Connect with us

Economy

Nowa treść (1) | Indeks miasta Kolonia

Published

on


woda kolońska –

Olga M. , 45 lat, studiował edukację, pracuje jako pracownik pomocniczy w szkole i otrzymuje podwyżkę z urzędu pracy. Opowiada „Kölner Stadt-Anzeiger”, jak żyje za około 400 euro miesięcznie, o przeszkodach biurokratycznych i długiej drodze poza biurem.

Od sześciu lat ponownie mieszkam w Niemczech z moim dzieckiem. Mieszkałem w Kolonii między 13 a 16 rokiem życia, zanim wróciliśmy do Polski. Wtedy powiedziałem sobie, że kiedyś wrócę. Tak zrobiłam: z powodu miasta, z powodu sytuacji politycznej w Polsce, po rozstaniu z mężem.

Od pięciu lat pracuję w szkole podstawowej w Kolonii jako dodatek edukacyjny do opieki wieczorowej. Bardzo mi się to podoba, dzieci pomogły mi się tu dostać – tak jak moi koledzy z klasy. Tak bardzo mnie wspierasz, że kocham swoją pracę. Ale chciałbym zrobić więcej.

Studiował pedagogikę przez pięć lat

W Polsce przez pięć lat studiowałem pedagogikę i pracowałem w przedszkolu oraz jako nauczyciel w szkole podstawowej. Od początku było dla mnie jasne, że nie da się zrobić tego samego w Niemczech. Jeśli nie używałeś języka od 25 lat, nagle stajesz się głupi jak ryba. Zapisałam się więc na kurs języka niemieckiego, aby zapoznać się z moim szkoleniem. Obecnie mam przetłumaczone dyplomy. Wiąże się to z nieobliczalnymi kosztami: 1500 euro za tłumaczenie. 30 euro za każdy uwierzytelniony odpis. I to nie wszystko.

Obecnie zarabiam 900 euro miesięcznie, czasem mniej, czasem trochę więcej. Zwiększa się również dyżurna stacja. Nie pracuję już po godzinach: W pierwszym roku zebrałem trochę na cały rok. Potem zapłacono mi za jednym zamachem – iw tym miesiącu nagle przekroczyłem granicę, na którą mogłem zarobić na wsparcie. Próbowałem im wyjaśnić sytuację, ale musiałem zwrócić wszystkie pieniądze.

READ  „Lepiej się od razu rozłącz”: Kobieta z Monachium zaskoczona pułapką telefoniczną

Stawka jest regularnie przeliczana

Podwyżka działa w ten sposób: jeśli zbierzemy wszystkie pieniądze, które dostanę i odliczymy czynsz, 406 euro powinno w końcu wystarczyć na życie. Nie wiem skąd pochodzi ten numer ani jak działa ten system. Czuje się jak na loterii. Stawka jest przeliczana co sześć miesięcy. Zawsze potrzebuję do tego tysięcy dokumentów. Właściwie też sekretarz. Czasami zastanawiam się, dlaczego nie chcą znać rozmiaru buta mojej babci.

Obecnie dostaję około 300 euro z urzędu pracy. Potem jest zasiłek na dziecko i dwa razy 273 euro z funduszu alimentacyjnego z góry, ponieważ moja była nie płaci. Czynsz za nasze mieszkanie w Leverkusen to około 780 euro.

Otrzymuję wsparcie i jestem za to bardzo wdzięczna. Na zakończenie były m.in. pieniądze na zakup tabletów i drukarki dla dzieci, zeszytów, książek i korepetycji. Ale mam spore problemy z miastem: urząd pracy często prosi o zwrot pieniędzy np. za nadgodziny, ale też w innych przypadkach. Jak powiedziałem, nigdy nie widziałem tego systemu i nie mogę go zrozumieć. Ale dzięki tym wykupom zgromadziłem prawie 5000 euro długu. Niedawno otrzymałem kolejny list z prośbą o zapłacenie 900 euro. Już płacę na raty firmie windykacyjnej. Nie mogę podnieść cen, albo w pewnym momencie zapłacę więcej niż dostanę.

Zadłużenie pomimo pracy

Chciałabym więcej pracować na pełny etat, aby móc oderwać się od centrum pracy. To dla mnie najważniejsza rzecz. Mam nadzieję, że moje szkolenie zostanie wkrótce docenione. Bo obecna sytuacja wygląda tak: jestem bardzo oszczędny z pieniędzmi, nie kupuję dużo, obracam każde euro – i nadal mam długi.

READ  Pilne wycofanie mleka UHT Edeka: istnieje ryzyko dla zdrowia

Zdarzyło się kilka razy, że moja pensja skończyła się na kilka dni przed moją pensją. Sama nauczyłam się skracać spodnie lub zasłony. Moi przyjaciele i ja farbujemy sobie nawzajem włosy. Jestem z tego dumny. Jestem wdzięczny, że się wspieramy. Zbudowaliśmy rodzaj zastępczej rodziny.

Dokumenty są trudne do zrozumienia

Cała biurokracja, z którą mam do czynienia, jest zła. Nie ma sensu składać w kółko tych samych dokumentów. To zajmuje dużo czasu. A te dokumenty – większość ludzi ich nie rozumie. To brzmi jak wyrok śmierci!

Czasami żal mi ludzi w biurach. Ale czasami brakuje im też doświadczenia – co jest złym przeczuciem, bo na nich polegam. Kiedyś zapytano go o pozwolenie na pracę. Cześć? Czy nie wiedzą, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej? Czujesz się jak w złym filmie.

Ale dla mnie warto było przyjechać do Kolonii. Mówią po polsku: „Życie to nie bajka z brokatem”. Chciałam trzymać się jak najdalej od męża, a sytuacja polityczna w Polsce wywierała na mnie dużą presję. Nie pasowałem do mojego nastawienia. Tu jest wielokulturowość, więcej tolerancji. Lubię to: być tak otwartym. W Polsce mam rodzinę i przyjaciół, za którymi tęsknię. To jest mój dom – ale moim domem jest woda kolońska.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

Published

on

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

drWedług ukraińskich informacji polscy kierowcy ciężarówek protestujący na granicy z Ukrainą zakończyli oblężenie jednego z przejść. Ukraińska straż graniczna poinformowała w serwisie internetowym Telegram, że od niedzielnego poranka na przejściu granicznym Medica w południowej Polsce ruch wrócił do normy. Rejestracja i przejazd ciężarówek przez granicę na Ukrainę odbywa się „jak zwykle”.

Nowy polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył w piątek wizytę inauguracyjną w Kijowie, a także spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Mówiono także o blokadach granic przez kierowców ciężarówek. Nowy polski premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie pracował nad osiągnięciem porozumienia z kierowcami w swoim kraju.

Od początku listopada polskie firmy transportowe zamykają ważne przejścia graniczne z Ukrainą. Ruch żeglugowy w dużej mierze został wstrzymany z powodu blokady. Polscy spedytorzy skarżą się na „nieuczciwą konkurencję” ze strony ukraińskich firm po tym, jak Unia Europejska zawiesiła szereg wymogów w zakresie transportu granicznego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Ukraina w dużym stopniu opiera się na transporcie lądowym z Polską, członkiem Unii Europejskiej, w zakresie importu i eksportu, zwłaszcza od czasu inwazji rosyjskiej prawie dwa lata temu.

Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy w Europie. Jednak spory handlowe spowodowały napięcia między obydwoma krajami w ostatnich miesiącach.

READ  Fundusz Odbudowy: Kraje te otrzymują teraz miliardy z Brukseli
Continue Reading

Economy

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne

Published

on

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne
Obraz ikony © istockphoto/industryview

Jakie to słodko-gorzkie: po raz kolejny uderza to w firmę rodzinną. Po niemal 150 latach tradycyjna firma rodzinna o długiej tradycji została zmuszona ogłosić upadłość. Wydaje się, że nie ma już szans na ratunek.

Tradycyjna firma rodzinna musiała teraz zbankrutować. Ogłoszono jednak, że mają plany na przyszłość.

Firmy rodzinne są na skraju wyginięcia

Wygląda na to, że rok 2024 będzie kolejnym rokiem, w którym wiele firm będzie miało walkę o przetrwanie. Firmy rodzinne coraz częściej doświadczają ataków. Teraz, 150 lat później, kolejna tradycyjna firma rodzinna została zmuszona ogłosić upadłość. „Breuer Motoren” w Bochum ma już nowego właściciela.

Od wybuchu pandemii korony firma w Bochum wielokrotnie stawiała czoła poważnym wyzwaniom. Według doniesień roczny deficyt w roku budżetowym 2021 wyniósł 1 903 999 euro. Jak podają media, agresywna wojna Rosji na Ukrainie odcisnęła także piętno na rodzinie Breuerów.

Upadłość doprowadziła do sukcesu

W krótkim okresie firmie udało się uniknąć ostatecznego upadku, ogłaszając upadłość z własnej inicjatywy. W rzeczywistości później nastąpiła również poprawa sytuacji systemowej. Wydaje się jednak, że koniec już się skończył, bo jak wskazują doniesienia mediów, 75 pracowników firmy przeszło już na inne stanowiska. W efekcie Hauhinco Holding GmbH, spółka-matka dwutonowej grupy HBT, przejmuje grupę Breuer Motoren z mocą wsteczną do 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że spółce nieuchronnie grozi koniec swojego istnienia w dotychczasowej formie 2024. Prawie 150 lat.

Dirk Lenneby, dyrektor zarządzający firmy Breuer, powiedział mediom, że „były bardzo szczęśliwe, że HBT z powodzeniem działa w wielu lokalizacjach na całym świecie i inwestuje w obszary dziedzictwa Breuera”. Podkreślił także, że nowy właściciel chce kontynuować „wybraną wcześniej drogę na nowe rynki, takie jak elektromobilność, poszukiwania ropy i gazu oraz poszukiwania geotermalne”.

READ  Miliony klientów banków otrzymuje teraz pocztę

Smutne pożegnanie

Nawet gdyby firmie udało się dalej istnieć, sprzedaż nie byłaby łatwa. Oddzielenie się od pracowników również było trudne, ale było to „najlepsze rozwiązanie” – mówi Linneby. Breuer-Motoren mógł teraz kontynuować działalność pod auspicjami dużej firmy. Konkurencja na rynku jest zacięta, dlatego właściwą decyzją jest zaprzestanie bycia „małym samotnym wojownikiem”. W przyszłości nowy właściciel planuje przenieść teren z Bochum do Lunen.

Continue Reading

Economy

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek

Published

on

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek
  1. ruhr24
  2. praca
Pamiętaj: Dyskont Lidl i inne supermarkety muszą wycofać ze sprzedaży produkt w postaci ciastek ze względu na obecność ciał obcych (glifów). © Martin Bertrand/Imago, Chris Emil Janssen/Imago; Uczelnia: RUHR24

Obecnie w sklepach Lidl, Aldi, Rewe i Penny and Co trwa akcja wycofania plików cookie. Teraz dotyczy to innych produktów.

Zaktualizowano w środę (21 lutego) o 7:45: Po Holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV ostrzegał już przed kilkoma rodzajami ciastek, a teraz nastąpią kolejne wycofania. Dotyczy to następujących produktów z supermarketów i dyskontów:

  • Roy: Tak! Ciasteczka czekoladowe w stylu amerykańskim 225 g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334810
  • Aldi Północ: Ciasteczka potrójnie czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 12 grudnia 2024 r. – L2334710
  • Jeden grosz: Kofu Classic Cookies 225g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334810
  • sieć: Biscoteria Triple Choc Ciasteczka z pełną mleczną, gorzką i białą czekoladą 200 gramów

Nie zaleca się podejmowania niezbędnych środków ostrożności przed spożyciem, gdyż nie można wykluczyć obecności w produkcie obcych przedmiotów metalowych.

Pamiętajcie o słodyczach XXL w Lidlu, Aldi, Rewe, Penny and Co: metal staje się niebezpieczny

Pierwszy raport, piątek, 16 lutego o 18:23: Błąd producenta powoduje wycofanie ciastek w całym kraju. Wiele supermarketów i dyskontów musi zareagować.

W szczególności holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV wycofał kilka słodyczy. Produkty sprzedawane były pod różnymi nazwami w Metro, Tegut, Famila, Markant, Rewe, Aldi, Penny, Edeka, Netto, Kaufland i Lidl.

Powodem wycofania jest ryzyko, że w plikach cookie znajdują się obce przedmioty metalowe. Apeluje się do klientów, aby nie spożywali dotkniętych produktów, aby uniknąć infekcji.

Wycofanie z Lidl, Aldi, Rewe and Co.: Dyskonty wycofują ze sprzedaży pliki cookie

Oprócz Lidla w Niemczech na wycofanie produktów natychmiast zareagowały także inne supermarkety i dyskonty i usunęły ze swojego asortymentu pliki cookie, których dotyczył problem. Klienci mogą zwrócić produkty do odpowiedniego oddziału. Cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez przedstawienia paragonu. Dotyczy to szczegółowo następujących produktów ciastkarskich:

READ  Pilne wycofanie mleka UHT Edeka: istnieje ryzyko dla zdrowia

Ciastka XXL z Lidla, Aldi, Rewe, Penny i Co wspominają: Metal staje się niebezpieczny

metro: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

tygout: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

Rodzina północno-wschodnia: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

uderzyć: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

Rio: Rewe Best Choice Potrójne ciasteczka czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103;
Rio Best Choice Ciasteczka z białą czekoladą i cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Aldi Północ: Miękkie Ciastka Pieczone Potrójna Czekolada 210g – Najlepiej spożyć przed 12-12-2024 – L2334703

Jeden grosz: Mike Mitchell Soft Muffin Cookies 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703;
Mike Mitchell Gładka biała czekolada z cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Edica: Edeka Potrójne czekoladowe ciasteczka 200g – Najlepiej spożyć przed 06.12.2024 – L2334103;
Edeka Ciasteczka Podwójnie Czekoladowe 200g – Najlepiej spożyć do 13 grudnia 2024 – L2334803;
G&G Soft Cookies Potrójna czekolada 175 g – MDH 12-13-2024 – L2334809

Rabat marki Netto: Miękkie ciasteczka biscotteria z pełnym mlekiem, ciemną i białą czekoladą 210 g Data przydatności do spożycia – 12.12.2024 – L2334703;
Miękkie Ciasteczka Biscuiteria z Białą Czekoladą i Olejem Cytrynowym 210 g Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334809

Kaufland: K Classic Double Chocolate Cookies 200g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103

sieć: Fenton Bakery Ciasteczka z kawałkami czekolady 225 g – Najlepiej spożyć przed 12 września 2024 r. – L2334803

Lidla: Miękkie Ciasteczka Lodowe z Białą Czekoladą i Cytryną 210g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334809

READ  Raport rynkowy: Po południu Edytuj | tagesschau.de
Miękkie Ciasteczka Sundae z Białą Czekoladą i Cytryną, 210 g.
Wycofanie dotyczy pokazanych tutaj „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”, które były sprzedawane w Lidl. © Lidla

Wycofanie jest ograniczone wyłącznie do produktów wymienionych tutaj z określonymi datami przydatności do spożycia i numerami partii wymienionymi powyżej. Niedawno popularny dostawca chipów również musiał zareagować wycofaniem produktu.

Wycofanie plików cookie ze względu na metalowe części: Holenderska seria Hema również musi zareagować

W aktualnym ostrzeżeniu holenderska sieć Hema zauważa również, że produkowane przez nią „ciasteczka z kawałkami czekolady” z najlepszą datą spożycia 12 września 2024 r. mogą zawierać kawałki metalu. Obecnie nie wiadomo, czy istnieje związek między obiema kampaniami wycofywania produktów.

Klienci, którzy już zakupili produkt, proszeni są o nieprzyjmowanie go. Zamiast tego muszą zwrócić uszkodzone pliki cookie do oddziału Hema. Tam otrzymasz zwrot pełnej ceny zakupu, nawet bez przedstawienia paragonu. Każdy, kto odczuwa dyskomfort po zażyciu produktu, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Ogólnokrajowe wycofanie firmy Lidl and Co.: Producent ciastek żałuje błędów

Należy podkreślić, że wycofanie dotyczy wyłącznie produktów „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”. Środek ten nie dotyczy innych produktów sprzedawanych w Lidl, w szczególności innych produktów Banketbakkerij Merba BV.

Uwaga: ten tekst został wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji i dokładnie sprawdzony przez redaktora Svena Vickersa.

Continue Reading

Trending