Connect with us

entertainment

Yael Brittana w Muzeum Żydowskim w Berlinie

Published

on

od Simona Riebera

„Malka Germania” stanowi serce wystawy „Odkupienie teraz” w Muzeum Żydowskim. (Praca na zlecenie Muzeum Żydowskiego w Berlinie)

Muzeum Żydowskie w Berlinie prezentuje prace izraelskiej artystki Yael Bertana. W swojej pracy koryguje historię, umożliwiając w ten sposób również wynurzenie się wizji Niemiec Alberta Speera z wód rzeki Wannsee.

Paranoidalna wizja kosmopolitycznej stolicy Germanii, przedstawiona przez Alberta Speera, narasta wraz z hukiem powodzi w Berlinie Wannsee. Na całej sali gigantyczna instalacja filmowa „Malka Germania” Yael Bartany pozwala wyłonić się pomysłom, które jego zdaniem zostały zakopane na powierzchni.

„Jako filmowca interesuje mnie estetyka i oddziaływanie reklamy” – mówi Bartana. „Jeśli spojrzysz na nazistów jako na ruch odkupienia, jakiej estetyki użyli, aby stworzyć te potencjalne momenty odkupienia? Jak niebezpieczne są te obrazy? W czasach kryzysu istnieje wielka potrzeba nostalgii. A to jest bardzo niebezpieczne. „

Dziwny Jezus w Niemczech

„Malka Germania” oznacza królową Germanię. Film stanowi upiorne serce wspaniałej wystawy”.odkupienie teraz„W Muzeum Żydowskim. Obrazy przeszłości rozbrzmiewają pod delikatną powierzchnią teraźniejszości. Książki zostały wyrzucone z odnowionych domów w stylu wilhelmińskim w Berlin-Mitte. Ludzie czekają na peronie. Na tablicach berlińskich ulic widnieją nazwy w języku hebrajskim”.

kadr z filmu Czy Chrystus jest kobietą czy mężczyzną? To jest nadal otwarte z Yael Brittana. (Praca na zlecenie Muzeum Żydowskiego w Berlinie)

Przez Bramę Brandenburską obok osła Beebalda przechodzi człowiek ubrany na biało, z amunicją na brzuchu. Jest Mesjaszem Yael Bertany: Zróżnicowany wygląd.

„Ludzie u władzy są zawsze mężczyznami, ponieważ mężczyźni pisali historie. Dla mnie ta praca jest sposobem na poprawienie historii. Opowiadam teraz historię zniewieściałego zbawiciela. On lub ona, to wszystko. Oczywiście to dziwna historia, ponieważ Napisałem to.”

Zbawiciel jako postać polityczna

Yael Bertana z wielką wprawą eksploruje uwodzicielski język propagandy i jej długotrwałe skutki pod skórą. Kurator Gregor Lerch mówi, że Chrystus jest także symbolem teraźniejszości:

READ  Wolność prasy w Europie: przypadek Pabla Gonzaleza

„Jeśli pomyślimy o tym, jak obecnie działa ruch, jak działa protest, jak działa polityka, to działa bardzo dużo, oczekując wyzwolenia, a także wierząc, że coś się poprawi, nawet jeśli wiemy, że nie może być lepiej. trzeba zrozumieć. Chrystus jest tutaj jako postać polityczna”.

Pokaż pokój „Odkupienie teraz” to także wystawa o politycznej roli sztuki. (Muzeum Żydowskie w Berlinie, fot. Yves Suksdorf)
Na wystawie prezentowana jest także trylogia wideo „I zobaczysz, że Europa się zdziwi”, którą Yael Bartana zaprezentowała w 2011 roku w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji. W filmach propaganda jest wykorzystywana do organizowania ruchu politycznego wzywającego do powrotu trzech milionów Żydów do Polski.

Muzeum Żydowskie otrzymało wcześniej zapytanie, czy ruch żydowskiego renesansu jest traktowany poważnie. Filmy pokazywane są teraz w kontekście muzeów i nagle uświadamiają sobie, jak wąska jest granica między działaniem politycznym a manipulacją.

„Yael Bertana pilnuje swojego wieku” – mówi kuratorka Shelley Harton. „Opisaliśmy to jako lot dronem, rodzaj lotu dronem zbiorowej tożsamości, patrzysz na to z góry, z dołu, z boku, a potem dochodzimy do punktu, w którym kwestionujemy naszą tożsamość z daleka i możemy zapalić.”

czarny humor

„Redemption Now” – z Yael Brittana Idei odkupienia towarzyszy ponure poczucie humoru, które rozpala się przede wszystkim macho. W filmie obserwuje kierowców 4×4 na wydmach Tel Awiwu, którzy w weekendy przemierzają plażę w samochodach 4×4 i przemierzają kraj.

Na serii zdjęć artysta pojawia się z brodą i kręconymi włosami patriarchy jako Theodor Herzl, założyciel syjonizmu. Artysta mówi, że humor jest przydatny w radzeniu sobie z traumą: „Rola humoru to kompensacja. Humor ma moc uwalniania lęków i pomaga oddalić się od traumy. Otwiera przestrzeń do refleksji”.Zapisz się do naszego newslettera Culture Weekend.  Najważniejsze dyskusje kulturalne i rekomendacje tygodnia.  Od teraz w każdy piątek drogą mailową.  (@Deutschlandradio)
Musisz bardzo uważnie przyjrzeć się tej starannie wyselekcjonowanej galerii, aby rozpoznać, jakie obrazy tkwią w twojej głowie i co jest propagandą. Pod tym względem „Salvation Now” to także wystawa o politycznej roli sztuki.

READ  „Tatort” z Getyngi: Co oznacza „morderstwo kobiet”? Pięć pytań o „kobiecy patriotyzm”

Z całą tajemnicą – Yael Bertana ma oczywistą odpowiedź. W odpowiedzi na pytanie: Co się stanie, jeśli Chrystus jest kobietą?

„Potem wszystko będzie lepiej” – mówi ze śmiechem.

odkupienie teraz Wystawę prac izraelskiej artystki Yael Bertany można oglądać do 10 października 2021 roku w Muzeum Żydowskim w Berlinie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Published

on

Warszawa: Polska: Obejrzyj zmianę rządu w kinie z popcornem – Polityka

Wiele jest również do zrobienia w odniesieniu do Berlina i Brukseli. PiS był w ciągłym konflikcie z Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa, a rząd federalny zadręczał go żądaniami bilionowych odszkodowań wojennych na świecie. Z drugiej strony Tusk i jego współpracownicy opowiadają się za drogą proeuropejską i bardziej ugodową polityką wobec Niemiec.

Nowy stary

66-latek z Gdańska był premierem Polski w latach 2007-2014. W tym czasie utrzymywał dobre relacje z kanclerz Angelą Merkel (CDU). Tusk chce pod koniec tygodnia udać się do Brukseli na szczyt Unii Europejskiej, na którym będzie omawiana większa pomoc dla Ukrainy.

Ale wielu polskich obywateli także wiąże duże oczekiwania z nowym rządem. PiS rozgniewał wiele osób zaostrzeniem praw do aborcji, a przyszły rząd chce ponownie zliberalizować to ustawodawstwo. Tusk zapowiedział już restrukturyzację nadawcy publicznego, z którego PiS uczynił swoje narzędzie propagandy.

Mimo chęci zmian Tusk będzie musiał także zmierzyć się z problemem wspólnego pożycia. Prezydent Duda może wstrzymać wiele inicjatyw reformatorskich. W ostatnich tygodniach dał wyraźnie do zrozumienia, że ​​wymagany przez konstytucję status bezpartyjnego głowy państwa to dla niego jedynie formalność.

READ  Niesamowite spotkanie Adama i Idy - TV
Continue Reading

entertainment

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Published

on

Gary Sinise w głębokim smutku: syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Gary Sinise jest głęboko zasmucony
Syn gwiazdy Forresta Gumpa umiera w wieku 33 lat

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Makana Anthony Sinise i jego rodzina przez kilka lat walczyli z rzadkim nowotworem, ale ostatecznie zmarł z powodu powikłań w wieku zaledwie 33 lat. Ojciec Gary Sinise opisuje sytuację jako „rozdzierającą serce” prawie dwa miesiące po śmierci.

Amerykański aktor Gary Sinise stracił syna. Makana Anthony „Mac” Sinise zmarł w wieku 33 lat po długiej walce z rakiem. Jak ogłosił w emocjonalnym oświadczeniu gwiazda „Forresta Gumpa”, jego syn zmarł 5 stycznia.

Wiadomość została opublikowana na stronie głównej Fundacji Gary'ego Sinise'a i na jej profilu na Instagramie. Obok zdjęcia śmiejącego się Maca aktor napisał, że 8 sierpnia 2018 roku u jego syna zdiagnozowano „bardzo rzadki nowotwór” – struniak. Struniaki to nowotwory złośliwe kręgosłupa i podstawy czaszki.

Sinise powiedział również, że choroba pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak u jego żony Moiry Harris zdiagnozowano raka piersi w trzecim stadium. Podczas gdy Moira osiągnęła remisję i po leczeniu pozostała wolna od raka, choroba Maca rozprzestrzeniła się i „z biegiem czasu coraz bardziej mu przeszkadzała”.

Sinise zauważył, że jego syn był „wyjątkowym perkusistą”. Często towarzyszył swojemu słynnemu ojcu, który także grał w zespole. Zmarły był absolwentem Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie oprócz gry na perkusji studiował pisanie piosenek i kompozycję.

Gary Sinise napisał, że jego syn przeszedł pięć różnych operacji kręgosłupa w latach 2018–2020 i został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół z powodu wpływu choroby na jego organizm. Pomimo tych ograniczeń nadal pracuje nad albumem „Resurrection and Revival”. „W tygodniu, w którym album trafił do druku, Mac przegrał walkę z rakiem. Zmarł 5 stycznia 2024 r. i został pochowany 23 stycznia”.

Rodzina „ze złamanym sercem”

Gary Sinise opisał swój smutek tymi wzruszającymi słowami: „Jak każda rodzina, która doznała takiej straty, jesteśmy głęboko zasmuceni i radzimy sobie najlepiej, jak potrafimy. Dla rodziców utrata dziecka jest bardzo trudna”. To było „rozdzierające serce i bardzo trudne”.

Podkreślił: „Walka naszej rodziny z rakiem trwała pięć i pół roku i z biegiem czasu stawała się coraz trudniejsza. Choć nasze serca bolą po jego stracie, pociesza nas informacja, że ​​Mac już nie walczy i jest inspiracją i „dotknął większość z nas”. Swoją drogą, to zrobił. „Toczył żmudną walkę z nieuleczalnym rakiem, ale nigdy się nie poddał”.

Gary Sinise i Moira Harris są małżeństwem od 1981 roku. Oprócz Maca mają dwie córki. Aktor zasłynął z wielu hollywoodzkich produkcji, takich jak „Forrest Gump”, „Apollo 13” czy „Zielona mila”.

READ  Katastrofa ekologiczna: Polska: rtęć nie jest przyczyną śmierci ryb
Continue Reading

entertainment

Druhna, gwiazda „Żegnaj, Niemcy”, pociesza mężczyznę

Published

on

Druhna, gwiazda „Żegnaj, Niemcy”, pociesza mężczyznę
  1. tz
  2. telewizja

Naciska

łatwo przyszło łatwo poszło. Ślub Lefke Kersting odbył się zaledwie kilka tygodni temu – a dla zakochanych to już koniec! Imigrantka opowiada, jak wymarzony ślub zamienił się w koszmar.

Zanzibar – Małżeństwo gwiazdy „Żegnaj, Niemcy” Lefke (40 lat) i Amosi (30 lat) nie trwało długo. Około dwa miesiące po ślubie ich drogi ponownie się rozeszły. Obywatel północnych Niemiec stoi przed dużymi wyzwaniami.

Gwiazda „Żegnaj, Niemcy” Lefke Kersting była zszokowana: „Nie jesteśmy już razem!”

Na pięknej wyspie Zanzibar Lefke znajduje mężczyznę swoich marzeń: Amosiego, znacznie młodszego lekarza. Po kilku miesiącach randek dla imigrantki stało się jasne, że chce poślubić swoją prawdziwą miłość. Powiedział i zrobił. Za zgodą rodziców w stanie szalonej miłości przeszli przed afrykański ołtarz.

W sennej scenie, na bezludnej plaży, stała przed Amosim w białej sukni. Pod koniec romantycznej ceremonii para w końcu się zgodziła. A teraz była „najszczęśliwsza kobieta świata” szokuje społeczność telewizyjną: „Niestety muszę powiedzieć, że nie jesteśmy już razem”.

Dramat miłosny „Żegnaj, Niemcy”: Amosi mieszka ze druhną Lefke

Levke przedstawia aktualną aktualizację w wiadomości wideo. Wyraźnie poruszona wypuściła kota z worka: „Stało się kilka naprawdę poważnych rzeczy. „Amosi ma romans z moją druhną i teraz z nią mieszka.” Może imigrant powinien na razie dać sobie spokój z tym szokiem.

„Przed nami kilka wyzwań i na nich muszę się skupić” – obawia się Niemiec z północy. Można tylko życzyć Levki powodzenia na dalszej drodze i poszukiwania nowej wielkiej miłości. Nie jest to jednak pierwsza separacja gwiazd „Goodbye Germany”, gdyż Peggy Jerowski (47 l.) i Steve Gerkel (54 l.) również zmuszeni byli ogłosić rozstanie po 24 latach spędzonych razem. Wykorzystane źródła: tvdigital.de, biblioteka multimediów „Żegnaj, Niemcy”.

READ  Arkusz kalendarza 2023: 11 sierpnia - Kultura i czas wolny
Continue Reading

Trending