Connect with us

Economy

Suchoj Su-22 w Polsce: jak długo będzie latał Monter?

Published

on

Suchoj Su-22 w Polsce: jak długo będzie latał Monter?

Samolot uchylno-skrzydłowy był kiedyś na wyposażeniu niemal każdego członka Układu Warszawskiego i latał z wieloma „zaprzyjaźnionymi” krajami Związku Radzieckiego. Zbudowano ponad 1000 egzemplarzy eksportowej wersji Su-17. Ostatnich mechaników w Europie można teraz spotkać w Polsce.


© Patrick Hofeller

Polska lata na Su-22 od 1984 roku.

W użyciu od 40 lat

W 1984 roku rozpoczęto dostawy łącznie 90 samolotów Su-22M-4 i 20 Su-22UM-3K. Stacjonowały one w bazach w Mirosławcu, Pile i Powidzu. Po reorganizacji sił powietrznych znaleźli nowy dom wraz z 6. i 7. ELT (Eskadrą Lotnictwataktycznego) w Powidzu, 8. ELT w Mirosławcu oraz 39. i 40. ELT w Świdwinie. Po przystąpieniu Polski do NATO część samolotów otrzymała odpowiednią awionikę, taką jak IFF, nowe radia i GPS. Wraz z wprowadzeniem na rynek myśliwca F-16 Fighting Falcon, Zimni Wojownicy skoncentrowali się w 21. Bazie Lotnictwataktycznego (BLT). swewin.© Patrick Hofeller

Nigdy więcej nie będzie tak wydajnej linii lotniczej jak ta w Swedwyn. Baza przygotowuje się obecnie na swojego następcę w postaci FA-50.

Żegnajcie raty

Miał tam służyć tylko do 2012 roku. Jednak planowany plan likwidacji był coraz bardziej odkładany. Ostatecznie w 2014 roku kierownictwo Sił Powietrznych zdecydowało się zmniejszyć flotę z 32 do 18 samolotów. Pozostałe samoloty (12 jednomiejscowych i sześć dwumiejscowych) przeszły w Bydgoszczy program mający na celu przedłużenie ich żywotności o około dziesięć lat. Tam też dostali nową szarą farbę kamuflażową.


© Patrick Hofeller

W sumie 18 polskich Su-22 otrzymało przedłużenie żywotności i pomalowanie na szary kolor kamuflażowy.

Zagrożone gatunki

Polskie maszyny zapewne znajdą się w gronie najnowszych przedstawicieli tego typu. Według corocznego przeglądu brytyjskiego magazynu Flight International już tylko sześć krajów ma na stanie samoloty Su-22: Angola (14), Iran (9), Jemen (23), Libia (1), Syria (39). i Wietnam (33). Nie jest jednak jasne, czy wiele z tych urządzeń jest faktycznie gotowych do użycia.

READ  „Ukraina może na nas liczyć”


© Ministerstwo Obrony Narodowej

Polska prezentuje swoje nowe myśliwce
Następca Su-22: dostarczono wszystkie FA-50GF

Koniec w Polsce

Ale zawód mechanika szybko dobiega końca także w Polsce: we wrześniu 2022 roku Europejczycy kupili od Korea Aviation Industries (KAI) łącznie 48 egzemplarzy FA-50PL jako zamiennik starzejących się samolotów MiG-29 i Su . -22. Dostawy południowokoreańskich samolotów mają rozpocząć się w przyszłym roku. Oprócz Mińska-Mazowieckiego jako baza planowana jest także Swedwin. Ponieważ już trwają tam przygotowania do budowy nowego myśliwca, w Miroslaviku ostatnie dni spędzają Su-22.

Na odcinku Przezdziek Wielki – Ruskowo zwykła autostrada 604 do Wielbarka nagle stała się miejscem lądowania myśliwców.

W połowie marca odbyły się tam ćwiczenia Polskich Sił Powietrznych.

Pomimo złej pogody dwa włoskie samoloty Eurofighter wykonały dwa wiadukty. Mieli przy sobie ostrą broń.

Mgła panująca nad okolicą uniemożliwiła planowane lądowanie MiG-29 i Su-22.Załoga naziemna nie straciła jeszcze nadziei.

Cztery myśliwce Eurofighter stacjonują obecnie w Malborku w Polsce w ramach rozszerzonej kontroli powietrznej NATO, a tutaj jeden przelatuje nad mglistym Wilparkiem.

W Polsce alternatywne lądowiska nazywane są Drogowym Odcinku Lotniskowym (DOL).

Z tego kierunku po starcie miały wystartować MiG-29 i Su-22. Ale bogowie pogody mieli coś przeciwko niej.

W samą porę na koniec ćwiczenia pojawiło się błękitne niebo.

Wydawało się, że pozostałe samoloty nie są w stanie wystartować w kierunku Wielbarka, gdyż następny samolot wisi teraz nad jego bazami.

Podczas ćwiczeń lądowania drogowego w Philpark w połowie marca chcieli udowodnić, że to wciąż nieaktualna wiadomość. Ale pogoda nie współpracowała: niskie chmury, deszcz i mgła przez kilka dni uniemożliwiały jej użycie na trasie 604. Czas pokaże, czy jesienią pojawi się kolejna szansa: nie ma wiarygodnych danych na temat czasu trwania su. -22 Ledwo pozostały okres użytkowania. Przy odrobinie szczęścia staruszek może zostać z nami aż do przyszłego roku…

READ  Boom za Odrą

Artykuł ten może zawierać linki do dostawców usług, od których FLUG REVUE może otrzymać prowizję (tzw. „linki partnerskie”). Więcej informacji tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Published

on

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Dostawca samochodów Voit został sprzedany chińskiej firmie. Spółka z siedzibą w St. Ingbert ogłosiła to w piątek. Z informacji dostępnych dla naszej gazety wynika, że ​​dostawcy samochodów groziło nieuchronne bankructwo. Według kierownictwa w całym Voit zostanie zachowanych około 1750 stanowisk pracy, w tym około 1000 w Kraju Saary.

Funkcjonalność Voit musi zostać w pełni zachowana

Giełdowa spółka Millison Technologie z Chongqing nabyła wszystkie akcje od dotychczasowych akcjonariuszy – za cenę zakupu rzędu średnio dwucyfrowych milionów. Fundusze zostaną przeznaczone na restrukturyzację firmy i przygotowanie jej na przyszłość – bo w świetle zmian na światowym rynku odchodzącym od silnika spalinowego, Voit stawia na kompleksową restrukturyzację.

Przejęcie wymaga jeszcze zgody Federalnego Urzędu ds. Karteli. Według Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Park od początku ściśle towarzyszył temu procesowi. „Jesteśmy zatem bardzo zadowoleni, że w zakładzie w Saarland znaleziono solidne rozwiązanie na przyszłość poprzez przejęcie Millison Technologies” – powiedział Minister Parke, który we współpracy z nowymi akcjonariuszami widzi szansę dla nowych produktów i perspektywy dla Voit. Możliwości zatrudnienia zostaną zabezpieczone, a my oferujemy firmie dalsze możliwości rozwoju w Kraju Saary.”

Plan popiera związek

Związek również optymistycznie podchodzi do projektu: „Cieszymy się z przejęcia Voit przez Melison w kontekście trudności na rynku dostawców motoryzacyjnych” – powiedział SZ zapytany starszy przedstawiciel IG Metall Saarbrücken, Patrick Selzer. Poprzednia struktura klientów była bardzo jednostronna.

Według Selzera IG Metall nawiązał już pierwszy kontakt z potencjalnymi nabywcami. Związkowcy odnieśli wrażenie, że chińscy biznesmeni chcą kontynuować wspólne podejmowanie decyzji i układy zbiorowe w strukturze Voigta i wydawało się, że chcą stworzyć konkurencyjność nie kosztem 1000 pracowników w St. Ingbert, ale kosztem rynku i z klientami.

Millison Technologies produkuje komponenty z metali lekkich

Według Voigta, Chongqing Millison Technologies Inc. Globalny dostawca komponentów z metali lekkich wytwarzanych w procesie odlewania ciśnieniowego, zatrudnia 5000 pracowników i osiąga sprzedaż przekraczającą 500 milionów euro.

Continue Reading

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Rosjanie zbombardowali obiekt sakralny w Chersoniu | Wiadomość do bota

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Zmiana kursu Tesli: Bitcoin przestępstwo środowiskowe
Continue Reading

Trending