Connect with us

Economy

Setki tysięcy Polaków boi się demokracji

Published

on

Setki tysięcy Polaków boi się demokracji

Według wstępnych doniesień na ulice Warszawy wyszło kilkaset tysięcy Polaków. Z wieloma flagami Polski i Unii Europejskiej protestowali przeciwko polityce rządzącej narodowo-konserwatywnej partii PiS, którą oskarżają o podważanie demokracji i próbę uniknięcia za wszelką cenę przegranej w jesiennych wyborach parlamentarnych. Uczestnicy dmuchają w gwizdek i trąbkę, a Maria Kubica (70 lat) ma ze sobą bęben. Swoją torebkę ozdobiła pluszem białej kaczki. Nawiązanie do „kaczki”, jak przeciwnicy PiS nazywają lidera partii Jarosława Kaczyńskiego.

„Jestem zły” – mówi emeryt, który przyjechał do Warszawy z Częstochowy na Śląsku. „Mam wrażenie, że nasz kraj wraca do czasów totalitaryzmu. A tego nie chcę”.

Manifestację zwołał były premier i były przewodniczący Rady UE Donald Tusk z konserwatywno-liberalnej Platformy Obywatelskiej (PO). W kampanii wyborczej przewodzi opozycji. Do apelu przyłączyły się inne inicjatywy i partie, a reporterzy w Polsce przypisują to rosnącemu niezadowoleniu z rządu PiS i złości wobec PiS.

Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość strzeliła samobójcę

Sama Partia Prawo i Sprawiedliwość zgłaszała obawy związane z chęcią wpływania na wyniki wyborów. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który oficjalnie odszedł z PiS, podpisał ustawę powołującą komisję do zbadania wpływów Rosji.

Lider opozycji Donald Tusk stoi na czele demonstracji, a obok niego idzie Lech Wałęsa, były prezydent i szef ruchu Solidarność, który doprowadził do obalenia reżimu komunistycznego w Polsce.Paul Supernack/PAP/dpa

Ustawa przewiduje utworzenie komisji śledczej o wielu uprawnieniach. Komisja ma zbadać, czy w latach 2007–2022 urzędnicy pod wpływem Moskwy podejmowali decyzje zagrażające bezpieczeństwu kraju.

Wprowadzona przez PiS ustawa wydaje się mieć specjalnie na celu zdyskredytowanie w kampanii wyborczej Donalda Tuska, który chce ponownie zostać premierem, a nawet trzymanie go z dala od polityki. Polskie media mówią o wymierzonej w niego ustawie „Lex Task”. Za jego premiery podpisano z Moskwą kontrakty na dostawy ropy i gazu.

READ  40 000 gości na Audi Family Day: kulisy – tak wygląda fabryka

Unia Europejska i Stany Zjednoczone Ameryki protestowały przeciwko ustawie anty-TASC

Fakt, że Duda po ostrej krytyce ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych ustąpił i zapowiedział zmiany w prawie, nie zmienia złego smaku.

W pierwotnej wersji przewidywano, że komisja może nałożyć sankcje i zakazy sprawowania urzędu do 10 lat. Zgodnie z zaproponowaną przez Dudę poprawką organ musi teraz jedynie ustalić, że „osoba, która działała pod rosyjskimi wpływami, nie jest w stanie należycie zadbać o realizację interesu publicznego”.

Mężczyzna trzyma tarczę przyczepioną do miotły.  na nim napisane

Mężczyzna trzyma tarczę przyczepioną do miotły. Jest tam napisane: „Ostatnie wolne wybory”. Na zdjęciu Jarosław Kaczyński, wybitna postać PiS, z hitlerowską brodą.Jaap Ahrens/NurPhoto/Imago

Przypomina to kampanię przeciwko Tuskowi w wyborach prezydenckich w 2005 roku: wówczas upadek Tuska był skutkiem służby jego dziadka w Wehrmachcie. To, że oficjalnie jedyny Niemiec Joseph Tausk, po kilkukrotnym uwięzieniu w obozie koncentracyjnym w 1944 r., nie udał się tam dobrowolnie i wkrótce go porzucił, nie służył wnukowi. Musiał także żyć z nieświadomym oskarżeniem ze strony prawicy, że jako Kaszub nie jest prawdziwym Polakiem.

Propaganda obozów koncentracyjnych przeciwko opozycji

Jeśli chodzi o dyskredytację opozycji, PiS nie boi się przekraczać granic. Stwierdzono to w nagraniu wideo rozpowszechnianym przez partię na początku tygodnia. Na hasło demonstracji 4 czerwca nakłada się materiał filmowy z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym Niemcy zamordowali ponad milion osób – w większości Żydów – oraz pytanie: „Czy naprawdę chcesz działać pod tym hasłem?”

Trzeba w ten sposób zniesławiać uczestników marszu protestacyjnego przeciwko PiS. Mogło to jednak wywołać wśród wielu ludzi większą złość wobec rządzących.

Upadłość Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

Dzień po demonstracji rząd PiS został pokonany przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Sędziowie orzekli, że Polska naruszyła prawo UE poprzez tzw. reformę sądownictwa z 2018 r., a sankcje nałożone przez UE były legalne i odpowiednie.
Komisja złożyła skargę.
Rząd w Warszawie oskarżany jest o ograniczanie niezawisłości sądownictwa i podważanie zasady trójpodziału władzy. Europejski Trybunał Sprawiedliwości podjął już kilka decyzji w tej kwestii.
W 2021 roku Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości nałożył na Polskę dzienną karę pieniężną w wysokości miliona euro w ramach tymczasowego środka ochrony prawnej.
Decyzją z 21 kwietnia 2023 r. dzienna kara została obniżona o połowę do 500 000 euro po tym, jak Polska unieważniła zmiany w prawie, zwłaszcza dotyczące kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej Sędziów.
Według unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa zmiany te nie są jeszcze wystarczające. „Pomimo szeregu ważnych pozytywnych zmian pozostają poważne zastrzeżenia i obawy” – powiedział Parlamentowi Europejskiemu Didier Reynders w ubiegły weekend.
Polska nie spełniła dotychczas wymogów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w zakresie zapewnienia niezawisłości sądów.

Styl rządów PiS spotyka się z oporem dużej części polskiego społeczeństwa, zwłaszcza w dużych miastach. Zaczyna się od trwającego konfliktu Warszawy z Brukselą (większość popiera UE), prowadzi do brutalnego prawa do aborcji itp. Doprowadź media do porządku Upolitycznienie sądownictwa w celu wsparcia rządów PiS.

READ  Południe Przegląd / Gospodarka, banki centralne, polityka

Tusk był szefem polskiego rządu w latach 2007–2014 i uważany jest za zagorzałego przeciwnika politycznego potężnego lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, zwanego „Kaczką”.

66-letni Tusk z Gdańska utrzymywał bliskie kontakty z ówczesną kanclerz Angelą Merkel, a także starał się poprawić stosunki Polski z Rosją. Dlatego PiS na przemian zarzuca mu, że jest sługą Niemiec lub Kremla.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Published

on

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Dostawca samochodów Voit został sprzedany chińskiej firmie. Spółka z siedzibą w St. Ingbert ogłosiła to w piątek. Z informacji dostępnych dla naszej gazety wynika, że ​​dostawcy samochodów groziło nieuchronne bankructwo. Według kierownictwa w całym Voit zostanie zachowanych około 1750 stanowisk pracy, w tym około 1000 w Kraju Saary.

Funkcjonalność Voit musi zostać w pełni zachowana

Giełdowa spółka Millison Technologie z Chongqing nabyła wszystkie akcje od dotychczasowych akcjonariuszy – za cenę zakupu rzędu średnio dwucyfrowych milionów. Fundusze zostaną przeznaczone na restrukturyzację firmy i przygotowanie jej na przyszłość – bo w świetle zmian na światowym rynku odchodzącym od silnika spalinowego, Voit stawia na kompleksową restrukturyzację.

Przejęcie wymaga jeszcze zgody Federalnego Urzędu ds. Karteli. Według Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Park od początku ściśle towarzyszył temu procesowi. „Jesteśmy zatem bardzo zadowoleni, że w zakładzie w Saarland znaleziono solidne rozwiązanie na przyszłość poprzez przejęcie Millison Technologies” – powiedział Minister Parke, który we współpracy z nowymi akcjonariuszami widzi szansę dla nowych produktów i perspektywy dla Voit. Możliwości zatrudnienia zostaną zabezpieczone, a my oferujemy firmie dalsze możliwości rozwoju w Kraju Saary.”

Plan popiera związek

Związek również optymistycznie podchodzi do projektu: „Cieszymy się z przejęcia Voit przez Melison w kontekście trudności na rynku dostawców motoryzacyjnych” – powiedział SZ zapytany starszy przedstawiciel IG Metall Saarbrücken, Patrick Selzer. Poprzednia struktura klientów była bardzo jednostronna.

Według Selzera IG Metall nawiązał już pierwszy kontakt z potencjalnymi nabywcami. Związkowcy odnieśli wrażenie, że chińscy biznesmeni chcą kontynuować wspólne podejmowanie decyzji i układy zbiorowe w strukturze Voigta i wydawało się, że chcą stworzyć konkurencyjność nie kosztem 1000 pracowników w St. Ingbert, ale kosztem rynku i z klientami.

Millison Technologies produkuje komponenty z metali lekkich

Według Voigta, Chongqing Millison Technologies Inc. Globalny dostawca komponentów z metali lekkich wytwarzanych w procesie odlewania ciśnieniowego, zatrudnia 5000 pracowników i osiąga sprzedaż przekraczającą 500 milionów euro.

Continue Reading

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Ekspert wskazuje wyraźnego zwycięzcę – odejście od Aldiego i Rewe

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  ▷ +++ BLOG FuturEU - Bieżące wpisy na blogu dotyczące konferencji Future Europe - ...
Continue Reading

Trending