Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Inwestorzy DAX nadal są w nastroju do zakupów

Published

on

Raport rynkowy: Inwestorzy DAX nadal są w nastroju do zakupów


Raport rynkowy

Stan na: 1 marca 2024 r. o 18:10

DAX zakończył pamiętny tydzień siódmym z rzędu rekordowym poziomem. Po południu silny wiatr napłynął z Wall Street, gdzie również ustanowiono nowe rekordy.

Pod koniec tygodnia indeks DAX nadal rósł, choć w nieco wolniejszym tempie. Na początku notowań wiodący niemiecki indeks osiągnął siódmy z rzędu rekord na poziomie 17 816,52 punktu. „To najbardziej udana seria od 2015 roku” – powiedział strateg inwestycyjny Jürgen Molnar z domu maklerskiego RoboMarkets.

W efekcie DAX nie był w stanie utrzymać wysokiego poziomu ponad 17,8 tys. punktów. Obserwator rynków finansowych Andreas Lipkow odnotował „pierwsze zrozumiałe oznaki zmęczenia”. Ostatecznie poziom zamknięcia osiągnął 17 735 punktów, przy dziennych wzrostach na poziomie 0,32 proc. Indeks spółek średnich MDAX zakończył swoje notowania znaczącym wzrostem o 1,15 proc., do 26 120 pkt.

Nie może więc być wątpliwości co do większej chęci wniesienia wkładu; Realizacja zysków miała miejsce jedynie w odosobnionych przypadkach, na przykład w sektorze ubezpieczeń, który ostatnio odniósł sukces. Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy pozostają zaangażowani na obecnym wysokim poziomie i pomimo tego, że wiodący wskaźnik jest technicznie wykupiony. Ponieważ nikt nie chce niczego przegapić, gdy stopa procentowa zacznie rosnąć.

Wśród poszczególnych akcji indeksu DAX wyróżniały się akcje Daimler Trucks, które wzrosły o 18 proc. Niezwykły rozwój cen akcji DAX, który oczywiście ze znaczną przewagą wypchnął akcję na sam szczyt indeksu.

Po skoku zysków w ostatnim kwartale producent pojazdów użytkowych jest zaskakująco pewny co do roku 2024 i pomimo słabych zamówień chce osiągnąć łączną sprzedaż na poziomie 55–57 miliardów euro. Jose Asumendi z JP Morgan we wstępnym komentarzu mówił o „bardzo dobrych perspektywach” po dobrym roku 2023.

Kolejnym ważnym tematem dzisiejszego dnia są nowe dane dotyczące inflacji w strefie euro, które na pierwszy rzut oka były zachęcające: w lutym inflacja spadła jeszcze bardziej, a inflacja cen wyniosła zaledwie 2,6 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Może to pozornie dać impuls „gołębiom” w Radzie Prezesów EBC, które wzywają do jak najszybszej obniżki stóp procentowych.

Jednak spadek cen wynika wyłącznie z efektu bazy polegającego na gwałtownym wzroście cen w lutym 2023 r. Krótkoterminowa dynamika cen nieco wzrosła, podkreśla Christoph Weil, ekonomista Commerzbanku. „Po wyrównaniu sezonowym indeks podstawowy wzrósł w lutym o 0,4 procent w porównaniu ze styczniem”. Ekspert stwierdził, że w świetle mocnych podwyżek płac taki rozwój sytuacji nie stanowi zaskoczenia.

READ  Włoska firma drogowa ASPI została znacjonalizowana

W wciąż przyjaznym środowisku dla akcji amerykańskie indeksy technologiczne pod koniec tygodnia wznowiły pogoń za rekordami. Nowy rekord pobił także ogólnorynkowy indeks S&P 500, w skład którego wchodzi wiele spółek technologicznych. Giełdy w USA w dalszym ciągu napędza perspektywa luźnej polityki pieniężnej i nadzieja na dobre interesy w obszarze sztucznej inteligencji.

Wykorzystujący technologię indeks Nasdaq 100 po raz pierwszy na początku notowań przekroczył granicę 18 100 punktów i osiągnął nowy rekordowy poziom 18 204 punktów. Ostatnio cena bieżni Nasdaq wzrosła o 0,83 procent, do 18 194 punktów.

Do tej pory indeks Standard & Poor's 500 wzrósł o 5121 proc., do 5107,66 pkt. Wiodący indeks Dow Jones przeżywa trudniejsze chwile z niewielkim wzrostem wynoszącym obecnie 0,1 procent i nie ustanowił jeszcze nowego rekordu.

W lutym nastroje w amerykańskim przemyśle niespodziewanie się pogorszyły. Indeks menedżerów ds. zakupów ISM spadł z 49,1 pkt w poprzednim miesiącu do 47,8 pkt, ogłosił po południu Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy oczekiwali średnio poprawy do 49,5 pkt. Dlatego też wskaźnik jest wyraźniejszy poniżej progu 50 punktów, co wskazuje na kurczenie się branży.

„Jest oczywiste, że wskaźnik PMI rozczarował nieoczekiwanym spadkiem, zatem znaki zapytania co do dynamiki gospodarczej w sektorze ponownie rosną” – skomentował Ralf Rund, analityk Landesbank Hessen-Thüringen. „Nie można jeszcze odłożyć na półkę scenariusza formowania się dna, ale oczekiwania Fed na obniżki stóp procentowych prawdopodobnie powrócą”.

Spośród poszczególnych akcji inwestorzy zwracają szczególną uwagę na akcje Dell Technologies, których ceny wzrosły o 25 proc. Producent komputerów zanotował w minionym kwartale nieoczekiwanie wysoką sprzedaż i zyski. Tym razem zamówienia związane ze sztuczną inteligencją nie zawiodły – komentuje David Vogt, analityk UBS.

Euro nieznacznie wzrosło późnym popołudniem po publikacji słabych danych ISM i ostatnio było notowane na poziomie 1,0825 USD. Europejski Bank Centralny ustalił stopę referencyjną na 1,0813 (czwartek: 1,0826) dolara. Opublikowane dziś rano dane o cenach towarów i usług konsumenckich w strefie euro nie wpłynęły trwale na euro.

Obecnie spekuluje się, kiedy Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe w świetle spadającej inflacji. Ekonomiści pozostają ostrożni. „Płace rosną dramatycznie, szczególnie w sektorze usług” – mówi Thomas Getzel, główny ekonomista VP Bank. Nie udało się jeszcze uniknąć ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy.

„Właśnie dlatego EBC nie będzie świętował niskiej inflacji” – mówi Getzel. Zamiast tego należy w dalszym ciągu uważnie monitorować rozwój sytuacji płacowej i w tej chwili nie zostaną wprowadzone żadne obniżki stóp procentowych”. Pierwsza obniżka spodziewana jest w czerwcu.

READ  4 miliony pojazdów rocznie: niedroga Tesla Model 2 ma zastąpić Model Y jako bestseller

Według kolejnych kluczowych danych producenta samochodów za rok 2023 przewaga Volkswagena spadła na koniec indeksu DAX ze stratą ponad czterech procent. Grupa Volkswagen spodziewa się w tym roku pewnego spadku rentowności najbardziej rentownych spółek.

Prezes Oliver Bloom spodziewa się, że przychody ze sprzedaży będą aż o pięć procent wyższe niż w roku poprzednim, ogłosiła po południu Grupa DAX. W 2023 r., dzięki najnowszemu boomowi, sprzedaż nieoczekiwanie mocno wzrosła o 15,5 proc. do 322,3 mld euro – dzięki znanemu już wzrostowi sprzedaży o prawie 12 proc. do 9,24 mln pojazdów. Spółka z Wolfsburga nie podała prognozy sprzedaży samochodów.

Wynik operacyjny wzrósł o solidne 2% do 22,6 miliarda euro. Negatywny wpływ miały między innymi wyższe koszty produktów i wpływ na wycenę wynikający z hedgingu surowcowego. W tym roku Volkswagen musi sporo zainwestować w nowe technologie, zarówno na rynku chińskim, jak i w akumulatory. Stopa inwestycji wyniesie prawdopodobnie 13,5–14,5 proc. sprzedaży, co będzie rekordowym wynikiem. Volkswagen początkowo nie podał żadnych informacji na temat zysku netto za 2023 rok.

Akcjonariusze otrzymają dywidendę w wysokości 30 centów każdy. Zamiast 8,70 euro za akcję zwykłą i 8,76 euro za akcję uprzywilejowaną jak w roku poprzednim, do akcjonariuszy, z których największym jest Porsche Holding Company rodzin Porsche i Piech, trafi odpowiednio 9 i 9,06 euro. Kraj związkowy Dolna Saksonia i Emirat Kataru. Wskaźnik wypłat osiągnął 28 procent, nieco poniżej celu grupy wynoszącego co najmniej 30 procent. Szczegółowe dane finansowe spółka przedstawi 13 marca.

Tymczasem akcje Grupy DHL na koniec tygodnia znalazły się w gronie przegranych DAX. Rozczarowujące wyniki ważnego konkurenta wpływają na ceny. Szwajcarska firma logistyczna Kühne + Nagel musiała uporać się z nieoczekiwanie dużym spadkiem sprzedaży po boomie związanym z koroną – i nie pozostawia to obojętnym inwestorów u lidera niemieckiego rynku. Papiery Kuehne + Nagel spadły w Zurychu o około dwanaście procent.

Załamanie kursu akcji Bayera od początku roku najprawdopodobniej wypchnie go w marcu z indeksu Stoxx Europe 50. Zdaniem analityka Pankaja Gupty z JPMorgan powodem jest złamanie przez firmę agrochemiczną i farmaceutyczną dwumiesięcznych zasad retencji. Dostawca indeksów Stoxx Ltd., spółka zależna Deutsche Börse. Na początku marca opublikuje kolejną listę.

READ  Likwidacja Wintershall Dea – pracę w Castle straci 600 pracowników

We wtorek (5 marca) Bayer obchodzi długo oczekiwany Dzień Rynków Kapitałowych. Pełniący tę funkcję od czerwca dyrektor generalny Bill Anderson przedstawi następnie swoje plany na przyszłość firmy rolno-farmaceutycznej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Bayer mógł przejść przez kilka scenariuszy, w tym scenariusz podziału. Dane biznesowe i prognozy na 2024 r., które również znajdą się w wtorkowym porządku obrad, prawdopodobnie zejdą na dalszy plan.

Po tym jak poprzedniego dnia ceny spadły czasami o ponad 20 procent, inwestorzy Aixtron ponownie dostrzegli możliwości. Jest to spójne z oceną domu analityków Warburg, który pod koniec tygodnia wydał rekomendację kupuj. To odnowione przekonanie powoduje, że cena akcji producenta instalacji, który ma silną pozycję w branży chipów, rośnie o ponad sześć procent.

Kryzys, z jakim boryka się producent samolotów Boeing, pokrzyżował biznesplany taniej linii lotniczej Ryanair. Ryanair podał, że oczekuje się, że do końca czerwca producent dostarczy jedynie 40 z 57 samolotów średniego zasięgu serii 737 MAX. Dlatego szef Ryanaira, Michael O'Leary, obniżył prognozy dotyczące liczby pasażerów na kolejny rok finansowy i obecnie spodziewa się, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających marzec 2025 r. obsłuży nieco poniżej 200 milionów pasażerów. Do tej pory celował w 205 milionów.

Według wtajemniczonych arabskie linie lotnicze Etihad mogą w tym roku wejść na giełdę. Agencja Bloomberg News poinformowała dziś, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, że państwowy fundusz majątkowy Emiratu Abu Zabi rozmawiał z bankami na temat takiego kroku. Etihad Airways będzie prawdopodobnie pierwszą z trzech głównych linii lotniczych w Zatoce Perskiej, której akcje będą notowane na giełdzie. Etihad Airways zyskały szczególną sławę w Niemczech jako główny akcjonariusz Air Berlin, który zbankrutował w 2017 roku.

Etihad Airways to najmniejsza z trzech największych linii lotniczych Zatoki Perskiej, obok Emirates i Qatar Airways. W walce o udział w rynku firma pod przewodnictwem ówczesnego prezesa Jamesa Hogana ponad dziesięć lat temu kupiła udziały w borykających się z trudnościami liniach lotniczych, takich jak Air Berlin i Alitalia. Mieli zabrać pasażerów do węzła komunikacyjnego w Abu Zabi. Ale związek spalił przy tym miliardy. W sierpniu 2017 r. administracja Etihad odcięła fundusze Air Berlin i położyła kres działalności wcześniej drugiej co do wielkości linii lotniczej w Niemczech.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Commerzbank został ukarany na giełdzie

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Likwidacja Wintershall Dea – pracę w Castle straci 600 pracowników
Continue Reading

Economy

EBC tnie stopy procentowe w czerwcu, ale co dalej?

Published

on

EBC tnie stopy procentowe w czerwcu, ale co dalej?
Europejski Bank Centralny we Frankfurcie. Zdjęcie: Digogrande – Freepik.com

Wydaje się, że odpowiedź na pytanie, kiedy Europejski Bank Centralny rozpocznie obniżki stóp procentowych, została udzielona. Wśród europejskich władz monetarnych panuje zgoda co do tego, że pierwsza obniżka stóp procentowych powinna nastąpić w czerwcu. Ale co będzie dalej? Liczba dodatkowych podwyżek stóp procentowych w ciągu roku pozostaje bardzo kontrowersyjna, także dlatego, że nie można jeszcze ogłosić zwycięstwa nad inflacją.

Różnice pomiędzy członkami rady, które wyłoniły się w ubiegłym tygodniu, pokazują, jak trudno jest znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Europejskiemu Bankowi Centralnemu nie udało się jeszcze osiągnąć celu inflacyjnego na poziomie 2%. Pojawiają się także nowe ryzyka, którymi należy zarządzać, takie jak potencjalny szok cenowy ropy naftowej i opóźnienie łagodzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

Jak donosi Bloomberg, tylko czterech z 26 członków zarządu pozostało wyłączonych z dyskusji, która w dużej mierze dotyczyła wiosennego spotkania MFW w Waszyngtonie w tym tygodniu. Prezydent Christine Lagarde podtrzymała oficjalne stanowisko, że koszty kredytu zostaną obniżone w „stosunkowo krótkim czasie”, a dalsze działania zadecydują dane ekonomiczne.

Stopy procentowe: zgoda – mniej więcej – na obniżkę w czerwcu

Wszyscy urzędnicy EBC postrzegają czerwiec jako czas, w którym EBC odwróci bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych, które zaciążyły na gospodarce i ograniczyły inflację, ale ich przekonania są różne.

Mniej entuzjastycznie nastawiony do obniżek stóp procentowych w czerwcu jest prezes austriackiego banku centralnego Robert Holzmann, który twierdzi, że „nie jest do końca przekonany”, ale skłania się w tym kierunku. Joachim Nagel z Niemiec i Bostjan Vasli ze Słowenii mówili o rosnącej „możliwości” takiej zmiany stóp procentowych. Słowak Peter Casimir uważa, że ​​drzwi są otwarte, a Włoch Fabio Panetta wspomniał, że „czerwiec przyniesie pewne wieści”.

Jej fiński kolega Olli Rehn wydawał się bardziej przekonany, mówiąc, że „nadejdzie właściwy czas”, jeśli inflacja będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami, natomiast Francuz François Villeroy de Galhau stwierdził, że obniżki stóp procentowych powinny nastąpić w czerwcu, „chyba że nastąpi duża niespodzianka” .” „.

READ  Znana marka modowa przed końcem? 300 oddziałów przed sprzedażą

Brak zgody co do przyszłej ścieżki stóp procentowych

Czerwiec dobiega końca, duża część dyskusji koncentruje się na przyszłej ścieżce stóp procentowych. Grupa urzędników EBC, w tym Martins Kazacs z Łotwy, twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją i nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych do poziomu, przy którym nie będą już tłumić popytu.

Inni, jak na przykład główny ekonomista Philip Lane, twierdzą, że EBC nie bez powodu zdecydował się oprzeć na danych i że od jednego posiedzenia do drugiego będzie ustalał swoją politykę pieniężną, nie wyznaczając określonej, z góry ustalonej ścieżki. Madis Müller z Estonii twierdzi, że EBC nie powinien spieszyć się z dalszymi obniżkami stóp procentowych po potencjalnym pierwszym kroku w czerwcu.

Są też tacy, którzy już uczestniczyli w obniżeniu oprocentowania depozytów, które obecnie wynosi 4%.

Villeroy jest przekonany, że EBC nie powinien skupiać się na obniżkach stóp procentowych na „kwartalnych spotkaniach”, kiedy publikowane są nowe prognozy. Premier Litwy Gediminas Simkus rozważa pomysł trzykrotnej obniżki stóp procentowych w tym roku, natomiast premier Grecji Yannis Stournaras powiedział w zeszłym tygodniu, że chce czterech obniżek. Maltański minister Edward Scicluna zaproponował nawet obniżki stóp procentowych w większych krokach po pół punktu procentowego, jeśli oczekiwania inflacyjne spadną poniżej 2%.

Pierre Wunsch z Belgii zaproponował kompromis. „Bez żadnych negatywnych niespodzianek, pierwsze dwie obniżki stóp są bardzo proste, a potem sprawy się komplikują” – powiedział.

Europejski Bank Centralny: reakcja na Fed

Władze monetarne Europejskiego Banku Centralnego wydają się podzielone co do tego, jak perspektywa dłuższego opóźnienia w obniżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wpłynie na politykę pieniężną w strefie euro. Ponieważ inflacja w Stanach Zjednoczonych Ameryki Jeśli okaże się bardziej elastyczny niż oczekiwano, tamtejsi bankierzy centralni prawdopodobnie obniżą stopy procentowe najwyżej raz lub dwa razy – jeśli w ogóle.

READ  Commerzbank zwiększa zyski dzięki silnemu biznesowi z klientami

Holzman nie jest przekonany, że EBC może „posunąć się za daleko”, jeśli Fed nie obniży w tym roku stóp procentowych. Zawaha się przed obniżką stóp procentowych trzy lub cztery razy. Fassel powiedział, że decydenci monetarni we Frankfurcie nie mogą całkowicie ignorować rozwoju sytuacji w Stanach Zjednoczonych przy ustalaniu własnego kursu.

Nagel i jego holenderski kolega Claes Knot zwrócili uwagę, że Europejski Bank Centralny ustala swoją politykę pieniężną w kontekście globalnym, ale ostatecznie podejmuje decyzje w oparciu o własne oczekiwania. Prezydent Portugalii Mario Centeno powiedział, że EBC „nie patrzy na Stany Zjednoczone”.

Inflacja: Ryzyko kolejnego szoku cenowego ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wydaje się być coraz bardziej niepewna, nawet jeśli władze monetarne nie zgadzają się co do potencjalnego wzrostu cen ropy.

Członek zarządu Piero Cipollone określił taki scenariusz jako „jeden z największych problemów”.

Knott był bardziej pewny siebie: „Jeśli doświadczymy szoku naftowego, będzie to następstwem ogólnego pogorszenia koniunktury spowodowanego wszystkimi innymi czynnikami”.

„Myślę, że prawdopodobieństwo wystąpienia dużych skutków drugiej rundy jest mniej prawdopodobne, ale zdecydowanie warto to obejrzeć” – powiedział Bloomberg TV.

Euro: wahania kursu walutowego

Odmienne podejście EBC i Fed stwarza ryzyko, szczególnie dla euro. Chociaż EBC nie ustala konkretnego kursu walutowego, Knott stwierdził, że jest to „czynnik” wpływający na sposób myślenia decydentów.

Przedłużający się okres łagodzenia polityki pieniężnej w Europie, podczas gdy USA nie obniżają tak bardzo stóp procentowych, może zaszkodzić euro. Lagarde powiedziała, że ​​zarząd będzie „uważnie” monitorować zmienność, chociaż nie wyznaczała określonego poziomu.

„Chociaż mamy jednolity mandat, którego głównym celem jest stabilność cen, wyraźnie musimy wziąć pod uwagę wpływ wahań kursu walutowego na naszą inflację” – stwierdziła. „Te wahania walut mogą wpływać na inflację poprzez importowaną inflację”.

READ  Commerzbank został ukarany na giełdzie

FMW/Bloomberg

Aby czytać i pisać komentarze, kliknij tutaj

Continue Reading

Trending