Connect with us

science

Spadające gwiazdy i komety – to właśnie można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie w kwietniu

Published

on

Spadające gwiazdy i komety – to właśnie można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie w kwietniu
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

W kwietniu trudno jest obserwować planety na niebie. Miesiąc ma do zaoferowania coś jeszcze – ale jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia w tym kraju, patrzysz w dół.

FRANKFURT – Kwietniowe gwiaździste niebo nie zawiera żadnych planet, ale są za to meteoryty i rzadki gość: na niebie widać kometę 12P/Pons-Brooks. Widać tam wyraźnie, jak ponownie zmieniają się pory roku: zimowe konstelacje, takie jak Orion, zachodzą bardzo wcześnie, a Bliźnięta i Lew są wysoko na niebie. Znajduje się tam również Wielki Wóz, który w rzeczywistości jest tylko małą częścią znacznie większej konstelacji: Wielkiego Wozu. Szczególnie dobrze widać to na niebie w kwietniu.

Tymczasem wysoko na południowym wschodzie można zobaczyć gwiazdę świecącą oszałamiającym czerwono-pomarańczowym kolorem. Jest nakrapiana w konstelacji Urugwaju, najjaśniejszej gwiazdy na północnym niebie. Syriusz świeci znacznie jaśniej, choć oficjalnie należy do południowego nieba. Arcturus znajduje się około 37 lat świetlnych od Ziemi i jest czerwonym olbrzymem. Natomiast Spica jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Panny i można ją zobaczyć także na południowym wschodzie. Jest to gwiazda podwójna położona około 250 lat świetlnych od Ziemi.

Gwiaździste niebo w kwietniu: Oczekuje się, że nowa rozbłyśnie w nadchodzących miesiącach

Kolec świeci na niebiesko, a obie gwiazdy należą do najgorętszych gwiazd na nocnym niebie. Pewnego dnia najjaśniejsza gwiazda w układzie podwójnym zakończy się eksplozją supernowej, podobnie jak Betelgeza, „gwiazda barkowa” w konstelacji Oriona. Jeśli połączysz jasne gwiazdy Arcturus, Spica i Regulus w konstelacji Lwa, otrzymasz Trójkąt Wiosny, który wyraźnie świeci na niebie. Na północnym wschodzie widać już pierwsze oznaki lata dzięki gwiazdom Vega w Lyrze i Deneb w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Co można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie? Pokazuje to miesięczny przegląd. © Imago/Biblioteka obrazów naukowych

Warto także zobaczyć małą konstelację Korony Północnej (Korona Borealis). Wschodzi po zmroku na wschodzie wraz z gwiazdozbiorem Herkulesa. Zdaniem ekspertów w nadchodzących miesiącach wydarzy się coś wartego uwagi. Układ podwójny gwiazd składający się z czerwonego olbrzyma i białego karła krąży blisko siebie, zapalając nową mniej więcej co 80 lat. Gwiazda, o której mowa, T CrB, zwykle nie jest widoczna gołym okiem, ale będzie widoczna przez kilka dni, zanim ponownie zacznie słabnąć przez około 80 lat.

READ  Nadzieja na tabletki odchudzające bez skutków ubocznych

Rzadki gość na wieczornym niebie w kwietniu: można zobaczyć kometę 12P/Pons-Brooks

W pierwszych dniach kwietnia na wieczornym niebie nadal można zobaczyć rzadkiego gościa: Kometę 12P/Pons-Brooks można zobaczyć aż do około 10 kwietnia. „Należy ją obserwować o zmierzchu” – mówi ekspert od komet Uwe Pilz ze stowarzyszenia Friends of the Stars (VdS). Od 29 marca do 2 kwietnia gwiazda Alpha Arietis (Hamal) pomaga zlokalizować kometę, po czym dostrzeżenie ciała niebieskiego staje się nieco trudniejsze. Jednak poszukiwania powinny być tego warte: ogon komety można zobaczyć przez lornetkę.

Przy odrobinie szczęścia i dobrym niebie można zobaczyć 12P/Pons-Brooks gołym okiem. Ale po 10 kwietnia w ogóle trudno będzie znaleźć kometę na niebie, bo zbliży się ona do słońca i zniknie za horyzontem, zanim faktycznie się ściemni. Dopiero po 71 latach powróci i pojawi się na niebie.

Planety w kwietniu: Jowisz odchodzi, a Saturn z wahaniem wchodzi

Jeśli chodzi o obserwację planet, kwiecień jest miesiącem suchym. Chociaż w ostatnich miesiącach niektóre planety były wyraźnie widoczne na nocnym niebie, obecnie już ich nie ma. Po obserwacji najbliższej Słońcu planety, Merkurego, w marcowy wieczór, jest on teraz ponownie niewidoczny. Wenus również zniknęła z porannego nieba i jako gwiazda wieczorna nie będzie widoczna aż do sierpnia.

Czerwona planeta Mars pojawi się na wschodzie dopiero pod koniec maja. Jowisz, największa planeta naszego Układu Słonecznego, w kwietniu powoli żegna się z wieczornym niebem. Na początku miesiąca nadal można go zobaczyć na nisko zachodnim niebie po zmroku – a pod koniec miesiąca zachodzi, zanim niebo stanie się wystarczająco ciemne. Pierścieniowa planeta Saturn jest również zawodna w kwietniu: można ją zobaczyć dopiero o świcie pod koniec miesiąca – ale pozostaje widoczna na niebie do końca grudnia.

READ  Witamina B12 wpływa na chorobę Alzheimera | Miasto Zdrowia Berlin

Kwietniowe spadające gwiazdy: Lira i Eta Wodnik latają po niebie

Zamiast planet April ma spadającą gwiazdę. Lirydy poruszają się od 16 kwietnia i osiągają maksimum rankiem 23 kwietnia. A potem można zobaczyć do 20 meteorów przelatujących po niebie na godzinę. Księżyc niepokoi jednak meteorologów, ponieważ o tej porze jest już dość pełny i jasny, a pełnia księżyca nastąpi 24 kwietnia. Od 19 kwietnia na niebie można także zobaczyć izolowaną spadającą gwiazdę z Eta Aquariids. Jednak ten strumień meteorów osiąga maksimum dopiero w 5./6. dniu. Może.

Tegoroczne niebiańskie wydarzenie również nastąpi w kwietniu, ale poza Ameryką Północną nie będzie go zbyt wiele widać. 8 kwietnia całkowite zaćmienie słońca będzie przesuwać się wąską ścieżką nad Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem. Sophie może być szczególnie oszałamiająca, ponieważ słońce jest obecnie najbardziej aktywne. Przy odrobinie szczęścia obserwatorzy w Stanach Zjednoczonych będą mogli także zobaczyć kometę 12P/Pons-Brooks na dziennym niebie w całości. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Szczyt badawczy: Niemcy muszą dogonić sztuczną inteligencję | Życie i wiedza

Published

on

Szczyt badawczy: Niemcy muszą dogonić sztuczną inteligencję |  Życie i wiedza

Bei der Digitalisierung hängt Deutschland hinterher, dabei haben wir viele kluge Köpfe. Aber wie können wir unsere Ideen schneller umsetzen?

Auf dem zehnten Gipfel für Forschung und Innovation in Hannover haben Wirtschaft, Wissenschaft und Politik über wichtige Zukunftsfragen am Beispiel Künstlicher Intelligenz (KI) diskutiert. Denn hier haben Europa und Deutschland ihre anfangs führende Rolle an China und die USA verloren.

BILD war dabei und fasst die spannendsten Impulse zusammen.

Mehr Tempo, weniger Bürokratie

Die Hauptprobleme: Deutschland ist zu unflexibel, zu unkooperativ, zu bürokratisch und zu ängstlich, wenn es um KI geht – und vor allem zu langsam!

Mehr Tempo! Fordert deshalb Bundeskanzler Olaf Scholz (SPD) bei der Umsetzung von der Forschung in die Praxis.

► „Forschung ist der entscheidende Faktor für unseren Erfolg. Deshalb investieren Unternehmen und Staat so viel Geld wie noch nie in Forschung und Entwicklung. Was heute in Deutschland erfunden wird, ist morgen unser Wettbewerbsvorteil. Die Voraussetzung dafür: mehr Tempo beim Transfer von der Forschung in die Praxis.“

Die Geschwindigkeit, mit der Ideen umgesetzt werden, scheint DAS Thema auf dem Gipfel zu sein. Jonas Andrulis, Gründer und CEO von Aleph Alpha: „Das ist typisch deutsch. Wir sind schlau, verstehen und haben Ideen, die wir dann nicht auf die Straße bekommen.“

Woran liegt das? Laut den Forschern traut sich Deutschland zu wenig. Doch ohne was zu riskieren, werden uns die USA und China immer weiter abhängen. Die Folge: Deutschland und Europa werden immer anhängiger. „Wir opfern Wohlstand, Wachstum und Sicherheit durch zu viel Vorsicht bei KI“, sagt Dr. Markus Löffler von Enterprise Technology.

READ  Sportowcy polegają na tej alternatywie

Wie lassen sich diese Probleme lösen?

Effizienterer Datenschutz, weniger Bürokratie, mehr Zusammenarbeit! Das fordern unter anderem Prof. Dr. Bernhard Schölkopf, Direktor am Max-Planck-Institut, und David Faller, Vorsitzender der Geschäftsführung IBM Deutschland Forschung und Entwicklung.

► Laut einer Umfrage bestätigen 56 Prozent der Hochschulleitungen, dass Wissenschaft und Wirtschaft beim Thema KI nur selten miteinander kooperieren. Fazit: Wir müssen enger zusammenarbeiten. Auch europaweit.

Panne bei KI-PräsentationRoboter ignoriert den Kanzler

Quelle: Reuters

► Intelligente Daten-Regulierungen statt Hemmung durch Bürokratie und so Daten für die Forschung nutzbar machen. Faller: „Wir dürfen nicht überregulieren.“

Schölkopf sagt es noch deutlicher: „Datenschutz gilt in Deutschland als absolut. Doch in der Forschung, z. B. der Medizin, kann das Menschenleben kosten.“ Deutschland muss den Zugang zu Wissen laut ihm vereinfachen.

Continue Reading

science

W tabeli przedstawiono owoce o niskiej zawartości cukru – najzdrowszą odmianę

Published

on

W tabeli przedstawiono owoce o niskiej zawartości cukru – najzdrowszą odmianę
  1. Heidelberg24
  2. konsument

Niektóre owoce zawierają więcej cukru, niż można by się spodziewać. Najlepiej wybierać owoce o niskiej zawartości cukru.

Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) zaleca codzienne spożywanie owoców i warzyw. Chociaż owoce dostarczają wielu składników odżywczych, często są pełne cukru. Niektóre rodzaje owoców zawierają więcej fruktozy, inne mniej. Jeśli zależy Ci na zdrowej diecie, powinnaś częściej jeść owoce z małą ilością cukru.

Który owoc zawiera najmniejszą ilość cukru? Tabela pokazuje, gdzie jest mało cukru

Owoce uznawane są za jeden z najzdrowszych posiłków i powinny znaleźć się w codziennym menu nie tylko według DGE, ale także wielu dietetyków. Ponieważ owoce zawierają dużo zdrowego błonnika, wtórnych surowców roślinnych, witamin i minerałów. Owoce są również bogate w wodę i stosunkowo mało energii. Istnieje wiele produktów spożywczych zawierających nieoczekiwane ilości cukru.

Niestety owoce zawierają również dużo cukru w ​​postaci fruktozy, glukozy i sacharozy. Zasadniczo najbardziej szkodliwy dla organizmu jest cukier owocowy, fruktoza. Każdy, kto spożywa zbyt dużo fruktozy, jest narażony na ryzyko gromadzenia się tego cukru w ​​postaci tłuszczu w wątrobie i rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby. Poniższa tabela przedstawia rodzaje owoców o niskiej zawartości cukru:

Rodzaj owocu Zawartość cukru na 100 gramów
awokado < 1
Cytrynowy 2.5
malina 4.4
Jeżyny 4.9
Truskawka 4.9
arbuz 6.2

Jaki jest najzdrowszy owoc?

W jednym z badań badaczka Jennifer De Noia z William Paterson University w New Jersey (USA) sprawdzała zawartość odżywczą 17 niezbędnych składników odżywczych w różnych produktach spożywczych. Pozwoliło to zidentyfikować zdrową żywność, w tym najzdrowsze owoce na świecie. Tak naprawdę spośród wszystkich owoców cytryna jest absolutnym liderem.

Ale wszystkie inne owoce znajdujące się na stole również można jeść bez wahania ze względu na zawarte w nich witaminy, błonnik i liczbę kalorii. Od 2008 roku DGE zaleca spożywanie 400 gramów warzyw i 250 gramów owoców dziennie, przy średnim spożyciu kalorii na poziomie 2300 kalorii. W końcu owoce nie należą do produktów zawierających największą liczbę kalorii.

READ  Dwie asteroidy wielkości drapacza chmur pędzące w kierunku Ziemi

Jakie owoce są dobre na odchudzanie?

Ponieważ owoce są po prostu częścią zdrowej diety, nie powinieneś rezygnować z bomb witaminowych, gdy próbujesz schudnąć. Ale i tutaj należy zwrócić uwagę na rodzaj spożywanych owoców ze względu na zawartość cukru w ​​różnych rodzajach owoców. Najlepiej jeść owoce z dużą ilością wody i niską zawartością fruktozy.

Należą do nich jabłka, jagody, owoce cytrusowe i arbuz. Należy jednak trzymać się z daleka od owoców zawierających dużo cukru. Do tej kategorii należą banany, winogrona, daktyle i ananasy. W rzeczywistości soki reklamowane jako bogate w witaminy należą do niezdrowych napojów.

Jakie owoce nie podnoszą poziomu cukru we krwi?

Nie ma owocu, który w ogóle nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi, ale są takie owoce, które prawie nie powodują wzrostu poziomu cukru we krwi. Tego typu owoce są szczególnie interesujące dla diabetyków. Niektóre owoce to prawdziwe bomby cukrowe, na przykład banany i ananasy powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

Zdecydowanie należy się tym cieszyć z umiarem. Jagody natomiast mają niską zawartość cukru i diabetycy mogą bezpiecznie spożywać dwie porcje tych owoców dziennie. „Porcja” owocu odpowiada garści jagód lub większemu kawałkowi owocu. Należy również zaznaczyć, że bardzo dojrzałe owoce często zawierają większą ilość cukru. (Poszedłem do)

Continue Reading

science

„Jego obecność przemawia z mocą”.

Published

on

„Jego obecność przemawia z mocą”.
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Do tej pory nikomu nie udało się zobaczyć rzekomej „Planety Dziewiątej”. (Wrażenie artysty) © Caltech/R. Zraniony (IPAC)

Na skraju naszego Układu Słonecznego może znajdować się wcześniej nieodkryta dziewiąta planeta. Nowe badanie „Planety 9” daje teraz nadzieję.

FRANKFURT – W ciemnych krańcach naszego Układu Słonecznego może znajdować się wcześniej nieodkryta dziewiąta planeta. Zespół badawczy kierowany przez Konstantina Batygina i Michaela Browna twierdzi to od lat. Od tego czasu zespół w licznych badaniach coraz bardziej zbliżał się do tajemniczej „Planety 9”, a obecnie rozpoczyna nowe badanie, które jak dotąd przyniosło tylko jedno nowe badanie. Został opublikowany na serwerze preprintów ArXiv Przedstawił „nową linię dowodów”.

Według różnych zespołów badawczych na istnienie dziewiątej planety wskazują przede wszystkim orbity tzw. „obiektów transneptunowych” (TNO). Są to ciała niebieskie znajdujące się poza Neptunem, w tym planeta karłowata Pluton. Wydaje się, że na ich orbity wpływa masa, która wydaje się istnieć w Układzie Słonecznym, ale nie została jeszcze odkryta. Na tej podstawie Batygin i Brown w 2016 roku doszli do wniosku, że w Układzie Słonecznym musi istnieć dziewiąta planeta, która wpływa na TNO.

Nowe symulacje wskazują na istnienie „Planety 9”.

W nowym badaniu zespół badawczy przyjrzał się TNO, które oddziałują z orbitą Neptuna i dlatego ich orbity są trudne do zrozumienia. Z reguły są one wykluczone z wyszukiwania „Planety 9”. Zespół badawczy przeprowadził dwie różne symulacje, jedną uwzględniającą wpływ grawitacji Planety Dziewiątej na TNO w zewnętrznym Układzie Słonecznym, a drugą nieuwzględniającą masy hipotetycznej „Planety Dziewiątej”.

„Nasze obliczenia pokazują, że rozkład obserwowanych orbit zdecydowanie potwierdza istnienie niewidocznej planety” – napisał zespół w opracowaniu. W porównaniu z niezależny Batygin mówi bardziej szczegółowo: nowe badanie stanowi „najsilniejszy jak dotąd dowód statystyczny na to, że „Planeta Dziewiąta” faktycznie istnieje” – mówi Batygin.

READ  Niedobór witaminy K: 4 możliwe objawy

W poszukiwaniu „Planety 9”: Czy hipotetyczne ciało niebieskie nie istnieje?

Poszukiwania „Planety 9” są złożone, ponieważ kilka zespołów badawczych bada tajemnicze ciało niebieskie od lat. Istnieją na przykład teorie, że „Planeta 9” to coś innego niż planeta, na przykład czarna dziura w Układzie Słonecznym. Inny zespół badawczy proponuje teorię, że „Planeta 9” może w ogóle nie istnieć. Astronom ma pomysł, aby znaleźć „Planetę 9” na podstawie jej możliwych księżyców.

Nadzieja wielu badaczy wiąże się obecnie z budowanym w Chile Obserwatorium Very Rubin, które zostanie uruchomione najwcześniej w 2025 roku. Teleskop zwierciadlany ma być w stanie sfotografować całe dostępne niebo w ciągu trzech nocy, pomagając w ten sposób w poszukiwaniach „Planety 9”. „To ekscytujące, że opisana tutaj dynamika, wraz ze wszystkimi innymi dowodami dotyczącymi Planety 9, zostanie wkrótce poddana rygorystycznym testom, gdy Obserwatorium Vera Rubin zacznie działać” – czytamy w badaniu. Co więcej: „Następny etap badań może dostarczyć ważnych informacji na temat tajemnic zewnętrznych granic naszego Układu Słonecznego”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending