Connect with us

Economy

Studium: Zielona transformacja w Europie Środkowej i Wschodniej jako szansa dla Austrii

Published

on

Studium: Zielona transformacja w Europie Środkowej i Wschodniej jako szansa dla Austrii

© Gerd Altmann pixabay.comPolska, Czechy, Słowacja i Węgry pozostają w tyle pod względem Zielonego Ładu – Austria może odnieść korzyści jako lider technologiczny w dziedzinie klimatu i środowiska – Rozwijanie współpracy ponad granicami


Cztery kraje wyszehradzkie: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry pozostają w tyle za Austrią i 15 krajami UE, jeśli chodzi o ekologizację ich gospodarek. Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Wiedeński Instytut Międzynarodowych Porównań Gospodarczych (WIIW) na zlecenie Ministerstwa Finansów. Z drugiej strony identyfikuje główne przeszkody w przejściu na zrównoważony, niskoemisyjny model wzrostu w tych krajach. Z drugiej strony status quo jej zielonej transformacji podlega szczegółowej inwentaryzacji. Zbadano udział energii odnawialnej w obszarach energii elektrycznej, transportu i budownictwa, efektywności energetycznej i surowców oraz funkcjonowanie zasady gospodarki o obiegu zamkniętym ustanowionej w Europejskim Zielonym Ładzie.

Wniosek: Nawet jeśli kraje Grupy Wyszehradzkiej osiągną swoje krajowe cele na 2020 r., to w porównaniu z UE jest jeszcze wiele do nadrobienia, na przykład w dziedzinie energii odnawialnej. Podczas gdy w Austrii stanowią one nieco poniżej 40%, liderzy z Wyszehradu, Czech i Słowacji stanowią tylko połowę. Nadal istnieje również wiele do zrobienia w zakresie recyklingu surowców, efektywności energetycznej oraz w sektorze transportu. Otwiera to ogromne możliwości dla austriackiego przemysłu, który jest liderem technologicznym w wielu technologiach środowiskowych, takich jak hydroelektryczność, energia wiatrowa, biomasa, pompy ciepła i termoregeneracja budynków. W badaniu zaleca się, aby Republika Alp odgrywała wiodącą rolę w transgranicznych projektach środowiskowych z krajami Grupy Wyszehradzkiej.

READ  Test Öko: Najlepsza pasta pomidorowa w teście jest dostępna z dysku

Przemysł motoryzacyjny i górnictwo węgla kamiennego jako przeszkody strukturalne

Ale dlaczego region pozostaje w tyle pod względem zielonej transformacji? „Powody tego są oczywiste” – mówi Tobias Ripple, ekonomista wiiw i współautor badania wraz z Susanną Zawarską. „Na przykład przemysł motoryzacyjny, którego tworzenie wartości i łańcuchy dostaw są nadal zorientowane na silniki spalinowe, odgrywa dominującą rolę w regionie” — mówi Ripple. Jedna czwarta samochodów produkowanych w Unii Europejskiej pochodzi z tych czterech krajów. Ich przejście na produkcję wyłącznie samochodów elektrycznych może kosztować wiele miejsc pracy. To samo dotyczy pracochłonnego górnictwa węglowego w Polsce. „Obawiając się, że zmiany strukturalne nastąpią zbyt szybko, polski rząd, co zrozumiałe, forsuje Europejski Zielony Ład” – wyjaśnia Ripple.

Dziedzictwo komunistyczne

Istotne przyczyny konieczności nadrobienia zaległości w redukcji dwutlenku węgla wynikają także z komunistycznej przeszłości. Pomimo imponującego procesu doganiania od zjednoczenia w 1989 r., poziom rozwoju gospodarczego w czterech krajach jest nadal niższy niż w Austrii czy Niemczech. I to pomimo faktu, że udało im się względnie oddzielić wzrost gospodarczy od konsumpcji dwutlenku węgla, czyli wzrost rośnie szybciej niż emisje dwutlenku węgla. „Kraje Grupy Wyszehradzkiej wciąż znajdują się w procesie konwergencji gospodarczej, która ma tendencję do zwiększania emisji dwutlenku węgla, a tym samym częściowo stoi w sprzeczności z celami klimatycznymi UE” – analizuje Ripple. Dodatkowo odziedziczyli wiele nieefektywnych energetycznie budynków i gałęzi przemysłu z czasów komunizmu, a także produkcję energii elektrycznej, która w dużym stopniu opierała się na elektrowniach jądrowych i węglowych. Na przykład Polska wytwarza 70% swojej energii elektrycznej z węgla, podczas gdy Czechy, Węgry i Słowacja wytwarzają od 37% do 54% z energii jądrowej. W świetle takiej struktury ekonomicznej świadomość społeczeństwa na temat konsekwencji zmian klimatycznych jest znacznie mniej wyraźna niż w Europie Zachodniej.

READ  Niemieccy rolnicy kupowali mniej traktorów

Ponadto istnieje pokusa, aby w kontekście wojny na Ukrainie chcieć zastąpić rosyjski gaz ziemny i ropę naftową dostępnymi w kraju paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel, w celu zmniejszenia silnej zależności od Rosji. W przypadku całkowitego zamrożenia przez Rosję dostaw gazu ziemnego Słowacja, Węgry i Czechy stanęłyby w obliczu niedoborów w dostawach na poziomie co najmniej 40% ich zapotrzebowania. W każdym razie dalsza ekspansja energetyki jądrowej i wzrost wykorzystania węgla są już widoczne.

Główna rola Austrii

Według badania Austria może odegrać ważną rolę w zielonej transformacji w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Z jednej strony ze względu na bliskie relacje gospodarcze z tymi krajami, az drugiej strony z powodu technologicznego przywództwa swojej branży w sektorze ochrony środowiska. „Prawdziwym motorem zielonej transformacji są tam znaczne środki finansowe z Brukseli” — mówi Ripple. „Prawie 40% wszystkich projektów w ramach programu odbudowy po koronawirusie NextGenerationEU musi być związanych z klimatem”. „Krajom wyszehradzkim brakuje jednak bazy przemysłowej i kompetencji technologicznych, by je zastosować. Austria ma duże doświadczenie, a także duże doświadczenie w tych krajach” – mówi Rebel.

W badaniu zaleca się zatem, aby Austria opracowała transgraniczne projekty wytwarzania zielonej energii elektrycznej, na przykład elektrownie wodne na Węgrzech, biomasę w Polsce lub energię wiatrową w Czechach i na Słowacji. Ponadto autorzy apelują o nawiązanie współpracy regionalnej w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w przypadku odnawialnych źródeł energii. Szczególnie obiecujące są sektory budownictwa i transportu. Pomimo ogromnego postępu w ocieplaniu budynków dzięki Narodowym Programom Dofinansowania Budownictwa Efektywnego Energooszczędnie, w krajach wyszehradzkich brakuje firm, które mogą przeprowadzać termomodernizacje. Jeśli chodzi o pompy ciepła, wykorzystanie ciepła odpadowego i ekologiczne technologie budowlane, austriackie firmy należą do światowych liderów rynku. To samo dotyczy bardzo potrzebnej elektryfikacji dróg i kolei w tych krajach. Do tej pory transport opierał się głównie na wykorzystaniu nieefektywnych energetycznie biopaliw.

READ  Medycyna ratunkowa: zawał serca w pobliżu granicy – ​​który szpital jest teraz?

Wreszcie badania nad zielonymi technologiami, takimi jak magazynowanie energii elektrycznej, powinny być promowane ponad granicami. W badaniu zaleca się, aby Austria, w ścisłej współpracy z Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami, wykorzystała impet polityczny stworzony przez wojnę z Ukrainą do przejścia na odnawialne źródła energii we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej.

Badanie jest dostępne do pobrania tutaj .Opublikowanie artykułu w Internecie przez: / Doris Holler /

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

NVIDIA pokonuje oczekiwania dotyczące zysków: akcje rosną | Życie i wiedza

Published

on

NVIDIA pokonuje oczekiwania dotyczące zysków: akcje rosną |  Życie i wiedza

NVIDIA untermauert seinen Ruf als Super-Aktie!

Der Chip-Hersteller hat am Mittwoch seine Bilanz veröffentlicht – und die ist mehr als erfreulich. Umsatz und Gewinn übersteigen deutlich die Prognosen für den Hersteller von Chips, die auch bei künstlicher Intelligenz (KI) eingesetzt werden.

Die Zahlen sind beeindruckend: So stieg der Umsatz um auf 22,1 Milliarden Dollar gegenüber geschätzten 20,4 Milliarden. Der Nettogewinn lag bei 12,3 Milliarden Dollar; 1,5 Milliarden mehr als noch in der Prognose veranschlagt.

Damit explodierte der Quartalsgewinn von Nvidia innerhalb eines Jahres von 1,4 auf knapp 12,3 Milliarden Dollar! Nvidia-Chef Jensen Huang erklärte dies mit dem weltweiten Einsatz von Künstlicher Intelligenz. Dies habe einen Wendepunkt erreicht. Chips des Konzerns kommen hier zum Einsatz und sind daher hoch gefragt.

Heißt: NVIDIA hat den Markt gerockt – lag mehr als zehn Prozent über den bereits schon sehr optimistischen Analysen der Börsen-Profis.

Und natürlich richtig gute Nachricht für die, die ein NVIDIA-Wertpapier haben. Denn die startet weiter steil an der Börse durch! Nach Bekanntgabe der Zahlen legte NVDIA im nachbörslichen Verkauf Mittwochnacht bis 23 Uhr um zehn Prozent an Wert zu – Tendenz steigend!

Denn die guten Nachrichten des Unternehmens reißen nicht ab: Für das laufende erste Quartal in 2024 erwartet NVIDIA einen Umsatz von rund 24 Milliarden US-Dollar, während Analysten mit 20,4 Milliarden US-Dollar rechnen. Das wären noch mal knapp zum letzten Quartal zehn Prozent drauf!

Continue Reading

Economy

Rolnictwo – Polscy rolnicy wysypują zboże z Ukrainy – Gospodarka

Published

on

Rolnictwo – Polscy rolnicy wysypują zboże z Ukrainy – Gospodarka

Warszawa (dpa) – Polscy rolnicy otworzyli ukraińskie wagony towarowe załadowane zbożem na przejściu granicznym Medica, zamykając na krótko tory na strategicznie ważnej linii kolejowej. Rzeczniczka lokalnej policji powiedziała PTI, że grupa 25 rolników uciekła z miejsca demonstracji przy wiejskiej drodze w stronę pobliskiej linii kolejowej. Procedura zakończyła się kilka minut po negocjacjach z funkcjonariuszami policji. Na tory dotarła niewielka ilość zboża.

Na nagraniu wideo rozpowszechnionym w sieciach społecznościowych ukraińskiej telewizji publicznej widać rolników rozładowujących kukurydzę z kilku ciężarówek z kilku ciężarówek z sąsiedniego kraju i śpiewających polski hymn narodowy.

Protesty przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej

Koleje Ukraińskie potwierdziły zdarzenie, które miało miejsce na polskiej stacji granicznej w Medica. Obydwa otwarte wagony zbożowe przeznaczone były dla Niemiec. Na tej stacji znajduje się około 40 ukraińskich pojazdów przewożących towary rolne. Koleje Polskie i Ambasada Ukrainy w Polsce zostały poinformowane o „nieuprawnionej ingerencji w funkcjonowanie kolei”.

Rozwiązanie to wpisuje się w ogólnokrajowe protesty rolników. Są skierowane przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy. Rolnicy już dawno zamknęli przejścia graniczne z sąsiednim krajem na wschodzie w Dorohosku, Hrybinie, Korczui i Medici. We wtorek zamknęli autostrady, ronda i skrzyżowania w 200 miejscach.

„My, rolnicy z całej Polski, jako pierwsi wyciągnęliśmy rękę do przyjaźni i powitaliśmy naszych braci z Ukrainy. A teraz sami jesteśmy przez nich krzywdzeni” – powiedział rozgłośni radiowej Rmf.fm Roman Kondro z inicjatywy „Oszukana Wieś”. . „Różne organizacje mafijne przywożą do Polski te pigułki. Inaczej nie da się tego opisać.”

Polscy rolnicy skarżą się też, że unijny Zielony Ład nakłada na nich nowe warunki, a zboża i inne produkty rolne z Ukrainy, które można wyprodukować taniej, mogą trafiać na rynek bez tych warunków.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie wezwało Warszawę do zakończenia blokady i podjęcia działań przeciwko „retoryce antyukraińskiej”. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla blokady granicy polsko-ukraińskiej, bez względu na towarzyszące jej hasła” – napisał na Facebooku rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko.

READ  Lider Wolnej Partii Demokratycznej Brandenburgii: „W Prenzlau bez Berga samochód jest niezbędny” – Berlin

© dpa-infocom, dpa:240220-99-59318/4

Continue Reading

Economy

DHL testuje przesyłki wysyłkowe bez drukowanych etykiet

Published

on

DHL testuje przesyłki wysyłkowe bez drukowanych etykiet

Teraz możesz wysyłać przesyłki także za pośrednictwem DHL bez samodzielnego drukowania etykiety. Alternatywnie możesz okazać kod QR w oddziale, wydrukować tam etykietę paczki i umieścić ją na przesyłce. Ale jak dotąd pozostaje tak samo: w zasadzie na pudełku znajduje się naklejka. To właśnie może się zmienić, ponieważ wydaje się, że w niektórych regionach DHL testuje wysyłkę paczek bez etykiet wśród wybranych klientów.

Alternatywnie klienci mogą odręcznie wpisać identyfikator paczki na pudełku. To powinno w takim razie wystarczyć Jak paczka! wspomniany. W mailu do klientów DHL wyjaśnia, że ​​wystarczy czytelnie wpisać za pomocą flamastrowej końcówki identyfikator PAK (zaczynający się od „PAK”) marki paczki zakupionej w Internecie lub identyfikator RET (zaczynający się od „RET”) zwrotu. długopis do pisania u góry.Nadawanie. PAK-ID lub RET-ID można znaleźć pod kodem QR etykiety wysyłkowej dostarczanej pocztą elektroniczną.

Całość ma jednak nadal charakter pilotażowy dla wybranych klientów, o których poinformowano drogą mailową. Ta metoda jest obecnie reklamowana wyłącznie w przypadku odbierania paczek z miejsca przechowywania. Powinno być również jasne, że ten rodzaj pisania piórem działa tylko w przypadku opakowań w pudełkach, a nie w przypadku zwrotów bez opakowania. Amazonka. DHL wyjaśnia również, że nieczytelne kody pisemne oznaczają, że przesyłki należy pozostawić.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia ceny dla Ciebie. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.


READ  Plan wstrzymania importu węgla z Rosji - klimareporter °
Continue Reading

Trending