Connect with us

Economy

12 sierpnia 2023 r. – Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

Published

on

12 sierpnia 2023 r. – Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

Ludzie żegnają zabitego kandydata na prezydenta Ekwadoru Fernando Villavicencio w Quito. (AFP/Rodrigo Buendia)
Piszą o tym Brytyjczycy opiekun: „Środowe zabójstwo kandydata na prezydenta Ekwadoru, Fernando Villavicencio, oznacza nowy, szokująco niski poziom, nawet w kraju o wysokim wskaźniku morderstw. Wielu obawia się, że Ekwador wkrótce stanie się państwem narkotykowym. Kraj ten znajduje się pomiędzy dwoma największymi na świecie producentami kokainy producentów oraz duże rybołówstwo i przemysł żeglugowy Własny, ułatwiający handel narkotykami. Używanie dolara amerykańskiego ułatwia również przekazy pieniężne i pranie brudnych pieniędzy. Ale kryzys społeczno-gospodarczy spowodowany pandemią i impas polityczny miały fundamentalne znaczenie dla tego ześlizgnięcia się w przemoc. Nie tylko siły bezpieczeństwa i sądownictwo, ale także polityka. Siła karteli narkotykowych jest odwrotnie proporcjonalna do słabości państwa i rządu, przestępczość siała spustoszenie w polityce kraju w tym tygodniu – ale to polityczna porażka spowodowała przestępczość w Ekwadorze szybować” – zauważa. opiekun Z Londynu oczywiscie.

Mercurio z samego Ekwadoru, opublikowany w Cuenca, dochodzi do podobnego wniosku: „Zbrodnia nie tylko dołącza do długiej linii brutalnych przestępstw, które wstrząsają całym krajem, ale może być również postrzegana jako cios w same podstawy demokracji. tylko jedna odpowiedź: więcej demokracji. Napięta sytuacja w zakresie bezpieczeństwa wynika również z faktu, że państwo wykazuje coraz mniejszą obecność w wielu obszarach, a gangi przestępcze dążą do wypełnienia tej luki”.

EL ESPECTADOR Z Kolumbii ubolewa: „Zabójstwo kandydata na prezydenta Ekwadoru, Villavicencio, po raz kolejny pokazuje, jak wszechobecny handel narkotykami przeniknął do społeczeństwa w naszym sąsiednim kraju. Wskaźnik morderstw był wyższy niż kiedykolwiek w zeszłym roku i może nadal rosnąć w bieżącym roku. Jednocześnie W Ekwadorze instytucje są słabe i nikt nie wie, jak zabójstwo wpłynie na wybory. Villavicencio zajął czwarte miejsce w sondażach, w niektórych nawet wyżej. Jego partia musi teraz natychmiast zdecydować, kto powinien go zastąpić. teraz ważne, żeby Ekwadorczycy poszli do urn. Musimy też dokładnie przeanalizować sytuację w całym regionie: ponieważ handel narkotykami jest powszechny także w innych krajach, a poprzednia strategia wojny z narkotykami zawiodła” – wyliczała. EL ESPECTADOR z Bogoty.

Turecka gazeta AKŞAM zajmuje się w szczególności sytuacją w Afryce i Nigrze: „W ciągu ostatnich kilku stuleci nic się nie zmieniło w systemie kolonialnym. Bogactwo Afryki zostało splądrowane, ucisk, prześladowania i zamachy stanu stały się normalnością. Czarni szaleli na kontynencie i zmusił kolonie do używania własnej waluty i języka. Teraz Afrykanie nie chcą już tego wszystkiego znosić. Na przykład w Nigrze. Tam marionetkowy reżim został obalony. Teraz Francja jest zmuszona do opuszczenia Czarnego Lądu i coraz silniejsza obecność Rosji i Chin w Afryce Turcja też jest mocno zaangażowana w Afryce, ale to zawsze zależy od wzajemnego partnerstwa Motto Ankary zawsze brzmiało: „Afrykańskie problemy, afrykańskie rozwiązania” – myśli AKŞAM ze Stambułu.

Nagłówki polskiej gazety „Afryka przygotowuje swoje armie do wojny w Nigrze” Gazecie Weborczej15 zachodnioafrykańskich państw członkowskich ECOWAS zintensyfikowało w czwartek retorykę przeciwko przywódcom puczu w Nigrze. A na spotkaniu ECOWAS w Abudży osiągnięto porozumienie w sprawie „aktywacji” regionalnych sił rezerwowych w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego w Nigrze. Jednak większość ekspertów uważa, że ​​interwencji nie będzie, przynajmniej nie w najbliższym czasie. Chociaż ECOWAS ma doświadczenie z podobnymi misjami, organizacja potrzebuje czasu na przygotowania – w przypadku niedawnej misji w Gambii, kraju znacznie mniejszym od Nigru, przygotowania te trwały siedem tygodni.Dodatkowo junta może w Nigrze, opierając się na wsparcia, Burkina Faso i Gwinea – kraje regionu, w których armia przejęła już władzę. Ostrzegałem już, że jakakolwiek interwencja wojskowa w Nigrze zostanie uznana za wypowiedzenie wojny. Gazecie Weborczej z Warszawy.
Ostrzega, że ​​„opcja wojny między różnymi blokami na wybrzeżu nie jest jeszcze rozważana”. EL PAIS z Madrytu. „Konsekwencje będą tragiczne dla już zubożałego regionu, który również cierpi z powodu wzrostu dżihadyzmu. Zachowanie puczysty Tianyi w Nigrze nie ułatwia tego. Ale organizacje międzynarodowe muszą działać, aby bronić demokracji i utrzymać pokój – a społeczność międzynarodowa musi uznać, że Sahel zasługuje na więcej uwagi”.
zmiana tematu. 45 lat temu podpisano traktat pokojowy między Japonią a Chinami. Tak pisze japońska gazeta Mainichi Shimbun: „Traktat stworzył podstawy stabilności stosunków iz pewnością przyczynił się do rozwoju gospodarczego obu krajów. Ale od tego czasu sytuacja na świecie całkowicie się zmieniła. Chiny też chcą poprawić stosunki. Ale jeśli Pekin nie ustąpi, jego agresywne działania , nie może i nie liczy na większą sympatię Japończyków. Z drugiej strony japońscy politycy powinni powstrzymać się od prowokacyjnych wypowiedzi. Aby zapobiec ewentualnemu starciu militarnemu, konieczne są rozważne działania dyplomatyczne” – podkreśla. Mainichi Shimbun z Tokio.
W samych Chinach patrzy się też na sytuację gospodarczą w kraju. Komentarz gościa w Huanqiu Shibao Odnosi się do kwestii, czy Chinom grozi deflacja: „Niepokój opinii publicznej na Zachodzie co do chińskiej gospodarki jest przesadzony i bezpodstawny. Handel zagraniczny spadł w lipcu o około 10 procent. Ma to jednak coś wspólnego z długim cieniem epidemii koronawirusa. Dzięki ciągłej normalizacji globalnych łańcuchów dostaw Chiny przywrócą swoją zwykłą siłę przed końcem tego roku. Ze względu na outsourcing produkcji linii montażowych z Chin, szczególnie małe i średnie chińskie przedsiębiorstwa znajdują się pod presją. Sposobem dla Chin jest wykorzystać swoje atuty w rozbudowie sektora technologicznego.Zerowa inflacja, choć niekorzystna dla rynku kapitałowego, prowadzi również do niższych cen żywności, co z kolei jest korzystne dla ogółu społeczeństwa.” Huanqiu Shibao z Pekinu.
Wiener Zeitung zajmuje się nadchodzącym kryzysem gospodarczym w Niemczech prasa: „Wenn Deutschland Schnupfen hat, bekommt Österreich eine Grippe, lautet ein Bonmot, das die starke Verflechtung der beiden Volkswirtschaften beschreibt. Laut dieser Logik müsste Österreich bald eine Lungenentzündung haben. Denn Deutschland steuert auf eine schwere Grippe zu. Die Anze i chen mehren sich, dass die konjunkturelle Stagnation in der Bundesrepublik von Dauer ist.Zu denken geben sollte uns vor allem, dass Deutschland bei Innovationen zurücksteht.Die Fähigkeit einer Volkswirtschaft, sich entsprechend den veränderten Gegebenheiten zu erneuern, ist die Basis wirtschaftli chen Wach pnie”, mahnt zum Abschluss der Internationalen Presseschau Gazeta prasa z Austrii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Media Markt i Saturn: pełne przejęcie nastąpi w przyszłym miesiącu
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Czy są jeszcze świąteczne okazje?
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Ujemne stopy procentowe od 5000 € - wskazówki dla małych oszczędzających według ekspertów

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Dortmund: znana marka modowa otwiera nowy sklep w centrum miasta

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending