Connect with us

science

Odkrycie tajemniczej przestrzeni inspiruje badaczy: „Wszystkie możliwości są ekscytujące”

Published

on

Odkrycie tajemniczej przestrzeni inspiruje badaczy: „Wszystkie możliwości są ekscytujące”

W Drodze Mlecznej

Tajemnicze odkrycie kosmosu wprawia badaczy w stan euforii: „Wszystkie możliwości są ekscytujące”.

Dziś 19 stycznia 2024 | 07:09

Naukowcy odkryli tajemniczy ciemny obiekt w Drodze Mlecznej, około 40 000 lat świetlnych od Ziemi. Ciało niebieskie o masie 2,35 masy naszego Słońca, znajdujące się w kulistej gromadzie gwiazd NGC 1851, nie świeci samodzielnie, więc nie jest zwykłą gwiazdą – twierdzi międzynarodowy zespół badawczy w specjalistycznym czasopiśmie „Nauka”. Ale w przypadku pozostałości eksplodowanej gwiazdy – gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury – jej masa jest niezwykła: leży w tak zwanej przerwie masowej pomiędzy tymi dziwnymi obiektami.

„Wszystkie te możliwości dotyczące natury ciała są ekscytujące”.

To sprawia, że ​​nie jest jasne, czy to niezwykłe ciało niebieskie jest wyjątkowo ciężką gwiazdą neutronową, wyjątkowo lekką czarną dziurą, czy też czymś wcześniej nieznanym. Rok świetlny to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku, czyli 9,46 biliona kilometrów.

„Wszystkie te możliwości dotyczące natury obiektu są ekscytujące” – wyjaśnił Benjamin Stubbers z Uniwersytetu w Manchesterze, jeden z kierowników projektu obserwacji przeprowadzonych w radioteleskopie Meerkat w Republice Południowej Afryki. „Gdyby to była czarna dziura, moglibyśmy ją wykorzystać do przetestowania teorii grawitacji. Jeśli byłaby to gwiazda neutronowa, mogłaby dać nam nowy wgląd w fizykę jądrową przy bardzo dużych gęstościach.”

Nowy obiekt może rozwiązać tajemnice czarnych dziur

Jeśli masywna gwiazda pod koniec swojego życia ginie w wyniku eksplozji supernowej, jej wnętrze zapada się i tworzy albo gwiazdę neutronową, w której materia jest gęsto upakowana jak w jądrach atomowych, albo czarną dziurę, gdzie grawitacja jest tak silna, że ​​nawet światło nie jest w stanie ucieczka. Zgodnie z teorią gwiazdy neutronowe nie mogą zawierać masy większej niż 2,2 masy Słońca, w przeciwnym razie grawitacja miałaby przewagę i powstałaby czarna dziura. Jednak czarne dziury istnieją we wszechświecie jedynie przy masie około pięciu mas Słońca.

Istnieje między nimi przepaść, która do tej pory pozostawała zagadką dla astronomów. Pomiary fal grawitacyjnych wskazują jedynie na obecność izolowanych ciał niebieskich w tej luce masowej – chociaż ich natura i skład pozostają niejasne. Dlatego odkrycie takiego ciała niebieskiego stanowi ogromny postęp dla astronomów.

Naukowcy odkryli dziwny obiekt podczas obserwacji pulsara PSR J0514-4002E. Pulsar to gwiazda neutronowa o silnym polu magnetycznym, która w wyniku własnego obrotu wysyła w stronę Ziemi regularne impulsy radiowe – w tym przypadku 170 razy na sekundę. Dokładny pomiar tych pulsacji pokazał naukowcom, że pulsar tworzy ścisły układ podwójny z innym obiektem. Dane dla tego obiektu podają masę pomiędzy 2,09 a 2,71 mas Słońca, przy czym najbardziej prawdopodobna wartość to 2,35 masy Słońca.

Naukowcy podejrzewają, że PSR J0514-2002E mogła powstać w wyniku połączenia dwóch małych gwiazd neutronowych.

Ale jak taki obiekt mógłby powstać w przerwie masowej? Ponieważ PSR J0514-2002E znajduje się w gromadzie kulistej, Stabbers i jego współpracownicy podejrzewają, że historia jej powstawania jest złożona. Ponieważ NGC 1851 zawiera około pół miliona gwiazd, które są bardzo blisko siebie. Dlatego właśnie w skali astronomicznej często dochodzi do bliskich spotkań, podczas których powstają nowe gwiazdy podwójne lub nawet następuje wymiana partnerów.

Zespół podejrzewa, że ​​dziwny towarzysz pulsara mógł powstać w wyniku połączenia dwóch mniejszych gwiazd neutronowych i wszedł na orbitę wokół pulsara dopiero później podczas bliskiego spotkania.

READ  Codzienna dawka witaminy D zwiększa szansę na przeżycie raka
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze

Published

on

Dziś przypada Światowy Dzień Parkinsona, a chorobą dotkniętą są głównie osoby starsze
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Fitzenhausena

Naciska

Tak zwana dystonia, czyli drżenie rąk i ograniczenia motoryczne, jest najbardziej oczywistym objawem choroby Parkinsona. © Panther Media Andrey Popov

Dziś, 11 kwietnia, Światowa Organizacja Zdrowia i Parkinson's Europe ogłosiły Światowy Dzień Parkinsona. Przypomina nam angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona.

Eshveg – po raz pierwszy opisał objawy choroby w książce w 1817 roku. Jego datą urodzenia jest 11 kwietnia (1755-1824). Rozmawialiśmy z konsultantem neurologicznym dr. Meliny Euler o objawach, diagnostyce, przebiegu i możliwościach leczenia w Klinice Werra-Meißner.

Jakie są objawy choroby Parkinsona?

Typowe objawy zespołu Parkinsona, znanego również jako idiopatyczny zespół Parkinsona, obejmują sztywność, uczucie sztywności i wzmożone napięcie mięśniowe, akinezję, czyli uogólnione spowolnienie, zmniejszoną mimikę, problemy z małą motoryką i drżenie. Zwykle powoduje to drżenie ręki lub nogi w spoczynku.

Czy istnieje klasyczna postać objawów?

Charakter tych objawów jest różny u poszczególnych pacjentów. Na przykład są pacjenci, u których głównym celem jest drżenie, u innych występuje znaczne ograniczenie ruchu lub nawet ich kombinacja. Początek często jest jednostronny i zwykle występują zaburzenia ruchu ręki lub nogi, które mogą być również bolesne, dlatego pierwszą wizytą u lekarza jest często wizyta u ortopedy.

Kto jest dotknięty?

Choroba Parkinsona dotyka głównie osoby starsze w wieku od 55 do 65 lat. Na początku tak zwane objawy niemotoryczne mogą obejmować zaburzenia węchu, wahania nastroju, takie jak łagodna drażliwość z depresją, przewlekły ból, zaparcia i zaburzenia snu. Kiedy sen senny jest zaburzony, partner pacjenta może na przykład zauważyć bardzo zakłócony sen z dużą ilością ruchów. Idiopatyczna choroba Parkinsona jest chorobą postępującą, która obecnie jest nieuleczalna.

Jak diagnozuje się chorobę Parkinsona?

Przede wszystkim o historii choroby i badaniu neurologicznym. Jeśli istnieje podejrzenie diagnozy, można rozpocząć badanie dopaminy lub leku na obecność dopaminy. Podejrzenie rozpoznania potwierdza poprawa objawów po podaniu dopaminy. Należy dodać obrazowanie głowy (MRI), nawet w celu wykluczenia innych chorób. Prezentacja funkcjonalna w medycynie nuklearnej może być przydatna w dalszej diagnostyce lub w odróżnieniu od innych patologii związanych z objawami choroby Parkinsona.

READ  Następna fala Corony w Bawarii: czy sygnalizacja świetlna przeskakuje prosto na czerwone? - Powierzchnia

Jakie są różne przebiegi i stadia choroby?

Postęp jest bardzo powolny, ale postępuje także szybko. Jednak zbilansowana dieta śródziemnomorska i regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie) mogą mieć pozytywny wpływ na przebieg choroby.

Na ile chory może uczestniczyć w „normalnym życiu”?

Możliwe jest uczestnictwo w normalnym życiu. Przykładem długiego przebiegu choroby Parkinsona jest kanadyjsko-amerykański aktor Michael J. Fox (obecnie 63 lata), u którego w wieku 29 lat zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Założył Fundację Badań nad Chorobą Parkinsona im. Michaela J. Foxa, która wspiera liczne projekty badawcze dotyczące terapii i potencjalnych lekarstw na chorobę Parkinsona.

Jak leczy się chorobę Parkinsona w szpitalu Werra-Meißner?

Zajmujemy się kompleksowym leczeniem choroby Parkinsona. Oznacza to, że intensywne zabiegi (fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedia) realizowane są przez okres co najmniej 14 dni i objęte są kompleksową opieką medyczną. W ramach leczenia tworzone są indywidualne cele leczenia i plan leczenia, które powinny prowadzić do poprawy jakości życia i niezależności. Ponadto nasza opieka społeczna oferuje porady dotyczące poprawy wsparcia domowego. Obejmuje to na przykład ubieganie się o usługi pielęgniarskie, podwyższanie poziomu opieki lub przepisywanie lub zwiększanie środków pomocniczych.

Jak uzyskać kompleksowe leczenie?

Instrukcja kompleksowego leczenia choroby Parkinsona może być przekazana poprzez istniejącą terapię w praktyce neurologicznej. Jest to możliwe również w naszym domu po specjalnej konsultacji z ordynatorem medycznym, panią B.D. Med. Nölkera oraz poprzez moje konsultacje ambulatoryjne w Przychodni Umacniania. Zawsze dobrze jest widzieć indywidualny postęp, jaki można osiągnąć w tym okresie intensywnego leczenia. czerwony/t

Do osoby

lekarz. Anna Melina Euler W 2016 roku ukończyła studia z zakresu Medycyny Człowieka na Uniwersytecie Georga Augusta w Getyndze. Za rozprawę doktorską otrzymała Nagrodę Doktorską. Od końca 2022 roku jest starszym neurologiem w Klinice Werra-Meißner w Eschwegi. ts

READ  Leki zwiększają ryzyko raka u dzieci
Continue Reading

science

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Published

on

Dlaczego połączenie witaminy C i serum hialuronowego jest tak korzystne?

Witamina C kontra kwas hialuronowy: korzyści w skrócie

Jak wspomniano wcześniej, witaminę C można stosować ze względu na jej właściwości Działanie antyoksydacyjne Neutralizuj wolne rodniki. Korzystnie wpływa także na zdrową, promienną i młodą skórę. Witamina C jest konieczne do skonfigurowania KolagenCo nadaje naszej skórze elastyczność. Zdrowe tworzenie kolagenu jest ważne dla pięknej skóry z mniejszą liczbą zmarszczek. Witamina C zawarta w „Witamina C + serum hialuronowe” firmy Pascoe ma właśnie taki wkład.

Kwas hialuronowy to prawdziwy klasyk kosmetyków nawilżających. Substancja naturalnie występująca w organizmie Na gram można związać do 6 litrów płynu. Jeśli chodzi o działanie przeciwstarzeniowe, czyni go to wsparciem przeciwzmarszczkowym, ponieważ powstawanie zmarszczek jest bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry i zdolnością skóry do wytwarzania kwasu hialuronowego.

W skrócie: zapewnia to połączenie witaminy C i kwasu hialuronowego Aby uzyskać maksymalne efekty przeciwstarzeniowe, Gdzie skóra jest zmiękczona i napięta.

Oto wszystkie zalety w skrócie:

  • Stymuluje produkcję kolagenu
  • Dla jędrnej skóry
  • Ochrona przed wolnymi rodnikami
  • Intensywne nawilżenie
  • Zmiękcza skórę

Wskazówka dotycząca aplikacji: Nałóż serum z witaminą C i hialuronem Codziennie rano i wieczorem Na oczyszczoną twarz. Już wkrótce możesz cieszyć się młodszym wyglądem.

Więcej dobrych serum przeciwstarzeniowych znajdziesz tutaj:

READ  Następna fala Corony w Bawarii: czy sygnalizacja świetlna przeskakuje prosto na czerwone? - Powierzchnia
Continue Reading

science

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Published

on

Rozwiązanie zagadki: Zderzenie wyjaśnia tajemnicze właściwości dwóch gwiazd

Gigantyczna kolizja, która miała miejsce kilka tysięcy lat temu, mogłaby wyjaśnić cały szereg tajemniczych właściwości układu podwójnego gwiazd, które w przeciwnym razie stwarzałyby poważne problemy dla obecnych teorii. Tak wyjaśniło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).Jakich narzędzi użyto do gromadzenia danych. Astronomowie dowiedzieli się o tym układzie, ponieważ znajdujące się tam dwie gwiazdy wyraźnie się od siebie różniły. Ponieważ jednak gwiazdy te zwykle tworzą się razem, zwykle są do siebie podobne jak bliźniaki. Zespół badawczy zakłada obecnie, że kiedyś istniały trzy gwiazdy, z których dwie zderzyły się ze sobą. Mogło to również spowodować powstanie „pięknej mgły”, która obecnie spowija system.

reklama

Jak wyjaśniła Abigail Frost, astronomka z Europejskiego Obserwatorium Południowego, wiele danych pochodzących z systemu nie miało sensu. Jedna z dwóch gwiazd wydawała się znacznie młodsza od drugiej, a jednocześnie posiadała pole magnetyczne, w przeciwieństwie do swojej towarzyszki. Poza tym rzadko zdarza się, aby dwie gwiazdy były otoczone mgławicą, w tym przypadku ma ona zaledwie 7500 lat, czyli jest setki razy młodsza od obu gwiazd. W końcu znaleziono w niej duże ilości azotu, węgla i tlenu, czyli wszystkich pierwiastków, których można by się spodziewać we wnętrzu gwiazdy, ale nie w jej otoczeniu. To „tak, jakby brutalne wydarzenie ich wyzwoliło”. To jest właśnie wyjaśnienie. Dokonano odkrycia W czasopiśmie Science.

Zespół wysuwa hipotezę, że układ gwiezdny pierwotnie składał się z trzech ciał niebieskich, z których dwa stawały się coraz bliżej siebie. Trzeci krążył wokół nich w większej odległości. Kiedy dwie wewnętrzne gwiazdy w końcu się zderzyły, powstała nowa gwiazda, a duża ilość materiału została wyrzucona na zewnątrz. Teraz zobaczymy jego pozostałości w postaci mgły. Tymczasem wydaje się, że nowo utworzona gwiazda stała się magnetyczna w wyniku połączenia, co rozwiązałoby zagadkę astronomii. Ponieważ podczas gdy gwiazdy o małej masie, takie jak Słońce, zwykle mają pole magnetyczne, większe gwiazdy nie są w stanie utrzymać go przez długi czas. Pole magnetyczne musiało powstać stosunkowo niedawno – właśnie w wyniku tej fuzji.

READ  Naukowcy chcą wydobyć z morza pozostałości pierwszego międzygwiezdnego meteorytu


(meh)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending