Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Losy DAX zadecydują w USA

Published

on

Raport rynkowy: Losy DAX zadecydują w USA


Raport rynkowy

Stan na: 12 marca 2024 r. o 11:54

Rośnie napięcie na giełdach w związku z oczekiwanymi z niecierpliwością danymi o inflacji w USA. Jeżeli inflacja cen ustabilizuje się zgodnie z oczekiwaniami, DAX powinien wystrzelić w stronę poziomu 18 000.

Drugiego dnia handlowego tygodnia inwestorzy na niemieckiej giełdzie zmienili kierunek. Po niedawnej realizacji zysków ponownie kupili akcje i pchnęli DAX w górę. Rano wzrósł do 17 817 punktów. Wiodący niemiecki indeks zbliża się obecnie do rekordowego poziomu 17 879 punktów, jaki osiągnął w ubiegłym tygodniu.

Pozytywnym wiatrem dla DAX jest także mocny SAP, który – wsparty dobrymi danymi amerykańskiego rywala Oracle – wzrósł w porze lunchu o ponad jeden procent.

„Indeks DAX nadal znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym” – potwierdza ekspert ds. technologii wykresów Christian Zoller z ING. „Od najniższego poziomu na koniec października wynoszącego 14 588 punktów, sytuacja praktycznie wzrosła”. Następnym celem jest teraz poziom 18 000 pipsów.

DAX mógłby teraz osiągnąć ten poziom bardzo szybko – pod warunkiem, że ceny konsumenckie w USA oczekiwane o 13:30 będą sprzyjać bykom DAX. Rynek oczekuje, że stopa inflacji w lutym ustabilizuje się na poziomie 3,1 proc. z poprzedniego miesiąca.

Wartość na tym poziomie lub nawet poniżej tego poziomu może dać rynkom akcji nowy impuls w górę, gdyż wzmocni oczekiwania na czerwcową zmianę stóp procentowych w USA. Niskie stopy procentowe zwiększają atrakcyjność inwestycji w akcje.

Jeśli jednak inflacja wzrośnie wbrew oczekiwaniom, nadzieje na pierwszą obniżkę stóp procentowych w czerwcu prawdopodobnie zostaną zachwiane, a rynki akcji powinny podążać w dół. Ekspert IG Christian Henke spodziewa się, że problem ten będzie miał „poważne konsekwencje dla rynków akcji”.

Rynek kontraktów terminowych Kontrakty terminowe wskazują na ostrożny optymizm na Wall Street przed ważnymi danymi o inflacji. Przyszłość wiodącego amerykańskiego indeksu Dow Jones Industrial Average zmierza obecnie w złym kierunku. Obciążone technologią i dlatego szczególnie wrażliwe na oprocentowanie kontrakty terminowe Nasdaq 100 zwyżkowały o 0,5%. Poprzedniego dnia inwestorzy na amerykańskich giełdach byli w stanie gotowości w związku z publikacją ważnych danych.

READ  Następny producent samochodów będzie elektryczny

Dolar prawie się nie porusza, a jednocześnie euro również porusza się w trendzie bocznym przy 1,0928 dolara. W południe uncja złota kosztuje 2176 dolarów. Notowania żółtego metalu szlachetnego wynoszą obecnie około 20 dolarów poniżej rekordowej wartości 2195 dolarów, która została osiągnięta pod koniec tygodnia.

Ceny ropy naftowej kontynuowały początkowe wzrosty. Koszt baryłki (159 litrów) ropy Brent z Morza Północnego z dostawą w maju wyniósł 82,92 USD w handlu południowym. To wzrost o 0,9 procent w porównaniu z poprzednią nocą. Sytuacja na rynku ropy naftowej w dalszym ciągu charakteryzuje się tendencją wzrostową, aczkolwiek okresowo charakteryzującą się znacznymi wahaniami.

Akcje SAP są poszukiwane w indeksie DAX. Rywal branżowy, firma Oracle, przekroczyła prognozy zysków ekspertów dzięki rosnącemu popytowi na jej usługi w chmurze w następstwie boomu na sztuczną inteligencję. Zysk na akcję, z wyłączeniem pozycji, za trzeci kwartał finansowy wyniósł 1,41 dolara. Akcje Oracle początkowo wzrosły o prawie 10 procent w handlu po godzinach w USA.

Spółka zależna VW zajmująca się samochodami sportowymi, Porsche AG, wyznacza ostrożne cele w zakresie rentowności w świetle kilku zmian modelowych w tym roku. Kierownictwo skupione wokół prezesa Olivera Blooma oczekuje, że operacyjny zwrot ze sprzedaży wyniesie od 15 do 17 procent. Byłaby to niższa od marży, która w roku ubiegłym utrzymywała się na stabilnym poziomie 18,0 proc., a także niższa od oczekiwań analityków.

Pomimo obniżki dywidendy i malejących zysków inwestorzy kupują Wacker Chemie. Akcje indeksu MDAX chwilowo zwyżkowały o ponad dziewięć procent, odrabiając straty notowane od początku roku. Według komentarza Baader Helvia, po słabym początku roku, perspektywy były lepsze niż oczekiwano. Wacker Chemie spodziewa się, że zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (Ebitda) wyniesie w 2024 r. od 600 do 800 mln euro.

MDAX TAG Immobilien odczuła skutki zwiększonych kosztów finansowania w ubiegłym roku. Końcowym rezultatem była strata w wysokości około 411 mln euro w 2023 r. Rok temu osiągnięto solidny zysk w wysokości 117 mln euro. W porze lunchu akcje TAG były największymi stratami na indeksie MDAX, tracąc ponad trzy procent.

READ  Oto jak ważna jest Polska dla niemieckiej gospodarki

Producent środków smarnych Fuchs chce kontynuować wzrost po zeszłorocznym wzroście, ale jego cele są odbiegające od oczekiwań rynku. Oczekuje się, że w 2024 roku sprzedaż wzrośnie do 3,6 miliarda euro. Prezes firmy szacuje zysk operacyjny przed odsetkami i podatkami na około 430 milionów euro. Analitycy oczekiwali więcej w przypadku obu wskaźników.

Lufthansę spowalnia kolejny strajk: Rano na lotnisku we Frankfurcie odbywa się strajk personelu pokładowego zorganizowany przez związek UFO. Wszystkie loty Lufthansy na największym lotnisku w Niemczech będą strajkować do godziny 23:00. UFO wezwało personel pokładowy Lufthansy na lotnisku w Monachium do rozpoczęcia jutro strajku.

Akcje Hypoport znalazły się na szczycie SDAX ze wzrostem cen o ponad pięć procent. Przy cenie 218,60 euro w tym dniu gazeta osiągnęła najwyższy poziom od sierpnia 2022 r. Analityk Simon Keller z Hauck & Aufhäuser uważa jednak, że akcje są drogie i podtrzymuje cenę docelową na poziomie 170 euro.

Sieć perfum Douglas chce wejść na parkiet jeszcze przed Wielkanocą. Celem spółki jest osiągnięcie całkowitych wpływów z emisji do 907 mln euro. Douglas chce wyemitować maksymalnie 32,7 mln nowych akcji, a przedział cenowy ustalono na 26–30 euro za banknot. Odpowiada to kapitalizacji rynkowej na poziomie od 2,8 do 3,1 miliarda euro. Pierwszy dzień notowań na giełdzie we Frankfurcie zaplanowano na 21 marca.

Platforma noclegowa Airbnb całkowicie zabrania gospodarzom instalowania kamer bezpieczeństwa w pomieszczeniach zamkniętych. Wcześniej mogły przebywać w przestrzeniach wspólnych, takich jak pokoje dzienne czy korytarze – pod warunkiem, że zostało to zaznaczone przed dokonaniem rezerwacji i były wyraźnie widoczne. Od 30 kwietnia dozwolone będą wyłącznie kamery zewnętrzne, takie jak te w dzwonkach do drzwi.

Według doniesień prasowych amerykański producent samolotów Boeing nie przeszedł ponad jednej trzeciej testów szeroko zakrojonych testów bezpieczeństwa przeprowadzonych na Boeingu 737 MAX przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA). „The New York Times” doniósł, że w trakcie dochodzenia dotyczącego procesu produkcyjnego rozpoczętego po rozdarciu ściany kabiny podczas lotu rywal Airbusa nie przeszedł pomyślnie 33 z 89 testów.

READ  Metaverse pochłania ogromne sumy: akcje Meta spadły o 19 procent w handlu po godzinach pracy

Klienci Amazona będą musieli w przyszłości szybciej podejmować decyzje. Amerykańska marka skraca okres zwrotu wielu produktów z 30 do 14 dni. Amazon potwierdził to wczoraj. Nowe rozporządzenie musi wejść w życie od 25 kwietnia. Dotknięte grupy produktów to elektronika, aparaty fotograficzne, artykuły biurowe, muzyka, filmy i gry wideo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Published

on

Voit został sprzedany firmie Millison z Chin

Dostawca samochodów Voit został sprzedany chińskiej firmie. Spółka z siedzibą w St. Ingbert ogłosiła to w piątek. Z informacji dostępnych dla naszej gazety wynika, że ​​dostawcy samochodów groziło nieuchronne bankructwo. Według kierownictwa w całym Voit zostanie zachowanych około 1750 stanowisk pracy, w tym około 1000 w Kraju Saary.

Funkcjonalność Voit musi zostać w pełni zachowana

Giełdowa spółka Millison Technologie z Chongqing nabyła wszystkie akcje od dotychczasowych akcjonariuszy – za cenę zakupu rzędu średnio dwucyfrowych milionów. Fundusze zostaną przeznaczone na restrukturyzację firmy i przygotowanie jej na przyszłość – bo w świetle zmian na światowym rynku odchodzącym od silnika spalinowego, Voit stawia na kompleksową restrukturyzację.

Przejęcie wymaga jeszcze zgody Federalnego Urzędu ds. Karteli. Według Ministerstwa Gospodarki, Innowacji, Cyfryzacji i Energii Minister Gospodarki Kraju Saary Jürgen Park od początku ściśle towarzyszył temu procesowi. „Jesteśmy zatem bardzo zadowoleni, że w zakładzie w Saarland znaleziono solidne rozwiązanie na przyszłość poprzez przejęcie Millison Technologies” – powiedział Minister Parke, który we współpracy z nowymi akcjonariuszami widzi szansę dla nowych produktów i perspektywy dla Voit. Możliwości zatrudnienia zostaną zabezpieczone, a my oferujemy firmie dalsze możliwości rozwoju w Kraju Saary.”

Plan popiera związek

Związek również optymistycznie podchodzi do projektu: „Cieszymy się z przejęcia Voit przez Melison w kontekście trudności na rynku dostawców motoryzacyjnych” – powiedział SZ zapytany starszy przedstawiciel IG Metall Saarbrücken, Patrick Selzer. Poprzednia struktura klientów była bardzo jednostronna.

Według Selzera IG Metall nawiązał już pierwszy kontakt z potencjalnymi nabywcami. Związkowcy odnieśli wrażenie, że chińscy biznesmeni chcą kontynuować wspólne podejmowanie decyzji i układy zbiorowe w strukturze Voigta i wydawało się, że chcą stworzyć konkurencyjność nie kosztem 1000 pracowników w St. Ingbert, ale kosztem rynku i z klientami.

Millison Technologies produkuje komponenty z metali lekkich

Według Voigta, Chongqing Millison Technologies Inc. Globalny dostawca komponentów z metali lekkich wytwarzanych w procesie odlewania ciśnieniowego, zatrudnia 5000 pracowników i osiąga sprzedaż przekraczającą 500 milionów euro.

Continue Reading

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Zaproszenie dla mediów na Europejską Konferencję MDR w Görlitz - z Saksonią...

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Aldi wprowadza nowoczesność - i reaguje na ważny trend
Continue Reading

Trending