Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Inwestorzy rozczarowani inflacją w USA

Published

on

Raport rynkowy: Inwestorzy rozczarowani inflacją w USA


Raport rynkowy

Stan na: 13 lutego 2024 o 16:19

Po rozczarowujących danych o inflacji w USA, coraz więcej inwestorów odwraca się od giełdy. Nadzieje na jak najszybsze obniżenie stóp procentowych po raz kolejny zmalały.

Bardzo ważny dla przyszłego kierunku cen poziom 17 000 punktów powoli staje się coraz bardziej nieuchwytny, a DAX stracił około 1 procent do 16 870 punktów. Oznacza to dla inwestorów, że osiągnięcie nowego szczytu jest obecnie coraz mniej prawdopodobne, ponieważ technicy zajmujący się wykresami dostrzegą dalszy potencjał wzrostu dopiero po trwałym przekroczeniu poziomu 17 000 punktów.

Jednak obecnie inwestorzy patrzą w dół, ponieważ wydaje się, że nadzieja na rychłą obniżkę stóp procentowych zgasła: inflacja cen w USA nie osłabła znacząco, jak oczekiwano na początku roku. Ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu o 3,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Analitycy spodziewali się średniej stopy na poziomie 2,9 proc.

Eksperci są rozczarowani: „Inflacja spadła w styczniu ze względu na efekt bazy, ale konsensus został wyraźnie utracony. Wbrew oczekiwaniom roczna stopa cen bazowych nie spadła. Warto też zaznaczyć, że ta „wyniosła 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła powyżej średniej. To prawdopodobnie nie zadowoli Fed. Oczekiwania na obniżki stóp procentowych zostały odłożone na bok” – komentuje Ulrich Wurtberg, ekspert rynkowy w Helaba.

Inwestorzy już teraz mają wątpliwości, czy w maju nastąpi poluzowanie polityki pieniężnej. Prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych w tym momencie szacuje się na około 40 procent na rynkach kontraktów terminowych. Inwestorzy w dalszym ciągu uważają jednak, że obniżenie stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach Fed jest bardzo prawdopodobne.

W świetle rozczarowującej inflacji w USA opublikowany także dzisiaj indeks ZEW schodzi na dalszy plan. Wynik był zachęcający: indeks Centrum Europejskich Badań Gospodarczych (ZEW), jeden z najważniejszych wczesnych wskaźników rozwoju gospodarczego Niemiec, wzrósł w lutym o 4,7 punktu, do 19,9 punktu. Powodem optymizmu ankietowanych specjalistów giełdy jest oczekiwanie, że wkrótce nastąpią obniżki stóp procentowych w strefie euro i USA.

READ  Wojna z Ukrainą na taśmie na żywo: +++ 00:34 Ozdemir w sprawie cen żywności: nadchodzi „Niezwykła ulga” +++

Pesymizm szerzy się także na amerykańskich giełdach, a inwestorzy realizują zyski po ostatnich rekordowych liczbach: indeks Dow Jones spadł o 1,2 procent do 38 328 punktów na początku notowań. Indeks Standard & Poor's 500 spadł o 1,4 procent do 4952 punktów. Większe były spadki cen akcji spółek technologicznych – indeks Nasdaq 100 spadł o 1,6 proc., do 17 605 punktów.

Ceny ropy naftowej kontynuowały początkowe wzrosty. W porze lunchu cena baryłki (159 litrów) ropy Brent z Morza Północnego z dostawą na kwiecień wynosiła 82,67 USD, co oznacza wzrost o 0,8% w porównaniu z dniem poprzednim. Wojna między Izraelem a islamską organizacją terrorystyczną Hamas pozostaje dominującym tematem na rynku ropy. W ostatnich tygodniach i miesiącach obawy o możliwą eskalację sytuacji na Bliskim Wschodzie spowodowały kilkukrotny wzrost cen ropy.

Cyfrowa waluta Bitcoin kontynuuje swój wzrost. Po raz pierwszy od końca 2021 roku kurs Bitcoina przekracza psychologicznie ważny poziom 50 000 dolarów. Najwyraźniej zatwierdzenie funduszy ETF Bitcoin przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w styczniu staje się obecnie coraz bardziej zauważalne. „Wprowadzenie instrumentów inwestycyjnych ETF zaczyna teraz przynosić owoce” – skomentował ekspert ds. kryptowalut Timo Emden z Emden Research.

TUI jest w centrum uwagi korporacji. Oczekuje się, że na walnym zgromadzeniu, które rozpoczęło się o godzinie 11:00, akcjonariusze za około dziesięć lat zdecydują, czy wycofać akcje TUI z londyńskiej giełdy. Jeśli dadzą zielone światło, w połowie roku grupa podróżnicza z siedzibą w Hanowerze powinna zostać uaktualniona do indeksu spółek małej kapitalizacji MDAX notowanego na giełdzie we Frankfurcie.

Ostatnio interesy największej na świecie grupy turystycznej szły świetnie. Zwykła strata netto w kwartale zimowym zmniejszyła się prawie o połowę do nieco poniżej 123 milionów euro. TUI postrzega siebie jako prowadzącego działalność tak, jak przed pandemią koronaawirusa. Firma ogłosiła dziś rano, że rezerwacje na zimę i lato wzrosły obecnie o osiem procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

READ  Gütersloh, Commerzbank, nowe badanie dla małych i średnich przedsiębiorstw Pomimo wielu kryzysów znaczenie zrównoważonego rozwoju pozostaje wysokie, wciąż istnieje potencjał w cyfryzacji

Sektor zbrojeniowy wciąż rośnie. Akcje Rheinmetall wzrosły do ​​nowego rekordu, a akcje Hensoldt są notowane na indeksie MDAX wyżej niż od około sześciu miesięcy. Akcje nowicjusza na giełdzie, Renka, wzrosły do ​​najwyższego poziomu od czasu debiutu giełdowego.

Inwestorzy oczekują wzrostu wydatków na obronę. Ekspert CDU ds. obronności Roderich Kieswetter wezwał w gazecie „Süddeutsche Zeitung” do potrojenia specjalnej sumy Bundeswehry do 300 miliardów euro w celu zapewnienia jej konkurencyjności.

Oczekuje się, że od jutra były szef Volkswagena Martin Winterkorn ma stawić się przed sądem w Brunszwiku. Oczekuje się, że 76-latek złoży zeznania w charakterze świadka w sprawie afery z silnikami Diesla, która zaledwie kilka dni po jej ujawnieniu kosztowała go stanowisko dyrektora wykonawczego w firmie Wolfsburg w 2015 roku. Nawet minął dziewiąty rok od ujawnienia manipulacji emisją spalin Volkswagena, pozostaje pytanie, kto i kiedy wiedział.

W sporze dotyczącym rokowań zbiorowych pomiędzy Lufthansą a związkiem pracowników naziemnych Ver.di, po niedawnych negocjacjach stanowiska nadal się różnią. Lufthansa opublikowała dziś ulepszoną ofertę z poprzedniego dnia, która przewiduje podwyżkę wynagrodzeń o około 10 procent w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Związek z radością przyjął koncesję, jednak pozostał niezadowolony, dlatego nie można wykluczyć kolejnych strajków ostrzegawczych.

Rok rozpoczął się od większej liczby pasażerów na lotnisku we Frankfurcie – pomimo odwołania ponad 1000 lądowań i startów z powodu śniegu i lodu. Operator Fraport obsłużył w styczniu prawie 4,1 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 11,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak liczba pasażerów była o 12,6 procent niższa niż przed kryzysem koronowym w styczniu 2019 r.

Pesymistyczne perspektywy spowodowały, że Siltronic odnotował największy od roku spadek cen akcji. Akcje dostawców chipów chwilowo spadły o kilkanaście procent, ale potem udało im się znacznie ograniczyć straty. Siltronic ostrzegał przed dalszym spadkiem zysków w tym roku na skutek wyhamowania popytu i zmniejszenia dywidend.

READ  Sklep meblowy znany z akt upadłościowych

Dostawca usług IT Cancom osiągnął swój cel sprzedaży w dolnej części prognozowanego zakresu w wymagającym otoczeniu. Jeśli chodzi o wyniki operacyjne, konkurent Bechtle tylko częściowo realizuje swoje cele. Prezes Rüdiger Rath uważa, że ​​główne cele prognozy zostały osiągnięte. Akcje wchodzące w skład indeksu SDAX nadal znajdują się w wyraźnej tendencji spadkowej.

Firma zajmująca się elektrolizą Thyssenkrupp Nucera ponownie odnotowała silny wzrost na początku roku obrotowego. Spółka w dalszym ciągu czerpała korzyści z intensyfikacji działalności wodorowej i realizacji dużego zamówienia z tym związanego w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Sprzedaż w pierwszym kwartale (na koniec grudnia) wzrosła o ponad jedną trzecią do 208,3 mln euro. Wynik netto wyniósł 2,8 mln euro po 8,5 mln euro rok wcześniej.

Francuski producent opon ogłosił rekordowe wyniki za 2023 rok, uzasadniając to późnymi konsekwencjami ubiegłorocznych korekt cen. Wynik operacyjny wyniósł 3,57 mld euro, przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 3,42 mld euro. Na bieżący rok Michelin spodziewa się ponad 3,5 miliarda euro, nieco mniej niż prognoza wynosząca 3,59 miliarda euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Od warsztatu do niemieckiego konkurenta

Published

on

Od warsztatu do niemieckiego konkurenta
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Polska firma Świnoujście zyska port dalekomorski, do którego będą mogły przybijać także duże kontenerowce. © imago/unikanie

Dzięki nowemu proeuropejskiemu rządowi Polska mogłaby zyskać na wadze nie tylko politycznie, ale także gospodarczo.

Warszawa – Czy to spełnienie centralnej obietnicy wyborczej? Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej polski premier Donald Tusk obiecał swoim rodakom, że jeśli wygra wybory, sprowadzi do kraju pieniądze z zablokowanego przez Brukselę z powodu Polski Funduszu Odbudowy Następnej Generacji i Europejskiego Funduszu Spójności. Komisja Europejska sama siebie zakazała, bo oskarżyła poprzedni rząd PiS o łamanie konstytucji w sądownictwie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w ubiegły piątek w Warszawie, że Komisja jest na tyle zadowolona z podejścia do reformy wymiaru sprawiedliwości, że „w przyszłym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje w sprawie obecnie zamrożonych funduszy europejskich dla Polski”. elastyczny. Dodał: „Te decyzje pozwolą Polsce zaoszczędzić aż 137 miliardów euro”.

Decyzja ta prawdopodobnie znacząco zwiększy szanse trzech rządzących w Warszawie partii koalicyjnych na zwycięstwo w kwietniowych ogólnokrajowych wyborach samorządowych i czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prawdopodobnie będzie to także impuls dla polskiej gospodarki. To wynik stosunkowo silny pomimo wojny na Ukrainie, przyjęcia około miliona uchodźców i ogromnej inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat.

Małe nierówności w kraju

Według Eurostatu stopa bezrobocia jest drugą najniższą w Unii Europejskiej i wynosi 2,9 proc.; Według prognoz Komisji Europejskiej wzrost ma w tym roku wynieść 2,7 proc., co będzie trzecim co do wielkości wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Wiele gmin i firm od lat czeka na dofinansowanie z UE z zrealizowanymi projektami inwestycyjnymi – dotyczącymi projektów infrastrukturalnych, energetyki czy zielonej transformacji przedsiębiorstw.

Tak naprawdę te pieniądze – ok. 20% PKB – mogłyby stanowić ważną iskrę, która wprowadzi Polskę na wyższy poziom gospodarczy. Pozycja wyjściowa nie jest zła: z perspektywy milionów ludzi w kraju pozytywnym dziedzictwem prawicowej krajowej Partii Prawa i Sprawiedliwości w 2024 roku jest państwo, które interweniuje i więcej inwestuje w politykę gospodarczą – w przeciwieństwie do samego Tuska który wprowadził to w życie podczas swoich pierwszych wyborów i kadencji.

READ  20 listopada 2023 – Międzynarodowy Przegląd Prasy

Prawo i Sprawiedliwość załatało luki w podatku od towarów i usług, gdyż w latach 2015-2023 wpływy z tego tytułu podwoiły się. Do tego dochodziły reformy społeczne, aktywna polityka płacowa, inwestycje nie zawsze udane, ale ważne, a także rozsądne metody zmniejszania przepaści między miastem a wsią oraz między biednymi a bogatymi.

W 2022 r. Polska znacznie lepiej wypadła pod względem nierówności w podziale dochodów według wskaźnika Giniego (26,3) niż średnia w UE (29,6) czy Niemcy (28,8). W 2015 roku Polska plasowała się na poziomie średniej unijnej wynoszącej wówczas 30,6. „Duża część społeczeństwa żyje teraz finansowo lepiej niż przed 2015 rokiem, a główną motywacją do głosowania na PiS była poprawa sytuacji gospodarczej i mniejsze bezrobocie” – napisał dziennikarz biznesowy Piotr Wójcik.

Nowe lotnisko pod Warszawą

Mając to na uwadze, a także wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, nie dziwi fakt, że nowy rząd podjął się podwyższenia sztandarowego programu PiS – zasiłku na dziecko (równowartość około 180 euro na dziecko miesięcznie) – nie podejmując żadnych działań zmiany. Utrzymuje się także podwyżka płacy minimalnej, na którą zdecydował się PiS, do równowartości nieco niespełna 1000 euro miesięcznie – co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat podwyżki te nie tylko zostały uwzględnione przez inflację, ale obecnie w kraju toczy się intensywna debata na temat inwestycji gospodarczych, które powinny otworzyć nowy rozdział. Dotyczy zainicjowanego kilka lat temu przez PiS projektu utworzenia centralnego lotniska obejmującego węzeł kolejowo-drogowy (CPK). Niedaleko Warszawy. Nowe lotnisko ma początkowo móc obsłużyć ponad 40 milionów pasażerów. Ale nie mniej ważne są inwestycje towarzyszące: przede wszystkim planowana jest budowa blisko 2000 kilometrów nowych linii kolei dużych prędkości, które połączą CPK z największymi miastami średniej wielkości w Polsce. Według szacunków projekt zainicjowany przez PiS będzie do 2030 roku kosztować równowartość około 35 miliardów euro.

READ  O radzeniu sobie z ruchem Solidarno w NRD

W ostatnich sondażach projekt poparło około 60% osób. „Polacy wyszli mentalnie z «pułapki średniego dochodu», oczekują czegoś więcej niż tylko dodatkowego wsparcia swoich dochodów, (…) kredytów i emerytur, które i tak i tak będą musieli sami spłacić” – pisze Tomasz Wróblewski. Z ośrodka badań ekonomicznych Warsaw Enterprise Institute.

Tak naprawdę duża inwestycja z pewnością ma sens. Nie tylko dlatego, że w okolicy ma powstać ok. 150 tys. miejsc pracy. Ale także dlatego, że projekt wspierałby ekonomicznie rosnącą rolę polityczną Polski jako najważniejszego sąsiada Ukrainy.

Ale rząd Tuska jest sceptyczny wobec tego projektu. Procedury testowe są w toku, a ich wynik jest niejasny; Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w połowie roku, choć trwające już prace będą kontynuowane. Wstrzymanie lub radykalne ograniczenie projektu nie tylko pozostawiłoby niewykorzystany potencjał gospodarczy, ale mogłoby mieć także konsekwencje polityczne: PiS postrzegałby swoją narrację jako potwierdzenie, że premier Tusk zasadniczo działa w interesie Niemiec.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski

Tak naprawdę CPK stanie się najprawdopodobniej czymś więcej niż tylko konkurentem berlińskiego lotniska, położonego zaledwie 500 kilometrów na zachód. Istotnie planowana poprawa połączeń infrastrukturalnych w kraju mogłaby także stymulować lokalizację firm z sektora high-tech. W 2023 roku amerykański producent chipów Intel zapowiedział inwestycję o wartości około pięciu miliardów euro w centrum integracji i testowania półprzewodników we Wrocławiu, które otrzyma 1,5 miliarda euro dotacji rządowych. To najwyższe jak dotąd jednorazowe dofinansowanie w kraju na projekt inwestycyjny. Od lat unijna stopa inwestycji porównawczych kształtuje się poniżej średniej UE (2022: 22,4 proc. PKB, Niemcy: 25 proc.), ale rząd już zapowiadał, że podniesienie tej stopy będzie traktować priorytetowo m.in. wzmocnienie rynku kapitałowego w Warszawie.

Kolejny projekt PiS, czyli rozbudowa portu Soinwachi na port dalekomorski, w którym będą mogły przyjmować największe kontenerowce, w przeciwieństwie do PiS wydaje się suchy. Pomimo protestów społeczności niemieckich i działaczy na rzecz ochrony środowiska, rząd Tuska zapowiedział w lutym kontynuację inwestycji, która kosztuje ok. 2,5 mld dolarów i ma zakończyć się w 2028 r. Zdecydowano także o wejściu do cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Żadne z nich nie leży w ogóle w interesie Berlina. Rozbudowa portu byłaby bezpośrednią konkurencją dla Hamburga.

READ  Wojna z Ukrainą na taśmie na żywo: +++ 00:34 Ozdemir w sprawie cen żywności: nadchodzi „Niezwykła ulga” +++

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a Warszawa zajmuje piąte miejsce w porównaniu z Berlinem. Obroty wynoszą około 170 miliardów euro (2023), przy wcześniejszym saldzie z polskiej perspektywy ujemnym, ale w 2023 roku spadły. Eksport z Niemiec do Polski spadł o 3,7 proc. do 89,3 mld euro, a import z Polski wzrósł do 2,4 proc. 80,2 miliarda euro.

„Współpracę gospodarczą z Niemcami należy rozwijać w oparciu o to, że istniejące nierówności będą z czasem ulegać zmniejszeniu, a rozkład korzyści z wymiany stanie się z czasem bardziej wyrównany, czyli polskie firmy wzniosą się na wyższy poziom tworzenia wartości” – napisał. Ekspert ds. rynków finansowych Artur Kluczny. Według Klucnego Polska pracuje nad przekształceniem się z zależnego ekonomicznie warsztatu w konkurenta.

Continue Reading

Economy

Niemieckie pióro wieczne: Mitsubishi przejmuje Lamy

Published

on

Niemieckie pióro wieczne: Mitsubishi przejmuje Lamy

Te wieczne pióra były i być może można je znaleźć w każdym szkolnym piórniku: a teraz producent przyborów do pisania z Heidelbergu, Lamy, został sprzedany.

Lamy to prawdopodobnie jedna z firm, o której wiedzą wszystkie dzieci i rodzice w wieku szkolnym. Pióra wieczne producenta przyborów do pisania Heidelberg można znaleźć w prawie każdym piórniku. Teraz rodzinny biznes przejmuje japońska firma Mitsubishi Pencil.

Jak ogłosiła w środę firma, rodzina królewska szukała kupca w złożonym procesie. Proces zakończy się sukcesem sprzedażą wszystkich udziałów w spółce. Rzeczniczka Lamy na żądanie nie przekazała żadnych informacji na temat ceny sprzedaży.

Lamy's prowadzony był przez trzecie pokolenie

Powiedziała, że ​​Lamy szukała silnego partnera, który mógłby dalej rozwijać rozwijającą się dziedzinę cyfrowego pisania i zwiększać sprzedaż międzynarodową.

Ta rodzinna firma, założona w 1930 roku, jest jedną z wiodących marek projektowych w branży artykułów piśmienniczych. Według własnych informacji zatrudnia ponad 340 osób i posiada punkty sprzedaży w ponad 80 krajach. Od niedawna Lamy obsługuje już trzecie pokolenie.

READ  Bańka kryptowalutowa: Nawet krótka sprzedaż nie jest opłacalna: Inwestor uważa, że ​​kryptowaluta jest bezwartościowa - radzi zainwestować w inną | biuletyn
Continue Reading

Economy

Dotyczy to wszystkich oddziałów: To się teraz zmienia w Aldi Süd | Polityka

Published

on

Dotyczy to wszystkich oddziałów: To się teraz zmienia w Aldi Süd |  Polityka

Wundern Sie sich nicht, wenn Sie das nächste Mal bei Aldi Süd einkaufen gehen. Der Lebensmitteldiscounter hat in seinen rund 2000 Filialen etwas Entscheidendes verändert – die klassischen Preisschilder sind plötzlich verschwunden!

Stattdessen gibt es ab sofort digitale Anzeigen an den Regalen. Die gelben und (bei Sonderangeboten) roten Papier-Preisschilder haben ausgedient.

Was das soll? Mit der Neuerung wolle man die „Abläufe in den Filialen so einfach und effizient wie möglich“ machen, teilte der Konzern aus Mülheim an der Ruhr mit. „Vor allem für unsere Kolleginnen und Kollegen vor Ort bringen die digitalen Preisschilder eine große Vereinfachung mit sich“, sagte Aldi Süd-Geschäftsführer Ralf Buchczyk. Bisher mussten alle Preisschilder in den Filialen zuvor ausgedruckt, ausgeschnitten und für jeden Artikel einzeln ausgetauscht werden.

Das neue digitale Preisschild bei Aldi Süd – auf diesem Pressefoto ist allerdings der Preis nicht zu sehen

Foto: privat

Damit ist jetzt Schluss – die Daten kommen über WLAN in den Filialen direkt aus der Unternehmens-Datenbank. Dazu kommen weitere Infos zu den Produkten – zum Beispiel, ob es sich um Bio-Obst oder ein Sonderangebot handelt.

Auch Aldi Nord, Konkurrent Lidl und Netto testen bereits digitale Preisschilder. Gerade für die Günstig-Supermärkte sind die digitalen Preisschilder von Vorteil: Sie sind zwar in der Anschaffung teurer, dafür können die Konzerne – ähnlich wie bei den Preistafeln der Tankstellen – schnell auf Preisänderungen bei der Konkurrenz reagieren.

Wie viel Geld die neuen Preisschilder Aldi Süd kosten – das verrät der Konzern nicht.

READ  Sklep meblowy znany z akt upadłościowych

Continue Reading

Trending