Connect with us

Tech

Moduł księżycowy Odyseusz został wycofany

Published

on

Moduł księżycowy Odyseusz został wycofany

2 marca 2024, 15:59

Pierwszy komercyjny lądownik księżycowy zostanie wcześniej wycofany z eksploatacji. Pierwsze dane dotarły już do Ziemi. Wstępne zakończenie pierwszego zadania dla maszyn intuicyjnych.

Komercyjny wyścig na Księżyc zakończył się 22 lutego 2024 roku wraz z lądowaniem statku kosmicznego Odyseusz. Oznacza to, że było to pierwsze udane amerykańskie lądowanie na Księżycu od czasu misji Apollo 17 w 1972 roku. Mimo że statek kosmiczny przewrócił się po wylądowaniu, transmisja danych nadal przebiegała bez zarzutu.

Pierwotnie lądownik miał pozostać aktywny do rana 27 lutego (wtorek czasu lokalnego w Houston w Teksasie). Ponieważ Odyseusz w dalszym ciągu wytwarza energię słoneczną, misja zostaje przedłużona. Choć prąd będzie nadal dostępny do przyszłego wtorku (6 marca 2024 r.), zespół misji zdecydował się go odciąć.

Przedwczesne zamknięcie Odyseusza

„Przewidujemy, że nadejdzie czas, kiedy wytwarzanie energii słonecznej nie będzie już umożliwiało Audi dalszego przesyłania danych” – wyjaśnia Steve Altemus (dyrektor generalny Intuitive Machines) na środowej konferencji prasowej NASA.

Do tego czasu transfer danych powinien zostać zakończony, a sonda powinna zostać wcześniej wycofana. Ponieważ w południowym rejonie polarnym Księżyca zapadła noc, która trwa co najmniej 14 ziemskich dni, a jej temperatura może osiągnąć -160 stopni Celsjusza. Czas pokaże, czy instrumenty Odiego przetrwają długą, zimną, księżycową noc. Zespół misyjny podejmie próbę ponownego nawiązania kontaktu w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Jednocześnie analizowane jest ponad 43 MB (lub 350 MB) przesłanych danych. Altemus potwierdza, że ​​otrzymuje dane ze wszystkich ładunków na pokładzie – zarówno od NASA, jak i od partnerów komercyjnych.

Dlaczego Odyseusz jest odwrócony?

Z informacji tych wynika także, że podczas podejścia do lądowania wystąpił problem ze sprzętem nawigacyjnym. Sześcionożny łazik Odyseusza wylądował na powierzchni Księżyca szybciej niż oczekiwano i na wyższym obszarze niż pierwotnie planowano. Lądowanie było trudniejsze, niż się spodziewano. Według Altimusa spowodowało to poślizg statku kosmicznego: „Większość ładunku przenosiło podwozie, a my złamaliśmy jedną lub dwie golenie podwozia”.

READ  Wszystko, co wiemy (jak dotąd) o Przepustce Bitewnej

Audi przez około dwie sekundy stało w pozycji wyprostowanej na powierzchni o nachyleniu około dwunastu stopni. Potem zejście zaczęło się pochylać. Jednakże jeden z jego czołgów lub inny element wyposażenia podtrzymał go tak, że Odyseusz ustabilizował się pod kątem około 30 stopni (od poziomu). Na Ziemię wróciły już pierwsze użyteczne zdjęcia, potwierdzające stan lądownika.


Lądownik Odysseus przechwytuje początkowy kontakt z powierzchnią Księżyca, aby zapewnić bezpieczeństwo misji. Silniki lądownika na ciekły metan i ciekły tlen nadal pracują na przepustnicy, zapewniając stabilność.
Źródło obrazu: Intuicyjne maszyny

Tendencja ta doprowadziła do kilku problemów. Po pierwsze, górny panel słoneczny znajduje się w cieniu. Podobnie jak w przypadku japońskiej misji Slim, pozwala to generatorom wytwarzać mniej energii słonecznej. Z drugiej strony anteny o wysokiej wydajności nie można przedłużyć w celu połączenia z ziemią. Do przesyłania danych firma Intuitive Machines wykorzystuje obecnie inne anteny o niskim wzmocnieniu (anteny o niskim wzmocnieniu).

Transfer z kamery zewnętrznej i dodatkowe dane

Pierwotnie mały satelita EagleCam miał także zostać wystrzelony 30 metrów nad powierzchnię Księżyca, a następnie wykonać zdjęcia końcowego etapu opadania. Jednakże ze względu na problemy z nawigacją zespół misji zdecydował się pozostawić EagleCam na pokładzie.


22 lutego 2024 roku moduł księżycowy Odysseus firmy Intuitive Machines wykonał zdjęcie krateru Schaumberger na Księżycu w odległości około 200 kilometrów od planowanego miejsca lądowania, na wysokości około 10 kilometrów, zapewniając szerokie pole widzenia.
Źródło obrazu: Intuicyjne maszyny

EagleCam został zawieszony dopiero 28 lutego. W czasie konferencji prasowej znajdowała się około czterech metrów od Odyseusza. Żadne obrazy z urządzenia nie dotarły jeszcze do centrum kontroli na ziemi. Altemus twierdzi, że zespół EagleCam pracuje nad rozwiązaniem problemu. Jednak inne ładunki działają zgodnie z oczekiwaniami.

Dlaczego lądowanie na Księżycu jest takie trudne?

Joel Kearns, zastępca administratora NASA ds. eksploracji i jego współpracownicy uważają tę misję (IM-1) za sukces i „pierwszy krok w kierunku powrotu na Księżyc”. Lądowanie na Księżycu jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ statek kosmiczny musi najpierw znacznie przyspieszyć od Ziemi, aby uciec przed ziemską grawitacją.

Jednostki opadające przemieszczają się następnie z dużą prędkością do naszego gwiezdnego sąsiada i tam muszą zostać ponownie spowolnione. Aby zwolnić, potrzebny jest przeciwciąg, który może być wygenerowany jedynie przez paliwo i silniki. Cairns wyjaśnia, że ​​ten przeciwpchnięcie musi być tak silny, aby lądownik zatrzymał się na powierzchni Księżyca z prędkością bliską zera kilometrów na godzinę.


Odyseusz zrobił to zdjęcie około 30 metrów nad powierzchnią Księżyca, podczas gdy jego główny silnik pracował z prędkością ponad 40 000 km/h.
Źródło obrazu: Intuicyjne maszyny

Jak wykazała grupa badawcza w swoim badaniu, pióropusz napędowy wzbija pył i skały, gdy zbliża się do lądowania. Widoczność instrumentów staje się niewyraźna, co powoduje awarie. Powoduje to, że pędniki wyłączają się zbyt wcześnie lub zbyt późno. Nawet ponad 50 lat od ostatniego załogowego lądowania na Księżycu manewr miękkiego lądowania wcale nie jest łatwy.

Zbliżają się kolejne misje na Księżyc

Intuitive Machines już planuje kolejny lot (IM-2) do naszego satelity. Powinien rozpocząć się pod koniec roku. W ramach tego przedsięwzięcia na pokładzie statku kosmicznego będzie więcej kamer – wnioski płynące z tej misji powiedział podczas konferencji prasowej Tim Crane (współzałożyciel Intuitives Machines).


Po zrozumieniu wymagań dotyczących kompleksowej komunikacji Odyseusz wysłał obrazy powierzchni Księżyca podczas pionowego zejścia do miejsca lądowania Malapert A, położonego najdalej na południe, gdzie łazik mógłby wylądować na Księżycu i komunikować się z kontrolerami naziemnymi. .
Źródło obrazu: Intuicyjne maszyny

W nadchodzących miesiącach i latach odbędą się kolejne misje – w tym od innych firm.

Ten temat w programie:Aktualny MDR | 26 lutego 2024 | 20:30

Pokaż wszystkie

Pokaż wszystkie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Pluton: Astrofizycy znaleźli teraz przerażające wyjaśnienie

Published

on

Pluton: Astrofizycy znaleźli teraz przerażające wyjaśnienie
Nauki Astronomia

Jak Pluton zdobył białe serce?

Artystyczna wizja dużego, powolnego uderzenia w Plutona, w wyniku którego na jego powierzchni powstała struktura w kształcie serca

Kiedy kawałek lodu zderza się z lodowym karłem, jest to interpretowane artystycznie

Źródło: Uniwersytet w Bernie, ilustracja: Thibaut Roger

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Pluton już dawno utracił status dziewiątej planety. Ale dziwna jasna plama na jego powierzchni pozostaje tajemnicą. Teraz astrofizycy znaleźli na to fajne wyjaśnienie – a jednocześnie rozwiązali kolejne pytanie.

drOgromne, jasne jądro na powierzchni Plutona prawdopodobnie powstało w wyniku zderzenia z kawałkiem lodu. To wynik symulacji przeprowadzonych przez międzynarodową grupę badawczą, które opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy. the Zostań Zastanawia się także, czy pod powierzchnią planety karłowatej rzeczywiście znajduje się ocean.

W lipcu 2015 roku amerykańska sonda kosmiczna „Nowe Horyzonty” po ponad dziewięciu latach lotu przeleciała w pobliżu planety karłowatej znajdującej się na skraju naszego Układu Słonecznego. Dostarczony Po raz pierwszy zdjęcia i dane o wysokiej rozdzielczości z Plutona i jego księżyców na Ziemię. Zdjęcia ukazały duży, jasny rdzeń na powierzchni lodowego karła. Strukturę tę nazwano „Tombo Reggio” na cześć amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombo, który odkrył Plutona prawie 100 lat temu.

READ  Czy to najstarsze ślady życia? Rozgałęzione włókna zostały odkryte w skałach do 4,28 miliarda lat

Międzynarodowa grupa astrofizyków pod przewodnictwem Harry'ego Ballantyne'a z Uniwersytetu w Bernie badała tajemnicę związaną z powstawaniem i naturą jądra Plutona. Zespół skupił się na Sputnik Planitia, zachodniej części konstrukcji w kształcie łzy. Ta część zajmuje obszar 1200 na 2000 kilometrów, co odpowiada jednej czwartej powierzchni Europy i znajduje się od trzech do czterech kilometrów głębiej niż większość powierzchni ciała niebieskiego.

„Jasny wygląd Sputnik Planitia wynika z faktu, że jest ona w większości wypełniona białym lodem azotowym” – jak stwierdził główny autor Ballantyne w oświadczeniu uniwersytetu. Lód porusza się i płynie prąd, dzięki czemu powierzchnia staje się stale gładka. „Azot prawdopodobnie zgromadził się szybko po uderzeniu ze względu na małą wysokość” – wyjaśnia Ballantyne.

Lodowy karzeł Pluton sfotografowany przez należącą do NASA sondę New Horizons 14 lipca 2015 r.

To zdjęcie wyraźnie pokazuje strukturę w kształcie serca na powierzchni Plutona

Źródło: NASA/Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa/Southwestern Research Institute

Korzystając z oprogramowania symulacyjnego, zespół odtworzył sposób powstania Sputnik Planitia. W ten sposób astrofizycy obliczyli, że ta część jądra powstała prawdopodobnie w wyniku zderzenia ciała planetarnego o średnicy około 700 kilometrów z powierzchnią przy małej prędkości.

Skała składa się prawdopodobnie głównie z lodu ze skalistym rdzeniem. „Wydłużony kształt Sputnik Planitia zdecydowanie sugeruje, że nie było to bezpośrednie uderzenie czołowe, ale raczej ukośne” – wyjaśnia współautor Martin Goetze z Uniwersytetu w Bernie.

Przeczytaj także

Biuletyn - 19 marca 2024, ---: Ilustracja, częściowo oparta na analizie danych spektroskopowych i fotometrycznych Hubble'a, przedstawia egzoplanetę WASP-12b.  Jest to najgorętsza znana planeta w Drodze Mlecznej i być może najkrócej żyjąca.  Planeta znajduje się zaledwie dwa miliony mil od swojej gwiazdy macierzystej podobnej do Słońca, co stanowi ułamek odległości Ziemi od Słońca.  Gwiazda może całkowicie pochłonąć planetę w ciągu 10 milionów lat.  (Do Niemieckiej Agencji Informacyjnej "Kosmiczny Posiłek: Każda gwiazda pożarła już 12 planet") Zdjęcie: G. Bacon/Nasa, Esa (stsci)/dpa - Uwaga: Do użytku redakcyjnego wyłącznie w związku z raportami z badań i tylko z pełnym uznaniem za punkty powyżej +++ dpa-Bildfunk +++

„Jądro Plutona jest tak zimne, że skały pozostały bardzo solidne i nie stopiły się pomimo ciepła powstałego podczas uderzenia” – dodaje Ballantyne. Dzięki ukośnemu kątowi uderzenia i małej prędkości rdzeń impaktora nie zagłębił się w serce Plutona, lecz pozostał nad nim. „Gdzieś pod Sputnikiem leżą pozostałości jądra innego masywnego obiektu, którego Pluton nigdy w pełni nie strawił” – dodaje współautor Eric Asfaugh z Uniwersytetu w Arizonie.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Jak zauważają autorzy, ich badania rzucają także nowe światło na wewnętrzną strukturę lodowego karła, który jest martwy od prawie 20 lat. stan Zagubiony jako planeta. Obecnie zakłada się, że Pluton, podobnie jak inne ciała niebieskie w zewnętrznym Układzie Słonecznym, posiada podziemny ocean ciekłej wody.

READ  Whatsapp huk od listopada: Messenger jest całkowicie wyłączony na wielu urządzeniach

Symulacje pozwalają teraz również stwierdzić, że pod powierzchnią Plutona znajduje się jedynie bardzo cienki ocean lub w ogóle nie ma podziemnego oceanu.

Continue Reading

Tech

NASA ogłasza sukces „Voyagera 1”: nastąpił „największy cud”.

Published

on

NASA ogłasza sukces „Voyagera 1”: nastąpił „największy cud”.
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Voyager 1 to jedyny ludzki element, który przekroczył granice Układu Słonecznego. (Wrażenie artysty) © Science Photo Libra/imago

Przez pięć długich miesięcy sonda Voyager 1 nie otrzymywała wyraźnego sygnału. Teraz wydaje się, że zespół NASA rozwiązał zagadkę.

PASADENA – Żadna sonda kosmiczna nie jest dalej od Ziemi niż Voyager 1. Sonda NASA od kilku lat znajduje się w przestrzeni międzygwiazdowej poza naszym Układem Słonecznym i stamtąd wysyła na Ziemię cenne dane naukowe. Robiła to co najmniej do 14 listopada 2023 r. Od tego czasu nie nadeszły zrozumiałe dane z Voyagera 1 – co stanowi problem NASA i jej Laboratorium Napędów Odrzutowych, które opiekuje się bliźniaczym statkiem kosmicznym Voyager. Sondy kosmiczne.

Podczas gdy Voyager 2 w dalszym ciągu bez problemu wysyłał dane na Ziemię, Voyager 1 przez wiele miesięcy sprawiał zespołowi ból głowy. Teraz jest jednak prawdopodobne, że zostały wysadzone w powietrze. 20 kwietnia 2024 r. — nieco ponad pięć miesięcy od ostatniego znaczącego transferu danych — sonda kosmiczna zgłosiła się ponownie na Ziemię w taki sposób, że zespół Voyagera mógł coś z nią zrobić. Co więcej, po raz pierwszy od pięciu miesięcy możliwe stało się sprawdzenie stanu i stanu technicznego statku kosmicznego, NASA twierdzi.

Podróżnik 1
5 września 1977
24,3 miliarda kilometrów
22 godziny i 33 minuty
4 z 10
Jej identyczna siostrzana sonda, Voyager 2, została wystrzelona około dwa tygodnie temu
Źródło: NASA

Sonda kosmiczna NASA Voyager 1 od miesięcy wysyłała na Ziemię niezrozumiałe dane

Ta historia sukcesu następuje po kilku miesiącach, podczas których zespół desperacko próbował przekonać Voyagera 1 do współpracy. Problem: sonda kosmiczna jest zbyt daleko, aby ją odwiedzić i naprawić. W końcu między Ziemią a sondą wystrzeloną w 1977 r. jest obecnie ponad 24 miliardy kilometrów. Oznacza to coś jeszcze, co utrudnia próby naprawy: sygnał potrzebuje około 22 godzin i 33 minut, aby przebyć trasę między Ziemią a sondą kosmiczną, a podróż powrotna ponownie zajmuje tyle samo czasu.

READ  Wszystko, co wiemy (jak dotąd) o Przepustce Bitewnej

Oznacza to, że po każdej zmianie zespół Voyagera wysyłał statek kosmiczny w przestrzeń kosmiczną, musiał czekać około dwóch dni, aby sprawdzić, czy zmiany przyniosły skutek. 20 kwietnia w końcu nadszedł ten czas — zespół wiedział już, jaki problem ma Voyager 1 i jak go naprawić: problem dotyczył jednego z trzech komputerów na pokładzie statku kosmicznego, podsystemu danych lotu (FDS). Odpowiada za pakowanie danych naukowych i statusowych przed wysłaniem ich na Ziemię.

„Voyager 1”: za problemy odpowiada wadliwy chip – NASA znajduje rozwiązanie

Jednak chip przechowujący część pamięci FDS jest wyraźnie uszkodzony. Zapisana jest na nim także część oprogramowania FDS – której brakuje „Voyagerowi 1” i sprawia, że ​​wszelkie dane naukowe i systemowe staną się bezużyteczne. Na Ziemi możesz wymienić uszkodzony chip – 24 miliardy kilometrów stąd trzeba wykazać się większą kreatywnością. Dlatego zespół Voyagera zdecydował się umieścić kod, którego dotyczy problem, w innym miejscu pamięci FDS.

18 kwietnia Voyager 1 po raz pierwszy otrzymał polecenie przechowywania kodu pakującego dane systemowe statku kosmicznego w innym miejscu. Odpowiedź statku kosmicznego z 20 kwietnia pokazała, że ​​próba zakończyła się sukcesem, a Voyager 1 wysłał czytelną aktualizację statusu. W nadchodzących tygodniach inne części oprogramowania, którego dotyczy problem, zostaną przeniesione w ten sposób. Voyager 1 wyśle ​​następnie czytelne dane naukowe z powrotem na Ziemię.

W lutym liderka projektu Voyager, Susan Dodd, wyraziła ostrożny optymizm: „Byłoby największym cudem, gdybyśmy go odzyskali. Jeszcze się nie poddaliśmy i wygląda na to, że ten «wielki cud» już się dzieje”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Tech

Kup PS5 i PS5 Slim 23 kwietnia: najlepsze oferty dzisiejszego dnia

Published

on

Kup PS5 i PS5 Slim 23 kwietnia: najlepsze oferty dzisiejszego dnia

Konsola PS5 będzie ponownie dostępna w kilku sklepach już w kwietniu! Dowiesz się od nas, gdzie możesz je dziś kupić i u którego sprzedawcy znajdziesz najlepszą ofertę.

Film telewizyjny/PR

Nowy pakiet w najlepszych cenach

Aktualny zdobywca nagrody: Ten pakiet pochodzi z PS5 Slim Digital i dwa kontrolery Jest skomponowany. Kliknij tutaj, aby otrzymać ofertę:

PS5: najlepsze oferty

dobre wieści: Sytuacja PS5 pozostaje w dużej mierze stabilna, nawet jeśli magazyny niektórych sklepów znów są już puste. Twoje szanse na zdobycie konsoli są teraz naprawdę duże. Dealerzy nadal to oferują Na płycie znajduje się kontroler dołączony do gry „God of War”.– A także w Wydanie cyfrowe.

Trochę alternatywnej pracy? the Pakiet Spider-Man 2 na płycie i w wersji na PS5 Pobierz od OTTO:

24-pak EA Sports FC

the 24-pak EA Sports FC Zapasy są zawsze zmniejszone. Sprawdź dostępność tutaj.

PS5 w wersji slim

Jeśli lubisz elegancką, kompaktową konstrukcję, konsola PlayStation 5 w gamie modeli Slim będzie idealnym dodatkiem do Twojego zestawu rozrywkowego. Jest obecnie dostępny na Amazon – więc zgarnij go szybko!

możesz to zrobić PS5 Slim w wersji cyfrowej Kupuj także bez dodatków.

the PS5 w wersji płytowej Teraz możesz kupić go na Amazonie po najwyższej cenie w historii i zaoszczędzić pieniądze – warto kupić!

READ  Tales of Symphonia Remastered ukaże się 17 lutego 2023 r. • Nintendo Connect

Popularnym pakietem, który od jakiegoś czasu jest dostępny także na Amazonie jest PlayStation 5 w wersji płytowej Zawiera drugi kontroler. Jesteś więc gotowy na sesje na kanapie ze znajomymi i możesz od razu zacząć.

Continue Reading

Trending