Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Słuchać! Tak wygląda helikopter na powierzchni Marsa

Zdjęcie przedstawia „pomysłowość” helikoptera marsjańskiego na Czerwonej Planecie. DPA / NASA

Po piątym locie helikopter marsjański „Creativity” wylądował na planecie około 130 metrów na południe, zgodnie z planem. NASA ogłosiła w piątek (czasu lokalnego), że podczas tego startu mały helikopter osiągnął rekordową wysokość około dziesięciu metrów. W nowej lokalizacji „kreatywność” (w języku niemieckim, na przykład: kreatywność) będzie wykonywać nowe zadania w ciągu najbliższych kilku tygodni, takie jak wykonywanie zdjęć lotniczych obszarów, których łazik nie może penetrować, czy tworzenie obrazów 3D z wysokości w powietrzu. NASA ogłosiła, że ​​wyniki te będą przydatne do przyszłej eksploracji Marsa i innych obiektów kosmicznych z powietrza.

Pierwsze nagrania dźwiękowe statku kosmicznego z innego statku kosmicznego na powierzchni Marsa

W piątek NASA wydała również pierwsze nagranie audio z lotu helikopterem na Marsa. Mówi się, że „wytrwały” łazik, którym mały helikopter wylądował na Marsie w lutym, nagrał dźwięki za pomocą jednego ze swoich mikrofonów podczas czwartej podróży „twórczej” pod koniec kwietnia. Jest to pierwsze nagranie dźwiękowe z podróży na Marsa i pierwsze wykonane przez statek kosmiczny na innej planecie z innego statku kosmicznego.

Marshalcopter można usłyszeć w tym filmie opublikowanym przez NASA.

NASA

Jednak helikopter nie jest dobrze słyszalny, ponieważ „wytrwałość” jest rejestrowana z około 80 metrów, a łagodna marsjańska atmosfera i wiatry tłumią i zagłuszają odgłosy lotu. Ale nawet to, co słychać, jest „bardzo dobrą niespodzianką” i „żyłą złota dla lepszego zrozumienia marsjańskiej atmosfery” – powiedział naukowiec David Maimon.

Kreatywność wystartowała po raz pierwszy 19 kwietnia, stając się pierwszym samolotem, który latał na innej planecie. Malutki helikopter na pokładzie „wytrwałego” łazika NASA (z grubsza niemieckiego: pozostanie przy władzy) powstał pod koniec lutego – po 203 dniach lotu i 472 milionach kilometrów podróży – z niepewnym manewrem na suchym jeziorze Marsa zwanym „Kraterem Gezero”. .

READ  „Największa eksplozja od czasu Wielkiego Wybuchu”: zderzające się ze sobą czarne dziury

Przeczytaj także: Śmigłowiec NASA „Creativity” kończy swój dziewiczy lot nad Marsem >>

Opracowanie i zbudowanie łazika, którego wartość wynosi około 2,5 miliarda dolarów (około 2,2 miliarda euro), zajęło osiem lat. Ma badać ślady dawnego życia drobnoustrojów na Marsie oraz badać klimat i geologię planety. 30 kwietnia amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że ​​„kreatywność” pozostanie na Marsie znacznie dłużej niż wcześniej planowano. Misja, która pierwotnie miała trwać około 30 dni, została początkowo przedłużona o 30 dni.