Connect with us

Tech

Resident Evil Village: seria survival horrorów w obliczu kryzysu tożsamości

Published

on

Z Resident Evil Village Kultowa seria survival horrorów firmy Capcom obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. W trakcie zabawy staje się jasne, co było już widoczne u przodków, czasem więcej, czasem mniej: łańcuch kastowy przeżywa kryzys tożsamości, bo w międzyczasie trudno jest w ogóle zdefiniować, co stanowi „RE”. Początek tego trendu jest zapewne wyznaczony przez wyraźny przykład obecnej branży: „RE4”.

Przed Village: Resident Evil 4 była rewolucją

Bez przesady można powiedzieć, że „Resident Evil 4” to kamień milowy w historii gier wideo, który wpłynął nie tylko na jej serię, ale także na całokształt jej gatunku. Po tym, jak Capcom opracował kilka prototypów, a następnie je porzucił, to twórca serii, Shinji Mikami, nadał projektowi jasny kierunek i dodał więcej emocji do survival horroru z dawnych czasów.

Fakt, że ta równowaga nadal działała w tamtym czasie, wynikał z dalszego tempa gry i tempa tytułu. Było więcej akcji i dynamicznego strzelania niż jego poprzednicy, ale w gruncie rzeczy była to umiarkowana rozgrywka – tylko z nowej perspektywy. W przypadku zadu, zwłaszcza „Resident Evil 6”, programiści jeszcze bardziej zaostrzyli śruby akcji. Brzmi pytanie, czy „RE” wciąż jest coraz głośniejsze. Kryzys tożsamości pojawił się wraz ze zmianami osobowości i perspektyw, postaciami z supermocarstwami i historiami, które do niczego nie doszły.

Resident Evil 4 - Nowa notatka o remake'u?

Chociaż serial coraz częściej zastępuje horror i horror horrorem i że serial ukształtował coś więcej niż rollercoaster, sukces musi w jakiś sposób udowodnić, że Capcom ma rację, w końcu „RE5” i „RE6” to najbardziej udane odgałęzienia tej serii. Seria. Dzisiejsza seria. Szczególnie na Zachodzie oba tytuły spisały się wyjątkowo dobrze, być może także dlatego, że łączyły je pewne podobieństwa z marką wojskowych strzelanek „Call of Duty”. Jednak filmowcy zdali sobie również sprawę, że nie jest już jasne, co w ogóle stanowiło „Resident Evil”.

READ  Samsung Galaxy S21 FE: rendery pokazują wersję Fan flagowca

Resident Evil 7 i Village wracają do korzeni horroru – ok

Wraz z „Resident Evil 7” serial przyniósł kolejną zmianę w trajektorii i po prostu komicznie powrócił do korzeni survival horroru. Pierwotnie zaplanowana perspektywa pierwszoosobowa została wykorzystana w pierwszej gałęzi i połączona z intensywną atmosferą, mniejszą pracą i bardzo ograniczonymi zasobami – przynajmniej na duże odległości. Jednak w ostatnim rozdziale gry znacznie wzrosła część akcji, co nie zostało wówczas dobrze przyjęte przez fanów czy prasę profesjonalną.

Był to symptom kryzysu tożsamości, przez który od lat przechodził łańcuch sekciarski, a jednocześnie protekcjonalny wobec wszystkich fanów, którym podobało się takie podejście do poprzedników, którzy liczyli na jego więcej. „Resident Evil Village”, która w różnych aspektach wyraźnie opiera się na „Resident Evil 4”, teraz również stawia kontroler ruchu na szczyt. Na początku dobrze rozmieszczonymi dawkami, które oddają „poczucie horroru” w „RE4” i „RE5”, ale w ostatniej trzeciej twórcy przesadzają do tego stopnia, że ​​wspomnienia z „Call of Duty” i „RE6” są obudzić.

Dodatkowo gra pokazuje również w całości, że na końcu nie wiesz, kim naprawdę chcesz być. Cichy wstęp, po którym następuje paragraf akcji, jak początkowo w „RE4”, by później rozprzestrzenić się w psychologicznym horrorze przypominającym urzekającą atmosferę „Silent Hills”, którą później rozdziera nudne dialogi i słaba równowaga gry. Resident Evil Village wygląda jak układanka, której części nie pasują do siebie idealnie, ale są mocno ściśnięte.

Dlatego wielu fanów wciąż zastanawia się, co jest takiego specjalnego w Resident Evil. Podobnie jak w przypadku innych znanych marek, takich jak „Gwiezdne Wojny”, na to pytanie nie ma już poprawnej odpowiedzi. Powinieneś także docenić Capcom za jej gotowość do podjęcia ryzyka związanego z serią, pokierowania nią w nowych kierunkach i spełnienia oczekiwań fanów, aby zachować świeżość „RE”. Jednak osiągnięto punkt, w którym Capcom musi zdecydować, jaka seria powinna być w przyszłości.

READ  NASA naprawia Hubble'a: Teleskop Weteranów znów jest online

na ten temat: Resident Evil Village: Capcom o trudnościach w rozwoju

Nach Village: Quo vadis, Resident Evil?

Jak pokazał sukces serii w ostatnich latach, z pewnością istnieje rynek dla różnych kierunków franczyzy: są fani, którzy kochają szybki, zorientowany na akcję „terror” „RE5” / „RE6” lub nawet teraz znajdujący „Resident Evil Village”. W tym samym czasie tam i tamto Pojawiły się nowe wydania Od „Resident Evil 2” i „Resident Evil 3”, a także wielu fanów, którzy kochają bardziej klasyczny survival horror i chcą, aby seria znów poszła dalej w tym kierunku.

Z czysto finansowego punktu widzenia zrozumiałe jest, dlaczego serial od lat przyciąga miłośników scen akcji. Horrory należą do gatunku niszowego i niewielu aktorom udaje się osiągnąć naprawdę duży sukces komercyjny. Biorąc pod uwagę obecne koszty rozwoju dużych produkcji AAA, idealne dostosowanie się do survival horroru to luksus, na który nie stać już nawet przodka gatunku. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby główne części serii „Resident Evil” całkowicie odbiegały od elementów akcji, tak jak w dającej się przewidzieć przyszłości końcówce „Wioski”.

Jedną z możliwości jest dążenie do znacznie lepszej równowagi między survival horrorem a akcją w kluczowych częściach, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Jednocześnie Capcom mógłby pójść dalej w kierunku horroru lub, alternatywnie, pracować nad rozszerzeniem franczyzy na spółki zależne, takie jak ta, którą mieliśmy w ostatnich latach z „Revelations”, które wymagają nieco mniej budżet. Nie ma wątpliwości, że Resident Evil będzie z nami przez długi czas, ale nadszedł czas, aby Capcom wreszcie przezwyciężył kryzys tożsamości franczyzy i wyartykułował, czym naprawdę chce być marka w przyszłości.

Teraz twoja kolej: na co liczysz w nadchodzących grach Resident Evil?


Więcej wiadomości też Resident Evil Village.

READ  Echo Show 15:15-calowy wyświetlacz jako ramka na zdjęcia z rozpoznawaniem osób

Zwykle linki do Amazon, Media Markt, Saturn i niektórych innych sprzedawców detalicznych są linkami stowarzyszonymi. Dokonując zakupu, otrzymujemy niewielką prowizję, którą możemy wykorzystać do sfinansowania strony, z której można korzystać bezpłatnie. Nie masz żadnych wad.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

macOS (12) Monterey: nowy system operacyjny Apple dla komputerów Mac i MacBook gotowy

Published

on

Firma Apple ogłosiła, że ​​macOS „Monterey” dla komputerów Mac i MacBook został ukończony. Bezpłatna aktualizacja wprowadzona w czerwcu jest nieco nieśmiała w porównaniu z poprzednim rokiem, który przyniósł natywne wsparcie dla SoC ARM serii M firmy Apple z systemem macOS 11 Big Sur. Nazywa się jednak macOS 12. Zostanie wydany 25 października.

Wersja skacze nawet bez remontu

Przejście z macOS 10.x na 11 w Big Sur było nie tylko spowodowane mnóstwem poważnych zmian, w tym obsługą ARM, ale wydaje się, że Apple co roku odlicza co roku do przecinka. Jednak producent dopiero od lat podawał do publicznej wiadomości nazwę systemu operacyjnego.

To są główne innowacje

Z systemem macOS „Monterey”, nazwanym na cześć Nadmorskie miasto w KaliforniiApple chce lepiej łączyć Maca (Booka) i iPadOS. Dzięki Universal Control użytkownicy mają możliwość kontrolowania iPada za pomocą klawiatury i myszy komputera Mac lub MacBook — w tym wymiany danych.

Już na WWDC 2021 firma Apple zaprezentowała z jednej strony, jak za pomocą gładzika MacBooka przesuwano wskaźnik myszy na znajdującym się obok iPadzie, zamykano aplikacje i przeciągano plik z tabletu na laptopa. Ale łańcuch może się przedłużyć: plik można przenieść z iPada za pośrednictwem MacBooka do iMaca znajdującego się po prawej stronie laptopa; W tym przypadku był obsługiwany za pomocą myszy.

W takim przypadku urządzenia wejściowe zawsze wysyłają swoje dane wejściowe do tego samego systemu, macOS 12 Monterey przekazuje dane wejściowe do innego komputera z systemem macOS lub iPada z iPadOS 15. Na przykład w przeciwieństwie do Logitech Flow urządzenie wejściowe nie zmienia Bluetooth gospodarz.

Następujące urządzenia peryferyjne obsługują macOS Universal Control:

 • MacBook Pro (2016 i nowsze)
 • MacBook (2016 i nowsze)
 • MacBook Air (2018 i nowsze)
 • iMac (2017 i nowsze)
 • iMac (5K Retina 27-calowy, koniec 2015 r.)
 • iMac Pro i Mac mini (2018 r. i nowsze)
 • Mac Pro (2019)
 • iPada Pro
 • iPad Air (3. generacji i nowsze)
 • iPad (6. generacji i nowsze)
 • iPad mini (5. generacji i nowsze)
READ  Echo Show 15:15-calowy wyświetlacz jako ramka na zdjęcia z rozpoznawaniem osób

Safari nie jest tak kompaktowe, jak planowano

Dzięki macOS Monterey przeglądarka Safari otrzymała nową metamorfozę, a jej elementy sterujące powinny się cofnąć, aby zrobić więcej miejsca w witrynie. Jednak na początku wersji beta Apple porzucił pierwszy pomysł: adres URL i pasek wyszukiwania zostały początkowo umieszczone po prawej stronie aktywnej karty na pasku kart, czyli w stale zmieniającej się pozycji. W ostatecznej wersji domyślnie pojawiają się ponownie dwa znajome paski.

W ten sposób pasek kart nie pojawia się już w ostatecznej wersji (Zdjęcie: Apple)

Monterey otrzymuje nowe mapy Apple i VRR

Inne innowacje w macOS Monterey są związane z uniwersalnymi aplikacjami, które są również dostępne na iOS i iPadOS. Zmiany, które Apple planuje wprowadzić w FaceTime, iMessage, nowych Apple Maps lub Centrum powiadomień z SharePlay, Share i Focus można znaleźć w wiadomościach o ogłoszeniu iOS 15 oraz w raporcie iOS 15: Nowe mapy Apple to ogromny krok naprzód. Monterey obsługuje również zmienną częstotliwość odświeżania na monitorach Adaptive Sync.

Pełny przegląd wszystkich innowacji, w tym nowy pasek kart w Safari, który w końcu nie został wdrożony, Już połączono z Apple.

Komputery Mac i MacBooki otrzymają tę aktualizację

Apple wprowadza również macOS Monterey jako bezpłatną aktualizację dla niektórych już bardzo starych systemów. Najstarszym obsługiwanym komputerem Mac jest Mac Pro 2013. Aktualizacja będzie dostępna we wszystkich zgodnych systemach 25 października.

 • iMac (koniec 2015 i nowsze)
 • Mac Pro (koniec 2013 i nowsze)
 • iMac Pro (2017 i nowsze)
 • Mac mini (koniec 2014 r. i nowsze)
 • MacBook Air (początek 2015 r. i nowsze)
 • MacBook (początek 2016 r. i nowsze)
 • MacBook Pro (początek 2015 r. i nowsze)
Continue Reading

Tech

BSI ostrzega: nowe ataki SMS na smartfony

Published

on


Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji ostrzega o kilku nowych wariantach ataków nadchodzących za pośrednictwem wiadomości SMS.

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji

(BSI) ostrzega
nowych ataków przez SMS. Podstawowa zasada tych ataków była znana od dawna (podczas blokady była to szczególnie fałszywa

Powiadomienia o paczkach
Przyszedł przez SMS: SMS zawiera łącza, które odbiorca musi kliknąć. Złośliwe oprogramowanie czai się na odpowiednich stronach internetowych i jest pobierane na smartfony. Lub wiadomości SMS służą do próby szpiegowania danych osobowych odbiorcy. Ten rodzaj ataku nazywany jest „smishingiem” – słowem utworzonym z pojęć SMS i Phishing. Jednak od jesieni 2021 r. napastnicy próbują wykorzystywać nowe formy SMS-ów.

Teraz zły SMS informuje odbiorców, że jest dla nich wiadomość głosowa. Lub SMS ostrzega, że ​​smartfon jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Następnie linki w wiadomości SMS obiecują „instrukcje pobrania wiadomości głosowej” lub instalację „domniemanej aktualizacji zabezpieczeń”. Ale pobierając pliki, dostajesz złośliwe oprogramowanie na swój smartfon.

Inną obecną metodą ataku jest to, że SMS fałszuje odbiorców, że ich prywatne zdjęcia wyciekły, ponieważ złośliwe oprogramowanie jest podobno na telefonie komórkowym. Również w tym przypadku odbiorcy powinni zainstalować rzekomą aktualizację zabezpieczeń. To oczywiście znowu złośliwe oprogramowanie. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo ten schemat ataków, który krążył kilka dni temu:

Atak SMS – Malware infekuje urządzenia z Androidem.

Jak się chronić

 • Nie klikaj linków w SMS-ie, jeśli nie masz całkowitej pewności co do pochodzenia wiadomości.

 • Nigdy nie pobieraj plików z nieznanych źródeł

 • Pobieraj aplikacje tylko z App Store lub Google Play

 • Natychmiast usuń podejrzane SMS-y

Ostrzeżenie policji: SMS z niebezpiecznymi linkami atakującymi androidy

READ  Echo Show 15:15-calowy wyświetlacz jako ramka na zdjęcia z rozpoznawaniem osób
Continue Reading

Tech

Sonda kosmiczna “Lucy” w drodze do trojanów – misja NASA po raz pierwszy odwiedzi asteroidy na orbicie Jowisza

Published

on

W sobotę sonda kosmiczna NASA Lucy wyruszyła na misję z niezwykłym celem. Sonda ma po raz pierwszy odwiedzić Jowisza – trojany – asteroidy krążące wokół Jowisza. W przeciwieństwie do części pasa asteroid, trojany te pochodzą z zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego. Tak więc badanie ich może dostarczyć fascynujących informacji na temat wczesnej ewolucji tego odległego regionu oraz sposobów, w jakie asteroidy i komety wnikają do układu wewnętrznego.

Po zakończeniu formowania się planet w Układzie Słonecznym duża część pozostałych części połączyła się ze szczątkami wczesnej kolizji w Asteroidngürtel Między Marsem a Jowiszem. Zawiera głównie jałowe kamienne asteroidy, które powstały we wnętrzu dawnego Pierwotnego Obłoku. Natomiast kule z bogatych w lód regionów Mgławicy Pierwotnej zbierały się na zewnątrz. Te komety, planety karłowate i asteroidy znajdują się głównie w Kuipergürtel poza Neptunem.

Pozycja i ruch Jowisza Trojana.© Instytut Astronomii Chińskiej Akademii Nauk / Peter Cherish

Trojany – starożytne kawałki na orbicie Jowisza

Ale są też asteroidy, które krążą między planetami zewnętrznego Układu Słonecznego lub nawet bezpośrednio na ich orbicie – te ostatnie określane są mianem trojanów. Dziesiątki tysięcy tych kawałków o wielkości do 250 kilometrów są skupione w dwóch miejscach przed i za planetą w pobliżu Jowisza. W tak zwanych punktach Lagrange’a siły przyciągania Słońca i Jowisza są zrównoważone. Pozwala to obiektom obracać się wokół tych punktów po stabilnych orbitach.

Na Jowiszu dwa duże obłoki tych asteroid są wyśrodkowane wokół punktów Lagrange’a 4 i 5, które znajdują się 60 stopni przed i za planetą i podążają za nią po orbicie wokół Słońca. Badacze planetarni uważają, że wiele z tych elementów już tam było Wzrost Młody Jowisz został schwytany z zewnętrznej krawędzi pierwotnego obłoku na jego obecnej orbicie. Mogą więc pozostać w dużej mierze niezmienionymi śladami tego regionu.

READ  Echo Show 15:15-calowy wyświetlacz jako ramka na zdjęcia z rozpoznawaniem osób

„To sprawia, że ​​’kapsuły czasowe’ są bardzo ekscytujące dla bardziej szczegółowych badań”, wyjaśnia Stefano Mottola z Instytutu Badań Planetarnych w Niemieckim Centrum Lotniczym (DLR). „Mamy nadzieję zdobyć ważną nową wiedzę o wczesnych czasach Układu Słonecznego i powstawaniu planet”. Jednocześnie dane mogą dostarczyć więcej informacji na ten temat Jakie sposoby I przez nią ciała niebieskie wchodzą do wnętrza zewnętrznego Układu Słonecznego.

Pierwsza wizyta sondy kosmicznej

Sonda kosmiczna NASA Lucy odwiedzi Jowisza po raz pierwszy i dokładnie zbada te trojany. Ze względu na dużą odległość od Ziemi, niewielkie rozmiary i niską jasność trudno go zobaczyć przez teleskopy. Dlatego sonda kosmiczna, która została wystrzelona z portu kosmicznego na Przylądku Canaveral 16 października 2021 roku, była w stanie po raz pierwszy odkryć podstawowe właściwości tych pierwotnych reliktów.

W tym celu ma na pokładzie trzy instrumenty naukowe, za pomocą których może spektralnie badać chemiczne i fizyczne właściwości asteroid. Nagrania z kamer powinny również bardziej szczegółowo przedstawiać powierzchnię i strukturę niektórych określonych trojanów. „Dokładny kształt asteroid pochodzi z danych z kamer nawigacyjnych” – wyjaśnia Mottola. Ponadto niewielkie przesunięcia częstotliwości fal radiowych, które Lucy wysyła na Ziemię, powinny dostarczyć informacji o wewnętrznej strukturze i masie trojanów.

Ścieżka Lucy
Tor lotu sondy kosmicznej Lucy (na zielono).© Instytut Badawczy Południowo-Zachodni

Długie i kręte podejście

Jednak minie kilka lat, zanim tak się stanie. Ponieważ aby dotrzeć do dwóch chmur trojańskich w punktach Lagrange’a Jowisza, sonda kosmiczna NASA musi przelecieć kilka pierścieni. Przede wszystkim nabierze rozpędu do swojej podróży na orbitę Jowisza w dwóch orbiterach i dotrze do pasa asteroid w 2025 roku. Tam minie główny pas asteroid 52246) DonaldJohansson przed kontynuowaniem.

W 2027 r. sonda kosmiczna po raz pierwszy dotrze do roju trojanów Jowisza, który pędzi naprzód na planecie w punkcie L4 Lagrange’a. Jej celami są asteroida Eurybates z księżycem Queta, a także asteroidy Polymele, Leucus i Orus. Po tym, jak Lucy przerobi tę „listę przebojów” do listopada 2028 r., zostanie skierowana z powrotem do wewnętrznego Układu Słonecznego z powrotem na Ziemię – nowość w historii podróży kosmicznych.

READ  NASA naprawia Hubble'a: Teleskop Weteranów znów jest online

Powód tego: tylko przez ten duży pierścień i obracające się ślizganie Ziemi, sonda kosmiczna może zmienić swoją orbitę, aby później mogła również skierować się do tylnej chmury trojańskiego Jowisza. Lucy dotrze do tych obiektów krążących wokół punktu Lagrange’a L5 w marcu 2033 roku. Podwójna asteroida (617) Patroclus jest w trakcie programu badań przesiewowych.

Potem nominalna misja sondy kosmicznej dobiega końca, ale jeśli jest wystarczająco dużo paliwa i zasobów do działania misji, misja może zostać przedłużona, a Lucy i inne trojany zbadają orbitę Jowisza.

Źródło: NASA, Niemieckie Centrum Lotnicze (DLR)

Continue Reading

Trending