Connect with us

Top News

Polska i Niemcy mogłyby być motorem Europy

Published

on

Polska i Niemcy mogłyby być motorem Europy
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Getynga
  4. Getynga

Naciskać

Twinning miast Thorn/Göttingen: Rozmowy Göttingen-Thörner 2024 Szefowie stowarzyszeń bliźniaczych Towarzystwo Polsko-Niemieckie i Towarzystwo Niemiecko-Polskie: Dr. Aleksandra Burdziej i Harm Adam. Zdjęcie: Stephan Beuermann/nh © Stephan Beuermann

Polska i Niemcy mogą mieć ogromny wpływ na bieg Europy. Tak uważa dwóch czołowych ekspertów, Göttingen i Doran.

Getynga – Bliźniacze miasto pomiędzy Getyngą a polskim Doranem (Thorn) jest bardzo tętniące życiem. Stało się to jasne niedawno podczas 5. rozmów w Göttingen-Thorner. Burmistrz Petra Prostedt doceniła partnerstwo miasta i jego spółek zależnych po obu stronach, a wysokiej rangi Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłosz określił je wśród wielu innych jako „znakomite”.

Co czyni to dynamiczne partnerstwo tak wyjątkowym? Rozmawialiśmy o tym z prezesami stowarzyszeń Harm Adam (Göttingen) i Aleksandrą Burdziej (Toruń) – i oczywiście także o roli Niemiec i Polski w Europie.

Dlaczego na przykładzie Göttingen i Thorne współpraca pomiędzy partnerskimi stowarzyszeniami układa się tak dobrze – w porównaniu z innymi?

Aleksandra Burdziej: Od samego początku priorytetem dla obu stron były takie standardy, jak otwartość, przejrzystość i partnerstwo. To był punkt wyjścia przyjaźni – zawsze się co do tego zgadzaliśmy. Mamy jednak różne poglądy i perspektywy. Ale słuchamy uważnie i ufamy sobie nawzajem. I kochamy się!

Harm Adam: Współpraca jest bardzo efektywna, ponieważ współpracujemy w całkowicie przejrzysty sposób, organizując nasze działania – zarówno pod względem finansowym, jak i programowym. Razem chcemy zjednoczyć nowych ludzi i pomóc nadać dialogowi społeczeństwa obywatelskiego szersze podstawy. Ale nie oszukujmy się. Chęć angażowania się w społeczeństwo obywatelskie znacznie spadła – do czego przyczyniła się pandemia – przynajmniej w Niemczech.

Seminaria w Göttingen-Thorn od pięciu lat oferują bogaty program pod względem merytorycznym i kadrowym. Dlaczego mają kontynuować?

Burdziej: Sukcesem jest to, że stworzyliśmy formułę seminariów, która budzi zainteresowanie pokoleń. Dużą popularność zawdzięcza otwartemu, zachęcającemu charakterowi i szerokiemu zakresowi tematycznemu. Zależy nam na gromadzeniu ludzi z Getyngi i Thorn, a także aktorów ze społeczeństwa, nauki, polityki i kultury. Przed nami – Polakami i Niemcami – stoi wiele wyzwań, którym wspólnie musimy stawić czoła i które musimy kontynuować. Adam: Wraz z rozwojem relacji niemiecko-polskich chcemy zintensyfikować dialog na poziomie politycznym i przyczynić się do dialogu społeczeństw obywatelskich.

READ  Ile tak naprawdę zarabia miesięcznie aktywista klimatyczny?

W ciągu pięciu lat coś wielkiego zmieniło się politycznie w Niemczech, Polsce, a zwłaszcza w Europie, łącznie z wojną z rosyjską agresją. Czy to wszystko wpływa na pracę spółdzielni?

Burdziej: Tak, wiele się zmieniło i staramy się na to reagować. Istnieje wiele wspólnych wyzwań. Najważniejsze są trzy cele: Po pierwsze, w świetle rosyjskiej ofensywy, chcemy dodać do dyskusji perspektywę ukraińską. Dlatego jako Polsko-Niemieckie Towarzystwo Thorn organizujemy polsko-ukraińsko-niemiecki projekt: szkołę letnią dla uczniów z trzech krajów. Po drugie, chcemy wzmacniać ideę Europy i rozwijać ją dla pokoleń. Po trzecie, chcemy spokojnie, otwarcie i bez zastrzeżeń mówić o poglądach i interesach Polski i Niemiec. To jest podstawa partnerskiej współpracy.

Adam: Ponieważ Niemcy i Polacy sytuują się w środku Europy, zawsze jesteśmy zaniepokojeni wyzwaniami społecznymi i politycznymi, którym tylko my, jako Europejczycy, możemy wspólnie stawić czoła.

Czy istnieje wystarczające zrozumienie między obydwoma państwami w odniesieniu do innych państw?

Adam: Moim zdaniem oba społeczeństwa obywatelskie za bardzo skupiają się na sobie, aby odpowiednio docenić osiągnięcia ludzi w innych krajach. Natomiast w Niemczech naród polski i inni partnerzy środkowoeuropejscy już jasno zrozumieli, że ich niepodległości bezpośrednio zagrażała putinowska Rosja.

Burdziej: To prawda, Polska i inne państwa regionu cierpią z powodu braku zrozumienia i poważnego podejścia do ocen i obaw związanych z Rosją. Dlatego reputacja Niemiec znacznie ucierpiała po rosyjskim ataku na Ukrainę z powodu ich nieudanej polityki wschodniej i odmowy właściwej reakcji na imperialistyczne zagrożenie ze strony Rosji. Po pozornym przetworzeniu tego rozdziału ważne jest, aby wspólnie patrzeć w przyszłość. A Polska nie jest zwolniona z zadania coraz lepszego poznawania swoich zachodnich sąsiadów.

Jakie oczekiwania i nadzieje wiąże Pan z wyborami i rozwojem Europy?

Burdziej: Oczekuję i mam nadzieję, że w UE zagrożenie ze strony Rosji nie będzie już na pierwszym planie, a głosy regionów Europy doświadczonych w kontaktach z Rosją i dotkniętych rosyjską agresją nie będą już nigdy bagatelizowane. Chcę Europy efektywnej, otwartej i bliskiej obywatelom. I Europę, która może się wyróżnić pod każdym względem. Polska i Niemcy muszą się do tego znacząco przyczynić.

READ  Zygzakowatym kursem z Polski do Indii

Adam: Europa musi działać. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji na świecie, nie ma wiele czasu na uczynienie Europy wolną i stabilną.

Czy rola i status Polski i Niemiec w Europie zmienią się po wyborach i w przyszłości?

Burdziej: Niemcy i Polska – jako funkcjonalny i silny duet – mogą odegrać prawdziwą rolę kierowniczą i przywódczą w Europie. Warunkiem jest to, aby obie strony postrzegały się i uznawały siebie za równych partnerów. Oczywiście byłoby jeszcze lepiej, gdyby Francja była po naszej stronie.

Adam: Francusko-niemiecka machina UE utknęła w ostatnich latach. Należy mieć nadzieję, że polski rząd, działając na szczeblu europejskim, konstruktywnie wprowadzi do debaty perspektywę, szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez Trójkąt Weimarski Niemcy, Francja i Polska mogą wspólnie inicjować europejskie odpowiedzi na aktualne wyzwania, szczególnie w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. (Thomas Kobitz)

Ludzie

Dr. Alexandra Burdziej i Harm Adam są prezesami Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Thorn i Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze. Stanowią one partnerstwo między obydwoma miastami, które istnieje od 1974 roku. Prawnik Harm Adam jest także Prezesem Unii Europejskiej Stowarzyszenia Okręgowego w Getyndze. Alexandra Burdziej studiowała także w Getyndze. Jest literaturoznawcą i germanistą, wykłada język niemiecki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Doran (Thorne). Mieszka z rodziną w siostrzanym mieście Getyngi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Tankowanie w Polsce: ceny paliw w Świnoujściu 26 lipca. i przegląd stacji benzynowych

Published

on

Tankowanie w Polsce: ceny paliw w Świnoujściu 26 lipca.  i przegląd stacji benzynowych

Die Spritpreise in Swinemünde sind günstig. Wo man am meisten sparen kann und worauf man beim Tanken in Polen generell achten sollte.

Ahlbeck/Swinemünde

Ein Artikel von

Nicole Züge

Symbol tankowania Zdjęcie: Archiwum – 6 września 2020 r., Bawaria, Monachium: Kobieta tankuje samochód z dyszą w dłoni na dystrybutorze na stacji benzynowej.  (Do dpa: „BSW chce, aby ceny paliw stały się tematem kampanii”) Zdjęcie: Sven Hoppe/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Tankowanie w Polsce jest tanie. Jak obecnie kształtują się ceny paliw w Świnoujściu, jakie stacje benzynowe są dostępne i na co należy zwrócić uwagę płacąc za olej napędowy i benzynę. (Miniaturka)

Sven Hoppe/dpa

Ceny paliw w Świnoujściu są generalnie znacznie tańsze niż w pobliskich Ahlbeck, Heringsdorf czy Bansin. Przyjrzeliśmy się, co dokładnie możesz zaoszczędzić w ten weekend.

READ  ARD-DeutschlandTrend: 41 procent za przedterminowymi wyborami
Continue Reading

Top News

Pogrzeb Ariana: Pożegnanie rodziny i społeczności | NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Published

on

Pogrzeb Ariana: Pożegnanie rodziny i społeczności |  NDR.de – Aktualności – Dolna Saksonia

Stan na: 26 lipca 2024 r., 19:13

Dwa miesiące po jego zniknięciu Ariane została znaleziona martwa w Bremervoort. W piątek został pochowany w bliskim kręgu. Inne smutki też udało się pożegnać.

W piątek w kościele katolickim św. Michała w Bremervoord rodzina Arian udekorowała wnętrze kościoła kwiatami, wieńcami i balonami. Na ekranie wyświetlano zdjęcia chłopca, a ludzie mogli zostawiać osobiste wiadomości w księdze kondolencyjnej. Pastor Simon Laugher powiedział, że dobrze jest mieć to miejsce jako cichy pomnik. Po południu kościół został otwarty dla wiernych. Pogrzeb zmarłego sześcioletniego chłopca odbył się jednak gdzie indziej. Aby chronić rodzinę, nie został on wydany.

filmy

1 minuta

W tym tygodniu odnaleziono ciało sześcioletniego chłopca, zaginionego od kwietnia. W społeczeństwie panuje wielka sympatia. (28.06.2024) 1 min

Zebrano ponad 33 000 euro darowizn

Przyjaciel rodziny już wcześniej zbierał datki online na pogrzeb. Darowizny przekazało ponad 900 osób, a w ramach kampanii zebrano ponad 33 000 euro – powiedział NDR Dolna Saksonia prawnik przyjaciela rodziny. Rodzina pragnie przekazać wszelkie pieniądze pozostałe po pogrzebie organizacjom charytatywnym opiekującym się dziećmi autystycznymi, uzdrowiskami lub rodzinami sierot.

Arian znika z domu rodzinnego

Ariane zniknęła 22 kwietnia z domu rodzinnego w dzielnicy Elm w Bremervoort. W poszukiwaniach nadal wzięło udział ponad 1000 pomocników ze straży pożarnej, policji, Bundeswehry i innych agencji pomocowych. W użyciu były także helikoptery, drony, psy tropiące, łodzie sonarowe, nurkowie i samolot szpiegowski Sił Powietrznych. Pod koniec kwietnia policja odwołała zakrojone na szeroką skalę poszukiwania i przekazała sprawę specjalnemu zespołowi śledczemu. Pod koniec czerwca rolnik znalazł ciało dziecka podczas koszenia łąki w pobliżu Beherste. A Dopasowanie DNA potwierdziło, że był to Arion.

Ten temat w projekcie:

NTR//Obecny | 26 lipca 2024 | 17:00 godz

logo NTR
Continue Reading

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Trending