Connect with us

entertainment

Muzyka z Polski – Symfonie Grażyny Bacewicz

Published

on

Muzyka z Polski – Symfonie Grażyny Bacewicz

która Muzyka! Polska kompozytorka Grażyna Bacewicz (1909-1969) – nie tylko w Polsce, ale i za granicą, powinna być wykonywana, proszę, nie dlatego, że była kompozytorką. To ma mniej do odegrania tutaj niż zwykle. Musi być wykonywany, ponieważ jego muzyka należy do najpotężniejszych, jakie wyprodukował XX wiek.

Przede wszystkim należy pochwalić jedno pionierskie osiągnięcie: wytwórnia CPO, zawsze chętna do ich odkrywania, publikuje komplet dzieł symfonicznych kompozytora. Niedawno wydane III i IV Symfonie zostały znakomicie wykonane przez WDR Symphony Orchestra pod batutą Łukasza Borowicza: subtelność w szczegółach, całość dopracowana i pełna emocji. Borowicz, który faktycznie dyrygował nagranym przez Bacewicz nagraniem koncertowych skrzypiec Chandosa, również tutaj trzyma muzykę w napięciu.

III i IV Symfonia Grażyny Bacewicz (JPC)
Grazina Basiewicz III i IV Symfonia(JPC)

Jeśli Grażyna Bacewicz napisała tak ważną muzykę – dlaczego jest ona stosunkowo mało znana?

W tym momencie oczywiście zaczyna obowiązywać męska dominacja dzieł klasycznych. W XX wieku uważano, że kompozytorki są zdolne do tworzenia delikatnej muzyki kameralnej, ale nie do wielkich dzieł, które również przyczyniły się do kultury, chociaż w przypadku francuskiej Lily Boulanger , Welsh Grace Williams , szkockiej Thea Musgrave i australijskiej Peggy istnieją kontrprzykłady do Glanville-Hicks.

"wiedeńska gazeta"Ekspert od klasyki, Edwin Baumgartner.
Ekspert od klasyki w Wiener Zeitung Edwin Baumgartner.

W przypadku Bacewicz rolę odegrała też polityka: narzuciła socrealizm. W kategoriach muzycznych oznacza to: popularne melodie w dużej mierze minimalistycznej orkiestracji i wzmocnionej instrumentacji. Bacewiczowi wcale się to nie podobało.

Jej muzyka ma coś wspólnego z polską muzyką ludową, ale w ten sam sposób, w jaki muzyka Béli Bartóka inspirowana jest węgierską muzyką ludową. Rzeczywiście, prace Bazewicza z końca lat 40. uderzająco przypominają twórczość folklorystyczną Bartóka.

Bacewicz tworzyła utwory na dużą skalę, w których, ujawniając się jako pedagog i talent skrzypcowy, w naturalny sposób zwracała szczególną uwagę na swoje instrumenty, na przykład z siedmioma koncertami skrzypcowymi, dużą ilością muzyki kameralnej i imponującym repertuarem muzyki orkiestrowej, a także filmowej i radiowej Graj muzykę. Jest wśród nich zadziwiająco mało muzyki wokalnej, tylko trzy balety sceniczne, a swoją jedyną operę skomponowała dla radia.

READ  Ross Anthony powoduje żenujące załamanie na Festiwalu Adwentowym z Florianem Silbereisenem

Dwie dostępne obecnie symfonie z 1952 i 1953 roku są pod wpływem Bartóka, choć w większym stopniu jego dziełami ekspresjonistycznymi, takimi jak „Cudowny mandarynka” i „Drewniany książę”. Muzyka błyszczy i grzmi, rozległe melodie wspierane przez dysonansowe, ale niezwykle kolorowe harmonie. Częścią odcisku stylistycznego jest to, że masy późnej zmysłowości czy neoekspresjonizmu stoją obok klasycznego dysonansowego materiału, w którym wszystko jest jasne, od realisty do realisty – aż rytmy oscylują w nowym ujęciu crescendo.

Obie symfonie są stosunkowo krótkie, trzecia łatwiejsza do zrozumienia dla nieprzygotowanego słuchacza niż czwarta, co prowadzi do późnego stylu Bacewicz, w którym kompozytor coraz bardziej przejmuje techniki zachodniej awangardy i staje się pionierem nowej muzyki polskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Szok po „Let’s Dance”! Dla tej gwiazdy „magiczny moment” zakończył się zaskakująco dobrze

Published

on

Szok po „Let’s Dance”!  Dla tej gwiazdy „magiczny moment” zakończył się zaskakująco dobrze
Continue Reading

entertainment

Władimir Putin: Trzęsący się i noszący pieluchy: szef Kremla zdemaskowany na filmie

Published

on

Władimir Putin: Trzęsący się i noszący pieluchy: szef Kremla zdemaskowany na filmie

W zwiastunie nadchodzącego filmu Putina można zobaczyć szalone sceny. Pokazano głowę Kremla uprawiającą seks i noszącą pieluchy. Reżyser chce poznać „jedne z najbardziej intymnych momentów” z życia Putina.

W nowym filmie Władimira Putina zastępuje sztuczna inteligencja. Zdjęcie: Picture Alliance/DPA/Planet Pix za pośrednictwem ZUMA Press Wire | Gavriil Grigorov / Basen Kremla

  • Polski reżyser kręci film o życiu Władimira Putina
  • Władimira Putina zastępuje sztuczna inteligencja
  • Reżyser chce usunąć strach widzów przed Putinem
  • Wątpliwe sceny w zwiastunie: Putin w pieluchach

Od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku świat z coraz większą uwagą przygląda się Władimirowi Putinowi i próbuje zrozumieć, co porusza i motywuje rosyjskiego prezydenta. Pozostaje wątpliwe, czy film fabularny o jego życiu, zrealizowany przy użyciu sztucznej inteligencji, dostarczyłby wielu przydatnych informacji.

News.de jest teraz także dostępny na WhatsApp – Tutaj Wypróbuj od razu!

Wznowienie zastąpienia Władimira Putina modelem sztucznej inteligencji na potrzeby filmów

Jak wynika z zapowiedzi filmu w reżyserii polskiego reżysera Patricka Vegi, pokazane zostaną sceny przedstawiające „z bliska i osobiste” spojrzenie na Władimira Putina. Ale prawdopodobnie konieczna będzie dyskusja. Bo w filmie, którego celem jest zbadanie życia Władimira Putina, szef Kremla ukazany jest jako całkowicie szalony za sprawą zastosowania sztucznej inteligencji – i nie da się tego inaczej ująć.

  • „Zaproszenie Putina do studia w celu zrobienia 20 000 zdjęć nie wchodziło w grę, a materiały archiwalne dostępne w Internecie nie pozwoliły na stworzenie wysokiej rozdzielczości, gotowego do sfilmowania modelu deepfake” – wyjaśnia głośno reżyser Vega. komunikat prasowy.
  • „Tak więc po prawie dwóch latach prac opracowaliśmy zaawansowaną technologię opartą na sztucznej inteligencji, która pozwala nam stworzyć postać filmową bez polegania na prawdziwym modelu człowieka”.
  • Vega wyjaśnia, że ​​jego celem w filmie Putina jest „złagodzenie strachu i niepewności, które dominują w dzisiejszym świecie”.
  • „To odpowiedź na globalne poszukiwania motywów i działań jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej polityki”.

Przeczytaj także:

Władimir Putin nosi pieluchy w szalonym filmie o swoim życiu

Nowy zwiastun filmuktórego premiera zaplanowana jest na 26 września 2024 r., przedstawia stworzoną przez sztuczną inteligencję postać Władimira Putina w nigdy wcześniej nie widzianych sytuacjach.

  • W jednym z fragmentów widać Władimira Putina drżącego przed łóżkiem i wyglądającego, jakby zmoczył się w pieluchę.
  • Jedna scena przedstawia Władimira Putina rzucającego ciosami karate.
  • Animowanego Władimira Putina można zobaczyć także w intymnej sytuacji z kobietą, którą rzekomo obserwuje jego żona.

Wniosek: Widzowie obiecują, że „będą mogli z bliska poznać historię wodza Kremla i zmierzyć się z najbardziej intymnymi momentami jego życia”. Nie należy jednak czekać na klasyczną filmową biografię. Zamiast tego prawdopodobnie pojawi się wiele spekulacyjnych rzeczy do zobaczenia.

On podąża News.de Już w środku Facebook, Świergot, Pinteresta I youtube? Tutaj znajdziesz gorące aktualności, aktualne filmy i bezpośredni kontakt z redakcją. root/spa/news.de

READ  Ross Anthony powoduje żenujące załamanie na Festiwalu Adwentowym z Florianem Silbereisenem
Continue Reading

entertainment

Musical o polskim nazistowskim bojowniku ruchu oporu – Kultura i rozrywka

Published

on

Musical o polskim nazistowskim bojowniku ruchu oporu – Kultura i rozrywka

Berlin (dpa) – W zwolnionym tempie Irina zostaje pobita przez funkcjonariuszy SS pałkami i kopnięciami. Gra muzyka jazzowa. Wszystko to dzieje się na scenie, zazwyczaj w Polsce, ale teraz także w Berlinie – raz, w niedzielę (5 maja). Musical „Irena” opowiada historię polskiej bojowniczki o wolność Ireny Sendlerowej (1910-2008), która przemyciła z getta warszawskiego 2500 żydowskich dzieci.

Dzieci na fałszywych dokumentach ukrywała w rodzinach zastępczych, klasztorach i sierocińcach. Pomnik Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie uznał ją za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Jest to hołd dla ludzi, którzy ratowali Żydów w czasach nazistowskich.

Continue Reading

Trending