Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Węgry i Polska ogłaszają nowe sankcje wobec COVID-19 w miarę wzrostu liczby przypadków

02:36

Europa Środkowa walczy o powstrzymanie trzeciej fali COVID-19, a rosnące procesy sądowe i liczba zgonów zmuszają rządy do zaostrzenia kontroli.

Wysoce zaraźliwy wariant wirusa, po raz pierwszy zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii, został obwiniony za szybki wzrost, a systemy opieki zdrowotnej na Węgrzech iw Polsce z trudem sobie z tym radzą.

Na Węgrzech 275 osób zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin, co jest najczęstszą codzienną śmiercią COVID-19 w tygodniu pełnym nowych, poważnych rekordów. W tym samym tygodniu naród wyprzedził Sekwoję, najwyższą dzienną liczbę ofiar śmiertelnych na świecie.

Uważano, że Węgry zbliżały się do szczytu trzeciej fali, ale teraz, gdy w szpitalu przebywa prawie 12 000 pacjentów, fala wydaje się być znacznie większa niż oczekiwano.

Czytaj więcej:

Osiem owoców, warzyw i ziół przeciwko COVID-19

Pochodzenie wirusa zaginęło od 40 lat

Węgierski lekarz w wieku 97 lat nadal pracuje

Jeśli zapytasz młodych ludzi na ulicach Budapesztu, powiedzą, że to „przerażające”, a ograniczenia były surowe, ale co jest potrzebne do walki z COVID-19.

Wracając do londyńskiego college’u, student uniwersytetu powiedział: „Liczby nie spadają. Nie sądzę, żeby ograniczenia były wystarczające. Prawdopodobnie powinni byli ogłosić to dużo wcześniej”.

W Polsce sytuacja jest taka sama. W piątek zarejestrowano 35 000 nowych przypadków.

Przywódcy obu krajów przyznali, że od wybuchu epidemii jest to bardzo trudny moment.

Premier Polski Matteo Morawecki powiedział w czwartek na konferencji prasowej: „Zbliżamy się do granicy tego, co możemy zrobić, aby zatrzymać służbę zdrowia.

„Jesteśmy o krok od możliwości właściwego leczenia pacjentów lub leczenia naszych obywateli za pomocą usług zdrowotnych. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć takiej sytuacji”.

Od soboty na Polskę będą obowiązywały nowe ograniczenia. Przedszkole będzie zamknięte z salonami fryzjerskimi, a na nabożeństwa będą obowiązywały ograniczenia.

Wygląda na to, że reakcja Węgier spadnie w drugą stronę, kiedy cisza nocna zostanie zmniejszona z dnia na dzień, a sklepy zostaną zamknięte. Liczba sklepikarzy wpuszczanych do środka będzie podyktowana wielkością sklepu.

Premier Victor Orban twierdzi jednak, że będzie „wolne lato”, powtórzył w piątek w ogólnokrajowym radiu.

Wydaje się, że minęło dużo czasu, zanim nadejdzie niepodległość, a data ponownego otwarcia szkół została już przesunięta na 19 kwietnia. Zgodnie ze stanowiskiem rządu, nauczycielom należy przyznać pierwszeństwo szczepieniom przed powrotem do pracy.

Szczepienia są nadal największą nadzieją węgierskiego rządu. Ponad 1,8 miliona ludzi ma obecnie co najmniej jedną dawkę szczepionki.