jest taka Obecna pokazuje, jak niebezpieczne jest poleganie na autokratycznych władcach. New York Times.
polska gazeta RZECZPOSPOLITA Atakuje niemiecki rząd i krytykuje: „Przez lata niemiecki establishment nie chciał słyszeć o tym, że Nord Stream nie jest projektem czysto gospodarczym. byłaby geopolityczną bronią Kremla, a także naruszałaby prawo energetyczne Unii Europejskiej Jedno wydaje się pewne: Niemcy nie chcą pogodzić się z tym, że Wielka Wojna zachwiała ich wizerunkiem i podała w wątpliwość swoją przywódczą rolę w Europie. RZECZPOSPOLITA z Warszawy.
Ceny energii w Wielkiej Brytanii drastycznie rosną. Londyńska gazeta niezależny Pisze o 80-procentowym wzroście i wyjaśnia: „Większość ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z prawdziwego zakresu nadchodzącego kryzysu. W końcu jest lato i w wielu częściach Wielkiej Brytanii pogoda pozostaje łagodna, a wieczory stosunkowo lekkie. Jasne jest, że wyższe rachunki będą nadal ciążyć Rodzinom przez kilka nadchodzących miesięcy. Obawiam się również, że ceny mogą ponownie prawie się podwoić do następnej wiosny i mogą wynieść nawet 8 000 funtów dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Obniża termostat, mówi na kurtce i wyłącza światło” niezależny Z Londynu do rozważenia.

Canadian National Post komentuje wizytę kanclerza federalnego Schultza i ministra gospodarki Habecka w Kanadzie, podczas której premier Trudeau określił eksport gazu płynnego do Europy jako nieopłacalny. „Szef rządu dużego europejskiego kraju pod kciukiem Władimira Putina przyjeżdża do Kanady i pyta: 'Kanado, czy możesz nam pomóc? Masz tak wiele, czego rozpaczliwie potrzebujemy. Możesz nas zdjąć bez żelaza trzymającego Putina. A co Trudeau powiedział Schultzowi podczas niedawnej wizyty kanclerza? Że nie było – dosłownie – „żadnego istotnego powodu ekonomicznego” dla eksportu LNG ze wschodniego wybrzeża Kanady do Europy. Po pierwsze: Trudeau nie może sam zdecydować, co jest ekonomicznie atrakcyjne Po drugie, sytuacja w Europie Zachodniej to największa szansa handlowa, jaka kiedykolwiek będzie dostępna dla eksportu LNG. Jeśli zapytasz kanclerz Niemiec o LNG, powinna być ekonomicznie przekonująca” – potwierdza National Post z Don Mills w Kanadzie.

READ  Wiele krajów sprzeciwia się rozszerzaniu handlu uprawnieniami do emisji

Wizyta kanclerza Schulza w Kanadzie przyniosła rozczarowujące wyniki, a chińska gazeta XINJING BAO narzeka: „Umowa wodorowa między Niemcami a Kanadą jest ambitnym projektem, ale wciąż jest w trakcie głodu. Największą wadą jest to, że umowa nie iść tak daleko, jak Kanada chce dostarczać Niemcom”. Ogromnym rozczarowaniem jest również to, że umowa w ogóle nie pomaga Niemcom w ich obecnej zależności od rosyjskiego gazu, a także rodzi pytanie: czy energetyka wodorowa? W skrócie: przyszłość jest ponura”, mówi XINJING BAO z Pekinu.

W Norwegii dyskutuje się o ograniczeniu eksportu energii elektrycznej do Europy, ponieważ poziom wody w tamach jest niski z powodu suszy. norweska gazeta PRZESUNIĘCIE Pisze: „Pytanie brzmi, jakim sąsiadem chce być Norwegia, zwłaszcza gdy w Europie szaleje wojna. Putin pracuje nad zmniejszeniem eksportu gazu do UE, aby podzielić Zachód i wywierać na niego nacisk, aby zmniejszył poparcie dla Ukrainy. Ale taki podział nie jest w naszym interesie. Ponieważ mniejsza spójność w Europie zagraża Norwegii, która graniczy z Rosją. Najlepiej służą nam dobre stosunki z Unią Europejską i Wielką Brytanią, a nie ciągnięcie za to innych”. PRZESUNIĘCIE z Oslo.

Teraz do wojny na Ukrainie. „Sześć miesięcy po rozpoczęciu wojny horror nie chce się skończyć”, zauważa EL TIEMPO z Kolumbii i wyjaśnia: „Zachodnie sankcje wpłynęły na rosyjską gospodarkę, ale nie zatopiły jej – także dlatego, że Moskwa wciąż zależy od sojuszników takich jak Chiny , Indii czy Turcji i unika całkowitej izolacji. Unia Europejska stoi w obliczu ostrej zimy po tym, jak stała się nadmiernie zależna od rosyjskiej energii, wbrew wszelkiej logice. Tymczasem reszta świata odczuwa wojnę w swoich portfelach z powodu wysokiej inflacji. Po pierwsze, epidemia, a potem i ta wojna – wystarczy, teraz dobro wspólne musi wreszcie zatriumfować nad indywidualnymi interesami” – przekonywał EL TIEMPO z Bogoty.

Sytuację w ukraińskiej elektrowni atomowej Zaporoże poinformowano w: El Mundo Z Madrytu: „Zdjęcia satelitarne pokazują pojazdy wojskowe zaparkowane kilka metrów od reaktorów, aw maszynowniach przechowywane są filmy z amunicją. Putin używa elektrowni jako tarczy ochronnej i jako broni. Reaktory są zasilane tylko jednym chłodzonym Jeśli w tym miejscu wystąpi awaria, może nastąpić wzrost temperatury, a w rezultacie wypadek nuklearny może dotknąć Europę, a także samą Rosję.Po ponad sześciu miesiącach wojny z tysiącami zabitych i milionami wysiedlonych i uchodźców, społeczność międzynarodowa zapobiega katastrofie takiej jak ta w Czarnobylu 36 lat temu – poprzez kontrole bezpieczeństwa obiektów i wycofanie rosyjskiej armii” – podaje hiszpańska gazeta. El Mundo.
Na koniec przyjrzyjmy się USA: Departament Sprawiedliwości opublikował dokument, który ma dostarczyć informacji o przyczynach nalotu FBI na byłego prezydenta Trumpa. To jest fragment gazety Nihon Keizai Shimbun Z Tokio: „Były prezydent Trump i jego zwolennicy opisali nalot FBI jako politycznie motywowane śledztwo, a nawet polowanie na czarownice. Jednak w najnowszym wydaniu Departament Sprawiedliwości USA był w stanie przedstawić właściwe uzasadnienie przeszukania. nadrzędne znaczenie przede wszystkim, ogłoszenie istnienia ściśle tajnych dokumentów wywiadowczych w majątku Trumpa, ponieważ mogą one szpiegować informacje, które mogłyby znacząco zagrozić bezpieczeństwu stanu Stanów Zjednoczonych” Nihon Keizai Shimbun z Japonii.
Turecka gazeta Donia Komentarze: „Były prezydent USA Donald Trump zignorował demokratyczne wartości swojego kraju i swoją postawą i zachowaniem faworyzował atak tłumu na Kongres. To zszokowało nie tylko Stany Zjednoczone, ale cały świat. Po najeździe Trumpa na Amerykanów system prawny jest obecnie dyskutowany na osobności. Były prezydent po raz pierwszy został oskarżony o „kradzież” powierzonych mu w trakcie jego kadencji dokumentów. Czy następnym krokiem będzie oskarżenie byłego prezydenta o „szpiegostwo”? „Czy Trump będzie w stanie przekręcić wszystkie te oskarżenia i przedstawić się później jako ofiara reelekcji? Teraz niczego nie można wykluczyć”. Donia Na pewno ze Stambułu. Tym komentarzem kończy się międzynarodowy przegląd prasy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  PCK Schwedta: Dyskusje na temat transportu ropy przez Polskę utknęły w martwym punkcie
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Gazprom zaprzecza nakładaniu ograniczeń na dostawy gazu do Unii Europejskiej
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Gazprom zaprzecza nakładaniu ograniczeń na dostawy gazu do Unii Europejskiej

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Wartość rynkowa poniżej wartości księgowej: Siemens na minusie: Siemens tnie o 2,8 miliarda euro na Siemens Energy | biuletyn Informacyjny

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending