Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Yael Brittana w Muzeum Żydowskim w Berlinie

od Simona Riebera

„Malka Germania” stanowi serce wystawy „Odkupienie teraz” w Muzeum Żydowskim. (Praca na zlecenie Muzeum Żydowskiego w Berlinie)

Muzeum Żydowskie w Berlinie prezentuje prace izraelskiej artystki Yael Bertana. W swojej pracy koryguje historię, umożliwiając w ten sposób również wynurzenie się wizji Niemiec Alberta Speera z wód rzeki Wannsee.

Paranoidalna wizja kosmopolitycznej stolicy Germanii, przedstawiona przez Alberta Speera, narasta wraz z hukiem powodzi w Berlinie Wannsee. Na całej sali gigantyczna instalacja filmowa „Malka Germania” Yael Bartany pozwala wyłonić się pomysłom, które jego zdaniem zostały zakopane na powierzchni.

„Jako filmowca interesuje mnie estetyka i oddziaływanie reklamy” – mówi Bartana. „Jeśli spojrzysz na nazistów jako na ruch odkupienia, jakiej estetyki użyli, aby stworzyć te potencjalne momenty odkupienia? Jak niebezpieczne są te obrazy? W czasach kryzysu istnieje wielka potrzeba nostalgii. A to jest bardzo niebezpieczne. “

Dziwny Jezus w Niemczech

„Malka Germania” oznacza królową Germanię. Film stanowi upiorne serce wspaniałej wystawy”.odkupienie teraz“W Muzeum Żydowskim. Obrazy przeszłości rozbrzmiewają pod delikatną powierzchnią teraźniejszości. Książki zostały wyrzucone z odnowionych domów w stylu wilhelmińskim w Berlin-Mitte. Ludzie czekają na peronie. Na tablicach berlińskich ulic widnieją nazwy w języku hebrajskim”.

kadr z filmu Czy Chrystus jest kobietą czy mężczyzną? To jest nadal otwarte z Yael Brittana. (Praca na zlecenie Muzeum Żydowskiego w Berlinie)

Przez Bramę Brandenburską obok osła Beebalda przechodzi człowiek ubrany na biało, z amunicją na brzuchu. Jest Mesjaszem Yael Bertany: Zróżnicowany wygląd.

“Ludzie u władzy są zawsze mężczyznami, ponieważ mężczyźni pisali historie. Dla mnie ta praca jest sposobem na poprawienie historii. Opowiadam teraz historię zniewieściałego zbawiciela. On lub ona, to wszystko. Oczywiście to dziwna historia, ponieważ Napisałem to.”

Zbawiciel jako postać polityczna

Yael Bertana z wielką wprawą eksploruje uwodzicielski język propagandy i jej długotrwałe skutki pod skórą. Kurator Gregor Lerch mówi, że Chrystus jest także symbolem teraźniejszości:

READ  Alarmowe Towarzystwo Dobrostanu Zwierząt w Krakowie: Wypieki grozy - rozrywka

„Jeśli pomyślimy o tym, jak obecnie działa ruch, jak działa protest, jak działa polityka, to działa bardzo dużo, oczekując wyzwolenia, a także wierząc, że coś się poprawi, nawet jeśli wiemy, że nie może być lepiej. trzeba zrozumieć. Chrystus jest tutaj jako postać polityczna”.

Pokaż pokój „Odkupienie teraz” to także wystawa o politycznej roli sztuki. (Muzeum Żydowskie w Berlinie, fot. Yves Suksdorf)
Na wystawie prezentowana jest także trylogia wideo „I zobaczysz, że Europa się zdziwi”, którą Yael Bartana zaprezentowała w 2011 roku w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji. W filmach propaganda jest wykorzystywana do organizowania ruchu politycznego wzywającego do powrotu trzech milionów Żydów do Polski.

Muzeum Żydowskie otrzymało wcześniej zapytanie, czy ruch żydowskiego renesansu jest traktowany poważnie. Filmy pokazywane są teraz w kontekście muzeów i nagle uświadamiają sobie, jak wąska jest granica między działaniem politycznym a manipulacją.

„Yael Bertana pilnuje swojego wieku” – mówi kuratorka Shelley Harton. „Opisaliśmy to jako lot dronem, rodzaj lotu dronem zbiorowej tożsamości, patrzysz na to z góry, z dołu, z boku, a potem dochodzimy do punktu, w którym kwestionujemy naszą tożsamość z daleka i możemy zapalić.”

czarny humor

„Redemption Now” – z Yael Brittana Idei odkupienia towarzyszy ponure poczucie humoru, które rozpala się przede wszystkim macho. W filmie obserwuje kierowców 4×4 na wydmach Tel Awiwu, którzy w weekendy przemierzają plażę w samochodach 4×4 i przemierzają kraj.

Na serii zdjęć artysta pojawia się z brodą i kręconymi włosami patriarchy jako Theodor Herzl, założyciel syjonizmu. Artysta mówi, że humor jest przydatny w radzeniu sobie z traumą: „Rola humoru to kompensacja. Humor ma moc uwalniania lęków i pomaga oddalić się od traumy. Otwiera przestrzeń do refleksji”.Zapisz się do naszego newslettera Culture Weekend.  Najważniejsze dyskusje kulturalne i rekomendacje tygodnia.  Od teraz w każdy piątek drogą mailową.  (@Deutschlandradio)
Musisz bardzo uważnie przyjrzeć się tej starannie wyselekcjonowanej galerii, aby rozpoznać, jakie obrazy tkwią w twojej głowie i co jest propagandą. Pod tym względem „Salvation Now” to także wystawa o politycznej roli sztuki.

READ  Matt Writer Walter Kaufman (97)

Z całą tajemnicą – Yael Bertana ma oczywistą odpowiedź. W odpowiedzi na pytanie: Co się stanie, jeśli Chrystus jest kobietą?

„Potem wszystko będzie lepiej” – mówi ze śmiechem.

odkupienie teraz Wystawę prac izraelskiej artystki Yael Bertany można oglądać do 10 października 2021 roku w Muzeum Żydowskim w Berlinie.